Practical information

Get ready to travel

Malawi

Travel catalog

Klimat i pogoda

Malawi położone jest na wyżynie Afryki Środkowo-Wschodniej, gdzie średnia wysokość wynosi około 1700 m n.p.m. Dzięki temu temperatury są bardzo przyjazne dla Europejczyka, a klimat raczej suchy i łagodny.

Pory roku przedstawiają się odmiennie niż w Europie – występuje jedna pora deszczowa, przypadająca mniej więcej na okres od początku listopada do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło, wilgotność mieści się w średnich stanach niskich, a opady nad wybrzeżem jeziora Malawi są mniejsze niż na wyżynach.

Pora sucha trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do września, a najchłodniejszym miesiącem jest lipiec. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (do 30°C), a wilgotność rośnie (choć nie jest uciążliwa).

Średnie temperatury w Malawi wahają się między 15°C w lipcu oraz 22°C w styczniu. Klimat kraju jest niezwykle przyjazny dla osób pochodzących ze strefy umiarkowanej – przypomina ten panujący w basenie Morza Śródziemnego. Występuje tu nawet podobna flora – drzewka piniowe i gaje oliwne sąsiadują z rozłożystymi akacjami, baobabami oraz inną tropikalną roślinnością.

Wody jeziora Malawi są ciepłe przez cały rok, jednakże w porze deszczowej zdarzają się niewielkie i niegroźne sztormy. Zazwyczaj wieje delikatna bryza, a przejrzystość wody jest niesamowita – sięga nawet 50 metrów!

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)

 • Strój kąpielowy

 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na terenach położnych powyżej 1800 m n. p. m. istnieje bardzo małe ryzyko zachorowania na malarię. Wzrasta ono wraz z obniżeniem się wysokości. Polecanym środkiem profilaktycznym jest Malarone choć nie chroni ono w 100% przez zachorowaniem. Bardzo ważne jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. W przypadku wjazdu do Malawi z kraju zagrożonego żółtą febrą konieczne jest posiadanie tzw. "żółtej książeczki" zaświadczającej o szczepieniu na tę chorobę. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wizę należy uzyskać z wyprzedzeniem w ambasadzie Malawi w Berlinie. Koszt dokumentu uprawniającego do jednokrotnego wjazdu do kraju wynosi 125 Euro od osoby.

Do uzyskania wizy potrzebne są:

 • dwie fotografie paszportowe
 • dwa wypełnione formularze wizowe
 • kopia biletu powrotnego do kraju
 • paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Malawi z dwoma wolnymi przylegającymi stronami
 • dowód wystarczających środków na pokrycie pobytu w kraju

Procedura przyznania wizy trwa 10 dni roboczych od momentu dotarcia dokumentów do ambasady.

Na życzenie klientów pośredniczymy w formalnościach związanych z wyjazdem - ww. dokumenty oraz opłaty należy dostarczyć do warszawskiego biura AFRICAline nie później niż 30 dni przed wyjazdem.

Pieniądze

Jednostką monetarną Malawi jest kwacha (1 USD = około 390 MWK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w niektórych lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki:

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline.

Transport

Na terenie Malawi podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Języki

Językiem urzędowym w Malawi jest cziczewa.

Większość mieszkańców posługuje się językiem angielskim, który jest nauczany w szkołach oraz w którym wydawane są oficjalne państwowe dokumenty. W rozmowach należy jednak przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Lokalnymi specjałami są: chambo (Tilapia z jeziora Malawi), chleb bananowy nthochioraz ciastka mbatata. Bardzo popularnym daniem jest kukurydza podawana z mięsem lub rybą i warzywami.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Malawi posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny w niektórych hotelach oraz lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Malawi znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.