Papua

Papua - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Bagaże Zdrowie i szczepienia Pieniądze Wizy Transport Języki Kuchnia Zakwaterowanie Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Papua leży w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym, gdzie panuje wysoka wilgotność a średnie temperatury wahają się między 25 a 30°C. Nocą w górach temperatura może spaść nawet do 15°C. Ponieważ podczas wyprawy będziemy się znajdować w jednym z największych lasów deszczowych świata, należy być przygotowanym na dużą wilgotność i opady.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: wygodne buty trekkingowe sięgające za kostkę, które mamy sprawdzone już na kilku wcześniejszych wycieczkach. Warto zabrać ze sobą także sandały ponieważ grupa będzie poruszać się po terenie podmokłym, a być może nawet brodzić w wodzie
 • 2-3 pary długich, wygodnych i szybkoschnących spodni do trekkingu, sweter, polar i lekką, ale skuteczną kurtkę przeciwdeszczową
 • odzież przewiewną typu safari: krótkie spodnie, podkoszulki, koszule, zapas t-shirtów (zawsze trzeba mieć coś suchego do spania)
 • zapas lekkich skarpet
 • konieczne jest zabranie stroju kąpielowego/kąpielówek
 • należy wziąć ze sobą śpiwór oraz karimatę lub matę samo pompującą, które będą niezbędne podczas noclegów w plemiennych chatach i namiotach
 • mały plecak o pojemności ok. 25 litrów
 • dwie pary okularów przeciwsłonecznych (w razie gdyby jedna uległa uszkodzeniu lub zgubieniu)
 • kapelusz z rondem lub ewentualnie czapkę z daszkiem
 • latarkę (najlepiej czołówkę z zapasowymi bateriami)
 • krem z wysokim filtrem (SPF 25)
 • środki przeciw komarom (w dużej ilości)
 • osobistą apteczkę wraz ze środkami antymalarycznymi
 • nóż
 • solidny futerał na aparat fotograficzny
 • zapas zamykanych, wodoodpornych woreczków na ważne dokumenty, pieniądze, telefon etc.
 • tytoń lub tanie papierosy (do częstowania tragarzy i gospodarzy domów, w których będziemy nocować – można je tanio kupić w Jayapurze lub Wamenie)
 • zdjęcia rodziny i/lub rodzinnych stron gdyż nic tak nie przełamuje lodów, jak pokazywanie tubylcom zdjęć swoich bliskich

Bagaże

 • najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak! Każdy z uczestników powinien być wyposażony w plecak transportowy o pojemności ok. 70 litrów. Najlepsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym i wygodnym pasem biodrowym
 • limit wagi wynosi 20kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny. Jednakże należy pamiętać, że limit wagi w lotach wewnętrznych na Papui wynosi 15kg na bagaż główny i 5kg na podręczny. Z uwagi na bardzo ograniczoną ilość miejsca w luku bagażowym awionetek limitu tego nie należy przekraczać
 • nie należy przytraczać niczego do plecaka na czas transportu gdyż rzeczy te mogą zginąć - do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzy/kamerę, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM
 • zalecane jest zamykanie zamków plecaków na kłódki
 • szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem.

Wiek nie stanowi bariery gdyż wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha uczestnika wyprawy

Na trasie wyprawy istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone

Bezwzględnie należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona

Choć w Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień to zaleca się aby uczestnicy wyprawy odpowiednio wcześnie zaszczepili się na: żółtą febrę, żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Pieniądze

Jednostką monetarną w Indonezji jest rupia indonezyjska. Wymiany dolarów amerykańskich (nie starszych niż z 2006 roku) możemy dokonywać w kantorach na Bali. Można też wymienić czeki podróżne. Zawsze jednak należy pytać o prowizje i dodatkowe opłaty.

W Indonezji można korzystać z kart płatniczych Visa, Master Card jendakże na terenie Irian Jaya bankomat będzie dostępny tylko w Jayapurze.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy ciele, w wodoodpornych torebkach zaczepionych za pasek i schowanych wewnątrz spodni.

Wizy

 • obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy wjazdowej do Indonezji
 • wizę turystyczną (do 30 dni pobytu na terytorium Republiki Indonezji) odpłatnie można otrzymać przy wjeździe, w ściśle ustalonych punktach przekraczania granic na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa on arrival). m.in. na lotniskach w Dżakarcie i Denpasar
 • przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Indonezji i mieć minimum 2 wolne strony.

Transport

Podczas wyprawy poruszać się będziemy przede wszystkim pieszo, od czterech do sześciu godzin trekkingu przez dżunglę każdego dnia. Liczne postoje i tempo dostosowane zostaną do najwolniejszej osoby w grupie co sprawi, że nikt nie powinien uznać tego marszu za zbyt trudny. Do punktów, w których rozpoczynamy i kończymy trekking grupa zastanie dostarczona awionetką. Ponadto cztery dni spędzimy na małych łodziach motorowych, którymi pokonywać będziemy rzeki.

Języki

Mieszkańcy Indonezji posługują się bahasa indonezja. W dużych miastach język angielski jest raczej mało znany, a na prowincji prawie wcale. Ponadto, w rejonach oddalonych od większych miast funkcjonują lokalne języki i dialekty.

Kuchnia

Podstawę posiłków Papuasów stanowią przede wszystkim bataty, czyli słodkie ziemniaki, które są najpopularniejszym warzywem hodowanym w regionie. Okazjonalnie jada się mięso, głównie jest to drób, zdecydowanie rzadziej wieprzowina. Podczas wyprawy jeść będziemy posiłki przygotowane przez lokalnego kucharza (najczęściej bywa nim jeden z tragarzy) z zapasów, w które zaopatrzymy się w Jayapurze. W trakcie pobytu w miastach posiłki będą bardziej urozmaicone i oparte głównie na ryżu, warzywach i owocach morza.

Zakwaterowanie

W Jayapurze i Wamenie grupa zostanie zakwaterowana w najlepszych, możliwych warunkach. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że na terenie Papui Zachodniej praktycznie nie istnieje infrastruktura turystyczna, a więc brak jest także rozwiniętej bazy hotelowej. Podczas trekkingu uczestnicy wyprawy mieszkać będą w autentycznych chatach Korowajów i Kombajów lub namiotach.

Telefon i internet

Najtaniej i najprościej można zadzwonić do Polski z automatu na kartę. Rozmowę można również zamówić na poczcie (koszt to około 3PLN za minutę). Jedynym miejscem, w którym będzie możliwość wykonania połączeń międzynarodowych i połączenia się z internetem będzie Jakarta, Jayapura i Denpasar.

Strefa czasowa

Indonezja leży w strefie czasowej przesuniętej o siedem godzin, w stosunku do Polski (UTC +7).

Elektryczność

W Indonezji napięcie prądu w sieci wynosi 127V/230V. Jest to prąd zmienny o częstotliwości 50Hz.

Obowiązują wtyczki typu:

 • C, czyli wtyczka europejska z dwoma bolcami
 • F, czyli wtyczka „europejska” zwana „Schuko”, w której zamiast uziemienia w postaci otworu na bolce, znajdują się dwa metalowe klipy na bokach wtyczki
 • G, czyli wtyczka „brytyjska” z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych (rzadziej spotykane)

UWAGA! Przez większą część wyprawy nie będzie lub będzie bardzo ograniczony dostęp do elektryczności dlatego należy zabrać ze sobą odpowiednio dużą ilość zapasowych baterii i dodatkowych akumulatorów niezbędnych np. do aparatów fotograficznych, kamer czy latarek.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Jayapura

Praktycznie jedyne większe miasto na terenie Papui Zachodniej, będące administracyjną stolicą indonezyjskiej prowincji Irian Jaya. Miasto zdominowane jest przez Indonezyjczyków, którzy migrują na Papuę z innych, przeludnionych wysp kraju. Tylko w Jayapurze znajdują się banki, urzędy i dostęp do internetu.

Wamena

ze względu na lotnisko jest to miejsocość o strategicznym znaczeniu dla całego regionu Jayawijaya, którego jest stolicą. Wamena jest najważniejszym centrum biznesu i miejscem, w którym autochtoni mogą się ze sobą spotkać w sprawach handlowych.

Dolina Baliem

Znajduje się ona w w masywie gór Jayawijaya. Dolinę Baliem odkrył przez przypadek z pokładu samolotu amerykański podróżnik i odkrywca Richard Arnchold 23 czerwca 1938 roku. Jednakże pierwsza lądowa ekspedycja zorganizowana przez protestanckich misjonarzy dotarła tam dopiero w 1954 roku. Dla zamieszkujących te tereny Dani był to pierwszy kontakt z białymi, których traktowali początkowo jako duchy przodków. Do dziś do Baliem nie prowadzi żadna droga lądowa, ale wybudowanie w Wamenie profesjonalnego lotniska uczyniło dolinę łatwo dostępną dla obcokrajowców. Wamena była niegdyś największą wioską Dani. Obecnie przemieniła się w niewielkie miasteczko będące bazą wypadową dla wypraw w rejonie Doliny Baliem.

Korowajowie

lud znany także pod nazwą Kolufo. Większość klanów Korowai mieszka w domach na drzewach na izolowanych terenach. Korowajowie wierzą w wiele duchów. Szczególnie czczą duchy swoich przodków i wierzą w możliwość ich reinkarnacji. W ich tradycji ważnym elementem jest totem.

Kombajowie

lud ten znany jest z budowania domów na drzewach na wysokości nawet 20 metrów. Wierzenia Kombajów są niezwykle ciekawe i opierają się o wiarę w duchy. Uważa się, że wciąż zdarzają się wśród nich przypadki kanibalizmu będące formą kary.

Dani

to najliczniejsza i najlepiej poznana grupa etniczna na Papui Zachodniej. Jest to ponad stutysięczne plemię zamieszkujące górskie tereny położone od działu wodnego wyznaczonego przez góry Maoke. Najwięcej ludzi z ludu Dani zamieszkuje dolinę Baliem. Jest to jedyne plemię, które samodzielnie rozwinęło kulturę agralną. Kiedyś uważane za jedno z najbardziej wojowniczych i okrutnych (polowanie na głowy) w regionie, obecnie zostało już niemal w całości schrystianizowane i powoli adoptuje zdobycze współczesnej cywilizacji. Wciąż jednak istnieje kilkadziesiąt wiosek, w których wpływ zewnętrznego świata jest znikomy. Dani są szczególnie interesujący jeśli chodzi o obserwowanie różnych aspektów kultury papuaskiej z uwagi na dużą „rolę kulturotwórczą” tej grupy. Ich dialekt został opisany przez lingwistów, a misjonarze opracowali nawet jego formę pisaną, w której wydano Biblię.

Sentani

miejscowość nad oceanem położona niedopodal Jayapury. Na tutejszej plaży Hamadi można zobaczyć rdzewiejące, wystające z piasku wraki pojazdów z czasów amerykańskiej inwazji podczas II wojny światowej.

Jezioro Sentani

jest to tropikalne, płytkie jezioro o niezwykle bogatej ichtiofaunie, która nie występuje nigdzie indziej na świecie. Miejscowa ludność wierzy, że jezioro jest domem tęcz. Temperatura wody w jeziorze wynosi ok. 29-32 stopni C. Objęte jest ono ochroną w ramach rezerwatu o nazwie Cyclops Strict Nature Reserve.

Denpasar

miasto położone w południowej części Bali. Jest głównym ośrodkiem administracyjnym, ekonomicznym i kulturalnym wyspy. Jedną z tutejszych atrakcji jest plaża Sanur z woda idealną do uprawiania kitsurfingu, a także w Kucie gdzie króluje surfing. Ponadto, Denpasar jest miejscem, w którym można poznac niezwykle bogatą kulturę Bali np. batikiem, teatrem cieni, czy tradycyjne zwyczaje takie jak kacak. Jest ono również centrum Indonezyjskiego życia nocnego.

© 2016 Africaline.