Jordania

Jordania - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Zakwaterowanie Napiwki Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

W Jordanii przenikają się wpływy klimatu śródziemnomorskiego oraz pustynnego. Nad kraj często napływa gorące powietrze z Pustyni Arabskiej oraz Afryki. Najbardziej gorące miesiące to lipiec i sierpień, z temperaturami przekraczającymi nawet 40°C. Dużo przyjemniejsza pogoda panuje w miesiącach wiosennych oraz jesiennych. Wówczas temperatury oscylują pomiędzy 22 a 35°C. W niektórych miejscach, szczególnie na wyżynach oraz na pustyni temperatura w nocy może spaść poniżej 15°C. Tutaj też panują największe różnice temperaturowe pomiędzy dniem a nocą. Wczesną wiosną oraz późną jesienią mogą pojawić się sporadyczne deszcze. Największe opady przypadają na miesiące od listopada do marca.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: buty trekkingowe za kostkę, warto zabrać ze sobą również buty typu adidas, a także sandały i klapki pod prysznic
 • odzież: ze względu na chłodne wieczory (szczególnie na pustyni) oprócz odzieży letniej należy zabrać coś ciepłego. Optymalna będzie kurtka polarowa. Ponadto, jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych. Polecamy zabrać przewiewną odzież typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas trekkingów, podkoszulki, koszule. Należy pamiętać o stroju kąpielowym.
 • okulary przeciwsłoneczne z mocnym filtrem UV
 • czapka z daszkiem lub kapelusz słoneczny
 • latarka
 • krem z wysokim filtrem (np. 45)
 • ręcznik
 • lornetka (przyda się do obserwacji zwierząt)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej.

Bezpieczeństwo

Jordania należy do krajów przyjaznych dla turystów. Jak wszędzie istnieje tutaj zagrożenie przestępczością pospolitą jak kradzieże kieszonkowe. Jest ono jednak niewielkie i ogranicza się do tłocznych miejsc np. starego centrum Ammanu. Na wszelki wypadek warto mieć przy sobie kontakt do Ambasady RP w Ammanie (No 3 , Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St. P.O.Box 942050, Amman 11194 tel. (+962 6) 551 25 93, 551 25 94, 551 25 96). Na stronie internetowej ambasady zamieszczane są także informacje na temat bierzącej sytuacji politycznej w Jordanii.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wszyscy obcokrajowcy są zobowiązani do posiadania wizy. Można ją dostać w każdym konsulacie i ambasadzie Jordanii, bądź po przylocie na lotnisku w Ammanie. W Polsce nie ma przedstawicielstwa konsularnego tego kraju, a najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie. Africa line zapewni wizy grupowe przy przylocie dla grup od 5 osób.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Jordanii jest dinar jordański (JOD). Kurs wynosi ok. 1 USD = 0,708 JOD. Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów, euro możemy dokonywać w bankach we wszystkich większych miastach, a także w hotelach. Można też wymienić czeki podróżne ale należy zawsze pytać o prowizję i opłaty. W Jordanii można bez problemu korzystać z kart płatniczych. Najbardziej rozpowszechnioną jest VISA. Wymagane są nowe dolary (z dużymi portretami, wydane po roku 2006), polecamy duże nominały: 50-tki i 100-tki.

Bagaże

 • najwygodniejszym, najbardziej preferowanym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna
 • ponadto, każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów
 • w trakcie przelotów limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5 – 8 kg na podręczny. Aby niczego nie stracić podczas lotu nie należy przytraczać rzeczy do bagażu. Warto włożyć torbę lub plecak do większego nieprzemakalnego worka (lub zabezpieczyć folią dostępną na lotniskach) i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.
 • aparat fotograficzny i delikatny sprzęt elektorniczny należy umieścić w bagażu podręcznym. Proszę pamiętać, że nie powinny znaleźć się w nim ŻADNE PŁYNY!!!
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Jordanii poruszać będziemy się własnym transportem – wygodnymi busami. Natomiast na pustyni dostępne będą samochody terenowe 4x4.

Języki

Językiem urzędowym w Jordanii jest język arabski – dialekt jordański. Jednakże w wielu miejscach można także porozumieć się w języku angielskim. Lokalnie używany jest też język francuski oraz niektóre inne języki europejskie.

Kuchnia

O Jordanii mówi się jako o Szwajcarii Bliskiego Wschodu. Położona na styku Afryki i Azji, na odwiecznym szlaku transportowym z Półwyspu Arabskiego do Europy, a także na wschód łączy w sobie tradycje kuchni afrykańskiej, arabskiej, a także europejskiej. W różnych częściach kraju będzie można spróbować lokalnych przysmaków. Nie zabraknie również dań typowych dla kuchni Beduińskiej. W Jordanii je się dużo warzyw i mięsa, szczególnie świetnie przyprawioną baraninę. Typowe dla tej części globu są wszelkiego rodzaju pieczone mace i chleby typu naan. Jordania słynie też z doskonałych deserów oraz soków owocowych i koktajli.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i niezwykłe. Wspaniale odzwierciedlają filozofię naszego działania. Zazwyczaj unikamy wielkich, turystycznych hoteli zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę odwiedzanego regionu. W przypadku tej wyprawy noclegi są bardzo zróżnicowane, pozwalające poznać cały wachlarz bogactwa oferowanego przez Jordanię. Będą to noclegi w miejscach typu lodge, pensjonaty, obozowiska namiotowe na pustyni oraz komfortowe hotele 4 i 5* z basenami.

Napiwki

W Jordanii ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 1 do około 10 USD.

Telefon i internet

Jordania posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Informacje na temat aktualnych opłat roamingowych za połączenia międzynarodowe można uzyskać na stronach internetowych oraz dzwoniąc na infolinię. Internet dostępny będzie we wszystkich większych miejscowościach regionu.

Strefa czasowa

Jordania leży w przesuniętej jedynie o jedną godzinę, w stosunku do polskiej, strefie czasowej.

Elektryczność

Elektryczność: 230V / 50 Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Amman

handlowa, administracyjna i przemysłowa stolica Jordanii. W starożytności zwana Filadelfią od imienia egipskiego króla Ptolemeusza Filadelfusa, który w 3 wieku p. n. e. zdobył, istniejące w tym miejscu już od wielu stuleci, miasto o pierwotnej nazwie Rabbah Ammon. W XIVw naszej ery przywrócono miastu jego dawną nazwę, która z biegiem czasu przekształciła się w dzisiejszą - Amman. Starożytne ruiny kontrastują z zabudową z czasów średniowiecznych oraz z architekturą współczesną. Miasto tętni życiem, uwagę odwiedzających stolicę Jordanii przyciągają zarówno meczety czy targi, jak i nowoczesne sklepy, hotele i ekskluzywne restauracje.

Rainbow Street

ulica reprezentująca nowoczesne, kosmopolityczne oblicze Ammanu. Znajdują się tu liczne bary, kluby i restauracje, a wieczorami ściąga barwny tłum szukających rozrywki ekspatów i Jordańczyków

Dżerasz

ruiny starożytnego rzymskiego miasta położone w północnej części kraju. Doskonale zachowane budowle ukazują zamysł architektoniczny architektów. Tetrapylon, świątynia Zeusa, bramy miejskie, aleja kolumnowa, forum, dwa teatry to tylko niektóre z zachowanych po dziś dzień monumentalnych konstrukcji.

Góra Nebo

Zgodnie ze Starym Testamentem jest miejscem, z którego Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną oraz miejscem jego pochówku. Na pamiątkę tego drtugiego wydarzenia w IVw. n.e. na górze wzniesiony został kościół. Sięgająca horyzontu roztaczająca się ze szczytu panorama również dziś robi wielkie wrażenie.

Madaba

zwana jest miastem mozaik. Położona na Królewskim Trakcie osada swoją historią sięga kilku tysięcy lat wstecz. Starożytne osadnictwo badane jest obecnie przez archeologów z całego świata, również pochodzących z Polski. Odkryto tam, między innymi, budowle megalityczne pochodzące z okresu neolitu. Jednakże obecnie największą atrakcję stanowią mozaiki, które można podziwiać w kilku okolicznych kościołach chrześcijańskich. Najbardziej znana jest ta pochodząca z greckoortodoksyjnego kościoła pod wezwaniem Św. Jerzego. Przedstawia bowiem mapę świata pochodzącą z 8 wieku naszej ery.

Hammamat Ma’in

są to gorące, mineralne źródła i wodospady. Ich temperatura sięga od 40 do 60 stopni Celsjusza. Dla wielu jordańskich rodzin jest to ulubione miejsce wypoczynku i relaksu.

twierdza Kerak

jest jednym z największych zamków krzyżowych na Bliskim Wschodzie. Jego budowa rozpoczęta została w roku 1140. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zamku jest północna ściana, w której na dwóch poziomach wybudowano ogromne, łukowe hale. Pomieszczenia te służyły jako stajnie, pomieszczenia mieszkalne ale także miejsce schronienia w trakcie oblężenia. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Archeologiczne.

Wadi Rum

nazywana jest czerwoną pustynią. Jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie i jedna z najbardziej niesamowitych pustyń świata. Wciąż zamieszkiwana przez Beduinów. Z piaskowego dna doliny wznoszą się ku niebu ostre szczyty skał granitowych oraz piaskowców. Niezwykłe formy skalne jak łuki, kaniony, stożki są dodatkową atrakcją tego miejsca. Wraz z monumentami Petry Wadi Rum jest niewątpliwie wizytówką Jordanii.

Petra

Często mówiono o Petrze jako o ósmym cudzie świata starożytnego. Położone na skrzyżowaniu szlaków handlowych biegnących z południa Półwyspu Arabskiego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego oraz z Afryki na daleki Wschód bardzo szybko stało się jednym z najbogatszych miast Bliskiego Wschodu. Zostało założone przez lud zwany Nabatejczykami. Byli to pustynni Beduini, którzy osiągnęli olbrzymie zyski na handlu karawanowym. Dolina, w której powstało miasto była doskonale ukryta pomiędzy wysokimi skałami. Prowadziło do niej jedno wejście przez bardzo wąski przesmyk zwany Siq. Dzięki temu trudno było ją zdobyć a obrońcy mieli ułatwione zadanie. Szybko przestało być tylko centrum handlu i stało się jednym z głównych ośrodków cywilizacji w tym regionie. Powstawały tu świątynie, teatr, aleje procesyjne i gmachy użyteczności publicznej. W okolicznych skałach najmożniejsze rodziny wykuwały potężne grobowce z pięknie zdobionymi fasadami. Najsłynniejszy z nich to „Skarbiec”, znany między innymi z filmu o przygodach Indiana Jones’a. Wiele skał, mieniąc się w promieniach słońca różnorodnymi barwami, stanowi atrakcję samą w sobie. Eksploracja tajemniczych przejść, ścieżek Beduinów oraz zapomnianych świątyń i grobowców dostarczą niezapomnianych wrażeń.

rezerwat przyrody Dana

Rezerwat Dana to system Wadi (wadi to koryto rzeki okresowej) rozciągających się od skarpy rowu tektonicznego w kierunku niziny Wadi Araba. Liczy on 320 km2 powierzchni. Odwiedzający to miejsce mogą doświadczyć niezwykłego widoku na góry Rummana, spokoju i bezczasowości historycznej wioski Dana oraz zapoznać się z bogactwem okolicznej fauny i flory. Podczas pieszej wędrówki w kierunku archeologicznych ruin Feynan można zobaczyć między innymi karakale, lisy oraz koziorożce nubijskie. Jest to największy Jordański rezerwat przyrody.

Wadi Mujib

jest to miejsce wielu wspaniałych widoków, które dostarcza mnóstwa emocji. Ten niezwykły kanion o wielobarwnych, pionowych ścianach z piaskowca hstorycznie nazywany jest Arnon. Schodzi on na głębookść 410m poniżej poziomu morza, gdzie łączy się z Morzem Martwym. Na jego terenie, w korycie rzeki organizowany jest canyoning, który z pewnością będzie niezapomnianą przygodą.

Morze Martwe

mimo iż nazywane jest morzem jest to słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu (El-Ghor), na pograniczu Izraela, Jordanii i terytoriów palestyńskich. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi - 423 m p.p.m., i ciągle się obniża. Powierzchnia jeziora wynosi około 800 km2, a maksymalna głębokość - 377 m. Jezioro to wykazuje bardzo duże zasolenie. Na powierzchni zasolenie wynosi ok. 24%, a na głębokości 50 m - 35%. Z tego względu każdy może spokojnie leżeć na powierzchni Morza Martwego i nie utonąć. Długość jeziora rozciągającego się południkowo wynosi 67 km, a szerokość 4,5-18 km. Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli z tego też powodu pozyskuje się tutaj znaczne ilosci soli kuchennej oraz potasowej (zasoby oceniane na 43 mld ton). W związku z tak dużym zasoleniem w Morzu Martwym nie ma prawie zupełnie życia organicznego (stąd nazwa). W okolicy znajdują się hotele SPA wykorzystujące lecznicze działanie wód i tutjeszych osadów błotnych.

© 2016 Africaline.