Etiopia

Wschodnia Afryka to nie tylko kolebka ludzkości, ale także bastion jednej z najciekawszych kultur kontynentu. Etiopska cywilizacja rodziła się zanim Europą zawładnęli Rzymianie, przyjęła chrześcijaństwo 500 lat przed Polanami i trwała przez wieki, opierając się islamskim i europejskim najeźdźcom. Dzięki temu zachowała swoją wyjątkowość, która czeka aż ją odkryjesz...

Świadectwa historii

Bogate dzieje pozostawiły na terenie kraju wiele zabytków. Od kościółów wykutych w skale w Lalibeli, które według legendy pomogły zbudować anioły, przez największy obelisk na świecie w Aksum, aż po pałace etiopskich cesarzy w Gondarze. Miejscowe świątynie, pełne biblijnych obrazów z afrykańskimi akcentami, skrywają wiele skarbów - największym z nich jest kopia legendarnej Arki Przymierza, zawierająca tablice, które Bóg wręczył Mojżeszowi na górze Synaj.

Piękno i różnorodność

Choć diametralnie różna od sąsiadów, podobnie jak inne afrykańskie państwa, Etiopia zaskoczy Cię wielością zamieszkujących ją grup etnicznych. Trudno znaleźć większy tygiel kulturowy niż dolina rzeki Omo, zamieszkiwana przez 200 tys. ludzi z kilkunastu plemion. Tradycyjny sposób życia i niepojęte dla turystów zwyczaje wyróżniają ludy: Mursi, Hamerów, Dorze czy Bumi. Etiopię zamieszkują też Felaszowie - ciemnoskórzy Żydzi, których ostatnie osady znajdują się w północnej części kraju.

Wielka różnorodność charakteryzuje również etiopskie krajobrazy. O wodospadach Tys Yssat szkocki podróżnik James Bruce pisał, że “nic z rzeczy, jakie dotąd widziałem nie może równać się z tym widokiem”. Źółto-zielone barwy soli w gorącym do granic wytrzymałości Danakilu wydają się wręcz surrealistyczne, ale możliwość zrobienia wyjątkowych zdjęć zrekompensuje Ci ciężkie, pustynne warunki. Jeśli kochasz trekking, szczyt Ras Daszan w górach Siemen będzie dla Ciebie godnym wyzwaniem.

Podróż pełna przeżyć

Co odróżnia podróżnika od turysty? Pasja odkrywania - poznawania obcych kultur, podziwiania ich dorobku, próba zrozumienia złożoności i wyjątkowości odmiennych cywilizacji. W Etiopii nie brakuje ku temu okazji, a podróż do kolebki afrykańskiego chrześcijaństwa będzie dla Ciebie pasmem przeżyć tak intensywnych jak smak miejscowej kawy i tak mistycznych jak obrządek etiopskiej religii.

Etiopia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Na terenie kraju można wyróżnić trzy strefy klimatyczne:

 • gorącą/tropikalną - zwaną k’olla, która rozciąga się do wysokości 1500 m n.p.m. i występuje przy granicach Etiopii z innymi krajami - na dalekim południu (dolina Omo), północy (Depresja Danakilska - jedno z najgorętszych miejsc na ziemi), w zachodniej części Wyżyny Abisyńskiej oraz na wschodzie (Ogaden) - temperatury często przekraczają tu 30°C.
 • środkową umiarkowaną (uejna dega) - położoną na wysokości 1500-2500 m n. p.m. i ze względu na dobre warunki do uprawy ziemi najgęściej zaludnioną. Średnia temperatura roczna oscyluje w okolicach 22°C.
 • chłodniejszą i górską (dega) - powyżej 2500 m n.p.m, w obrębie której znajduje się m. in. stolica kraju Addis Abeba - miasto o chłodniejszym klimaciem, niezmiennym przez cały rok i średnią temperaturą roczną na poziomie 16°C, na ogół nieprzekraczającą 20°C.

Tak duża różnorodność topograficzna powoduje, że podróżując po Etiopii należy być przygotowanym na wahania temperatur i zmiany pogodowe. W ciągu jednej doby można zaznać górskiego chłodu, tropikalnej wilgoci i ciepła oraz pustynnego gorąca.

Pora deszczowa trwa mniej więcej od czerwca do września, a jej szczyt przypada na różne okresy, w zależności od regionu kraju. W historycznej, północnej części Etiopii (Gondar, Lalibela, Aksum) największe opady notuje się w lipcu i sierpniu, na południu (dolina Omo) we wrześniu i październiku.

Pora sucha na północy rozpoczyna się w listopadzie i trwa do lutego. Temperatury dzienne przez cały roko utrzymują się w granicach 20-25°C.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, długie spodnie (obowiązkowe przy zwiedzaniu kościołów), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa, strój kąpielowy - może się przydać
 • obuwie: sportowe, sandały/klapki (pod prysznic)
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • termos - najlepiej stalowy
 • lornetka
 • w przypadku podróży z trekkingiem w programie - obuwie trekkingowe, kije teleskopowe, czapka, rękawiczki, kórtka przeciwdeszczowa
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Opłatę za etiopską wizę w wysokości 50 USD należy wnieść na lotnisku w Addis Abebie, po przylocie do kraju. Przy załatwianiu formalności nie są wymagane zdjęcia.

Pieniądze

Walutą Etiopii jest Birr (1 USD = 18,8 ETB).

Wymiany dolarów amerykańskich i brytyjskich funtów można dokonywać w bankach w Addis Abebie oraz w niektórych większych miastach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 20, 50 i 100 USD.

W Etiopii w większości miejsc nie można korzystać z kart płatniczych i kredytowych oraz czeków podróżnych - należy posługiwać się gotówką.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Etiopii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Etiopii jest amharski. Język angielskim posługuje się wielu mieszkańców, należy jedynie przyzwyczaić się do specyficznego etiopskiego akcentu. Na południu kraju znajomość angielskiego jest zdecydowanie słabsza.

Kuchnia

Podczas podróży po Etiopii w hotelach można zamawiać dania europejskie. Daniem narodowym Etiopczyków jest injera - lekko kwaśny placek, wypiekany ze sfermentowanych ziaren zboża tef.

Najpopularnieszym śniadaniem jest jajecznica oraz herbata z dodatkami korzennych przypraw. Zestaw 500 torebek herbaty do zaparzania w domu kosztuje na targu ok. 15-20 zł. Wszędzie dostępna jest też aromatyczna kawa o intensywnym smaku, prażona na oczach gości - Etiopia należy do największych na świecie eksporterów tego napoju. Do picia dostępne są także: woda mineralna, piwo (kilka rodzajów), napoje gazowane oraz soki ze świeżych owoców.

W miastach dużą popularnością cieszą się cukiernie, gdzie sprzedawane są różne rodzaje ciastek.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Etiopii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Etiopii, a także w niektórych miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Etiopia leży w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego - dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Addis Abeba - stolica Etiopii

miasto założone w 1886 r. przez cesarza Menelika II jako prezent dla żony; jego nazwa oznacza w języku amharskim "nowy kwiat"; cesarzowa wybrała pustynne tereny pod przyszłe miasto ze względu na występowanie źródeł siarkowych - podobno doskonałych na cerę; w ciągu kilku lat pustynia została zamieniono w eukaliptusowy gaj, dzięki sprowadzonym z Australii roślinom, które kwitną niezwykle szybko.

Lalibela - miasto tysiąca świątyń

święta stolica ortodoksyjnego kościoła etiopskiego, słynąca z dwunastu kościołów wykutych w skale za panowania cesarza Lalibeli (1185-1225); przy budowie świątyń pracowało aż 40 000 ludzi, dzięki czemu udało się ją zakończyć w 21 lat - legenda głosi, że sukces ten osiągnięto dzięki pomocy aniołów.

klasztor Asheton Maryam

klasztor położony na wzgórzu nad Lalibelą; ze szczytu roztacza się piękny widok na miasto i okoliczne góry.

ceremonia parzenia kawy w tradycyjnym etiopskim domu

kawa ma ogromne znaczenie dla kultury i gospodarki kraju; Etiopia jest afrykańskim liderem zarówno w konsumpcji, jak i w eksporcie tej używki.

Aksum - dawna stolica pierwszego państwa etiopskiego

miasto założone w starożytności przez Menelika I - cesarza Etiopii, syna Salomona i Makedy (królowej Saby); w tutejszej bazylice przechowywana jest według legendy Arka Przymierza - dowód przymierza człowieka z Bogiem; Arki poszukiwał Indiana Jones w kultowym filmie z 1981 r. z Harrisonem Fordem w roli głównej.

obelisk z Aksum

granitowy obelisk o wysokości 24 metrów i wadze ok. 160-200 ton; zbudowany 1700 lat temu, uważany za najwyższy obelisk, jaki kiedykolwiek wzniesiono; w XVI w. obalili go muzułmanie, a w 1937 r. po inwazji włoskiej, rozebrano go na trzy części i zawieziono do Rzymu, gdzie stał na centralnym placu miasta; w 2005 r. powrócił do Etiopii.

góry Siemen

masyw w północnej Etiopii; najwyższy szczyt to Ras Daszan - czwarty co do wielkości w Afryce (4620 m n.p.m.).

osada Felaszów - etiopskich Żydów

Felaszowie to lud kuszycki, który - według legendy - przybył z Jerozolimy do Etiopii wraz z Menelikiem - pierwszym cesarzem państwa, synem Salomona i królowej Makedy; wyznają mozaizm - jedną z odmian judaizmu; obecnie na terenach Etiopii żyje tylko kilka rodzin Felaszów, większość wyemigrowała do Izraela w latach 80. i 90., gdy sytuacja polityczno-ekonomiczna Etiopii była wyjątkowo trudna.

odkrywanie historii w Gonder

miasto w północnej Etiopii, dawna stolica Cesarstwa. W architekturze, pełnej kościołów i zamków, mieszają się wpływy portugalskie, indyjskie oraz arabskie; najsłynniejszą świątynią jest Debre Birhan Sellasje (Kościół Trójcy), znana z pięknych malowideł i 80 cherubinów na suficie.

Bahyr Dar - urokliwe miasteczko nad jeziorem Tana

jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Etiopii, atrakcyjny ze względu na lokalizację w pobliżu Nilu Błękitnego i jeziora Tana (północno-zachodnia część kraju).

podziwianie zachodu słońca z pałacu Bezait

pałac był jedną z rezydencji Haile Sellasie - ostatniego cesarza Etiopii.

Tys Ysat - wodospady Nilu Błękitnego

niesamowity krajobraz najlepiej opisują słowa szkockiego podróżnika Jamesa Bruce'a: "imponujący to widok, jakiego po kres swych dni nie zapomnę. Majestat ten poraził mnie swym pięknem, nic z rzeczy jakie dotąd widziałem, równać się z nim nie może". Wodospady składają się z czterech głównych strumieni, których szerokość dochodziła dawniej nawet do 400 metrów, a woda spada do rzeki z wysokości 42 metrów; wrażenie potęguje kamienny most nad Nilem Błękitnym który prowadzi do wodospadów.

rejs łodzią po jeziorze Tana

akwen, w którym rozpoczyna swój bieg Nil Błękitny; spośród 37 wysp położonych na jeziorze Tana, aż na 19 znajdują się kościoły i klasztory Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego - niektóre są miejscem pochówku cesarzy Etiopii.

jezioro Langano

w okolicach jeziora żyje aż 400 gatunków ptaków, a także hipopotamy, guźce i pawiany; oprócz podziwiania dzikich zwierząt można tu odpoczać od trudów podróży pływając, jeżdżąc konno, czy wędrując po pobliskich szlakach.

stele w miejscowości Tyja

wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO kamienne stele wyznaczają miejsce prehistorycznej nekropolii.

dolina Omo

dzika i niezmieniona przez wpływy cywilizacji kraina, zamieszkiwana przez dużą liczbę tradycyjnych plemion - m. in. Hamerów, Karo, Arbore i Mursi.

plemię Gurage

plemię słynące z gościnności oraz żyłki do handlu; Gurage trudnią się rolnictwem, w szczególności uprawą rośliny eset, znanej także jako "fałszywy bananowiec".

plemię Wolayta

tradycje tego plemienia do dziś kształtują bogatą kulturę Etiopii, dając początek nowym stylom w muzyce i tańcu, a także wywierając wpływ na twórczość najpopularniejszych etiopskich wykonawców.

plemię Dorze

dawniej wojownicy, dziś tkacze; Dorze wyróżniają się ciekawym ubiorem oraz budową charakterystycznych chat przypominających gigantyczne ule.

plemię Konso

Konso to lud, który z dumą kultywuje tradycje i czci osiągnięcia swoich przodków; najwybitniejszych zmarłych uwiecznia się w drewnianych rzeźbach, otoczonych innymi, przedstawiającymi ich rodzinę oraz pokonanych wrogów; wiek danego rodu można określić po ilości kamiennych słupów znajdujących się w wiosce - co 18 lat Konso stawiają nowy, symbolizujący następne pokolenie.

plemię Erbore

plemię wierzące w magiczną moc rytualnego tańca, który oddala złą energię; kobiety Erbore zwracają uwagę turystów wielokolorową biżuterią, a dzieci noszą charakterystyczne nakrycia głowy przypominające żołnierskie hełmy, które chronią je przed słońcem; plemię słynie też z ozdabiania ciał fantazyjnymi malowidłami.

plemię Dassanech

plemię pastersko-rolnicze, które oprócz Etiopii zamieszkuje także Kenię i Sudan; znane z pięknych fryzur oraz skaryfikacji (zdobienia ciała poprzez nacinanie, przypalanie lub zadrapywanie skóry).

plemię Hamerów

jedno z najciekawszych plemion w Etiopii; kultura Hamerów wykazuje wiele podobieństw do kultury starożytnego Egiptu w jej początkowym okresie - można je dostrzec we fryzurach kobiet oraz używanych przez członków plemienia przedmiotach; wielką atrakcją dla turystów jest możliwość oglądania rytuału przejścia w dorosłość, któremu poddawani są chłopcy - muszą czterokrotnie przebiec przez ustawione w szeregu byki, by dołączyć do grona Maza - prawdziwych mężczyzn.

plemię Bumi

odważne, wojownicze plemię, którego członkowie nie boją się nawet polowań na krokodyle!

plemię Suri

plemię praktykujące podobne zwyczaje, co bardziej znani Mursi; kobiety noszą w nacięciach dolnych warg gliniane krążki - im większe, tym piękniejsze są dla swoich mężczyzn.

plemię Karo

najmniej liczny spośród ludów zamieszkujących dolinę Omo, ale najchętniej odwiedzany przez turystów; Karo słyną z ozdabiania ciał pięknymi malowidłami, za co cenią ich inne plemiona, m. in. Hamerowie.

miasteczko Dżinka

kolorowe i tętniące życiem miasteczko, punkt wypadowy do zwiedzania Doliny Omo; miasto jest malowniczo otoczone wiecznie zielonymi lasami, a odbywający się co sobotę duży targ pozwala na zakup pamiątek wyrabianych przez okoliczne plemiona.

Park Narodowy Mago

park narodowy w południowej Etiopii; oprócz rzadkich gatunków zwierząt (słonie, żyrafy), żyją tu także tradycyjne plemiona, z których najsłynniejszym są Mursi.

plemię Mursi

plemię kojarzone głównie z krążkami, jakie kobiety Mago noszą w nacięciach dolnych warg; kiedyś uważano, że ta "ozdoba" miała na celu uczynienie ich nieatrakcyjnymi dla łowców niewolników, obecnie antropolodzy przychylają się jednak do twierdzenia, że to jedynie zabieg estetyczny.

Arba Mynch

miasteczko w południowej Etiopii, położone w pięknym otoczeniu dwóch jezior Doliny Ryftowej - Abbaya i Chamo - oraz gęstych lasów, zamieszkiwanych przez różnorodne gatunki zwierząt.

rejs po jeziorze Chamo

okazja do podziwiania m. in. hipopotamów, krokodylów nilowych i pelikanów.

tama Koka Dam

olbrzymi sztuczny zbiornik wodny, który powstał po wybudowaniu tamy, stanowi ważne wsparcie dla gospodarki Etiopii; urokliwą okolicę zamieszkują liczne gatunki ptaków i dzikie zwierzęta.

jezioro Ziway

jezioro położone 60 km na południe od stolicy Etiopii; stanowi ważny ośrodek etiopskiego rybołóstwa, a w jego otoczeniu żyją liczne gatunki ptaków i hipopotamy.

Mek’ele

miasto - baza wypadowa dla podróżników udających się do krainy siarkowych jezior i księżycowych krajobrazów; to także ostatni bastion cywilizacji we wschodniej Etiopii – jedyne miejsce, gdzie można dostać wodę czy zrobić zapasy żywności.

Danakil - najgorętszy punkt Afryki

Danakil to dno wyschniętego jeziora leżące na Pustyni Danakilskiej na pograniczu Etiopii i Erytrei; położone jest na depresji przekraczającej 100 m p.p.m; można na niej znaleźć wiele aktywnych wulkanów oraz słynne siarkowe jeziora; ziemie zamieszkiwane są przez wyjątkowo odpornych na trudne warunki Afarów.

Dallol - jedyny przyczółek cywilizacji w Danakilu

osada w północnej Etiopii zamieszkana przez społeczność Afarów; w tym wyjątkowo gorącym miejscu, położonym w bliskiej odległości wulkanu o tej samej nazwie, można spotkać karawany wielbłądów transportujące sól z pobliskiego jeziora Asale; średnia roczna temperatura dzienna wynosi 35 stopni Celsjusza - to najwyższa średnia zanotowana w zamieszkanym miejscu.

Afarowie - ludzie pustyni

lud żyjący na wyjątkowo trudnych terenach północnej Etiopii; społeczność Afarów (w przeważającej części muzułmańska) podzielona jest na dwie kasty - "czerwonych" (panujących) i "białych" (robotników); Afarowie słyną z waleczności - doskonale posługują się bronią białą, a w ich repertuarze znajduje się wiele pieśni wojennych.

obozowisko Chennek

obóz położony na wysokości 3680 m n.p.m., stanowiący bazę wypadową na trekking w górach Semien.

Timkat - najważniejsze etiopskie święto

etiopski odłam chrześcijaństwa jest przepojony mistycyzmem - Timkat to jego najważniejsze święto (Święto Objawienia Pańskiego); 19 stycznia każdego roku tysiące ludzi uczestniczy w procesji; centralnym elementem uroczystości jest Tabot - kopia Arki Przymierza niesiona przez duchownego.

© 2016 Africaline.