Botswana

“To kraj czy olbrzymi rezerwat?” - pytanie to prędzej czy później nasuwa się każdemu, kto odwiedził Botswanę. Mniej popularny kierunek turystycznych wypraw niż sąsiednia Namibia i RPA otworzy przed Tobą wrota do świata, w którym człowiek nie ujarzmił jeszcze natury.

Dla miłośników safari

Krajobraz Botswany, gdzie na powierzchni nieco większej niż Francja mieszka zaledwie 2 miliony ludzi, doskonale potwierdza stare powiedzenie, że “natura nie znosi próżni”. Występuje tu ogromne bogactwo świata zwierząt. W Parku Narodowym Chobe - najstarszym w w Botswanie - królują słonie. Lokalna populacja majestatycznych olbrzymów należy do największych na świecie, a obok nich żyją pozostałe gatunki Wielkiej Piątki Afryki (lwy, bawoły, nosorożce, lamparty) oraz liczne hipopotamy, krokodyle i likaony. Obserwowanie zachodu słońca wśród tylu zwierząt gromadzących się przy wodopojach to przeżycie, który zostanie w Twojej pamięci na zawsze.

Niezapomnianym doświadczeniem dla poszukiwaczy rzadkich gatunków ptaków będzie również rezerwat Moremi - mniejszy niż Chobe, lecz nie mniej bogaty w faunę i znajdujący się w wyjątkowym zakątku Afryki, którym jest...

Delta, która nie wpada do oceanu

Delta rzeki Okawango - nie tylko jedna z największych na świecie, ale także jedna z najbardziej wyjątkowych, nie dopływa bowiem do oceanu. Z początkiem czerwca, gdy po obfitych opadach w sąsiedniej Angoli rzeka rozpoczyna swą ekspansję, tysiące naturalnych kanałów wypełnia się zimną, czystą wodą z prędkością ok. 3 km dziennie! Dzięki temu pustynne piaski Kalahari - kotliny, która pokrywa 80% powierzchni Botswany - zamieniają się w tętniącą życiem krainę pełną roślin, zwierząt i wspaniałych widoków.

W zgodzie z naturą

Podróż do Botswany jest spełnieniem marzeń o dotarciu do świata niezmąconej przez cywilizację harmonii. Uroki kraju docenią w szczególności miłośnicy wyjątkowych fotografii, dzikich zwierząt i naturalnych krajobrazów stanowiących przeciwieństwo europejskich metropolii. Jeśli kochasz przyrodę, musisz tu dotrzeć!

Botswana - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Botswana reprezentuje typowy dla południowej Afryki klimat zwrotnikowy - ciepły i suchy, nieróżniący się znacząco od sąsiedniej Namibii i przyjazny dla europejskich turystów.

Od października do marca temperatura oscyluje w okolicy 25-30°C. Na suchych terenach Kalahari w południowej części kraju mogą zdarzać się większe wahania temperatur, podczas gdy na północy (okolice delty Okawango) pogoda jest stabilna i bardziej przewidywalna. Wysokiej temperaturze towarzyszy łagodna pora deszczowa.

Podobnie jak w Namibii, kwiecień i maj są miesiącami pięknej zieleni i czystego nieba, które docenią amatorzy fotografii. W tych miesiącach temperatura zaczyna spadać, szczególnie w porze nocnej i w okolicach Kalahari. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ciepły polar na chłodne wieczory i poranki.

Od czerwca do listopada trwa pora sucha. To dobry moment na safari - wiele źródeł wysycha, więc spragnione zwierzęta koncentrują się wokół mniejszej ilości dostępnych wodopojów. Temperatury w nocy mogą spadać poniżej 10°C, lecz za dnia szybko się podnoszą, czasami przekraczając nawet 30°C. W listopadzie zaczyna się lato - wraz z wysoką temperaturą nadchodzą większe opady.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię - dotyczy to jedynie Delty Okavango. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele Polscy nie potrzebują wiz do Botswany - w paszporcie urzęnik stawia jedynie pieczątkę wjazdową. Na granicy należy wypełnić formularz wjazdowy.

Pieniądze

Jednostką monetarną Botswany jest pula (1 USD = 8,5 pula).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Maun, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Botswany poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Botswanie jest angielski. Właściwie cała populacja Botswańczyków posługuje się na co dzień językiem Setswana.

Innym językiem używanym na terenie Botswany jest afrikaans.

Kuchnia

Botswana to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca. Doskonałe są także steki wołowe, a botswańska wołowina bywa porównywana do argentyńskiej.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Botswanie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Botswanie, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Botswana leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych.  

 

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Delta Okawango

wody potężnej rzeki Okawango rozpływają się po terenach piaszczystej Kalahari tworząc największą na świecie śródlądową deltę; dostępność wody sprawia, że Deltę zamieszkuje liczna populacja zwierząt; to także prawdziwy raj dla miłośników ptaków.

Rezerwat Moremi

sporych rozmiarów półwysep oblewany wodami Okawango; rezerwat przyrody oraz dom dla ponad 500 gatunków ptaków i dzikich zwierząt, takich jak: lwy, lamparty, bawoły, słonie, szakale i gepardy.

park Chobe

najstarszy park narodowy Botswany; słynie przede wszystkim z olbrzymiej populacji słoni szacowanej na 50 000 osobników; można tu odbywać safari zarówno samochodem jak i łodzią motorową.

przejazd przez pustynne tereny Kalahari

olbrzymia (1,8 mln km2 powierzchni) kotlina przecinająca terytorium Botswany, Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe; Kalahari to także nazwa półpustynnej sawanny rozciągającej się na granicy Botswany, Namibii i RPA; w turystyce funkcjonuje jako Pustynia Kalahari, jednak pod względem geograficznym nie jest pustynią sensu stricto, ponieważ suma rocznych opadów przekracza nieznacznie 500 mm.

© 2016 Africaline.