Alaska

Alaska - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Języki Kuchnia Napiwki Telefon i internet Strefy czasowe Elektryczność

Klimat i pogoda

W części południowej  Alaski klimat jest umiarkowany chłodny, natomiast na dalekiej północy subpolarny. Zakres zmian temperatury powietrza w ciągu roku oscyluje w zimie od -51º C do +32 º C w lecie. Zima trwa, aż 9 miesięcy, jest długa i mroźna. Za najlepsze miesiące do podróży po Alasce uznaje się okres letni między czerwcem a sierpniem, gdy średnia temperatura wynosi miedzy 16º C a 27ºC.

Ubrania i sprzęt

Temperatury latem, na przełomie lipca oraz sierpnia są przyjemne i wynoszą między 16, a 27 stopni C. Proponujemy strój wygodny do podróżowania, wygodne buty sportowe, lekkie ubrania na pierwszą warstwę, cieplejsza część wierzchnia bluza, czy polar, oraz trzecia warstwa kurtka wiatrówka, czy też przeciwdeszczowa. Podczas rejsu statkiem na Kenai Fjords, rekomendujemy zabranie ze sobą szalika, czapki, oraz rękawiczek, gdyż odczuwalna temperatura może być dość niska.

Warto zabrać:  

Czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy

Krem z wysokim filtrem (min 30)

Środki przeciwko komarom

Okulary przeciwsłoneczne

 

Lornetka przyda się podczas podziwiania natury

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

 

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu– najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

 

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez Konsula Stanów Zjednoczonych, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.  Koszt wizy ok 160 USD/ 1os. 

Pieniądze

Jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych jest Dolar Amerykański, USD. 1 USD = ok 3,7 PLN. W odwiedzanych miejscach karty kredytowe są w powszechnym użyciu. Działają karty zarówno Visa jak i MasterCard.

Języki

Językiem obowiązującym na Alasce jest język angielski.

Kuchnia

Typowa kuchnia Alaski opiera się o dania z owoców morza (krab królewski, krewetki, langusty), ryby, jak np. łosoś. Innym używanym typem mięsa jest mięso łosi, reniferów, fok, morsów oraz ptaków. Typowymi przekąskami są suszone mięsa ryb lub reniferów, a wśród owoców i warzyw dominują jagody oraz borówki, wykorzystywane w sosach  i deserach. W kuchni wykorzystuje się również korzenie roślin i wodorosty. 

Napiwki

W restauracjach, zwyczajowo pozostawia się ok 10 - 15% napiwku wartości rachunku. W hotelach, obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 1 USD/bagaż. 

Telefon i internet

Telefony: W zależności od hotelu połączenie telefoniczne wewnątrz Alaski są często bezpłatne. Każdorazowo prosimy upewnić się o tym na recepcji. Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne w kiosku.

 

Telefony komórkowe: W zależności od regionu, na Alasce mogą pojawiać się utrudnienia w pozyskaniu zasięgu i wykonywaniu połączeń, pomimo aktywnego roamingu. 

Strefy czasowe

Alaska leży w strefie czasowej ( GMT – 8), - 10h w stosunku do czasu Polskiego.

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Ten problem można jednak rozwiązać, zabierając ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jej kupno jest o wiele trudniejsze już na terenie Stanów.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Park Narodowy Denali

Największy park narodowy w USA w południowej części stanu Alaski, którego nazwa pochodzi od szczytu Denali, McKinley, którego wysokość wynosi 6194 m n.p.m. W obszarze parku panują surowe warunki klimatyczne, latem temperatura wynosi kilkanaście stopni, a zimą nawet -30ºC. Na terenie parku występują silne wiatry. Roślinność występująca w Parku typowa jest dla szerokości geograficznej Alaski, występują głównie świerki, osiki i olchy. Głównymi reprezentantami fauny są niedźwiedzie grizli, łosie alaskańskie, karibu, owce jukońskie, wilki, niedźwiedzie polarne, oraz występujące w rzekach łososie. 

Park Narodowy Kenai Fjords

Park o wspaniałych walorach krajobrazowych, położony  na Półwyspie Kenai w południowej części stanu Alaski, utworzony został w 1980r, a jego nazwa pochodzi od Rzeki Kenai, przepływającej przez Półwysep. Obejmuje swoim obszarem część pola lodowego Hardinga, urzeka niesamowitym lodowcowym krajobrazem oraz fiordami. Podczas rejsu wzdłuż brzegów Półwyspu Kenai można zaobserwować przepływające obok statku orki, maskonury i lwy morskie przesiadujące na skałach. 

Lake Clark/Katmai National Park

Jedne z najrzadziej odwiedzanych Parków w Alasce. Zachwycające dziką przyrodą, nienaruszoną naturą oraz występowaniem  dzikich gatunków zwierząt, w tym głównie niedźwiedzi, które w tutejszych wodach polują na łososie. 

Anchorage

Największe miasto Alaski, jego nazwa oznacza miejsce kotwiczenia, skąd kotwica w herbie tego miasta. Anchorage znajduje się nad Zatoką Cooka,stanowi bazę wypadową dla większości wypraw na Alasce, alpinistów i polarników. W mieście znajdują się liczne muzea, ogrody botaniczne oraz zoo.   

Karibu

Renifer tundrowy, występujacy w Eurazjii i Ameryce Pólnocnej, jeden z najbardziej charakterystycznych reniferów zamieszkujących Parki Alaski.

Talkeetna

Małe alaskańskie miasteczko, z barwną zabudową, przypominające fikcyjne miasteczko Cicepy z serialu "Przystanek Alaska"

Seward

Malownicze miasto portowe, położone w zatoce, w pobliżu malowniczego półwyspy Kenai Fjords. Baza wypadowa do wszystkich wypraw na Półwysep Kenai Fjords.

Rejs wzdłuż wybrzeża Kenai Fjords

Malowniczy rejs wzdłuż wybrzeża Kenai, ukazujący piękno lodowcowej części Alaski, podczas którego można obserwować piękne krajobrazy oraz zwierzęta zamieszkujące część Park Kenai. 

© 2016 Africaline.