Practical information

Get ready to travel

RPA

Travel catalog

Klimat i pogoda

Klimat RPA jest jest wyjątkowo zróżnicowany. Od zwrotnikowego na północy i południowym wschodzie, przez tropikalny i wilgotny wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, aż po wyjątkowy, śródziemnomorski na południowym zachodzie. Ze względu na położenie na półkuli południowej, pory roku są przeciwieństwem pór panujących w tym samym czasie w Europie.

W rejonie Highveld (okolice Johannesburga i Pretorii) zima trwa od czerwca do sierpnia. Jest sucha, co stwarza dogodne warunki do obserwacji zwierząt gromadzących się przy wodopojach. W nocy często zdarzają się przymrozki, należy więc pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży. Dni są bezchmurne i raczej ciepłe (czasami nawet powyżej 20°C), choć temperatura bliska zeru stopni nie jest wyjątkowym zjawiskiem. W lecie (listopad-marzec) w Highveld temperatury dzienne wahają się w okolicach 25°C, w nocy spadają do kilkunastu stopni.

Śródziemnomorski klimat, który panuje w rejonie południowego przylądka RPA (okolice Kapsztadu) jest wyjątkowy - niespotykany w innych rejonach Afryki. Od listopada do marca jest tutaj sucho i bardzo ciepło, podczas gdy na terenie reszty kraju trwa pora deszczowa. W okresie od kwietnia do sierpnia następuje lekkie ochłodzenie i pogoda zaczyna być nieprzewidywalna. Jak mówią miejscowi, można tu doświadczyć czterech pór roku w ciągu jednego dnia. Wciąż jednak utrzymuje się przyjemna dla Europejczyka temperatura.

We wrześniu następuje powrót do coraz częstszych suchych i ciepłych dni. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty - wówczas średnia temperatura oscyluje wokół 26°C, a w Kapsztadzie znacznie przekracza 30°C (przy bardzo niskich, niemal niezauważalnych opadach).

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)

 • Strój kąpielowy

 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wiza uprawniająca do wjazdu na teren RPA jest bezpłatna i wbijana na lotnisku jako pieczątka do paszportu.

Pieniądze

Jednostką monetarną RPA jest rand (1 USD = 10,01 ZAR).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe tylko w dużych miastach - zalecamy zabranie odpowiedniej ilości gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline.

Transport

Na terenie RPA poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Języki

Angielski jest jednym z 11 języków urzędowych w RPA - posługuje się nim większość mieszkańców kraju.

Inne języki używane w RPA to: afrykanerski, sotho, suazi, tswana i zulu.

Kuchnia

W większości restauracji w RPA oferowana jest kuchnia międzynarodowa. Dodatkiem do dań, którego warto spróbować, jest słynne na cały świat południowoafrykańskie wino oraz piwo Castle.

Do lokalnych specjałów należą: biltong (suszone mięso z przyprawami), potjiekos(mięso duszone z warzywami) mielie pap (owsianka z mielonej kukurydzy), boerewors(ostra kiełbasa).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

RPA posiada bardzo dobrze rozwinięta sieć telefoniczną - opłata za 1 min połączenia z Polską wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny w większych miejscowościach.

Strefa czasowa

RPA leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych.