Practical information

Get ready to travel

Gambia

Travel catalog

Klimat i pogoda

Gambia to kraj o typowym tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne a upał bywa trudny do zniesienia. Średnia roczna dzienna temperatura powietrza w Gambii wynosi 32°C.
Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. W tym okresie opady praktycznie nie występują.
Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień.

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)
 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)
 • Strój kąpielowy
 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. W przypadku wjazdu do Gambii z kraju zagrożonego żółtą febrą, konieczne jest posiadanie tzw. "żółtej książeczki" zaświadczającej o szczepieniu na tę chorobę.Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej.

Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.
Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.
Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wiza gambijska przyznawana jest w konsulacie Gambii w Warszawie. Wymaga wypełnienia wniosku wizowego online oraz stawienia się w konsulacie z paszportem i żółtą książeczką (dowodem szczepienia na żółtą febrę).
Należy mieć ze sobą dwa zdjęcia paszportowe oraz kserokopię pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wydania wizy to 200 PLN (250 PLN za wizę wielokrotnego wjazdu). Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż sześć miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

W Gambii walutą jest Dalasi, który dzieli się na 100 Bututs. Kurs wynosi ok. 1 EUR = 38 GMD.
Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe, z dużymi portretami. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.
W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.
Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.
Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.
Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:
W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.
Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.
Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.
Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!
Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline.

Transport

Na terenie Gambii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.
W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnym językiem Gambii jest angielski.

Kuchnia

Kuchnia gambijska jest bardzo zbliżona do kuchni senegalskiej. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Gambii często pojawiają się: kurczak, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof, będącą największą grupą etniczną w sąsiednim Senegalu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Gambii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje  ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.
Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Gambii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Gambia leży w strefie GMT -1, tak więc godzina w Gambii jest odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny wcześniejsza niż w Polsce.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.