Kuba

Kuba - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Bagaże Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Pieniądze Wizy Przepisy celne Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Klimat Kuby można określić jako pośredni między tropikalnym i subtropikalnym.

Temperatura powietrza w ciągu roku waha się nieznacznie. Średnia temperatura wynosi 25,5°C jednakże w styczniu spada do 23°C, a w sierpniu wzrasta do 28°C. Temperatura wody przy brzegu wynosi 25-30°C.

Na Kubie wydziela się dwie pory roku: deszczową (od maja do października) i suchą (od listopada do kwietnia). Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 1400mm. Deszcze występują zazwyczaj w postaci tropikalnych ulew, z których trzy czwarte przypada na porę deszczową.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe. Sprawdzi się ono znakomicie podczas trekkingów górskich oraz ochroni stopy na wycieczkach po jaskiniach. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki, oraz obuwie typu casual
 • letnia odzież: odzież, którą zabierzemy powinna być przewiewna i najlepiej aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać o: krótkich spodenkach, spodniach z długimi nogawkami (przydatnymi podczas zwiedzania i trekkingu), podkoszulki i koszule
 • ciepła odzież: warto zabrać bluzę lub kurtkę wykonaną z polaru gdyż są one ciepłe, lekkie i stosunkowo szybko schną
 • jako ochrona przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa najlepiej sprawdzi się kurtka wykonana z gore-texu lub jego pochodnych
 • koniecznie trzeba pamiętać o stroju kąpielowym
 • czapeczka z daszkiem/kapelusz
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem z wysokim filtrem (SPF 25)
 • środki przeciw komarom
 • latarka/czołówka

Bagaże

 • limit wagi wynosi 23kg na bagaż główny i 5-8kg dla bagażu podręcznego.
 • nie należy przytraczać niczego do plecaka na czas transportu, gdyż rzeczy te mogą zginąć
 • zalecane jest zamykanie zamków bagażu na kłódki
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzy/kamerę, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM
 • szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze

Zdrowie i szczepienia

Na Kubie nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane są natomiast szczepienia na: żółtą febrę, żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny. Na trasie wyprawy w zasadzie nie ma ryzyka zachorowania na cholerę ani malarię. Jednakże na Kubie okresowo występuje zagrożenie takimi chorobami, jak: ameboza, denga, wirusowe zapalenie spojówek.

Zdarzają się dolegliwości pokarmowe. Należy pamiętać, że nie wolno pić nie przegotowanej wody ani spożywać nie umytych warzyw i owoców. Odradza się spożywanie sałaty.

Ze względu na duże nasłonecznienie, wysokie temperatury i gwałtowne zmiany ciśnienia częste są przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia.

Ponieważ międzynarodowe apteki oferują leki w ograniczonym zakresie, a ich ceny są wysokie należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona, leki na zatrucia pokarmowe i na biegunki. Warto zabrać tez repelenty.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Bezpieczeństwo

Kuba jest krajem bezpiecznym. Jednak w tłumie trzeba uważać na kieszonkowców, a złotą biżuterię najlepiej zostawić w Polsce (okazja czyni złodzieja).

Zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych oraz włamania do samochodów. Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży itd. Warto kopie lub zdjęcie paszportu zostawić komuś z rodziny w Polsce. W hotelach cenne przedmioty i pieniądze należy trzymać w sejfach, które są w każdym pokoju (żaden hotel nie odpowiada za nie, jeśli nie będą w sejfie!). Karty hotelowe stanowią dokument tożsamości dlatego paszporty można zostawić w hotelu. Przydadzą się one jednak w przypadku płacenia banknotami o dużym nominale (od 50 CUC) lub pobieraniu pieniędzy z karty bezpośrednio w banku lub kantorze.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Pieniądze

Na Kubie banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, VISA Electron, CABAL, Master Card, ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Przed wyjazdem z Polski należy dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.

Dolar amerykański w obrocie gotówkowym został obciążony dodatkowym podatkiem w wysokości 10%, co w praktyce spowodowało wycofanie tej waluty z obrotu gotówkowego na terytorium Republiki Kuby. W rozliczeniach gotówkowych, na wewnętrznym rynku dewizowym, USD został zastąpiony przez CUC, kubańskie peso wymienialne - peso convertible. W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jedyną obowiązującą walutą jest kubańskie peso wymienialne CUC. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby. Występuje ona w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso, 50, 25, 10, 5, 1 centavo.

Do obiegu są dopuszczone inne waluty, takie jak: euro (zwłaszcza w Varadero), dolar kanadyjski, funt szterling, frank szwajcarski. Na terenie kraju funkcjonuje sieć państwowych kantorów wymiany walut - CADECA. Zalecamy zabrać ze sobą EURO, a nie USD ponieważ wymiana EURO na CUC jest dużo korzystniejsza.

Niestety w porównaniu do Polski ceny na Kubie są średnio trzykrotnie wyższe. Ponadto, cudzoziemcy są zobligowani do zaopatrywania się w produkty w sklepach należących do sieci handlowych Tiendas Panamericanas, Cubalse, Palco, gdzie płaci się w walucie wymienialnej CUC. Owoce, warzywa i mięso wieprzowe można kupować za peso (nacional) CUP na bazarach i w kioskach z warzywami.

Wizy

Obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), która też jest rodzajem wizy, wydawanej wyłącznie w celach turystycznych. Karty takie wydaje konsulat kubański w Warszawie.

AFRICA line dla swoich gości, którzy we wskazanym przez AFRICA line terminie przekażą odpowiednie dane paszportowe, zapewnia karty turysty.

Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta zobowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu! Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę zobowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.

Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Jednakże posiadanie karty kredytowej traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Przy wylocie z Kuby trzeba uiścić obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC. Bez dokonania tej opłaty podróżny nie jest dopuszczany do odprawy paszportowej, która może okazać się dość długa, podobnie jak oczekiwanie na bagaże. Należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i uśmiechać pomimo zmęczenia.

Na lotnisku warto wymienić część pieniędzy w banku lub stanowisku CADECA (casa de cambio czyli państwowy kantor). Zawsze prosić o comprobante - rachunek, aby sprawdzić, czy wydano poprawną kwotę.

Przepisy celne

Rzeczy przeznaczone do użytku osobistego nie podlegają ocleniu. Zezwala się na wwóz 2 butelek alkoholu i 200 szt. papierosów oraz lekarstw na własny użytek (poza lekami psychotropowymi i krwiopochodnymi). Zezwala się ponadto na wwóz towarów, których łączna wartość nie przekracza 1000 CUC, przy czym podlegają one opodatkowaniu. Towary, których wartość przekroczy 1000 CUC, zostaną zarekwirowane. Wwóz urządzeń łączności radiowej jak walkie talkie czy GPS wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia Ministerstwa Informatyki i Komunikacji. Przepisy fitosanitarne zakazują wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pokarmów dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów nie opakowanych hermetycznie. Hermetycznie opakowana żywność może zostać wwieziona, jeżeli na opakowaniu znajduje się informacja dotycząca producenta, terminu przydatności do spożycia i wagi produktu. Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5000 USD.

Turysta, którego bagaż przekracza limit wagowy określony przez przewoźnika, musi wnieść opłatę na rzecz państwa kubańskiego.

Można wywieźć jedynie 50 szt. cygar w oryginalnych opakowaniach z dowodem ich zakupu lub 20 szt. luzem. Normy CITES zakazują wywozu zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli, ale pamiętać należy, że problematyczne może okazać się ich wwiezienie na teren UE. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 6 butelek. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC.

Transport

Podczas całego pobytu na Kubie będziemy się przemieszczali samochodem typu van lub minibus.

Języki

Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański i praktycznie tylko w tym języku można się tutaj porozumiewać. Niewiele osób zna język angielski i jedynie w dużych miastach istnieje prawdopodobieństwo porozumiewania się nim.

Kuchnia

Kuchnia kubańska nie jest największym atutem tego kraju, ale ma swoje zalety. Jedzenie jest proste głównie na bazie kurczaka, wieprzowiny, wołowiny i ryb. Owoce morza są mniej popularne ze względu na cenę. W dużych resortach kuchnia jest międzynarodowa i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podczas pobytu na Kubie warto spróbować:

 • congri, czyli ryżu z czarną fasola, danie to nazywane jest też Moros y cristianos (maurowie i chrześcijanie, od ich koloru)
 • yuca, czyli juki, manioku, cassavy - jest to biała bulwa, podobna trochę do ziemniaka ale delikatniejsza, podawana z Mojo czyli sosem z czosnku, oliwy i soku kwaśnych pomarańczy
 • ajiaco, czyli gęstego dania z wieprzowiny i jarzyn
 • chatinos, tachinos, czyli smażonych zielonych bananów oraz platano maduro frito, czyli dojrzałych smażonych bananów oraz fufu, czyli puree z zielonych bananów
 • pru, czyli napoju z fermentowanego wywaru z korzeni kilku gatunków roślin
 • guarapo, czyli soku z trzciny cukrowej
 • malanga, czyli rośliny bulwiastej, podawanej w zupie lub po prostu ugotowanej
 • picadillo, czyli mielonego mięsa gotowanego z oliwkami, rodzynkami i jarzynami
 • helado Coppelia w słynnej lodziarni Coppelia w Vedado, Hawana (patrz film „Fresa y Chocolate”)
 • cafe cubano, czyli gęstej, czarnej i słodkiej kawy
 • batido, czyli koktajlu owocowo-mlecznego
 • mamey, anon, czyli lokalnych owoców tropikalnych

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Łacińskiej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, kelenerów etc. za wykonaną usługę. Kwoty jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i internet

Na Kubie działa sieć komórkowa GSM. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj o jednych z najwyższych opłat roamingowych.

Numer kierunkowy na Kubę to 0053 (+53)

Dostęp do internetu jest niezwykle ograniczony. Można z niego skorzystać jedynie w budynkach rządowych oznaczonych skrótem "ETECSA".

Strefa czasowa

W listopadzie różnica czasu między Polską a Kubą wynosi 6 godzin niezależnie od pory roku. Ponieważ dzień zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie na Kubie nie zawsze pokrywa się z tymi terminami w Polsce w niektórych okresach różnica czasu może być inna.

Elektryczność

Na Kubie w większości hoteli napięcie w sieci wynosi 110 i 220 V. Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami typu północnoamerykańskiego dlatego należy zabrać ze sobą „przejściówkę”.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Hawana

miasto uznawane przez niektórych za najpiękniejszą stolicę świata. Pomimo zaniedbania Hawana wciąż fascynuje wspaniałą architekturą, nie tylko kolonialną, ale także secesyjną czy Art Deco. Miasto zostało założone prawie 500 lat temu i zawsze stanowiło ważny ośrodek portowy. Na początku rządów Hiszpanii posiadało nawet monopol na handel między Koroną a kolonią. Dziś w Hawanie mieszka 2 miliony Kubańczyków. W wolnym czasie habaneros uwielbiają odpoczywać nad brzegiem morza, przesiadując na słynnym bulwarze Malecon, który niezliczoną ilość razy uwieczniono na fotografiach, podobnie jak pełne atmosfery zaułki Starej Hawany czy imponujące rezydencje dzielnicy Miramar.

Pinar Del Rio

prowincja Pinar del Rio słynie z produkcji najlepszej jakości tytoniu używanego do wyrobu wyśmienitych hawańskich cygar. Stolicą prowincji jest miasto o tej samej nazwie. Jest to jedno z ostatnich miast, wybudowanych na Kubie przez Hiszpanów. Początkowo zarówno miasto jaki i cały region nazywane były Nowymi Filipinami.

Vinales

Ok. 25 km od stolicy regionu znajduje się miasteczko Viñales, położone w jednej z pięknych dolin krasowych, z ciekawymi formacjami zwanymi mogotes, gęsto poprzecinanymi jaskiniami i podziemnymi rzekami. Tutaj podziwiać można unikalny pejzaż oraz eksplorować największą kubańską jaskinię - Gran Caverna de Santo Tomas. Wieczorem na głównej ulicy miasteczka Vinales posłuchasz muzyki na żywo w lokalnym barze.

Cueva de Santo Thomas

jest to największa kubańska jaskinia, przyjmujaca formę systemu jaskiń liczącego 46 km długości! Można tu podziwiać ogromną liczbę imponujących stalaktytów i stalagmitów oraz podziemne jeziora.

Playa Larga

miejsce, które docenią miłośnicy plażowania ale i historii XX w. i Zimnej Wojny – tu, w 1961 r., doszło do słynnej inwazji amerykańskiej w Zatoce Świń! W pobliżu niebiańskiej plaży znajduje się jeden z największych parków narodowych Kuby - Montemar, na terenie którego mieszka ponad 190 gatunków ptaków! Florę reprezentuje ponad 900 gatunków roślin.

Cienfuegos

XIX-wieczne Cienfuegos, miasto założone przez francuskich plantatorów z Haiti, w 2005 roku zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ze względu na ciekawą neoklasycystyczną architekturę. Piesza wycieczka powiedzie przez plac Parque Marti oraz bulwar nadmorski prowadzący do Palacio del Valle, a na koncu przez półwyspu Punta Gorda gdzie zobaczyć można drewnianą zabudowę z początku XX w . Perłą architektury jest słynny teatr Tomasa Terry'ego (potężnego XIX-wiecznego magnata), wybudowany w 1890 r. we włoskim stylu.

Trinidad

Jedno z pierwszych siedmiu miast założonych na Kubie przez Hiszpanów na początku XVI w. Zachowało swój kolonialny charakter dzięki ograniczonym kontaktom z resztą wyspy. Aż do początku XX w., kiedy wybudowano drogę przez góry, dostęp do Trynidadu był łatwiejszy od strony morza, co skwapliwie wykorzystywali mieszkańcy, prowadząc kontrabandę z innymi krajami regionu w czasach, gdy miasto i okoliczna dolina Valle de los Ingenios były potęgami cukrowniczymi. Oprócz spacerów po brukowanych uliczkach kolonialnej starówki trzeba zarezerwować trochę czasu na zakupy na targu, gdzie sprzedawane są haftowane obrusy i ręcznie dziergane narzuty na łóżka, lokalny miód i rum oraz słynny sok cytrynowy - Chanchanchara. Wieczorem - obowiązkowo muzyka na żywo, salsa i zimne mojito w jednym z typowych barów na świeżym powietrzu.

Sierra de Escambray

drugi co do wysokości łańcuch górski na Kubie, otaczający Trynidad od północy. Najwyższy szczyt Pico de San Juan ma 1140 m n.p.m. Jeszcze do niedawna droga przez góry była używana wyłącznie przez wojsko, dziś jest dostępna dla wszystkich. Warto odwiedzić punkt widokowy Topes de Collantes. Nieco wyżej mieści się imponujący budynek Kurhotelu, pamiętajacy czas sprzed rewolucji.

Remedios – Cayo Santa Maria

Ósme miasto założone przez Hiszpanów na Kubie. Wokół niewielkiej Plaza Izabel znajdują się piękny kościół (barokowe ołtarze) i zabytkowa kawiarnia Louvre. Tu zaczyna swój bieg trasa na dziewicze plaże archipelagu Cayo Santa Maria.

© 2016 Africaline.