Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

Botswana

Katalog podróży

Klimat i pogoda

Botswana reprezentuje typowy dla południowej Afryki klimat zwrotnikowy - ciepły i suchy, nieróżniący się znacząco od sąsiedniej Namibii i przyjazny dla europejskich turystów. Od października do marca temperatura oscyluje w okolicy 25-30°C.

Na suchych terenach Kalahari w południowej części kraju mogą zdarzać się większe wahania temperatur, podczas gdy na północy (okolice delty Okawango) pogoda jest stabilna i bardziej przewidywalna. Wysokiej temperaturze towarzyszy łagodna pora deszczowa. Podobnie jak w Namibii, kwiecień i maj są miesiącami pięknej zieleni i czystego nieba, które docenią amatorzy fotografii. W tych miesiącach temperatura zaczyna spadać, szczególnie w porze nocnej i w okolicach Kalahari. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ciepły polar na chłodne wieczory i poranki. Od czerwca do listopada trwa pora sucha. To dobry moment na safari - wiele źródeł wysycha, więc spragnione zwierzęta koncentrują się wokół mniejszej ilości dostępnych wodopojów. Temperatury w nocy mogą spadać poniżej 10°C, lecz za dnia szybko się podnoszą, czasami przekraczając nawet 30°C. W listopadzie zaczyna się lato - wraz z wysoką temperaturą nadchodzą większe opady.

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”
 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)
 • Strój kąpielowy
 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię - dotyczy to jedynie Delty Okavango. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. W przypadku wjazdu do Botswany z kraju zagrożonego żółtą febrą konieczne jest posiadanie tzw. "żółtej książeczki" zaświadczającej o szczepieniu na tę chorobę. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Obywatele Polscy nie potrzebują wiz do Botswany - w paszporcie urzędnik stawia jedynie pieczątkę wjazdową. Na granicy należy wypełnić formularz wjazdowy.

Pieniądze

Jednostką monetarną Botswany jest pula (1 USD = 8,5 pula). Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Maun, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Wysokie nominały - 50 i 100 USD wymieniane są po korzystniejszym kursie niż nominały mniejsze. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty. Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny.

W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline.

Transport

Na terenie Botswany poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Języki

Językiem urzędowym w Botswanie jest angielski. Na co dzień Botswańczycy posługują się językiem Setswana. Drugim językiem używanym na terenie Botswany jest afrikaans.

Kuchnia

Botswana to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca. Doskonałe są także steki wołowe, a botswańska wołowina bywa porównywana do argentyńskiej. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest dawanie napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Botswanie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK. Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Botswanie, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Botswana leży w tej samej strefie czasowej co Polska. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych.