Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

Tanzania

Katalog podróży

Klimat i pogoda

Położona na południe od równika Tanzania cieszy się klimatem tropikalnym na prawie całym obszarze - wyjątkiem są wyższe partie gór w północnej część kraju ze szczytami Kilimandżaro i Meru, gdzie temperatura może spadać nawet poniżej zera (a w najbliższych okolicach szczytów nawet do -15°C).

Temperatury w Aruszy - bazy wypadowej dla miłośników trekkingu - wahają się między 12°C a 29°C. Wyjątkowo ciepły i wilgotny klimat panuje na wybrzeżu - temperatury w pobliżu Dar Es Salaam w zasadzie nie spadają poniżej 20°C przez cały rok (w nocy), często przekraczając 30°C (za dnia). Wilgotność jest nieco łagodzona przez bryzę znad Oceanu Indyjskiego.

Najbardziej przewidywalna pogoda panuje w zachodniej części Tanzanii, w okolicach jeziora Tanganika. Temperatury wahają się między 18°C a 27°C przez cały rok, a opady są nieco niższe niż w pozostałych częściach kraju.

W Tanzanii, podobnie jak w Kenii, występują dwie pory deszczowe: krótka (masika), która trwa od listopada do połowy stycznia oraz długa (mvuli) - rozpoczynająca się w kwietniu i kończąca w czerwcu. Dwie pory suche - krótka i długa - trwają od czerwca do października oraz od stycznia do marca.

Miłośnicy safari i obserwowania dzikich zwierząt będą najbardziej usatysfakcjonowani podróżą do Tanzanii między lutym a marcem a październikiem, gdy w południowej i centralnej części Parku Narodowego Serengeti przybywają tysiące zwierząt, migrujące z równin rezerwatu Masai Mara w Kenii w poszukiwaniu pożywienia.

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)

 • Śtrój kąpielowy

 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na terenach położnych powyżej 1800 m n. p. m. (duża część kraju) istnieje bardzo małe ryzyko zachorowania na malarię. Wzrasta ono wraz z obniżeniem się wysokości. Największe notuje się w południowo-wschodniej i zachodniej części kraju, w pobliżu jeziora Wiktoria i Tanganika. Polecanym środkiem profilaktycznym jest Malarone choć nie chroni ono w 100% przez zachorowaniem. Bardzo ważne jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.W przypadku wjazdu do Tanzanii z kraju zagrożonego żółtą febrą (np. Kenii) konieczne jest posiadanie tzw. "żółtej książeczki" zaświadczającej o szczepieniu na tę chorobę.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową.

Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wizę tanzańską, ważną przez 30 dni, otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku - wydawana jest za opłatą w wysokości 50 dolarów. Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Tanzanii jest szyling tanzański (1 USD = 2200 TSH). Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach w Aruszy, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W Tanzanii można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA i Mastercard - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaż

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline

Transport

AFRICAline jest jedynym polskim biurem podróży posiadającym własne zaplecze w Kenii i Tanzanii. Na terenie kraju poruszamy się wygodnymi terenowymi samochodami z napędem na cztery koła typu Toyota Land Cruiser z dzielonymi, lotniczymi fotelami i otwieranym dachem, umożliwiającym bezpieczne wykonanie zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językami urzędowymi w Tanzanii są angielski i suahili. Rozmawiając z Tanzańczykami, należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Przebywając w Tanzanii warto spróbować lokalnych specjałów: ugali (papka kukurydziana podawana z gulaszem warzywnym lub mięsnym), pilau (ryż z mięsem i przyprawami), matoke (tłuczone zielone banany) oraz mandazi (afrykańskie pączki).

W kuchni wybrzeża Tanzanii silne są akcenty hinduskie - popularnym daniem jest samosa (smażone pierożki faszerowane pikantnym mięsem).

Nyama choma (pieczone mięso) to nieoficjalne danie narodowe Tanzanii. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Tanzania - podobnie jak sąsiednia Kenia - słynie z najwyższej jakości herbaty i kawy, której produkcja poddawana jest wysokim standardom i która najlepiej smakuje na miejscu.

Warto spróbować lokalnych piw Serengeti, Safari i Kilimanjaro.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

W Tanzanii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 8 złotych. Internet dostępny jest w hotelach w Nairobi, na wybrzeżu oraz niektórych lodgach na trasie wyprawy.

Strefa czasowa

Tanzania znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.