Mozambik

Witaj w świecie, do którego nie dotarła jeszcze masowa turystyka. Piękna tutejszych krajobrazów nie odda żadna pocztówka, a gorącego, słonecznego klimatu nie opiszą żadne słowa. Witaj w Mozambiku - największym z nieodkrytych jeszcze skarbów Afryki!

Cudowne wybrzeże

Mozambickie plaże należą do najpiękniejszych na kontynencie, a kąpiele w przyjaznych wodach Oceanu Indyjskiego zadowolą nawet najbardziej wybrednych plażowiczów. Niezwykłą atrakcją jest safari tradycyjną łodzią dhow, podczas którego można spróbować snorkellingu na kolorowych rafach archipelagu Bazaruto.

Na Bazaruto składa się aż sześć wysp - każda stanowi bramę do wodnego świata olśniewającej rafy koralowej i głębin Oceanu Indyjskiego. Oprócz wielu gatunków kolorowych ryb spotkasz w nim fascynujące stworzenia: delfiny, wieloryby czy diugonie - olbrzymie podwodne ssaki osiągające długość nawet trzech metrów!

Maputo, czyli Mozambik dawniej i dziś

O kolonialnej przeszłości Mozambiku przypominają pozostałości portugalskiej zabudowy w stolicy kraju - Maputo. Specyficzny koloryt miasta tworzą liczne stragany kontrastujące z kolonialną architekturą i nowoczesnymi budynkami biurowymi. Dobrym uzupełnieniem obrazków z codziennego życia dynamicznie rozwijającego się kraju jest znakomita afrykańska kuchnia i rozmowy z sympatycznymi mieszkańcami.

Innym ważnym przystankiem na trasie naszych mozambickich podróży jest Inhambane, zasłużenie nazwane przez Vasco da Gamę “ziemią dobrych ludzi”. Ważny ośrodek portowy Mozambiku aspiruje do roli ogromnego centrum sportów wodnych. Do przyjemnie orzeźwiających wód jest stąd tylko parę kroków, a po drodze warto przyjrzeć się kolonialnej zabudowie miasta.

Wyjście z cienia sąsiada

Przez lata Mozambik funkcjonował niejako w cieniu bardziej popularnego kierunku podróżniczych wypraw - sąsiedniego RPA. Uroki tutejszej przyrody (wśród nich pełen dzikich zwierząt Park Limpopo), niesamowicie relaksująca sceneria, niekończące się plaże i wszechobecne słońce sprawiają, że Mozambik jawi się jako prawdziwy Raj na ziemi. Odwiedź go już dziś!

Mozambik - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Klimat Mozambiku można scharakteryzować jako tropikalny, łagodzony w zachodniej części kraju przez wysokość nad poziomem morza.

Najlepszym okresem dla podróży do Mozamibku jest pora sucha (zima), która trwa od kwietnia do listopada. W stolicy kraju - Maputo (na południu) średnia temperatura waha się wówczas między 18°C a 24°C i wzrasta na wybrzeżu w środkowej części kraju. Najzimniejszymi (oczywiście jak na afrykańskie standardy) miesiącami są czerwiec i lipiec - temperatura za dnia dochodzi do 25°C, a w nocy spada do 14°C.

Pora deszczowa rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. Jest to jednocześnie najgorętszy okres - temperatury dzienne przekraczają 30°C, nie spadając w nocy poniżej 21°C. Roczna suma opadów waha się od 800 do 1500 mm i zmniejsza się od północy ku południu i od wybrzeża ku wnętrzu lądu. Ich intensywność jest łagodzona przez bliskie sąsiedztwo Madagaskaru, gdzie średnie opady są znacznie wyższe. Mimo to, w porze deszczowej zdarzają się niszczycielskie cyklony.

Mozambicką pogodę docenią miłośnicy kąpieli w ciepłych wodach oceanu - średnia temperatura wody znacząco przekracza 20°C przez cały rok! Tropikalny klimat i setki kilometrów pięknych plaż czynią z kraju wspaniałe miejsce do wypoczynku.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek) okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25) środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Afryce dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Mozambiku otrzymuje się na lotnisku po wniesieniu opłaty w wysokości 90 USD.

Wymaganym dokumentem jest paszport paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Mozambiku z dwoma wolnymi przylegającymi stronami.

Pieniądze

Jednostką monetarną Mozambiku jest metical (1 USD = 29,75 MZN).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejszy kurs polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicze
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Mozambiku podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski, którym posługują się na ogół bardziej wykształceni mieszkańcy. Obok portugalskiego na terenie kraju używa się aż kilkudziesięciu dialektów języków z grupy bantu - w zależności od regionu i przynależności do określonej grupy etnicznej.

Angielski znają głównie pracownicy lodgy i hotelów.

Kuchnia

Kuchnię mozambicką docenią miłośnicy owoców morza. Lokalną specjalnością są małże i krewetki w ostrym sosie piri-piri.

Popularne są także dania mięsne (kurczak piri-piri) ryż z matapa (orzechy ziemne i maniok) oraz wuza (owsianka kukurydziana).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. mniejsze kwoty jednak nalezy wręczać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Mozambik posiada dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny jedynie w dużych miastach oraz niektórych lodgach i hotelach.

Strefa czasowa

Mozambik leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

tama Massingir

tama zlokalizowana na terenie Parku Narodowego Limpopo; budowla ma ogromne znaczenie gospodarcze dla zmagającego się z biedą Mozambiku; w jej pobliżu żyje spora populacja krokodyli nilowych.

Park Narodowy Limpopo

mozambicki park, który wraz z południowoafrykańskim Parkiem Narodowym Krugera oraz Parkiem Narodowym Gonorazhou w Zimbabwe tworzy olbrzymi Transgraniczny Park Limpopo; na powierzchni zbliżonej do wielkości terytorium Holandii występuje wiele gatunków zwierząt.

Maputo - stolica Mozambiku

licząca ponad milion mieszkańców metropolia zwana jest Miastem Akacji - ze względu na liczne aleje wysadzane tymi afrykańskimi drzewami; Maputo to ważny port w południowej części wybrzeża Afryki; w mieście można obserwować zarówno dziedzictwo kilkusetletniej obecności Portugalczyków, jak i boomu budowlanego, który rozpoczął się po uzyskaniu niepodległości w roku 1975; Maputo tętni życiem przez cały dzień, a nocami liczne kluby wypełniają się ludźmi tańczącymi w rytmie mozambickiej, portugalskiej i brazylijskiej muzyki.

Inhambane

miasto portowe zlokalizowane w południowym Mozambiku; Vasco da Gama, który dotarł tu w XV w., nazwał je "ziemią dobrych ludzi"; w późniejszych latach Inhambane stało się niestety przeciwieństwem tej nazwy, zasłynęło bowiem jako jedno z centrów handlu niewolnikami i kością słoniową; dzisiaj do miasta przybywają miłośnicy sportów wodnych oraz turyści podziwiający jego kolonialną architekturę.

wodne atrakcje Mozambiku

miłośnikom aktywności wodnych Mozambik oferuje wiele atrakcji: snorkeling, surfing, wodne safari, nurkowanie, rejsy tradycyjną łodzią czy po prostu kąpiel w wodach Oceanu Indyjskiego.

Vilankulo

miejscowość w północnym Mozambiku; w ostatnich latach rola Vilankulo jako ośrodka turystycznego wzrasta, głównie ze względu na bliskość archipelagu Bazaruto - sześciu wysp oferujących spragnionym odpoczynku podróżnikom relaks w iście rajskiej scenerii.

archipelag Bazaruto

sześć malowniczych wysp położonych w pobliżu miasteczka Vilankulo; piaszczyste, rajskie plaże i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku po trudach podróży; w 1971 r. archipelag Bazaruto objęto ochroną i ogłoszono morskim parkiem narodowym.

wyspa Benguerra

jedna z sześciu wysp archipelagu Bazaruto; znajduje się w odległości 14 km od Mozambiku kontynentalnego; na jej terenie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

© 2016 Africaline.