Japonia

Japonia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Bagaż Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Pieniądze Wizy Transport Języki Kuchnia Zakwaterowanie Napiwki Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu jest klimat zwrotnikowy, w części środkowej podzwrotnikowy, a na północy umiarkowanie ciepły. Ponadto, na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy. Poza wyspami Riukiu oraz południową częścią Kiusiu w Japonii, podobnie jak w naszym kraju, wyraźnie zaznaczają się cztery pory roku.

Jesień (październik i listopad) przynosi w Japonii ciepłe dni i chłodne noce. Temperatury są wówczas stabilne i umiarkowane (max: ok.22°C, min.ok.15°C). Jednakże jadąc w góry należy pamiętać, że będą one niższe.

Jesień jest w Japonii najbardziej spektakularną porą roku. Niebo jest praktycznie bezchmurne (co nie oznacza, że nie mogą nam się przytrafić opady deszczu), a rośliny (w szczególności klony) okrywają się feerią żółto-pomarańczowo-czerwonych barw. Miliony ludzi podążają wówczas do parków, przyświątynnych ogrodów i na górskie szlaki, aby podziwiać piękno przyrody.

Równie sprzyjającym czasem do podróży jest wiosna, tzn. marzec, kwiecień i maj. O tej porze roku dodatkową atrakcją są kwitnące wiśnie.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: przynajmniej dwie pary wygodnych butów. Należy pamiętać, że przed wejściem do ryokanów, świątyń czy niektórych restauracji trzeba zdjąć buty. Dobrze zatem, aby było to obuwie, które łatwo zsunąć ze stóp
 • odzież: mimo iż wczesna wiosna i jesień w Japonii są łagodne koniecznie trzeba zabrać również cieplejsze ubrania np. polar. Warto wziąć kurtkę przeciw deszczową. Należy pamiętać o stroju kąpielowym
 • mały plecak lub torba na ramię- pojemność ok. 15 - 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z filtrem
 • środki przeciw komarom
 • lornetka
 • czołówka/mała, kieszonkowa latarka

Bagaż

 • można się spakować do walizki lub plecaka w zależności od własnych upodobań
 • limit wagi wynosi 20kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny
 • nie należy przytraczać niczego do plecaka na czas transportu gdyż rzeczy te mogą zginąć
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzy/kamerę, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM
 • szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze

Zdrowie i szczepienia

Prawdopodobieństwo zachorowania na egzotyczną chorobę jest takie jak w Polsce, czyli minimalne. Osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny zabrać ze sobą dawkę leków wystarczającą na cały wyjazd. Na wszelki wypadek dobrze jest znać nazwę łącińską leku, ponieważ w Japonii może być on sprzedawany pod inną nazwą handlową.

Uczestnictwo w wyprawie nie wymaga większego wysiłku, choć kilku godzinne spacery i wchodzenie po schodach do świątyń mogą okazać się męczące dla osób o szczególnie słabej kondycji.

W Japonii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Jednakże zalecane są szczepienia na błonnicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu B i japońskie zapalenie mózgu.

Malaria w Japonii nie występuje.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Bezpieczeństwo

Japonia jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Jednakże w miejscach typowo turystycznych, na lotniskach oraz na dworcach autobusowych i kolejowych lepiej uważać na złodziei kieszonkowych, którzy jak wszędzie na świcie mogą się przytrafić.

Jadąc do Japonii należy pamiętać, że jest to kraj położony na styku czterech płyt tektonicznych, w związku z czym zdarzają się tam trzęsienia ziemi. Ponadto, znajduje się ona w pobliżu tzw. pierścienia ognia przez co narażona jest na wybuchy wulkanów (80 wulkanów jest czynnych). Po przybyciu do hotelu warto zwrócić uwagę na to gdzie znajdują się latarki i którędy prowadzą drogi ewakuacyjne. W razie trzęsienia ziemi należy bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez pracowników danego miejsca.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN 

Pieniądze

Walutą obiegową w Japonii jest jen. Banknoty mają nominały 10 000, 5000 i 1000 jenów. Natomiast monety 1, 5, 10, 50, 100, 500 jenów.

Bardzo trudno jest wymienić w Polsce złotówki na jeny. Najlepiej jest porozmawiać wcześniej z jakimś bankiem i zamówić w nim odpowiednią sumę.

W Japonii pieniądze można wymieniać w bankach, ale tylko za okazaniem paszportu. Najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie, australijskie i nowozelandzkie oraz funty. Niestety niejednokrotnie dokonując wymiany walut w bankach zostanie nam doliczona stosunkowo wysoka marża. Pieniądze można także wymieniać w hotelowych recepcjach.

Bankomatów jest w Japonii wiele niestety często nie obsługują one europejskich kart płatniczych (kredytowych i debetowych) podobnie jak czytniki kart w sklepach w związku z czym lepiej mieć przy sobie odpowiednią sumę gotówki. Najlepiej posiadać kartę Visa lub Master Card i korzystać z bankomatów ATM.

Wizy

W przypadku wyjazdu trwającego do 90 dni obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego.

Pamiętajmy o obowiązujących ograniczeniach wwożenia do Japonii, niektórych produktów np. 3 butelki alkoholu o pojemności do 0,76l czy 400 sztuk papierosów.

Transport

Podczas pobytu w Japonii będziemy się poruszali pociągami, metrem, autokarami oraz shinkansen, czyli superszybkim pociągiem osiągającym prędkość nawet 405km/h.

Języki

Językiem urzędowym jest język japoński. Wielu Japończyków uczy się języka angielskiego, jednakże często są oni bardzo nieśmiali i niechętnie porozumiewają się w obcych językach.

Kuchnia

Jedną z wielu atrakcji podczas podróżowania po Japonii jest wysublimowana japońska kuchnia. Charakteryzują ją pięknie podane dania pełne świeżych składników.Uczestnicy wyprawy będą mieli okazję poznać kuchnię japońską w całej jej okazałości. Od tempury i sashimi w wielodaniowych kolacjach w ryokanach, poprzez tradycyjne wegetariańskie jedzenie mnichów buddyjskich po dania bardziej „plebejskie“, ale nie mniej smaczne, jak ramen czy okonomiyaki.

Podczas wyprawy śniadania będą w stylu japońskim i europejskim. Natomiast kolacje zawsze będą serwowane w stylu japońskim.

Zakwaterowanie

 • Hotele czterogwiazdkowe w stylu europejskim
 • shokubo, czyli nocleg w specjalnie przystosowanym klasztorze buddyjskim
 • ryokan, czyli nocleg w tradycyjnym zajeździe japońskim, w którym gości traktuje się jak rodzinę. Dzięki czemu poczujemy się swobodnie i wygodnie. Pobyt w ryokanie to prawdziwy wypoczynek z elementami folklorystycznymi. Na każdego odwiedzającego czeka podobny do kimona szlafrok nazywany yukata. Można być w niego ubranym podczas całego pobytu w zajeździe. Podłogi w pokojach wyłożone są bambusowymi matami tatami, na których wieczorem obsługa rozkłada materace do spania nazywające się futon.

Napiwki

Pamiętajmy, że w Japonii pozostawianie napiwków uznawane jest za zniewagę! Kelnerzy, czy pokojówki odmówią jego przyjęcia jednak już sama propozycja będzie dla nich dyshonorem.

Telefon i internet

Mimo bardzo dobrze rozwiniętej sieci komórkowej (3G i LTE) najtaniej i najprościej jest zadzwonić do Polski z automatu na kartę. Ponadto, wiele hoteli umożliwia wysłanie faxów.

Numer kierunkowy do Japonii to: 0081 (+81).

Internet dostępny jest praktycznie wszędzie.

Strefa czasowa

Japonia leży w strefie czasowej przesuniętej o siedem godzin w stosunku do Polski (UTC+9).

Elektryczność

W Japonii napięcie prądu w sieci wynosi 110 V. Jest to prąd zmienny o częstotliwości 50-60Hz.

Obowiązują wtyczki typu „amerykańskiego“ (typ „A“ i „B“) - dwa płaskie bolce równolegle ułożone (typ A) lub dwa płaskie bolce równolegle ułożone z dodatkowym okrągłym bolcem, czyli uziemieniem (typ B).

Jeśli więc będziemy potrzebowali doładować akumulatory w aparacie lub telefon komórkowy niezbędne będzie zabranie adapteru podróżnego do gniazdek elektrycznych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Tokio

miasto założono w 1603, gdy mała wioska rybacka wokół zamku stała się siedzibą władz wojskowych Edo (dzisiejsze Tokio). W XVIII wieku było już największym miastem na świecie. Z powodu drewanianej zabudowy i częstych pożarów miasto było wielokrotnie przebudowywane. W okresie izolacji Japonii stało się kolebką kultury mieszczańskiej. Z dawnego Edo nie pozostało prawie nic. Powojenna zabudowa zmieniła miasto nie do poznania. Dzisiejsza stolica Japonii to jedno z największych miast świata. Na każdym kroku zachwyca swoją różnorodnością. Ma do zaoferowania niezliczone rozrywki, smaki, widoki i zapachy.

Koyasan

to tutaj na szczycie jednej z ośmiu gór mnich Kukai (twórca buddyjskiej sekty shingon) założył pierwsze seminarium. Na jej czubku znajduje się piękny, położony w cedrowym lesie cmentarz Okunoin. Jest to święte miejsce, gdzie według legendy Kukai znajduje się po dziś dzień w stanie medytacji. Z tego powodu jest to miejsce pielgrzymek i treningów buddyjskich ludzi z całego świata.

Kioto

to ponad tysiącletnie miasto. Jest ono sercem starej, japońskiej kultury, domem dla 1800 świątyń, setek chramów, zabytkowych budowli i dzielnic. Ponadto, znajdują się tutaj słynne ogrody i piękne zakątki wśród zadrzewionych wzgórz. Położone jest w Kansas, czyli regionie, w którym tkwi prawdziwa dusza Japonii. Zostało założone w 794 r. Przez dziewięć wieków (do 1868r) pełniło funkcję stolicy. W Kioto i jego okolicy znajduje się 17 zabytków zaliczanych do światowego dziedzictwa. Są to 3 świątynie shintoistyczne, 13 buddyjskich klasztorów (częściowo założonych jako pałace) z przylegającymi wspaniałymi ogrodami oraz zamek Nijo-jo.

Kąpiel w gorących źródłach

czyli naturalne SPA przez Japończyków uważane jest za ulubioną formę relaksu. Gorąca kąpiel z widokiem na góry w jesienny wieczór to przyjemność, której będąc w Japonii nie można sobie odmówić.

Sumo

jest żywym przykładem obrzędu shintoistycznego. Pochodzące z Japonii legendy dotyczące walk sumo zdają się sytuować jego początki w VIII w. p.n.e. Najprawdopodobniej wywodzi się ono z ceremoniałów agrarnych gdyż pierwotnie było związane z obrzędami ku czci bóstw mających zapewnić obfite zbiory. Do tej pory nie ma pewności czy rodowód sumo jest pochodzenia rodzimego, czy też zaczątki sumo przywędrowały do Japonii z kontynentu. Według japońskich legend na przełomie starej i nowej ery odbywały się już liczne walki sumo przede wszystkim na dworach feudalnych władców. Wówczas miały one znacznie brutalniejszy charakter i niejednokrotnie kończyły się śmiercią jednego z zawodników. Obecnie zawodnicy biorą 6 razy do roku udział w rozgrywanych w miesiącach nieparzystych turniejach cesarskich. Są one prawdziwym świętem dla entuzjastów sumo w całej Japonii. Trzy spośród nich rozgrywane są w Tokio (styczeń, maj, wrzesień), natomiast pozostałe w Osace (marzec), Nagoi (lipiec) oraz w Fukuoce (listopad). Turnieje rozgrywane są w ciągu 15 kolejnych dni.

gejsze

to dosłownie osoba o umiejętnościach artystycznych. Tradycja gejsz wywodzi się od mężczyzn-błaznów. Geisze kobiety są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich. Ponadto, zajmują się też kaligrafią i ikebaną. Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko. W Kioto geisze nazywane są geiko (gei-sztuka i ko-kobieta).

hanami

to tradycyjny, praktykowany od kilkuset lat, japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów. W szczególności podziwiane są kwiaty ozdobnych wiśni piłkowanych (Cerasus serrulata). Kwitnienie wiśni trwa od jednego do dwóch tygodni i zazwyczaj rozpoczyna się w marcu lub kwietniu. Jest to moment, na który z niecierpliwością czekają wszyscy Japończycy, a później go celebrują.

ikebana

jest to sztuka układania kwiatów. Skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru nie tylko samych kwiató ale także całej kompozycji (liści, gałęzi, łodyg, dzbanów itd.). Za prekursora ikebany uważa się żyjącego w XV wieku mnicha Senkei Ikenobō.

cha-do

to tradycyjna japońska ceremonia picia herbaty o niezwykle podniosłym i uroczystym charakterze. Cha-do dosłownie oznacza "drogę herbaty". Podczas ceremoni pije się sproszkowaną zieloną herbatę (matcha). Japońska anegdota mówi, że mistrz Rikyū zapytany o istotę drogi herbaty odpowiedział: "Latem stworzyć wrażenie rześkiego chłodu, a zimą – rozgrzewającego ciepła, węgla wziąć tyle, by zawrzała woda, herbaty zaś tyle, by zrobić dobrą herbatę. I to jest cała tajemnica".

ogrody Hamarikyu

jest to teren parkowy w dzielnicy Chūō w Tokio położony wokół stawu Shioiri-no-ike. Jest to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców Tokio. Można tutaj podziwiać ogród kwiatowy, drzewa wiśni, 300 letnią sosnę, a nawet pokazy sokolnicze.

Shiodome

początkowo jedynie stacja pociągu rozbudowana jako najnowocześniejszy region Tokio. Dawne budynki dworca są obecnie odnowione i pełnią funkcję zabytków. Tutejsze wieżowce sięgają ponad 200 metrów. Region ten jest szczególnie piękny w okresie Świąt Bożegonarodzenia gdy rozświetlają go miliony maleńkich, dekoracyjnych światełek.

Tokyo Sky Tree

to wieża telewizyjna, z której można podziwiać widok na Tokio. Mając 634m wysokości jest najwyższą wieżą na świecie oraz drugim (po Burdż Chalifa) najwyższym budynkiem świata.

Kabuki-cho

nazywane jest "niezasypiającym miastem" jednakże jest to dzielnica Tokjo. To tutaj znajduje się ogromna ilość klubów nocnych, sklepów, hoteli i restauracji. Ponoć w dzielnicy tej jest ponad tysiąca członków yakuzy.

Harajuku

to dzielnica w Tokjo, którą można uznać za centrum mody. Zobaczyć tu można ludzi w ubraniach z najnowszych kolekcji najabrdziej znanych projektantów, ale także wielbicieli cosplay i lolit. Barwnie ubraną młodzież spotkć można głównie w weekendy na wąskiej ulicy Takeshita-dori.

Fuji-Hakone

to najbardziej znany i najczęściej odwiedzany park narodowy Japonii. Łącznie zajmuje on powierzchnię 121,695 ha lądu. W jego skład wchodzą m.in.: góra Fudżi, Hakone z licznymi gorącymi źródłami oraz półwysep Izu i wyspy Izu. Pierwsza część parku została założona w 1936 r.

Ashinoko

nazywane bywa też jeziorem Hakone lub Ashi. To malownicze jezioro znajduje się wewnątrz wulkanicznego krateru i powstało około 3 tysięcy lat temu. Jezioro ma 21km obdowu i pływają po nim liczne stylizowane statki turystyczne. Rozpościera się z niego wspaniały widok na górę Fuji. Inną lokalną atrakcją są liczne gorące źródła.

Ōwakudani

to dolina prowadząca do wulkanu Hakone Ōwakudani. Z powodu gorących źródeł, otworów ziejących siarką oraz księżycowego krajobrazu jest miejscem popularnym wśród japońskich turystów. Lokalną specjalnością są jajka (Kuro-tamago) o siarkowym posmaku gotowane na twardo w tutejszych gorących źródłach.

Świątynia Złotego Pawilonu

oficjalna nazwa Świątyni to Rokuon-ji (Świątynia w Ogrodzie Jeleni). Perwotny budynek powstał już w roku 1397 jednakże obecny budynek pochodzi z roku 1955. Świątynia ta położona jest nad stawem Kyōko-chi na terenie parku utworzonego w stylu kaiyū. Całość wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Świątynia Todaiji

to najsłynniejsza buddyjska świątynia oraz największa drewniana konstrukcja na świecie. Wewnątrz znajduje się ogromny brązowy posąg Buddy (Daibitsu). Natomiast na zewnątrz spacerują liczne oswojone jelenie wschodnie. Świątynia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Tenryu-ji

jest to buddyjski kompleks klasztorny w skład, którego wchodzi świątynia Todaiji. Główne wejście do klasztoru prowadzi przez "wielką bramę południową" nazywaną nandaimon. Park zamieszkany jest przez liczne jelenie wschodnie (Cervus nippon) nazywane sika. W religii Shintō jelenie są posłańcami bogów dlatego traktowane są z niezwykłym szacunkiem.

Kongobuji

to jeden z budynków wchodzący w skład kompleksu Koyasan Shingon Buddhism. Słynie przede wszystkim z pięknych malowideł. Budowla powstała w roku 1593. Przy Świątyni znajduje się największy japoński, kamienny ogród, w którym 140 granitowych głazów ułożone jest w symboliczny kształt pary smoków przenikających przez chmury. Ich zadaniem jest ochorna Świątyni.

Świątynia Kiyomizu-dera

to buddyjski kompleks świątynny wznisieony na zalesionych zboczach góry Otowa nad Kioto. Główna, drewniana świątynia poświęconą bogini Kannon jest jedną z najpiękniejszych i zarazem największych świątyń buddyjskich z VII wieku. Wielokrotnie nieszczona i odbudowywana odgrywała znaczącą rolę w historii Japoni.

Misen

to święta góra na wyspie Itsukushima. Dolna część północnego zbocza góry porasta pierwotny las. To właśnie w nim znajduje się świątynia Daishō-in.

Beppu

jest uzdrowiskiem znanym z gorących źródeł mineralnych oraz kąpielisk morskich. W Beppu znajduje się dziewięć głównych geotermalnych plam gorąca, które nazywane bywają "dziewięcioma piekłami z Beppu". Nieopodal miasta znajduje się Takasakiyama Monkey Park, w którym w gorących źródłach grzeją się makaki japońskie. Żyje ich tutaj ponad 1500.

Aso

jest największym aktywnym japonskim wulkanem i jedym z największych wulkanów na świecie. Ma wysokość 1 592 m n.p.m. Centralna grupa stożków Aso składa się z pięciu szczytów: Neko, Taka, Naka, Eboshi i Kishima, z których najwyższym punktem jest szczyt góry Taka.

© 2016 Africaline.