Malawi

Malawi nazywane jest “ciepłym sercem Afryki” - głównie ze względu na wspaniałą, słoneczną pogodę i niezwykłą życzliwość mieszkańców. Jednak najcenniejszym skarbem kraju jest nietknięta przez wyniszczający przemysł i masową turystykę przyroda. Jeśli kochasz piękne widoki, cenisz odpoczynek w lesie nad jeziorem i świetnie czujesz się w otoczeniu gór, “ciepłe serce Afryki” bije dla Ciebie!

Od jeziora…

Jezioro Malawi (znane także jako Niasa) należy do największych i najgłębszych na świecie, przez co przypomina raczej morze (prawie 600 km długości!). Powierzchnia jeziora pokryta jest licznymi wyspami - szczególnie Mumbo stanowi świetne miejsce do leniwego odpoczynku w hamaku i kąpieli w ciepłej, przekraczającej 20°C wodzie. Nurkowanie w głębinach Jeziora Malawi to fantastyczna przygoda, bo występuje tutaj prawie 70% wszystkich gatunków kolorowych rybek akwariowych. Podwodne życie tworzy niesamowitą mozaikę! Wspaniałych wrażeń dostarcza także swobodny rejs łodzią lub kajakiem na powierzchni jeziora, pozwalający z bliska oglądać okoliczne lasy i żyjące w nich zwierzęta.

Przez góry…

Szczyty masywu Mulanje z pewnością przypadną do gustu miłośnikom trekkingu. Wędrowce po górach towarzyszą wspaniałe widoki na położone niedaleko plantacje herbaty i bajkowe wodospady Likabula - warte postoju na wyjątkową sesję fotograficzną i ochłodzenie w krystalicznie czystej wodzie. Trekking to także znakomita okazja do odkrywania flory i fauny Malawi. Wśród 40-metrowych cedrów można wypatrzeć antylopy, motyle leśne, orły i inne piękne ptaki, z których słynie miejscowa przyroda.

Aż po parki pełne zwierząt!

Typowe dla Afryki bogactwo świata zwierząt występuje także w Malawi. W Parku Narodowym Liwonde oraz w rezerwacie Majete niesamowite widoki schodzą na drugi plan, ustępując miejsca hipopotamom, krokodylom i słoniom, a także setkom gatunków ptaków. Safari w cudownym, nieskażonym cywilizacją środowisku, to unikatowa forma podziwiania przyrody, której doświadczysz tylko w Afryce!

Malawi - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Malawi położone jest na wyżynie Afryki Środkowo-Wschodniej, gdzie średnia wysokość wynosi około 1700 m n.p.m. Dzięki temu temperatury są bardzo przyjazne dla Europejczyka, a klimat raczej suchy i łagodny.

Pory roku przedstawiają się odmiennie niż w Europie – występuje jedna pora deszczowa, przypadająca mniej więcej na okres od początku listopada do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło, wilgotność mieści się w średnich stanach niskich, a opady nad wybrzeżem jeziora Malawi są mniejsze niż na wyżynach.

Pora sucha trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do września, a najchłodniejszym miesiącem jest lipiec. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (do 30°C), a wilgotność rośnie (choć nie jest uciążliwa).

Średnie temperatury w Malawi wahają się między 15°C w lipcu oraz 22°C w styczniu. Klimat kraju jest niezwykle przyjazny dla osób pochodzących ze strefy umiarkowanej – przypomina ten panujący w basenie Morza Śródziemnego. Występuje tu nawet podobna flora – drzewka piniowe i gaje oliwne sąsiadują z rozłożystymi akacjami, baobabami oraz inną tropikalną roślinnością.

Wody jeziora Malawi są ciepłe przez cały rok, jednakże w porze deszczowej zdarzają się niewielkie i niegroźne sztormy. Zazwyczaj wieje delikatna bryza, a przejrzystość wody jest niesamowita – sięga nawet 50 metrów!

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom, lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Afryce dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę należy uzyskać z wyprzedzeniem w ambasadzie Malawi w Berlinie. Koszt dokumentu uprawniającego do jednokrotnego wjazdu do kraju wynosi 125 Euro od osoby.

Do uzyskania wizy potrzebne są:

 • dwie fotografie paszportowe,
 • dwa wypełnione formularze wizowe
 • kopia biletu powrotnego do kraju
 • paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Malawi z dwoma wolnymi przylegającymi stronami
 • dowód wystarczających środków na pokrycie pobytu w kraju.

Procedura przyznania wizy trwa 10 dni roboczych od momentu dotarcia dokumentów do ambasady.

Na życzenie klientów pośredniczymy w formalnościach związanych z wyjazdem - ww. dokumenty oraz opłaty należy dostarczyć do warszawskiego biura Africaline nie później niż 30 dni przed wyjazdem.

Pieniądze

Jednostką monetarną Malawi jest kwacha (1 USD = około 390 MWK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w niektórych lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicze
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

 

Transport

Na terenie Malawi podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językiem urzędowym w Malawi jest cziczewa.

Większość mieszkańców posługuje się językiem angielskim, który jest nauczany w szkołach oraz w którym wydawane są oficjalne państwowe dokumenty. W rozmowach należy jednak przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Lokalnymi specjałami są: chambo (Tilapia z jeziora Malawi), chleb bananowy nthochi oraz ciastka mbatata. Bardzo popularnym daniem jest kukurydza podawana z mięsem lub rybą i warzywami.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Malawi posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny w niektórych hotelach oraz lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Malawi znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Jezioro Malawi

jedno z dziesięciu największych jezior na świecie; w jego głębi żyje ponad 1000 gatunków ryb, 90% z nich to barwne pielęgnice.

Park Narodowy Jeziora Malawi

jedyny park narodowy w Malawi utworzony w celu ochrony zwierząt wodnych i rzadkich gatunków ryb.

pobyt w ekskluzywnej lodgy nad Jeziorem Malawi

lodge zlokalizowana w Parku Narodowym Jeziora Malawi na jednej z malowniczych wysp.

wizyta na targu

szczególnie cenną pamiątką może być artystyczne rękodzieło mieszkańców Malawi.

rejs łodzią motorową po rzece Shire

rzeka o długości 402 km, wpadająca do Zambezi - jednej z najdłuższych rzek w Afryce.

safari w Parku Narodowym Liwonde

park narodowy zlokalizowany w górnym dorzeczu Shire; dom dla wielu gatunków antylop, hipopotamów, słoni i innych zwierząt.

wodne safari wzdłuż rzeki Shire

safari łodzią wśród jednego z najpiękniejszych krajobrazów Malawi.

płaskowyż Zomba

płaskowyż położony na wysokości 915 m; słynie z pięknej scenerii: zielone drzewa i krzewy, górskie strumienie, oczka wodne i rześkie powietrze.

safari w rezerwacie Majete

rezerwat dla zagrożonych gatunków zwierząt; od 2003 r. funkcjonuje dzięki darczyńcom i pomocy rządu Malawi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

plantacje herbaty w dystrykcie Thiolo

zawsze zielone plantacje herbaty - jednego z głównych produktów eksportowych Malawi.

odpoczynek w kolonialnej posiadłości

luksusowa lodge w dawnym kolonialnym domu otoczonym pięknymi ogrodami, położonym na plantacji herbaty.

trekking w górach Mulanje

masyw górski w południowym Malawi, wyznaczający kraniec Wielkiego Rowu Wschodnioafrykańskiego.

wodospady Likabula

miejsce odpoczynku po trekkingu w górach Mulanje; krystalicznie czysta woda zachęca do chłodnej kąpieli.

Lilongwe - stolica Malawi

stolica państwa oraz największe miasto Malawi - liczy ok. 900 tys. mieszkańców.

centrum kulturalne Mua Mission

organizacja non-profit utworzona przy misji chrześcijańskiej i działająca na rzecz ochrony i gromadzenia dóbr kultury ludności Malawi.

Luawa Forest i Płaskowyż Viphya

Płaskowyż Viphya porośnięty bujnym lasem Luawa daje wiele możliwości różnorakich form spędzania czasu. Wiele strumyków górskich i wodospadów czeka na eksploracje głównie pieszą i rowerową, bowiem te dwie formy aktywności są najbardziej popularne w tym terenie.

Nyika National Park

Połączenie wyjątkowych krajobrazów i bujnego życia natury sprawia, że Park Narodowy Nyika jest najbardziej wyjątkowym w Malawi. Opócz zachwytu nad afrykańskimi zwierzętami, gdzie jedną z głównych atrakcji jest obecność ponad 420 gatunków ptaków podziwiać można wyjątkowe krajobrazy parku usytuowanego ponad 2000 m.n.p.m co pozwala również odczuć kontrastowy, nieco bardziej rześki klimat.

Rezerwat Przyrody Nkhotakota

Na odwiedzających Rezerwat czeka bujne życie afrykańskiej przyrody opierające się głównie wokół rzeki. Bua River Lodge w Rezerwacie Nkhotakota to miejsce, w którym przy filiżance kawy lub herbaty można podziwiać spektakularny teatr przyrody.

Park Narodowy Liwonde

Położenie wzdłuż rozlewisk rzeki Shire, wypływającej z jeziora Malombe, tworzy niewielki, acz piękny i najpopularniejszy wśród turystów dom zwierząt: od rezerwatu nosorożca czarnego, przez serwale, żanety, lamparty, zebry, bawoły, antylopy szablorogie, po wielkie stada słoni, hipopotamów, oraz 400 gatunków występujących tam ptaków.

Góry Mulanje

Rezerwat od 1927 r. Prawdziwie niesamowite miejsce, którego urok dostrzec można jedynie na miejscu. Nagie granitowe bloki wyrastają do wysokości 3 000 m.n.p.m. górując majestatycznie nad otaczającą przestrzenią. Trekking umożliwia obcowanie z bogatą ofertą świata flory i fauny: od ogromnych, charakterystycznych 40 metrowych cedrów, wśród których biegają antylopy i gazele, ‘znikają’ kameleony i fruwają endemicznie tam występujące motyle leśne, oraz orły i inne piękne ptaki.

Lilongwe

Specyficzne dla Afryki miasto z kolonialną tradycją. Łączy angielską architekturę z afrykańskim kolorytem. Niczym w etnicznym tyglu oferuje luksusowe centra hotelowo-handlowe, obok ruchliwych, kolorowych i zwariowanych targowisk sprzedających wszystko co potrzebne i zbyteczne
oraz wszechobecnych  ulicznych sprzedawców. Warte odwiedzenia 100-letnie oazy rozrastające się na afrykańskich przestrzeniach.

© 2016 Africaline.