Maroko

Maroko… barwny kraj z fantazją, jedno z najciekawszych Państw Maghrebu, w którym kultura arabska miesza się z tradycjami berberyjskimi, wpływami hiszpańskimi, portugalskimi, a przede wszystkim francuskimi.  To kraj wielu kontrastów, mozaika orientalnej kultury, przeplatająca się z baśniowym światem suków, meczetów, zapachów, muzyką oraz niezwykłych  tradycji...

Perła Rzucona na Atlas

Maroko nieodzownie kojarzy się z barwnym Marrakeszem. Nie bez powodu przez jego mieszkańców nazywane jest Perłą Rzuconą na Atlas. To wyjątkowe, afrykańskie, tętniące życiem miasto, wyróżnia się kolorem czerwieni i ochry, jak również wspaniałymi zabytkami. To co jednak przyciąga podróżników z całego świata to niesamowita atmosfera i klimat życia codziennego miasta…

Pomiędzy Morzem Śródziemnym a Oceanem Atlantyckim.

Królestwo Maroka, położone pomiędzy Oceanem Atlantyckim jak i Morzem śródziemnym  skrywa w swoim wnętrzu wiele skarbów. Jednym z nich zdecydowanie będzie biało-niebieska Essaouira, miasto portowe, który urzeka swym nadmorskim klimatem, szczyci się barokową bramą miejską jaki i klimatycznymi sukami z drewnianymi wyrobami. Rozległe piaszczyste plaże, okalające  te wspaniałe nadmorskie miasto, z powodzeniem mogłyby konkurować z niejednym Śródziemnomorskim wybrzeżem! Maroko to nie tylko baśniowe i barwne miasta, ale również przyroda i majestatyczne góry. Atlas Wysoki, oraz Dolina Draa, usiana gajami palmowymi, oliwnymi, skrywa kolejne perły berberyjskiej architektury – liczne kazby i tradycyjne wioski wybudowane z gliny, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Zapraszamy w ten przyjazny zakątek Afryki, na wyprawę odkrywającą niejedno oblicze Królestwa Maroka!

Maroko - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Klimat Maroka, zaliczany jest do podzwrotnikowego na północy oraz zwrotnikowego na południu. Wyraźnie zaznacza się piętrowość klimatyczna, opadów, temperatury i roślinności. Na klimat Królestwa Maroka ma również wpływ Ocean Atlantycki oraz Morze Śródziemne. W strefie nadmorskiej panuje łagodniejszy i chłodniejszy klimat w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie śródziemnomorskiej, pogoda jest niemalże taka sama jak na wybrzeżu Hiszpanii.

 

Warto pamiętać, że w górach jest chłodniej i wraz z wysokością temperatury spadają. W głębi kraju, na równinach jest sucho. Maroko, generalnie zaliczane jest do ciepłych krajów, jednakże ze względu na prądy morskie temperatury są zróżnicowane. Zimą na wybrzeżu temperatura oscyluje na poziomie 12ºC , a latem wzrasta do ok 22ºC. W głębi kraju na równinach i terenach pustynnych temperatury latem sięgają nawet do ok. 50ºC. Dlatego polecamy wybrać się do Maroka w najdogodniejszych do zwiedzania miesiącach kwiecień – maj oraz październik – listopad, kiedy to temperatury są bardzo przyjemne. 

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, żółta febra, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Kenii, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele Polscy, zwolnieni są z warunku posiadania wizy, jeśli planowany pobyt nie przekracza 90 dni. Konieczne jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Maroka. Na lotnisku, zarówno po przylocie jak i przed odlotem turyści mają obowiązek wypełnienia tzw. karty policyjnej, (w której należy wpisać swoje dane, imię, nazwisko, nr. paszportu, itp.).

Pieniądze

Jednostką monetarną Maroka jest dirham marokański (MAD). 1 MAD = 0,39 PLN, 10 MAD = 3,87 PLN, 1 USD = 9,69 MAD. Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonać w bankach, kantorach, oraz hotelach. 

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Maroka poruszamy się zarówno transportem własnym (busy) oraz w niektórych miejscach środkami lokalnymi takimi jak taksówki czy motoriksze. Na pustyni do dyspozycji są samochody terenowe z napędem na cztery koła.

Języki

Językiem obowiązującym w Maroku jest arabski i francuski. W górach Atlas mieszkańcy mówią po berberyjsku (trzy dialekty).

Kuchnia

Maroko jest specyficznym krajem afrykańskim o widocznych naleciałościach europejskich. Poza zderzeniem dwóch różnych kultur, widocznych w zabytkach i atrakcjach Maroka, ma ono również odwzorowanie w kuchni. W kuchni marokańskiej widoczne są wpływy berberyjskie, z takimi daniami na czele jak kuskus, tadżin – mięso duszone z jarzynami, harrira – mocno przyprawiona zupa z soczewicy. Hiszpańskie motywy kuchni marokańskiej to oliwki, orzechy, owoce i aromatyczne zioła.Maroko jest specyficznym krajem afrykańskim o widocznych naleciałościach europejskich. Poza zderzeniem dwóch różnych kultur, widocznych w zabytkach i atrakcjach Maroka, ma ono również odwzorowanie w kuchni. W kuchni marokańskiej widoczne są wpływy berberyjskie, z takimi daniami na czele jak kuskus, tadżin – mięso duszone z jarzynami, harrira – mocno przyprawiona zupa z soczewicy. Hiszpańskie motywy kuchni marokańskiej to oliwki, orzechy, owoce i aromatyczne zioła.

 

  

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wszystkie polskie sieci komórkowe posiadają usługę roamingową w Maroku. Możliwe są zarówno rozmowy jak i przesyłanie wiadomości SMS. Dostęp do internetu oferuje wiele miejsc. Opłata za korzystanie z sieci jest nieco wyższa niż w Polsce i wynosi skrajnie od 4 do 10 zł za godzinę.

Strefa czasowa

Maroko znajduje się w strefie czasowej GMT, lub zachodnioeuropejskiej UTC. Oznacza to, że różnica czasu między Marokiem a Polską wynosi - 1h. 

Elektryczność

Marokańskie gniazdka i wtyczki w nie różnią się od polskich. W sieci płynie prąd o napięciu 220V.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Marrakesz

Drugie, najstarsze miasto cesarskiego Maroka, położone w malowniczym otoczeniu Atlasu Wysokiego. Szczyci się bogatą historią, wieloma zabytkami architektonicznymi i niesamowitym kolorytem

Ogrody Majorelle

Malownicze ogrody utworzone ku pamięci słynnego francuskiego projektanta Yves St Lorent, zachwycają przepiękną egzotyczną roślinnością i barwną kolorystyką.

Meczet Kutubijja

Imponujący, a zarazem największy meczet w Marrakeszu, zbudowany w tradycyjnym arabskim stylu. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa al-Kutubijjn, które oznacza bibliotekarz, odkąd to sprzedawcy rękopisów, ustawiali przy meczecie swoje kramy. 

Plac Dżamaa al-Fna

Jedna z największych atrakcji turystycznych Marrakeszu - największy plac w miejskiej medynie. Na Placu co wieczór odbywa się wielki market, ze straganami, ulicznymi restauracjami, wokół których zbierają się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend, bębniarze, muzycy i opowiadacze legend.

Atlas Wysoki

Zachodni łańcuch Gór Atlas, rozciągający się od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, w okolicach miasta Agadir aż do źródeł rzeki Wadi Muluja. Najwyższy szczyt  łańcucha - Dżabal Tubkal wznosi się na 4167 m n.p.m.

Wadi Dara

Malownicza rzeka i dolina w południowym Maroku. Rzeka Dara jest jedną z najdłuższych rzek Maroka. W dolinie rzeki znajdują się miasta Zaghura i Akdaz oraz wiele ufortyfikowanych zespołów obronnych - zwanych kasbami. Stąd też dolina zasłynęła nazwą "Tysiąca Kazb"

Dolina Ameln

Malownicza dolina skupiająca 40 osad porozrzucanych w gigantycznej oazie u podnórza gór. W okolicznym Tafraoute znajduja się także ryty i ciekawe formacje skalne.

Agadir

Miasto z portem w południowym Maroku, położone u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Słynie z wzgórza Kasbah, z którego szczytu roztacza się panoramiczny widok na miasto, marinę, oraz długą promenadę biegnacą tuż przy piaszczystej plaży wybrzeża Atlantyckiego.

Olej Arganowy

Słynny olej z owoców arganii żelaznej pochodzący z Maroka, wytwarzany tradycyjną ręczną metodą mielenia ziaren owoców drzewa arganowego do oleistej pasty.

Essaouira

Piękne miasto portowe znajdujace się na liście światowego dziedzictwa Unesco, którego kolorami są niebieski i biały. Wśród zabytków miasta znajduje się starówka, dawne wały i forty obronne, warto również udać się na targ rybny. 

Safi

Miasto portowe w zachodnim Maroku, słynie z rzemieśliniczych tradycji. Do dziś działaja tu garncarnie, produkujace kafle służące do budowy meczetów, a także zakłady ceramiczne. Do zabytków miasta zalicza się medyna oraz forteca Kasr al-Bahr.

Wydmy Chigaga

Wydmy położone w części Sahary Zachodniej rozciągnięte na długość 40 km, osiągające wysokość, aż do 300m. 

Przełęcz Tizi n' Tichka

Przełęcz w Maroku, łącząca południowy-wschód Marakeszu z miastem Oarzazate, prowadzi przez Góry Atlasy Wysokiego. Najwyższy punkt Przełęczy osiąga wysokość 2260 m n.p.m

© 2016 Africaline.