Practical information

Get ready to travel

Kenia

Travel catalog

Klimat i pogoda

Najbardziej przyjazny i zbliżony do europejskiego klimat panuje w okolicach Nairobi i gór Aberdare, gdzie temperatury w ciągu roku wahają się między 10°C a 28°C. Występują tutaj dwie pory deszczowe - “krótka” (październik-listopad ) oraz “długa” (od kwietnia do czerwca). Opady zdarzają się głównie popołudniami oraz wieczorem. Przyjemna pogoda jest efektem zrównoważenia gorącego klimatu równikowego przez wysokość nad poziomem morza.

Kenijski klimat w rejonach wybrzeża jest tropikalny i typowy dla terenów położonych blisko równika - bardzo ciepły (temperatury 30°C i wyższe). Najlepszy okres do plażowania i aktywności wodnych wypada między październikiem a marcem, głównie w styczniu i w lutym. Wody Oceanu Indyjskiego pozostają bardzo ciepłe przez cały rok - ich temperatura rzadko spada poniżej 25°C, dochodząc nawet do 29°C!

Warto pamiętać, że na wyżej położonych terenach (m. in. w rezerwacie Samburu lub Maasai Mara) poranne safari może zaskakiwać niskimi temperaturami. Nieco cieplejsze (ale wciąż stosunkowo chłodne) poranki zdarzają się w parkach Amboseli i Tsavo - znajdujących się na niżej położonych terenach.

Miłośnicy safari i obserwowania dzikich zwierząt będą najbardziej usatysfakcjonowani podróżą do Kenii między lipcem/sierpniem a październikiem, gdy do rezerwatu Maasai Mara przybywa tysiące zwierząt, migrujących z równin Serengeti w poszukiwaniu pożywienia.

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)

 • Strój kąpielowy

 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na terenach położnych powyżej 1800 m n. p. m. (duża część kraju) istnieje bardzo małe ryzyko zachorowania na malarię. Wzrasta ono wraz z obniżeniem się wysokości. Polecanym środkiem profilaktycznym jest Malarone choć nie chroni ono w 100% przez zachorowaniem. Bardzo ważne jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. W przypadku wjazdu do Malawi z kraju zagrożonego żółtą febrą konieczne jest posiadanie tzw. "żółtej książeczki" zaświadczającej o szczepieniu na tę chorobę.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wizę kenijską, ważną przez 90 dni, otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku - wydawana jest za opłatą w wysokości 50 dolarów. Przed wyjazdem można również wykupić online promesę wizową na postawie której, urzędnik na lotnisku wkleja do paszportu właściwą wizę. Czas oczekiwania na promesę to ok. 2 dni. 

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Kenii jest szyling kenijski (1 USD = 100 KSH).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach w Nairobi, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W Kenii można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline

Transport

AFRICAline jest jedynym polskim biurem podróży posiadającym własne zaplecze w Kenii i Tanzanii. Na terenie kraju poruszamy się wygodnymi terenowymi busami z otwieranym dachem i dzielonymi, lotniczymi fotelami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Języki

Językami urzędowymi w Kenii są angielski i suahili. Rozmawiając z Kenijczykami, należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Przebywając w Kenii warto spróbować lokalnych specjałów: ugali (papka kukurydziana podawana z gulaszem warzywnym lub mięsnym), pilau (ryż z mięsem i przyprawami), matoke (tłuczone zielone banany) oraz mandazi (afrykańskie pączki). W kuchni wybrzeża Kenii silne są akcenty hinduskie - popularnym daniem jest samosa (smażone pierożki faszerowane pikantnym mięsem lub warzywami).

Nyama choma (pieczone mięso) to nieoficjalne danie narodowe Kenii. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Kenia - podobnie jak sąsiednia Etiopia - słynie z najwyższej jakości kawy, której produkcja poddawana jest wysokim standardom i która najlepiej smakuje na miejscu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

W Kenii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 8 złotych, sms do Polski - ok. 2 zł. 

Internet dostępny jest w hotelach w Nairobi, na wybrzeżu oraz niektórych lodgach w parkach narodowych i rezerwatach.

Strefa czasowa

Kenia znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.