Senegal

Senegal to kraj, z którego wywodzą się najwięksi francuskojęzyczni twórcy afrykańskiej kultury i sztuki – prezydent-poeta Leopold Senghor, reżyser Ousmane Sembene czy słynny muzyk Youssou N’Dour. Francuzi chcieli tu stworzyć swój własny raj, z elegancką stolicą pełną pięknych budowli, dzikim interiorem oraz wspaniałymi piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Dziś Senegal jest niepodległym państwem i może być Twoim rajem - jeśli tylko wybierzesz się z nami w podróż do Afryki Zachodniej!

Kolonialna elegancja miast

Pozostałości po francuskiej obecności kolonialnej są w Senegalu powszechne - objawiają się między innymi w wytwornej architekturze St. Louis. Dawna stolica i faktoria handlowa to urokliwe portowe miasto, którego zabytki najlepiej podziwia się podczas przejażdżki dorożką. Młodsza od St. Louis stolica niepodległego Senegalu - Dakar - słynie przede wszystkim z prestiżowego rajdu, w którym startują najodważniejsi zawodnicy. Ma jednak znacznie więcej do zaoferowania - od ciągnących się w nieskończoność bazarów, przez kolonialną zabudowę centrum miasta, aż po pulsujące rytmem afrykańskiej muzyki życie nocne. Tutaj imprezy nie kończą się przed świtem, a relaksowi sprzyja bliskość piaszczystych plaż.

Dakar jest także ważnym centrum afrykańskiej sztuki, którą można podziwiać w eleganckiej galerii, delektując się smakiem miejscowej kuchni, stanowiącej ciekawą mieszankę francuskiej i afrykańskiej tradycji kulinarnej.

Świadectwo (trudnej) historii

W przeszłości Afryka Zachodnia stanowiła centrum handlu niewolnikami. Najważniejszym zabytkiem, upamiętniającym niechlubny fragment historii ludzkości, jest muzeum niewolnictwa na wyspie Gorée, położonej 3 km od Dakaru. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miejsce odwiedza co roku tysiące ludzi. Byli tu m. in. Jan Paweł II, Nelson Mandela i Barack Obama.

Dzika przyroda

Niedaleko stolicy Senegalu znajduje się niezwykłe jezioro - meta słynnego rajdu Paryż-Dakar i kolejny dowód na wyjątkowość afrykańskiej przyrody, która nigdy nie przestaje zaskakiwać swoim pięknem. Jezioro Retba zadziwia swoją różową barwą (najintensywniejszą przy wysokim kącie padania promieni słonecznych) i stopniem zasolenia, dzięki czemu kąpiel w nim przypomina raczej swobodne unoszenie się na powierzchni wody. Innym przykładem senegalskiej przyrody jest delta rzeki Saloum - wspaniałe miejsce do obserwacji ptaków. Występują tu m. in.: flamingi, pelikany, czaple, mewy, rybitwy, rycyki i szablodzioby. Jeszcze bogatszy w faunę jest rezerwat Djoudj - dom dla 400 gatunków ptaków!

Senegal - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Senegal to kraj o typowym tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne, a upał bywa trudny do zniesienia.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. Temperatury wahają się w tym okresie pomiędzy 20 a 25°C, a opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy temperatury rosną już do 30°C, ale deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień, a temperatura nierzadko przekracza 30°C. Dokuczliwa w tym czasie jest także wysoka wilgotność powietrza.

Pora deszczowa to także czas, kiedy Senegal rozkwita zielenią. Wiele hoteli i lodgy pozostaje zamkniętych w tym okresie, a niektóre obniżają ceny nawet o połowę!

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Senegalu istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe przed podróżą do Senegalu - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Senegalu można uzyskać w ambasadzie Francji w Warszawie. Należy stawić się w dziale wiz, wypełnić formularz oraz okazać bilet lotniczy i rezerwację hotelową. Potrzebne są także 2 zdjęcia oraz kserokopia pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wizy to 260 PLN.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Senegalu jest Frank Środkowoafrykański (CFA). Kurs wynosi 1 EUR = 656 CFA. W wielu miejscach można płacić bezpośrednio w Euro.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe, z dużymi portretami. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa. Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie przysparza później wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Senegalu poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnym językiem w Senegalu jest francuski.

Większość populacji porozumiewa się w jednym z dwóch głównych języków regionalnych – wolof i serer.

Kuchnia

Kuchnia senegalska jest bardzo oryginalna i posiada długie tradycje. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb, na stołach w Senegalu często pojawiają się kurczak, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof, będącą największą grupą etniczną Senegalu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Zachęcamy, aby napiwki zostawiać w lokalnej walucie.

Telefon

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Senegalu. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje  ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Senegalu, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Senegal leży w strefie GMT -1, tak więc godzina w Senegalu jest odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny wcześniejsza niż w Polsce.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

wyspa Gorée - miejsce pamięci o niewolnictwie

zamieszkiwana przez ok. 1000 mieszkańców wyspa położona 3 km od portu w Dakarze; od XVI do XIX wieku znajdujący się na Gorée Fort D'Estrees był bazą handlu niewolnikami, z której transportowano ich przez Atlantyk na Karaiby oraz do obu Ameryk; w XX wieku otworzono tu muzeum dokumentujące dzieje niewolnictwa, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

zwiedzanie Dakaru

stolica Senegalu i jego największe miasto z populacją liczącą ponad 2 miliony mieszkańców; to tutaj znajduje funkcjonujący do dziś jeden z największych portów w zachodniej Afryce; zasłynął jako meta najsłynniejszego na świecie rajdu samochodowego - Paryż-Dakar.

jezioro Retba

niezwykle charakterystyczne słone jezioro w zachodnim Senegalu; swoją różową barwę (zmieniającą się w zależności od kąta padania promieni słonecznych) zawdzięcza sinicom i minerałom zalegającym na dnie jeziora.

ptasi rezerwat Djoudj

park narodowy o powierzchni 16 000 ha położony w północno-zachodnim Senegalu; jego charakterystyczną cechą jest występowanie stałych (niewyschających w ciągu roku) zbiorników wodnych, dzięki czemu żyje tu bardzo wiele gatunków ptaków, m. in. kormorany, pelikany i flamingi; oprócz ptaków w rezerwacie można spotkać m. in. hieny, guźce i gazele.

Saint Louis - dawna stolica Senegalu

miasto w północno-zachodnim Senegalu, w latach 1673-1902 stolica kraju; charakteryzuje się piękną kolonialną architekturą, a lata swojej świetności przeżywało na przełomie XVIII i XIX w., gdy stanowiło najważniejszy ośrodek portowy i handlowy francuskich terytoriów zależnych.

Thies

miasto w zachodnim Senegalu, trzecie pod względem wielkości w kraju; ważny ośrodek przemysłu włókienniczego; atrakcją turystyczną miasta są pozostałości po militarnych fortyfikacjach - w czasach kolonialnych stacjonowała tu francuska armia.

rezerwat Bandia

sawannę porośniętą baobabami i akacjami zamieszkują m. in.: żyrafy, bawoły, nosorożce, antylopy i gazele.

delta rzeki Saloum

wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (2011) obszar obejmuje aż 760 kilometrów kwadratowych powierzchni; w rozległym ekosystemie żyją m. in. guźce, hieny cętkowane i buszboki, a także wiele gatunków ptaków (flamingi, pelikany, czaple, mewy, rybitwy, rycyki i szablodzioby) i ryb (ponad 100 gatunków).

rejs widokowy na bezludną wyspę

możliwość podziwiania bogatej roślinności i licznych zwierząt gromadzących się przy brzegu rzeki Saloum.

rezerwat Fagaru Center

rezerwat stworzony dla zachowania unikatowego ekosystemu delty Saloum; w Fagaru Center można zobaczyć m. in. gerezy, guźce, hieny i szakale.

© 2016 Africaline.