Madagaskar

Od czasu powstania animowanego filmu “Madagaskar” nazwa tej afrykańskiej wyspy nikomu nie jest już obca podobnie jak i lemury. Jednakże ze względu na odległość, która nas dzieli od tego kraju wciąż jest on tajemniczy i wydaje się niedostępny. Dzięki nam nie dość, że poznacie go z bliska to jeszcze będziecie mogli spotkać się oko w oko z lemurami - nawet tymi najrzadszymi na świecie.

Czerwona Wyspa

Oficjalna nazwa wyspy to Republika Madagaskaru jednakże często określa się ją Ósmym kontynentem - być może ze względu na to, że jest unikatowa a być może dlatego, że jest czwartą największą wyspą świata. Madagaskar nazywa się także Czerwoną Wyspą z powodu czerwonego koloru laterytowej gleby, charakterystycznej dla tego regionu świata. Ponoć pierwsi ludzie przybyli na Madagaskar między II a V wiekiem najprawdopodobniej z Borneo! Mniej więcej w tym samym czasie dotarli na wyspę pierwsi ludzie z Afryki z grupy Bantu. Natomiast arabscy kupcy pierwsze placówki handlowe tzw. faktorie otworzyli na Madagaskarze już w wieku VII. Przez prawie 70 lat Madagaskar był kolonią francuską dlatego do dzisiaj na wyspie językiem urzędowym jest właśnie język francuski i malgaski. Nam pozostaje jedynie żałować, że Madagaskar krótko przed II wojną światową w ramach planowanej cesji miedzy rządem francuskim a polskim nie został naszym zamorskim terytorium.

Wyspa Lemurów

Któż nie zna najsłynniejszego lemura świata, czyli Króla Juliana? Mało kto jednak wie, że jego postać odzwierciedla lemura katta, czyli endemiczny gatunek naziemnego lemura występujący w południowo-zachodniej części wyspy. W Madagaskarze, żyje ok. 100 gatunków tych małpiatek a większość z nich nie występuje nigdzie indziej na naszej planecie. Jednakże lemury to nie jedyne skarby natury, które można podziwiać w Madagaskarze. Występuje tutaj 13 tysięcy roślin, z których 11,6 tys. to endemity. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o monumentalnych baobabach, których największe zróżnicowanie występuje właśnie na Madagaskarze. Ponad to żyje tutaj 155 gatunków ssaków w tym 144 to endemity, 200 gatunków ptaków z czego 170 to endemity oraz 384 gatunki gadów z czego 367 nie zobaczymy nigdzie indziej. Tak nietypową przyrodę można podziwiać w licznych madagaskarskich parkach narodowych m.in.: Ranomafana, Andringitra, Isalo i Andasibe - Mantadia.

Różnorodność

Myśląc o Madagaskarze nie uświadamiamy sobie, że jest to ogromna wyspa wielkości zbliżonej do Wielkiej Brytanii. Zamieszkuje ją ponad 22 miliony ludzi, z czego najliczniejszą grupą są Merina, Betsimisaraka i Betsileo. Różnorodność ludzi i kultur to dodatkowa zaleta tego kraju. Również nieustannie zmieniający się krajobraz jest atutem. Na Madagaskarze zobaczymy nie tylko zachwycające plaże otoczone z jednej strony lazurowo-turkusową wodą a z drugiej zielonymi pióropuszami palm, ale także góry, tropikalne lasy, pustynię a nawet sawannę. Nie wiele jest tak różnorodnych miejsc na świecie. Nie bez powodu jeden z najbardziej znanych Polskich podróżników - Arkady Fiedler, napisał na temat Madagaskaru aż pięć książek. Pora abyś i Ty poznał uroki tego miejsca...

Madagaskar - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Zakwaterowanie Napiwki Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Madagaskar cechuje mocno zróżnicowany klimat. Na wybrzeżu jest on tropikalny, w głębi lądu umiarkowany, na wschodzie równikowy wilgotny, natomiast na południu wyspy suchy a na zachodzie podrównikowy suchy. Na wyspie występują tylko dwie pory roku: od listopada do kwietnia - pora deszczowa a od maja do października - pora sucha. Jedynie na wschodzie wyspy deszcze występują przez cały rok a ich największe nasilenie przypada na okres od grudnia do sierpnia.

Najniższe temperatury przypadają na czerwiec i lipiec (średnia 15-16°C) natomiast najwyższe na grudzień, styczeń i luty (śr. ok. 21°C).

Ubrania i sprzęt

  • obuwie: najlepiej zabrać ze sobą niskie buty trekingowe lub turystyczne. Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, niezbyt luźne i wygodne. Warto zabrać ze sobą również buty typu adidas, a także sandały i klapki pod prysznic
  • ciepła odzież: chociaż będziemy znajdowali się w strefie podrównikowej, wieczory mogą być chłodne zwłaszcza, że znaczna część trasy przebiega przez wyżyny leżące na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m.. Z tego też powodu oprócz odzieży letniej należy zabrać ciepłe ubrania – długie spodnie i bluzy z długim rękawem. Optymalna będzie bluza polarowa. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych. Nocami i nad ranem temperatura może spadać nawet poniżej 10°C
  • letnia odzież: przewiewna odzież typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas pieszego safari, podkoszulki i koszule. Temperatury dniem oscylują pomiędzy 18 – 30°C
  • strój kąpielowy
  • okulary z mocnym filtrem UV
  • czapka z daszkiem lub kapelusz (lub inne nakrycie głowy);
  • latarka, najlepiej tzw. „czołówka”
  • krem z wysokim filtrem (minimum 25)
  • środki przeciw komarom
  • lornetka (przyda się podczas safari).

Zdrowie i szczepienia

Na trasie wyjazdu nie ma wielu męczących trekkingów ani innych aktywności wymagających ponadprzeciętnej kondycji fizycznej. Jednakże osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Na trasie wyprawy istnieje ryzyko zachorowania na malarię. AFRICA line zaleca stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Proszę pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza na pewno powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, polio, tężec, błonica oraz dur brzuszny.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Bezpieczeństwo

SZCZEGÓLNE ZAGROŻENIE ŻYCIA LUB ZDROWIA ORAZ UBEZPIECZENIE:

Podczas wyjazdów do Afryki, uczestnicy przebywają w miejscach, gdzie występują dzikie zwierzęta. Niektóre z nich są groźne dla człowieka w związku z czym występuje ryzyko zaatakowania człowieka przez takie zwierze. Incydenty związane z dzikimi zwierzętami zdarzają się niezwykle rzadko lecz aby zminimalizować ryzyko ich wystąpieniem należy bezwzględnie stosować się do regulaminów i wytycznych miejsc noclegowych, oraz przewodników podczas safari i całego wyjazdu. Niestety nie ma możliwości dodatkowego ubezpieczenia z tego tytułu.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Istnieje możliwość otrzymania wizy na granicy. Należy mieć ze sobą 2 zdjęcia, paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Madagaskaru, w którym jest wolna przynajmniej jedna cała strona, oraz powrotny bilet lotniczy. Wiza jest darmowa i jest wydawana na maksymalnie 30 dni.

Pieniądze

Jednostką monetarną na Madagaskarze jest Ariary (MGA). Kurs wynosi ok. 1 USD = 2 200 MGA.

Wymiany Euro a także dolarów amerykańskich, można dokonywać w bankach oraz kantorach a także niektórych lodgach i hotelach. Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe w zasadzie jedynie w dużych miastach, natomiast na trasie całego wyjazdu będzie bardzo utrudnione stąd polecamy zabranie wystarczającej ilości gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym i najbardziej preferowanym, środkiem do transportu bagażu będzie plecak lub miękka torba podróżna. Proszę nie zabierać twardych walizek, gdyż utrudniają one transport bagażu i zabierają dużo miejsca. Ze względu na ograniczone miejsce transportu bagażu i limity lotnicze maksymalny dopuszczalny ciężar bagażu na osobę, to 20kg w przypadku bagażu głównego i 5-8kg bagażu podręcznego. Każdy z uczestników powinien być dodatkowo wyposażony w mały plecak na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów.

Na czas transportu nie należy niczego przytraczać do plecaka. Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny oraz kosztowne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że nie może być w nim ŻADNYCH PŁYNÓW!! Ponadto, warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM. Szczegóły dotyczące warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne u organizatora, w biurze.

Transport

Na terenie odwiedzanych krajów poruszamy się własnym transportem, czyli wygodnym klimatyzowanym busem. Podczas pobytu na wyspie będzie okazja do lotu lokalnymi liniami lotniczymi oraz rejsów promami i łodziami motorowymi.

Języki

W Madagaskarze obowiązują dwa języki urzędowe. Jest to język francuski i malgaski. Język malgaski jest ojczystą mową Malgaszów, lecz używa się go też w Komorach, Reunionie i Majottcie.

Kuchnia

Madagaskar jest byłą kolonią francuską dlatego w lokalnej kuchni dostrzec można wiele wpływów pochodzących z kuchni tego kraju, a także wpływy kuchni arabskiej. Podstawą wyżywienia lokalnych mieszkańców jest ryż, który uprawia się na imponujących polach tarasowych oraz ryby i owoce morza.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i wspaniale oddają filozofię naszego działania. Unikamy wielkich, turystycznych hoteli, zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę Afryki. Noclegi są głównie w lodgeach, kameralnych hotelach i campach.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonana usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i internet

Madagaskar posiada dość dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę do Polski wynosi ok. 10 złotych. Internet dostępny będzie jedynie w wybranych hotelach i lodgeach.

Strefa czasowa

Madagaskar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego typu „E” i „C”.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Antananarivo

to stolica i centrum administracyjno – polityczne Madagaskaru z niemal 2 milionami mieszkańców. Jest największym miastem kraju. Osobliwa w brzmieniu nazwa oznacza w języku malgaskim „miasto tysiąca” nawiązując do tysiąca wojowników chroniących miasto w XVI wieku. Potocznie określane jest ono mianem „Tana”. Założone około 1625 roku Antananarivo było dużym miastem jeszcze w czasach przedkolonialnych. Słynie ono z tętniących życiem ulic i targów, pałacu królewskiego "Rova", kolonialnej francuskiej architektury na Avenue de l'Indépendance, oraz charakterystycznego jeziora Anosy położonego pośrodku miasta.

Antsirabe

jest trzecim co do wielkosci miastem Madagaskaru położonym u podnóża masywu wulkanu Ankaratra, na wysokości 1500 m n.p.m. Z tego powodu w mieście zawsze panuje przyjemny klimat. Oprócz kolonialnej architektury atrakcją miasta są riksze nazywane popularnie "pousse-pousses". W okolicy jest wiele źródeł termalnych z powodu, których Antsirabe nazywane bywa Miastem Wody lub Malagaskim Vichy.

Park Narodowy Ranomafana

Park Narodowy Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obejmujący 41 600 hektarów deszczowego lasu tropikalnego jest uważany za jeden z najbardziej interesujących Parków Narodowych Madagaskaru. Chroni wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin z których duża część jest endemiczna dla tego kraju. Na szczególną uwagę zasługują różne rzadkie gatunki lemurów bambusowych (hapalemur) w tym gatunek Hapalemur ureus odkryty dopiero w 1990 roku! A także Maki szerokonosy (Prolemur simus) określany mianem najrzadziej występującego ssaka naczelnego na Świecie.

Ambositra

to miasto w samym centrum Madagaskaru, które słynie z wyrobów z drewna. Rękodziełem tym zajmują się głównie przedstawiciele ludu Zafimaniry.

fossa

jest to największy drapieżny ssak występujący na Madagaskarze żywiący się małymi kręgowcami i owadami. Jest to gatunek endemiczny, który występuje w terenach zalesionych od wybrzeża po góry do wysokości ok. 2000m n.p.m..

lemury

to małpiatki występujące na Madagaskarze i Komorach. Wiele gatunków lemurów prowadzi nocny tryb życia dlatego aby je zobaczyć trzeba ich wypatrywać po zmroku. Żyją w grupach w koronach drzew. W zależności od gatunku żywią się owadami lub roślinami.

kameleony

to gady, które słyną ze zmiany ubarwienia oraz długich języków, którymi polują na owady. Mają one chwytny ogon i palce zrośnięte w "szczypce", którymi przytrzymują się gałęzi. Na Madagaskarze żyje połowa światowej populacji tych zwierząt, a aż 59 gatunków nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Fianarantsoa

Czwarte co do wielkości miasto na Madagaskarze. Jego nazwa w języku malgaskim oznacza „Dobra Edukacja”. Związana jest z faktem istnienia w mieście wielu szkół a także Uniwersytetu. Fianarantsoa uznawana jest za kulturalną i religijną stolicę całego kraju. Znajdują się tu dwie katedry: protestancka oraz katolicka. Stare miasto położone jest malowniczo na wzgórzu i do dawna uznawane jest za jeden z największych zabytków kraju.

ludność Betsileo

to trzecia pod względem liczby ludności grupa etniczna z Madagaskaru. Betsileo zajmują południową część płaskowyżu Madagaskar. Struktura społeczna grupy jest ściśle związane z powiazaniami rodzinnymi pomiędzy poszczególnymi członkami grupy. Grupę tą charakteryzuje niezwykły szacunek do straszyzny. To właśnie oni są najważniejsi i do nich należy podejmowanie kluczowych decyzji.

Ambalavao

to stosunkowo niewielkie miasteczko słynie z charakterystycznych domów z balustradami oraz z wyrabianego tu papieru antaimoro.

Park Narodowy Andringitra

założony został w 1999 roku aby objąć ochroną masyw górski Andringitra. Park ten cechuje niezwykła bioróżnorodność i endemiczność gatunków fauny i flory. Można tutaj spotkać 55 gatunków żab, ponad 100 gatunków ptaków i ponad 50 gatunków ssaków. Będąc częścią obszaru nazywanego Lasy Deszczowe Atisinanana wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Isalo

Park znany z niezwykle urozmaiconego terenu z licznymi wąwozami, oraz ciekawymi formacjami skalnymi, czemu zawdzięcza nazwę “Colorado Madagaskaru”. Park tworzą piaskowce uformowane w okresie jurajskim. Liczne szlaki wiodą przez malownicze wąwozy, skalne płaskowyże i oczka wodne, w których można się kąpać. Na terenie parku występuje wiele ciekawych zwierząt w tym liczne gatunki lemurów, a także, bardzo rzadki endemiczny ptak, nagórnik turniowy (Pseudocossyphus bensoni).

Tulear

jest nadmorskim portem, z którego w świat ruszają statki m.in. z orzeszkami ziemnymi, mydłem, bawełną itd. Tulear ma przydomek Miasta Słońca, który doskonale oddaje jego pogodę. Białe piaszczyste plaże, palmy i lasy namorzynowe oraz krystalicznie czyta lazurowa woda otaczajaca port są jego kolejnymi zaletami. Ponadto, nieopodal miasta znajduje się piękna i niezwykle barwna rafa koralowa o długości 18km i szerokości 3km. Co wiecej w mieście jest kilka ciekawych muzeów np. morza i sztuki oraz rzemisoła a także arboretum.

Sakaraha

to miasto, które słynie z powodu znajdującej się tutaj kopalni kamieni szlachetnych, a od 2011 roku także odnalezionych w okolicy złóż gazu ziemnego.

Baobaby

są to ogromne, długowieczne drzewa liściaste, które osiągają do 25 m wysokości i 11m średnicy pnia! Znanych jest jedynie osiem gatunków baobabów, z których 6 występuje na Madagaskarze. Baobaby wewnątrz olbrzymiego pnia mogą zmagazynować nawet 120000 litrów wody!

Królewskie wzgórze Ambohimanga

Jedno z 12 wzgórz otaczające stolicę Madagaskaru, czyli Antananarivo. Wzgórze wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ono niezwykle ważne w świadomości Malgaszy od ponad 5 wieków i stanowi najważniejszy symbol ich tożsamości kulturowej. Kompleks archeologiczny składa się z obiektów powiązanych z przedkolonialnymi władcami Madagaskaru, jak również miejsca pochówku oraz inne lokalizacje związanane z kultem religijnym. Znajduje się tu m.in. Pałac Królewski.

Park Narodowy Andasibe - Mantadia

Park o powierzchni 155 km² porośnięty endemicznym lasem deszczowym. Znajduje się tu wiele rzadkich gatunków fauny i flory w tym wiele gatunków storczyków. Park jest najlepszym miejscem do oglądania na wolności największego z żyjących lemurów – Indri, słynącego z niezwykłych śpiewów godowych.

lemur – Indri indri

jest jedynym przedstawicielem rodziny Indri i największym spośród lemurokształtnych. Występuje jedynie na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Co ciekawe gatunek ten jest aktywny w ciągu dnia. Sporo swojego czasu poświęca na szukaniu pożywienia, którym są liście, kwiaty i owoce. Jeśli w okolicy są lemury Indri to na pewno usłyszy się je z daleka dzięki ich charkaterystycznemu sposobowi nawoływania się.

Kanał Pangalanes

Jeden z najdłuższych kanałów na Świecie wybudowany przez Francuzów w latach 1896-1904. Ciągnie się na długości 600 km i łączy naturalne jeziora oraz rzeki. Jeziora porośnięte są bujną roślinnością, w tym okazałymi pandanami. Ich dodatkową atrakcją są malownicze piaszczyste plaże.

Toamasina (Tamatave)

jest drugim pod względem wielkości miastem kraju i najważniejszym portem. Można powiedzieć, że miasto to zawdzięcza swoje istnienie rafie koralowej, która w charakterystyczny sposób otacza port. Mimo wspaniałych plaż delikatnie ocienionych palamami nie należy zapominać, że w okolicznych wodach z łatwością można natrafić na rekiny dlatego lepiej się tutaj opalać niż pływać.

Mahambo

w tym stosunkowo niedużym mieście ludzie żyją głównie z uprawy ryżu, bananów, goździków i liczi. Jest to wręcz wymarzone miejsce do uprawiania róznych sportów wodnych takich jak surfing czy nurkowanie.

Sainte Marie

Rajska wysepka nazywana po Malgasku Nosy Boraha położona przy wybrzeżu Madagaskaru około 8 km od głównej wyspy. Sainte Marie ma około 50 km długości i 7 km szerokości. W XIX wieku była jedną z siedzib piratów grasujących na Oceanie Indyjskim. Obecnie słynie z pięknych plaż porośniętych palmami kokosowymi, dobrych warunków do nurkowania i snorkellingu a także migracji wielorybów.

© 2016 Africaline.