NAMIBIA – PLANETA MARS

To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów.
Countries
Namibia
Botswana
Zimbabwe
Number of people
9 osób
Termin (18 days)
08.11.2019 - 25.11.2019
Cena
6150 USD za osobę (bilet lotniczy w cenie)
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
I want to go

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów. Trudno odnaleźć w Afryce widoki piękniejsze od kaskad Wodospadów Wiktorii, „marsjańskich” skał Damaralandu, czerwonych wydm Sossusvlei czy rozległej sawanny Parku Narodowego Etoszy. Dla fascynatów odmiennych kultur ta podróż będzie niezwykle cenną lekcją. Plemię Himba żyje tu w zgodzie z naturą od setek lat. Skórę kobiet zdobi czerwona ochra, a po sposobie ułożenia fantazyjnej fryzury można określić ich „stan cywilny”. Zaś dla plemienia Herero czas zatrzymał się w epoce kolonialnej. Wiktoriańskie stroje kobiet oraz nakrycia głowy w kształcie rogów bawoła wyrażają unikatową mieszankę dwóch kultur – zachodnioeuropejskiej oraz afrykańskiej. Do świata obu plemion powoli wdziera się nowoczesność. Być może to Twoja ostatnia szansa, by na własne oczy zobaczyć ludzi, którzy trwają w swojej tradycji od tak dawna.

Travel program
Travel program
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO ZIMBABWE

Wylot do Zimbabwe z przesiadką w jednym z europejskich i bliskowschodnich lub afrykańskich porów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO VICTORIA FALLS – SPACER PRZY WODOSPADACH

Po przylocie do miasta Victoria Falls udamy się do hotelu na krótki odpoczynek (czas transferu: ok. 30 min.), a jeszcze tego samego dnia wyruszymy na spacer po Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii. Staniemy przed kurtyną wodospadów liczącą ponad 1,7 km długości i ponad 100 m wysokości. To niepowtarzalna okazja, by podziwiać jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Widok katarakt wodospadu oraz bujnej roślinności nawadnianej przez mgiełkę powstałą przy spadku ogromnej masy wody zapiera dech w piersiach. Wieczorem czeka nas kolacja w niezwykłej atmosferze: przy dźwiękach afrykańskiej muzyki, barwnych pokazach tradycyjnych tańców i ze znakomitym jedzeniem.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie

Hotel The Kingdom - http://www.thekingdomhotel.co.za/*

Dzień 3
PRZEJAZD DO BOTSWANY – SAFARI ŁODZIĄ W PARKU CHOBE

Po śniadaniu czas wolny można przeznaczyć na odpoczynek przy basenie, zakupy w miasteczku lub widokowy lot helikopterami nad Wodospadami Wiktorii, ukazujący wielkość wodospadów i przelewającej się przez niego ogromnej ilości wody (płatny dodatkowo). Następnie wyruszymy do miejscowości Kasane w Botswanie, będącej przedsionkiem Parku Narodowego Chobe (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Po zakwaterowaniu w kameralnej lodge wypłyniemy na safari łodzią motorową – to niepowtarzalna okazja, by z poziomu rzeki obserwować stada słoni, zebr, antylop, żyraf, bawołów, hipopotamów, a także lampartów i lwów. Rejs zwieńczy spektakularny zachód słońca. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 4
SAFARI JEEPAMI W PARKU CHOBE – SAFARI ŁODZIĄ W PARKU NKASA LUPALA

Wcześnie rano wyruszymy na safari jeepami w Parku Narodowym Chobe. Poranek to najlepszy moment, żeby obserwować budzące się do życia zwierzęta. Po śniadaniu w lodge wyjedziemy w stronę Parku Narodowego Nkasa Lupala (czas transferu: ok. 3 godz.). Bogactwo zwierząt, zróżnicowane krajobrazy i niedostępność tych terenów sprawiają, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w Afryce. Łodzią przepłyniemy rozlewiska otoczone trawami i trzcinowiskami oraz wysokim lasem Moremi. Park słynie przede wszystkim z ptactwa, ale jego mieszkańcami są także lwy, lamparty, bawoły i słonie. Późnym popołudniem powrócimy do lodge na wypoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
PIESZE SAFARI W PARKU NKASA LUPALA – SAFARI ŁODZIĄ W REZERWACIE MAHANGO

Dzień zaczniemy emocjonującym pieszym safari w towarzystwie uzbrojonego strażnika. Będziemy mieć szansę, by podziwiać zwierzęta z nowej, bliższej perspektywy. Po śniadaniu przejedziemy przez wąski pas lądu Caprivi Strip do Rezerwatu Mahango położonego nad rzeką Okawango (czas transferu: ok. 3 godz.). Rzeka formuje w tym rejonie setki kanałów w gęsto rosnących trzcinach. Tereny zalewowe zamieszkują tu słynące z pięknych rogów antylopowce szablorogie i koby moczarowe. W suchszych rejonach porośniętych palmami daktylowymi i baobabami napotkać można sitatungi, antylopy kob liczi, buszboki i ridboki. Po południu wypłyniemy na safari łodzią. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Dzień 6
PRZEJAZD DO PARKU NARODOWEGO ETOSZY – METEORYT HOBA

Po śniadaniu wyjedziemy do Parku Narodowego Etoszy obejmującego tereny leżące przy olbrzymim wyschniętym jeziorze (czas przejazdu: ok. 7 godz.). Ze względu na ogromną koncentrację zwierząt, w tym wielkiej piątki, uważany jest za jeden z najsłynniejszych parków całej Afryki. Po drodze zatrzymamy się, by podziwiać największy ocalały w całości meteoryt na świecie. Hoba, bo nim mowa, waży ponad 60 ton i jest jednocześnie największym kawałkiem żelaza rodzimego na powierzchni naszej planety. Uważa się, że ze względu na płaski kształt wielokrotnie odbijał się od atmosfery jak kaczka puszczana na wodzie. Późnym popołudniem dotrzemy do bram Parku Etoszy. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 7
SAFARI W PARKU NARODOWYM ETOSZY

Wczesnym rankiem wyruszymy na safari jeepami po terenie Parku. Występujące tu źródła wody przyciągają dzikie zwierzęta z całej północnej części Namibii. Staniemy przed szansą zobaczenia lwów, dużych stad słoni, żyraf, zebr, antylop, a nawet gepardów czy lamparta. Park Etoszy słynie również z dużej populacji niezwykle rzadkich czarnych nosorożców. Po dotarciu do zachodniej części parku, do miejsca naszego noclegu, odpoczniemy, podziwiając zwierzęta zbierające się przy oczku wodnym. Kolacja w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Dzień 8
PRZEJAZD DO KAOKOLANDU – KRAINY PLEMION HIMBA I HERERO

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjedziemy na safari, rozpoczynając tym samym wyprawę do najbardziej niezwykłego zakątka Namibii – Kaokolandu. Przejazd do miasteczka Opuwo przez tereny zachodniej Etoszy, do niedawna zamkniętej dla większości odwiedzających, będzie niezwykłą szansą na spotkanie przedstawicieli ludów Herero i Himba. Zaskakujący kontrast między tymi dwoma plemionami, spacerującymi po ulicach Opuwo, jest wręcz niewiarygodny. Himba są nad wyraz skąpo ubrani, a kobiety Herero noszą majestatyczne wiktoriańskie suknie do ziemi. Po dotarciu do klimatycznej lodge na zboczu wzgórza, skąd rozciągają się malownicze widoki na Kaokoland, czas na wypoczynek w pokojach lub nad atrakcyjnie położonym basenem oraz kolację.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 9
WODOSPADY EPUPA – WIZYTA W WIOSCE LUDU HIMBA

Dzień przeznaczymy na eksplorację jednego z najdzikszych zakątków Kaokolandu. Po śniadaniu przejedziemy na północ kraju, do wodospadów Epupa na rzece Kunene, wyznaczającej granicę z Angolą (czas przejazdu; ok. 3 godz.). Wielu uczestników naszych wypraw uznało to miejsce za najbardziej oszałamiające podczas całej wyprawy! Odkrywając rejon malowniczych wodospadów, odwiedzimy wioskę tradycyjnego pasterskiego plemienia Himba. To wyjątkowe spotkanie z ludźmi z odległej epoki. Himba wyróżniają charakterystycznie zaplecione włosy pokryte ochrą i tłuszczem. Żywią się głównie mlekiem, a ich domy zbudowane są z gałęzi i liści palmy makalani umocnionych odchodami bydła. Poznamy kulturę, styl życia i obyczaje członków plemienia. Późnym popołudniem powrócimy do Opuwo na kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 10
FARMA GEPARDÓW

Po śniadaniu wyjedziemy na prywatną farmę gepardów opiekującą się rannymi i osieroconymi drapieżnikami (czas transferu: ok. 3 godz.). W towarzystwie dzikich kotów spędzimy całe popołudnie i wieczór. Zachód słońca podziwiany z wieży widokowej pozostanie na długo w pamięci. Po kolacji przy blasku lamp naftowych spędzimy noc w samym sercu buszu.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Otjitotongwe Cheetah Guest Farm http://www.cheetahparknamibia.com/wmenu.php*

Dzień 11
MARSJAŃSKIE KRAJOBRAZY DAMARALANDU

Przejazd do Damaralandu (ok. 3,5 h) - krainy rozciągających się po horyzont marsjańskich krajobrazów, dzikich zwierząt, w tym pustynnych słoni, rozległych przestrzeni i nielicznych wiosek ludności Damara. Po południu piesza wędrówka w poszukiwaniu rytów naskalnych Buszmenów San, których wiek datuje się na ponad 10 000 lat. Spacer na jedną z czerwonych gór i podziwianie ciekawych formacji skalnych oraz wspaniałego zachodu słońca. Kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Twyfelfontein Lodge http://www.twyfelfonteinlodge.com/ *

Dzień 12
RYTY SKALNE BUSZMENÓW W TWYFELFONTEIN – SAFARI 4×4 W POSZUKIWANIU PUSTYNNYCH SŁONI

Po śniadaniu ok. 8.30 przejazd ok 1h do luksusowej lodge w Damaralandzie. Lunch. Po południu safari w poszukiwaniu pustynnych słoni (lub inne aktywności wliczone w pakiet zakwaterowania) . To nie oddzielny gatunek, ale grupa osobników, która przystosowała się do życia w skrajnie trudnych warunkach. Eksploracja pustynnych terenów położonych w dolinie rzeki Abu Huab samochodami terenowymi. Kolacja i nocleg w lodge w Damaralandzie.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Dzień 13
WYBRZEŻE SZKIELETÓW – PRZYLĄDEK KRZYŻA Z TYSIĄCEM UCHATEK – KOLONIALNE MIASTECZKO SWAKOPMUND

Po śniadaniu przejedziemy przez marsjańską krainę w kierunku Wybrzeża Szkieletów (czas przejazdu: ok. 5 godz.). Po drodze miniemy niesamowite wydmy oraz jedne z najstarszych formacji skalnych i pustynnych Afryki. Surowe krajobrazy kontrastują tu z potężnym oceanem piasków pustyni. Na wybrzeżu przywita nas olbrzymia kolonia kotików – ssaków z rodziny uchatkowatych. Po dotarciu do Swakopmund, urokliwego nadmorskiego kurortu o kolonialnej zabudowie, zakwaterujemy się w pensjonacie, a na kolację wybierzemy się do lokalnej restauracji.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Swakopmund Guesthouse http://www.swakopmundguesthouse.com/ *

Dzień 14
POSZUKIWANIE MAŁEJ PIĄTKI NA PUSTYNNYCH WYDMACH – ZWROTNIK KOZIOROŻCA – KANION SESRIEM

Rankiem udamy się na majestatyczne wydmy okalające Swakopmund, gdzie pod okiem doświadczonego tropiciela będziemy poszukiwać małej piątki – niewielkich zwierzaków, które w fascynujący sposób przystosowały się do życia w trudnych pustynnych warunkach. Zalicza się do nich uroczego przezroczystego gekona, zamieniającego się w toczącą kulkę pająka, beznożną jaszczurkę, opancerzonego kameleona i grzechotnika rogatego. Po południu wyruszymy na wyprawę do samego serca najstarszych piasków świata – Pustyni Namib-Naukluft (czas transferu: 4–5 godz.). Po drodze zatrzymamy się w miejscu, gdzie przebiega Zwrotnik Koziorożca na pamiątkowe zdjęcia. Zobaczymy także niezwykle urozmaicony krajobrazowo kanion Kuiseb. Jeśli czas pozwoli, przejdziemy dnem malowniczego kanionu Sesriem. Nie ma lepszego miejsca na zrobienie zdjęć w świetle zachodzącego słońca niż to. Kolacja i nocleg w lodge na pustyni.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Le Mirage Resort&Spa https://www.mirage-lodge.com/en/

Dzień 15
SURREALISTYCZNA DEAD VLEI I OGROMNE WYDMY SOSSUSVLEI

O świcie wyruszymy w głąb obszaru wydm Sossusvlei, gdzie będziemy wypatrywać stad oryksów. Dotrzemy także do nieziemskiego miejsca – Dead Vlei. Krajobraz doliny nie przypomina żadnego ze znanych nam widoków naszej planety. Kontrastująca biel wyschniętej niecki z czarnymi pniami martwych akacji, granatowym niebem i krwisto pomarańczowymi wydmami potęguje surrealistyczny obraz tego cudu natury. Chętni mogą wejść na najwyższe wydmy mierzące ponad 300 m wysokości – Big Mama i Big Daddy (należy wziąć bardzo dużo wody i przeznaczyć ok. 2 godz. na wejście i zejście). Wieczorem, po powrocie do lodge na odpoczynek, znów pojawi się okazja na wizytę na wydmach – tym razem, by podziwiać zachód słońca z najsłynniejszej z nich, Dune 45.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Le Mirage Resort&Spa https://www.mirage-lodge.com/en/

Dzień 16
REZERWAT AUAS

O świcie chętni będą mogli odbyć lot balonem nad wydmami (płatny dodatkowo). Sossusvlei to miejsce, którego oglądanie z lotu ptaka gwarantuje jedne z najbardziej spektakularnych widoków. Po śniadaniu wyjedziemy w kierunku Windhuku – stolicy Namibii (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Zamiast noclegu w mieście, proponujemy zakwaterowanie w kameralnej lodge otoczonej rezerwatem Auas, zamieszkanym m.in. przez lamparty. Popołudniowe safari będzie wspaniałym zwieńczeniem podróży.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 17
WYLOT DO WARSZAWY

Po ostatnim śniadaniu na Czarnym Lądzie i wykwaterowaniu, wybierzemy się na krótkie zwiedzanie Windhuku. Następnie wyjedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do Polski. Lot z przesiadką w jednym z europejskich i bliskowschodnich lub afrykańskich porów lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 18
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot międzynarodowy na trasie Warszawa – Victoria Falls; Windhuk - Warszawa
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w krajach docelowych (14-osobowa Toyota Quantum z klimatyzacją
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Ubezpieczenie
Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline, który jest jednocześnie kierowcą
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Wodę butelkowaną
Contact
Wizy (80 EUR wiza do Namibii; 30 USD wiza do Zimbabwe, 30 USD wiza do Botswany)
Lotu balonem w dniu 15. (koszt dodatkowy: ok. 500 USD za osobę)
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD za osobę)
Przelotu helikopterem nad Wodospadami Wiktorii w dniu 3. (koszt dodatkowy: ok. 160 USD za osobę)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 900 USD)
Contact