Kenia

Kenia to kraj szczególnie bliski naszemu zespołowi. 25 lat temu odwiedził ją Grzegorz Kępski i zakochał się w Afryce od pierwszego wejrzenia. Tak rozpoczęły się dzieje Africaline. Jeśli prawdą jest powiedzenie, że historia lubi się powtarzać, to podróż do Kenii może być początkiem afrykańskiej przygody Twojego życia!

Kolebka ludzkości?

Dzięki niezwykłym odkryciom archeologicznym nad kenijskim jeziorem Turkana naukowcy przez lata sądzili, że to właśnie we wschodniej Afryce rozpoczęła się historia człowieka. Choć dzisiaj teoria ta została podważona przez badania prowadzone niedawno na południu kontynentu, to wizyta nad jeziorem przeniesie Cię do prapoczątków ludzkości. Na szlakach niedostępnych dla dużych grup turystycznych spotkasz ludy, które zachowały tradycyjne obyczaje sprzed wieków - El molo, Turkana i Boma. To trzy spośród aż 70 grup etnicznych zamieszkujących Kenię - jeden z najbardziej różnorodnych kulturowo krajów Afryki.

Stylowe safari

Wielka różnorodność charakteryzuje także kenijską florę i faunę. Tutaj spełnisz marzenia o prawdziwym safari. Okazji do podziwiania zwierząt nie zabraknie w licznych parkach narodowych i rezerwatach. Oprócz najstarszego w kraju Tsavo, w naszych podróżach odwiedzisz m. in.: Hell’s Gate, Naivasha, Marsabit i Amboseli. Każde z tych miejsc ma swój własny niepowtarzalny klimat, jednak wszystkie pozwalają poczuć magicznego ducha afrykańskiego kontynentu. Prawdziwym ukoronowaniem przeżyć związanych z obcowaniem z dziką przyrodą jest Wielka Migracja - zachwycająca swoim rozmachem wędrówka setek tysięcy zwierząt w poszukiwaniu wodopojów i pożywienia.

Afryka w pigułce

Pełna fascynujących miejsc, nieokiełznanej przyrody i różnorodnych gatunków zwierząt Kenia to idealny kierunek Twojej pierwszej wyprawy do Afryki. Zobaczysz tutaj z bliska widoki znane do tej pory tylko z filmów przyrodniczych i przekonasz się, że poznawanie Afryki to odkrywanie skarbów położonych z dala od turystycznych enklaw... A Twoimi przewodnikami w podróży będą ludzie, którzy specjalizują się w przecieraniu nieturystycznych szlaków Kenii od wielu lat!

Kenia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Najbardziej przyjazny i zbliżony do europejskiego klimat panuje w okolicach Nairobi i gór Aberdare, gdzie temperatury w ciągu roku wahają się między 10°C a 28°C. Występują tutaj dwie pory deszczowe - “krótka” (październik-listopad ) oraz “długa” (od kwietnia do czerwca). Opady zdarzają się głównie popołudniami oraz wieczorem. Przyjemna pogoda jest efektem zrównoważenia gorącego klimatu równikowego przez wysokość nad poziomem morza.

Kenijski klimat w rejonach wybrzeża jest tropikalny i typowy dla terenów położonych blisko równika - bardzo ciepły (temperatury 30°C i wyższe). Najlepszy okres do plażowania i aktywności wodnych wypada między październikiem a marcem, głównie w styczniu i w lutym. Wody Oceanu Indyjskiego pozostają bardzo ciepłe przez cały rok - ich temperatura rzadko spada poniżej 25°C, dochodząc nawet do 29°C!

Warto pamiętać, że na wyżej położonych terenach (m. in. w rezerwacie Samburu lub Maasai Mara) poranne safari może zaskakiwać niskimi temperaturami. Nieco cieplejsze (ale wciąż stosunkowo chłodne) poranki zdarzają się w parkach Amboseli i Tsavo - znajdujących się na niżej położonych terenach.

Miłośnicy safari i obserwowania dzikich zwierząt będą najbardziej usatysfakcjonowani podróżą do Kenii między lipcem/sierpniem a październikiem, gdy do rezerwatu Maasai Mara przybywa tysiące zwierząt, migrujących z równin Serengeti w poszukiwaniu pożywienia.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (wymagane przy kolacji na wybrzeżu), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom, lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, żółta febra, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Kenii, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę kenijską, ważną przez 90 dni, otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku - wydawana jest za opłatą w wysokości 50 dolarów.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Kenii jest szyling kenijski (1 USD = 85 KSH).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach w Nairobi, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W Kenii można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicze
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Africaline jest jedynym polskim biurem podróży posiadającym własne zaplecze w Kenii. Na terenie kraju poruszamy się wygodnymi terenowymi busami z otwieranym dachem i dzielonymi, lotniczymi fotelami.

Języki

Językami urzędowymi w Kenii są angielski i suahili. Rozmawiając z Kenijczykami, należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Przebywając w Kenii warto spróbować lokalnych specjałów: ugali (papka kukurydziana podawana z gulaszem warzywnym lub mięsnym), pilau (ryż z mięsem i przyprawami), matoke (tłuczone zielone banany) oraz mandazi (afrykańskie pączki). W kuchni wybrzeża Kenii silne są akcenty hinduskie - popularnym daniem jest samosa (smażone pierożki faszerowane pikantnym mięsem).

Nyama choma (pieczone mięso) to nieoficjalne danie narodowe Kenii. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Kenia - podobnie jak sąsiednia Etiopia - słynie z najwyższej jakości kawy, której produkcja poddawana jest wysokim standardom i która najlepiej smakuje na miejscu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

W Kenii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest w hotelach w Nairobi, na wybrzeżu oraz niektórych lodgach na trasie wyprawy.

Strefa czasowa

Kenia znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

zwiedzanie Nairobi

Licząca trzy miliony mieszkańców stolica Kenii, położona na wysokości blisko 1700 m.n.p.m (czyli dwukrotnie wyżej niż Zakopane). Dynamicznie rozwijające się miasto, które aspiruje do miana stolicy regionu. W Nairobi zlokalizowana jest także jedyna polska placówka dyplomatyczna we Wschodniej Afryce.

dom Karen Blixen

w domu duńskiej pisarki, autorki "Pożegnania z Afryką", nakręcono słynny film z Meryl Streep i Robertem Redfordem w rolach głównych; dzisiaj pełni funkcję muzeum - można tu zobaczyć zarówno przedmioty należące do Karen, jak rekwizyty używane przez słynnych aktorów.

Wielki Rów Afrykański

najwspanialsza forma geomorfologiczna w Afryce, powstała we wschodniej części Afryki w wyniku oddalania się od siebie płyt tektonicznych Afryki oraz Azji; Wielki Rów Afrykański ciągnie się przez niemal 6000 km - od Syrii aż po Mozambik.

Park Narodowy Bogoria

park położony w otoczeniu malowniczych wzgórz; na jego terenie znajduje się usiane gejzerami zasadowe jezioro, będące żerowiskiem dla niezliczonych flamingów.

jezioro Baringo

położone na dalekim zachodzie Kenii Baringo to jedno z niewielu słodkowodnych jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego, zachwycające m. in. zmianą kolorów tafli wody wraz z upływem dnia.

piesze safari w Parku Narodowym Mt. Longonot

w centrum parku znajduje się uśpiony wulkan, z grani którego rozpościera się zachwycający widok na Wielki Rów Afrykański.

safari w Parku Narodowym Amboseli

park usytuowany przy granicy kenijsko–tanzańskiej, na wysokości 1 155 m n.p.m., u podnóża masywu Kilimandżaro; w języku Masajów "amboseli" oznacza "miejsce wody" - paradoksalnie jezioro położone w centrum parku jest przez większą część roku wyschnięte.

Park Narodowy Tsavo

największy i najstarszy kenijski park narodowy (rok założenia: 1948), ze względów administracyjnych podzielony na Tsavo Wschodnie i Tsavo Zachodnie, rozciągające się aż do granicy z Tanzanią. Międzynarodową sławę zyskał dzięki dużej populacji słoni, a także jako miejsce akcji filmu "Duch i mrok" z 1996 r. z Valem Kilmerem i Michaelem Douglasem w rolach głównych.

Taita Hills - safari w rezerwacie

rezerwat przyrody, w którym występują m. in. słonie, bawoły oraz gepardy, które przy odrobinie szczęścia można podziwiać z lodgy.

odpoczynek w lodgy zbudowanej na palach

lodge wzniesiona na palach - doskonały i bezpieczny punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać podchodzące do wodopoju dzikie zwierzęta.

Diani Beach - ekskluzywny wypoczynek nad Oceanem Indyjskim

odpoczynek w ekskluzywnym hotelu, zlokalizowanym w rajskiej scenerii przy śnieżnobiałej, piaszczystej plaży nad błękitną wodą oceanu.

rejs tradycyjną łódką na rafę koralową

rejs tradycyjną łodzią dłubaną w mangowcu; snorkeling na pobliskiej rafie koralowej.

Mombasa - zwiedzanie Starego Miasta

założone w XI w. przez Arabów miasto stanowi dzisiaj bardzo ważny ośrodek turystyczno-handlowy z największym w Afryce Wschodniej portem, obsługującym także sąsiednie państwa, które nie mają dostepu do morza.

piesze safari w regionie Naivasha

nazwa zarówno miasteczka, jak i jeziora znajdującego się na północny zachód od Nairobi; ważny rejon turystyczny - głównie ze względu na bliskość parków narodowych oraz występowanie wielu gatunków zwierząt (duża populacja hipopotamów).

Wrota Piekieł - park Hell's Gate

doskonałe miejsce nie tylko do obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku ale także podziwiania ciekawych form geologicznych w czasie pieszego safari w wąwozie z piaskowca; ciekawostka: piękny krajobraz parku był wzorem dla scenerii filmu "Król Lew" z 1994 r.

Jezioro Naivasha - rejs wśród hipopotamów

jezioro położone na wysokości 1890 m n.p.m., w jego pobliżu żyje niemal 400 gatunków ptaków oraz duża populacja hipopotamów; akwen stanowi część systemu jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego.

malownicze jezioro Elementaita

jezioro zasadowe, będące siedliskiem licznych stad flamingów.

Park Narodowy Nakuru

park słynący przede wszystkim z żyjących na jego terenie nosorożców białych oraz czarnych; populacja tych gatunków wciąż jednak jest zagrożona wyginięciem.

Wielka Migracja - rezerwat Masai Mara

wspaniały spektakl natury - podążając za deszczem miliony antylop gnu oraz zebr wędrują między Serengeti a rezerwatem Masai Mara; za stadami zaś ciągną drapiezniki.

poszukiwanie delfinów w rezerwacie Kisite Mpunguti

ekosystem wodnego rezerwatu, położonego w okolicach południowego wybrzeża Kenii, składa się z czterech wysp otoczonych rafą koralową; wymarzone otoczenie dla miłośników sportów wodnych lub osób pragnących z bliska zobaczyć delifny.

snorkeling w Morskim Parku Narodowym Kisite Mpunguti

wody Parku Narodowego Kisite Mpunguti to prawdziwa gratka dla milośników snorkelingu.

wyspa Wasini

malownicza wyspa na Oceanie Indyjskim położona nieopodal parku Kisite Mpunguti.

Maralal

miasteczko położone między wzgórzami zamieszkanymi przez Samburu. Maralal słynie z wielkich wyścigów na wielbłądach, organizowanych każdego roku - miłośnicy tego sportu zjeżdżają do Kenii z całego świata.

posiadłość Emmy Shen

ekskluzywny "eko-raj" stworzony przez Kenijkę irlandzkiego pochodzenia. Na terenie posiadłości zbudowano cztery apartamenty o zakakującej swoją wirtuozerią architekturze - zbudowane z kamienia i drewna idealnie komponują się z otoczeniem gór i sawanny na wysokości 1800 m n.p.m. W gościnie u Emmy Shen przebywała m. in. znana miłośniczka afrykańskich podróży - Angelina Jolie.

spotkanie z Samburu

żyjący na północy Kenii Samburu są rzadko odwiedzani przez podróżników, dlatego spotkanie także dla nich jest wielka atrakcją i możliwością poznania obcych kultur.

jezioro Turkana

największe słonowodne jezioro w Afryce, położone na pograniczu Kenii i Etiopii. Odkrycia archeologiczne dokonane w okolicach zbiornika (na wschodnim brzegu, w Koobi Fora) miały przełomowe znaczenie dla teorii ewolucji. W latach 70. para brytyjskich naukowców - Mary i Richard Leakey - odkryła tutaj liczące 3 mln lat szczątki homo habilis. W 1984 r. ich syn, prof. Richard Leakey, odkrył homo erectus - szczątki słynnego "Chłopca z Turkana". Okazało się wówczas, że oba gatunki żyły równolegle, a historia człowieka jest dłuższa, niż do tej pory sądzono.

wizyta w chatach El Molo

liczące zaledwie kilkaset osób plemię zamieszkujące okolice Jeziora Turkana. El Molo żyją z połowu ryb, które stanowią jedyny składnik ich pożywienia, popijany zasadową wodą z jeziora. Krążą o nich legendy, że potrafią chodzić po jego dnie i rozmawiać z krokodylami...

plemię Turkana

plemię, któremu zawdzięcza swoją nazwę jezioro Turkana. Słynie ze zdobienia ciał nacięciami, wojowniczości, a także niezwykłym umiejętnościom poszukiwania wody na niedostępnych, pustynnych terenach. Turkana zamieszkują chaty zbudowane z kamieni i wyschniętych gałęzi akacji.

pustynia Chalbi

pustynia zlokalizowana w pobliżu granicy z Etiopią.

plemię Gabra

plemię zamieszkujące niedostępne tereny pustyni. Jego członkowie są wyjątkowo odporni na upały i długotrwały brak wody.

Park Narodowy Marsabit

park stanowiący swoistą oazę na pustyni; przy występujących tu licznie wodopojach gromadzi się wiele gatunków ssaków, m. in.: antylopy, słonie i bawoły oraz wiele gatunków ptaków.

rezerwat Samburu

położony najbardziej na północ rezerwat  przyrody, przecięty rzeką Ewaso Nyiro. Charakteryzuje się bardzo suchym klimatem. Zamieszkuje go duża ilość słoni i rzadkich gatunków zwierząt nieczęsto widywanych poza rezerwatem, takich jak: żyrafa siateczkowa, zebra Grevy'ego czy antylopa gerenuk. W Samburu można spotkać w zasadzie wszystkie najważniejsze koty występujące w Afryce: lwy, gepardy, lamparty, serwale i wiele innych. Ukształtowanie parku jest wyjątkowe, ponieważ zawiera elementy sawanny i stepu otoczone pasmami gór Samburu. 

Park Narodowy Aberdare

park położony w środkowej części Kenii. W celu ochorny populacji nosorożca został całkowicie ogrodzony. Spośród innych rzadkich gatunków można tu spotkać także antylopę Bongo i likaona.

hotel Stanley

założony w 1902 r. luksusowy hotel zlokalizowany w sercu kenijskiej stolicy w otoczeniu centrów handlowych i biznesowych. Słynie nie tylko z wyśmienitej kuchni, ale także szyku, elegancji i wysokiego poziomu obsługi. Kolonialny wystrój, podkreślający historyczne walory budynku, uzupełniają nowoczesne rozwiązania charakterystyczne dla hoteli o najwyższych standardach. W Stanley Hotel zatrzymywały się wybitne osobistości ze świata polityki, rozrywki i kultury, m. in. Frank Sinatra, Ernest Hemingway, Sean Connery czy Sidney Poitier.

Desert Rose

ekskluzywna eko-lodge i “nasze” miejsce w Kenii, związane z Africaline osobą Grzegorza Kępskiego, który spędza tutaj większą część roku. Położona na północy posiadłość jest odizolowana od cywilizacji - nie dociera do niej sygnał telefonii komórkowej i Internetu, co pozwala na całkowite wyciszenie w otoczeniu górskiej przyrody. Ręcznie wykonane elementy wystroju, otwarte łazienki z wannami żłobionymi w kamieniu i drewniane umywalki tworzą unikalną stylistykę miejsca, które gościło m. in. Angelinę Jolie i Brada Pitta.

Mt Kenya

drugi co do wielkości szczyt Afryki - wysokość 5199 m n.p.m. Masyw górski, któremu zawdzięcza swoją nazwę Kenia to stratowulkan liczący ok. 3 mln lat. Lokalny ekosystem, zamieszkiwany przez wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt, wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wg wierzeń ludu Kikuyu, Mt Kenya jest także domem dla boga Ngai, którego pod różnymi nazwami czczą także Masajowie i Kamba

Centrum żyraf

Założony i prowadzony od 1979 roku przez African Fund for Endangered Wildlife Kenya limited ośrodek dla żyraf Rothschilda, ma na celu zwiększenie liczebności tego zagrożonego gatunku w naturze. Urodzone w ośrodku żyrafy po osiągnięciu wieku dwóch lat są wypuszczane na wolność w wybranych terenach chronionych Kenii. Największą atrakcją ośrodka jest platforma, z której można obserwować, a nawet karmić z ręki rzadkie żyrafy.

Wyspa Funzi

Wyspa Funzi to mała wysepka leżąca na północ od wyspy Wasini, na południe od Diani Beach. NIeskazitelnie biały piasek plaż nad Oceanem Indyjskim, kokosowe palmy, rafa koralowa, wspaniała kuchnia, doskonałe warunki do nurkowania - idealne waruni do odpoczynku po trudach safari i intensywnych przeżyciach!

Masajowie - Rycerze Sawanny

plemię dumnych wojowników prowadzących półkoczowniczy tryb życia; Masajowie zamieszkują pogranicze Kenii i Tanzanii, są plemieniem wyjątkowo przywiązanym do własnej tradycji opartej na bardzo silnym poczuciu wspólnoty.

© 2016 Africaline.