Gambia

Spojrzenie na mapę Afryki Zachodniej nasuwa wniosek, że Gambia to kraj, z którym wiąże się interesująca historia. Podróż do Gambii będzie dla Ciebie poznawaniem smutnego, ale zamkniętego już rozdziału w historii Afryki i otwarciem nowego - słonecznego, pełnego pięknej przyrody i wspaniałych plaż.

Miejsce pamięci...

Wąski pasek ziemi “wycięty” z terytorium Senegalu, zawdzięcza swoją nazwę rzece, która stanowi najważniejszy element miejscowego krajobrazu. Woda - w wielu kulturach symbol życia - odegrała w Zachodniej Afryce także tragiczną rolę. To właśnie wodami Oceanu Atlantyckiego, do którego uchodzi rzeka Gambia, płynęły statki z niewolnikami do Ameryki Północnej. Gambia była jednym z największych ośrodków handlu niewolnikami - z obliczeń historyków wynika, że wywieziono stąd aż 3 mln ludzi!

Dziś na terenie kraju można odnaleźć kilka miejsc upamiętniających dawne czasy. Najważniejszym z nich jest sama stolica kraju - Bandżul, założona w 1816 r. przez Brytyjczyków jako baza wojskowa w celu dopilnowania przestrzegania zakazu handlu ludźmi. Innym ważnym przystankiem naszych podróży do Gambii jest słynna James Island, nazywana od kilku lat wyspą Kunta Kinte. Nowa nazwa wyspy upamiętnia głównego bohatera słynnego serialu “Korzenie” (The Roots), a na jej powierzchni znajdują się pozostałości fortecy, w której przetrzymywano niewolników, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

...i miejsce wspaniałego wypoczynku

Wizyta w Bandżulu to spotkanie z typowym afrykańskim miastem. Na tle pozostałości kolonialnej architektury, która objawia się w przyportowej dzielnicy oraz u bram miasta (w postaci charakterystycznego łuku tryumfalnego) toczy się codzienne życie Afryki. Ulice zapełnione są straganami pełnymi kolorowo ubranych i uśmiechniętych Gambijczyków. Warto zakupić tu kilka pamiątek i spróbować swoich sił w targowaniu się, które w tej części świata stanowi prawdziwy rytuał!

Wspaniałą atrakcją okolic stolicy są piękne plaże, nieodkryte jeszcze przez masową turystykę. W czasie spokojnego wypoczynku na złocistych piaskach, w pobliżu ciepłej wody i gęstych lasów, poczujesz prawdziwy smak wolności, który daje kontakt z dziką przyrodą. Chwile relaksu nad rzeką, wokół której toczy się życie Gambii, sprawią że z pewnością docenisz urokliwą prostotę najmniejszego z krajów Afryki!

Gambia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Gambia to kraj o typowym tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne a upał bywa trudny do zniesienia. Średnia roczna dzienna temperatura powietrza w Gambii wynosi 32°C.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. W tym okresie opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Gambii istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe w Gambii - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wiza gambijska przyznawana jest w konsulacie Gambii w Warszawie. Wymaga wypełnienia wniosku wizowego online oraz stawienia się w konsulacie z paszportem i żółtą książeczką (dowodem szczepienia na żółtą febrę).

Należy mieć ze sobą dwa zdjęcia paszportowe oraz kserokopię pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wydania wizy to 200 PLN (250 PLN za wizę wielokrotnego wjazdu). Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż sześć miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

W Gambii walutą jest Dalasi, który dzieli się na 100 Bututs. Kurs wynosi ok. 1 EUR = 38 GMD.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe, z dużymi portretami. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa. Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest przysparza później wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Gambii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnym językiem Gambii jest angielski.

Kuchnia

Kuchnia gambijska jest bardzo zbliżona do kuchni senegalskiej. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Gambii często pojawiają się: kurczak, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof, będącą największą grupą etniczną w sąsiednim Senegalu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Gambii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje  ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Gambii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Gambia leży w strefie GMT -1, tak więc godzina w Gambii jest odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny wcześniejsza niż w Polsce.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

wioska Juffure

jedna z pierwszych europejskich kolonii na terenie dzisiejszej Gambii i dawny punkt przerzutowy niewolników; wioska zasłynęła także jako miejsce akcji powieści amerykańskiego pisarza Alexa Haleya pt. "Korzenie" (ang. The Roots), na podstawie której nakręcono telewizyjny serial - bardzo popularny w Polsce lat 80; głównym bohaterem książki był niewolnik Kunta Kinte, w którego w filmie wcielali się aktorzy LeVar Burton oraz John Amos.

James Island

wyspa, która w toku wydarzeń historycznych kilkakrotnie zmieniała właścicieli: początkowo holenderska, później brytyjska, francuska i ponownie brytyjska; dziś stanowi żywy pomnik pamięci o niewolnictwie - w 2011 r. jej nazwę zmieniono na wyspę Kunta Kinte, na cześć bohatera powieści i serialu "Korzenie" (The Roots); ze względu na silną erozję aktualna wielkość James Island wynosi zaledwie 1/6 wielkości z XVIII w., gdy stacjonowały tu brytyjskie wojska.

Bandżul

stolica Gambii i czwarte pod względem wielkości miasto kraju; założone jako baza wojskowa - głównym zadaniem stacjonujących w niej żołnierzy było pilnowanie przestrzegania wprowadzonego w 1815 r. (kongres wiedeński) zakazu handlu niewolnikami; w latach 1990-2002 lotnisko w Bandżulu zostało wybrane przez NASA na jedno z miejsc awaryjnego lądowania amerykańskich promów kosmicznych.

palmowy las Makasutu

las położony na brzegach rzeki Gambia; okoliczny krajobraz jest bogaty i zróżnicowany - gęsty las, sawanna i roślinność namorzynowa; spacer po Makasutu to także okazja do przyjrzenia się codziennemu życiu ludności z okolicznych wiosek – mężczyźni łowią ryby oraz zbierają z palm sok do produkcji wina palmowego, a kobiety zbierają ostrygi.

© 2016 Africaline.