Odwaga to nie brak strachu, lecz triumf nad nim.
Nelson Mandela

Kilimandżaro

Misja: zdobyć najwyższy szczyt Afryki.
Cel: Kilimandżaro. Uczestnik: Ty?

Olbrzymia góra zwieńczona białą czapą śniegu od wieków budzi wśród miejscowej ludności mieszankę strachu z podziwem i szacunkiem. Istnieje wiele teorii co do pochodzenia nazwy Kilimandżaro. W języku suahili „Kilimanjaro” oznacza „górę, która lśni”. Z kolei Masajowie nazywają masyw Białą Górą i oddają mu boską cześć. Niezależnie od tego, która z teorii jest bardziej trafna, potężny kolos budzi respekt zarówno miejscowych plemion, jak i śmiałków, którzy odważą się z nim zmierzyć.

Dróg do zdobycia najwyższego szczytu Afryki jest kilka. Jedna z najprostszych – Marangu często nazywana jest drogą „Coca-Coli”, ze względu na przyjazne warunki dla turystów, którzy od wyzwania bardziej cenią komfort wyprawy. Z kolei Machame jest bardziej wymagająca, ale oferuje spektakularne widoki.

Emocje, jakie towarzyszą zdobyciu wierzchołka góry – Uhuru mieszanka zmęczenia, ulgi, euforii i poczucia ogromnego triumfu nad samym sobą. Twoim oczom ukazuje się niesamowity widok – jeden z tych, które zapamiętuje się na całe życie. Wyobraź sobie, że na wyciągnięcie ręki masz białe pasma chmur, które płynnie przechodzą w pokrytą śniegiem górską okolicę. Spomiędzy nich wyłania się błękitne jak ocean niebo.

Tylko Ty, nieskazitelna przyroda i ogromna, bezludna przestrzeń na wysokości 5895 m n.p.m.

Czy Twoje marzenia sięgają tak wysoko?

7 faktów o Kilimandżaro

Kilimandżaro to najwyższy samotny (nie będący częścią pasma górskiego) masyw górski na świecie.

Pierwsza wyprawa na Kilimandżaro odbyła się w 1889 r. i trwała sześć tygodni. Masyw został zdobyty przez Hansa Meyera, geografa z Niemiec.

Najszybciej z wejściem na szczyt poradził sobie Francuz Gerard Bavato w 2007 r. Jego czas to zaledwie 5 godzin, 26 minut i 40 sekund.

Najstarsi zdobywcy góry to 85-letni Martin i 84-letnia Esther Kaferowie - małżeństwo z Vancouver, które zdobyło szczyt we wrześniu 2012 r.

W październiku 2008 r., w ramach projektu organizowanego przez Fundację Anny Dymnej “Mimo Wszystko”, Kilimandżaro zostało zdobyte przez grupę niepełnosprawnych podróżników. Więcej na temat akcji, której operatorem było biuro Africaline, dowiesz się stąd.

Każdego roku Kilimandżaro generuje dla tanzańskiej gospodarki zysk rzędu 20 mln dolarów.

Porażkę podczas próby zdobycia góry ponieśli m. in. właściciel piłkarskiego klubu Chelsea Roman Abramowicz oraz tenisistka Martina Navratilova - oboje zrezygnowali z powodu choroby wysokościowej.

UHURU znaczy „Wolność”

Zwieńczeniem „Dachu Afryki” jest wierzchołek Uhuru (w suahili: „wolność”). To najwyższy punkt krateru Kibo, który ostatni raz eksplodował 360 tys. lat temu!

Kilimandżaro - Machame Route

Planowane terminy podróży 2014:

04.06.2014
15.06.2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
02.09.2014
13.09.2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
11.02.2015
22.02.2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
03.06.2015
14.06.2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
01.08.2015
12.08.2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
08.10.2014
19.10.2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
07.10.2015
18.10.2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
10.02.2017
21.02.2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
01.06.2017
12.06.2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
28.07.2017
08.08.2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
30.08.2017
10.09.2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
05.10.2017
16.10.2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
01.09.2015
12.09.2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII

Kenia, Tanzania 12 dni 6-10 osób 5100 USD

Okiełznać dziką Afrykę można tylko zdobywając jej najwyższy szczyt. Trekking na Kilimanjaro to nie tylko zmagania z wysokością i trudnymi warunkami, ale przede wszystkim walka z własnymi słabościami… Czy masz w sobie wolę zwycięstwa?

Wybrane atrakcje:

Park Narodowy Tarangire

nazwa parku pochodzi od rzeki, która przepływa przez jego teren; założony w 1970 r., jest domem dla m. in.: słoni, lampartów, bawołów afrykańskich, zebr, impali i gazeli; słynie z tego, że żyjące w Tarangire lwy chodzą po drzewach.

wypoczynek na Zanzibarze

autonomiczna część Tanzanii, ukształtowana przez kulturę suahili; liczne plaże i krystaliczne wody Oceanu Indyskiego czynią z wyspy idealne miejsce do wypoczynku po trudach podróży.

Kenia

Tutaj spełnisz marzenia o prawdziwym safari. Okazji do podziwiania zwierząt nie zabraknie w licznych parkach narodowych i rezerwatach. Oprócz najstarszego w kraju Tsavo, w naszych podróżach odwiedzisz m. in.: Hell’s Gate, Naivasha, Marsabit i Amboseli. Każde z tych miejsc ma swój własny niepowtarzalny klimat. Prawdziwym ukoronowaniem przeżyć związanych z obcowaniem z dziką przyrodą jest Wielka Migracja - zachwycająca swoim rozmachem wędrówka setek tysięcy zwierząt w poszukiwaniu wodopojów i pożywienia.

najważniejsze atrakcje: dom Karen Blixen Wielki Rów Afrykański safari w Parku Narodowym Amboseli Diani Beach - ekskluzywny wypoczynek nad Oceanem Indyjskim Park Narodowy Nakuru Wielka Migracja - rezerwat Masai Mara snorkeling w Morskim Parku Narodowym Kisite Mpunguti posiadłość Emmy Shen jezioro Turkana rezerwat Samburu Masajowie - Rycerze Sawanny

Zobacz więcej

Tanzania

Tanzania imponuje bogactwem świata zwierząt żyjących w licznych parkach narodowych i rezerwatach. W naszych podróżach możesz zobaczyć legendarne Serengeti (słynące z Wielkiej Migracji setek tysięcy zwierząt), zachwycić się olbrzymim Selous (rezerwatem zajmującym aż 5% powierzchni Tanzanii!), czy pełnym słoni Mikumi. Innymi cudami natury są: krater Ngorongoro (porównywany do biblijnego Edenu) i Park Narodowy Jeziora Manyara (zamieszkiwany przez 400 gatunków ptaków!).

najważniejsze atrakcje: podziwianie Wielkiej Piątki w rejonie krateru Ngorongoro kraina buszmenów nad Jeziorem Eyasi polowanie z plemieniem Hadzabe Masajowie - Rycerze Sawanny trekking na Kilimandżaro Wielka Migracja - Park Narodowy Serengeti Park Narodowy Serengeti Park Narodowy Ruaha rezerwat Selous rejs łodziami po rzece Rufidżi

Zobacz więcej

Zanzibar

Trudno stwierdzić, gdzie na Zanzibarze kończy się błękit oceanu, a zaczyna błękit nieba. Nie ma to jednak większego znaczenia - niezależnie od tego, czy odpoczywasz beztrosko na plaży, czy podziwiasz krajobraz rajskiej wyspy przez szybę samolotu, jesteś zawsze tak samo blisko prawdziwego Nieba. Sposobów na wspaniały wypoczynek jest tutaj wiele - od leniwego wylegiwania się na plaży po snorkeling w głębinach Oceanu Indyjskiego. Jeśli Twoje wyobrażenie o wypoczynku w Afryce wiązało się z krainą wiecznego słońca i bezkresnych wód, Zanzibar będzie spełnienem Twoich marzeń. W programach naszych podróży stanowi idealne uzupełnienie eksploracji tanzańskiego interioru... Uzupełnienie, które pozwala zakończyć wyprawę akcentem tak mocnym, jak opalenizna, którą przywieziesz znad Oceanu Indyjskiego!

najważniejsze atrakcje: wypoczynek na Zanzibarze Stone Town - zabytkowa starówka

Zobacz więcej

© 2016 Africaline.