Practical information

Get ready to travel

Uganda

Travel catalog

Klimat i pogoda

Uganda to jeden z bardziej obfitujących w wodę krajów regionu ze względu na występowanie wielu jezior oraz na płynący przez sporą część kraju Nil. Przecinający Ugandę równik sprawia, że słońce świeci tu z wyjątkową intensywnością, co skutkuje wysokimi temperaturami i sporą wilgotnością powietrza.

Temperatury utrzymują się na podobnym poziomie przez cały rok. W ciągu dnia oscylują w okolicach 25°C, a w nocy raczej nie spadają poniżej 15°C. Najgoręcej jest w okresie od grudnia do lutego, kiedy temperatury sięgają nawet 30°C, a wilgotność jest stosunkowo najwyższa. Pomimo okołorównikowego położenia możemy wyróżnić cztery pory roku, nieodpowiadające jednak europejskim.

Pory deszczowe w tym rejonie nie są intensywne - pada około dwie godziny dziennie. Tzw. „krótka” pora deszczowa trwa od listopada do połowy grudnia, zaś „długa” przypada na okres od marca do końca maja. Obie są praktycznie nieodczuwalne dla turysty i nie stanowią przeszkody dla wyjazdu.

Chłodna pora sucha (przypadająca na okres od czerwca do września) charakteryzuje się niższymi temperaturami - ok. 22°C w ciągu dnia i około 15°C w nocy oraz dużymi amplitudami temperatur. W gorącej porze suchej (grudzień–luty) temperatury są nieco wyższe w stosunku do pory chłodnej (nawet 30°C w dzień i do 20°C w nocy).

Czerwiec i styczeń to pierwsze miesiące pór suchych, przypadające tuż po zakończeniu opadów, co powoduje eksplozję zieleni. Afryka ukazuje się w pełnej krasie, a przyroda wprost tętni odrodzonym życiem dzięki świeżemu zastrzykowi ożywczego deszczu. Pozostałe suche miesiące oferują z kolei widoki znane z filmów przyrodniczych – spaloną słońcem sawannę, czerwona ziemię i powoli wysychające wodopoje dla zwierząt.

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)

 • Strój kąpielowy

 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Ugandzie istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe w Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).


Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wizę można uzyskać on-line poprzez stronę internetową https://visas.immigration.go.ug/ . Formularz potwierdzający zgodę na wjazd do Ugandy jest wysyłany mailowo i należy go okazać przy wjeździe do tego kraju. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu. Koszt wizy turystycznej wynosi 50 USD.

Przy przekraczaniu granicy ugandyjskiej wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Ugandzie jest szyling ugandyjski (1 USD = ok. 2572 UGX).

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty wyemitowane po 2006 roku. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline.

Transport

Na terenie Ugandy poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Języki

Oficjalnymi językami w Ugandzie są: angielski oraz suahili. Angielskiego uczone są już małe dzieci w szkołach, więc porozumiewanie się w tym języku nie jest problemem; trzeba jednak przyzwyczaić się do specyficznego ugandyjskiego akcentu.

Kuchnia

Uganda to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Jadłospis opiera się na jajkach, ryżu, ziemniakach (również słodkich batatach), smażonych bananach, kurczaku i rybach. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasisflory i wiele innych).

Lokalnym przysmakiem, którego warto spróbować matoke - pieczone banany, które w smaku nieco przypominają ziemniaki.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Ugandzie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zapatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Ugandzie, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Uganda leży w przesuniętej strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.