Tanzania

Najwyższy szczyt Afryki, fascynujące grupy etniczne i pierwszorzędne parki narodowe - to największe walory Tanzanii. Kraj położony we wschodniej części Afryki posiada wszelkie atuty, by zachwycić spragnionego wrażeń podróżnika… łącznie ze wspaniałymi plażami na słonecznym Zanzibarze. Odpoczynek na wyspie stanowi w programach wielu naszych podróży doskonałe zwieńczenie odkrywania kontynentalnej części Tanzanii.

Dla miłośników safari

Tanzania imponuje bogactwem świata zwierząt żyjących w licznych parkach narodowych i rezerwatach. W naszych podróżach możesz zobaczyć legendarne Serengeti (słynące z Wielkiej Migracji setek tysięcy zwierząt), zachwycić się olbrzymim Selous (rezerwatem zajmującym aż 5% powierzchni Tanzanii!), czy pełnym słoni Mikumi. Innymi cudami natury są: krater Ngorongoro (porównywany do biblijnego Edenu), Park Narodowy Jeziora Manyara (zamieszkiwany przez 400 gatunków ptaków!) czy największy w Tanzanii Ruaha. W tak różnorodnym i zasobnym środowisku łatwo o wspaniałą kolekcję zdjęć zarówno najpopularniejszych gatunków Afryki - lwów, słoni, gepardów, hien, krokodyli czy lampartów - jak i rzadszych, trudniejszych do uchwycenia w kadrze likaonów, mrówników i antylop szablorogich.

Dla odkrywców

Jak wyglądało codzienne życie ludzi 10 tys. lat temu? O tym przekonasz się podczas wizyty w wioskach plemienia Hadzabe. Przedstawiciele tego ludu nie znają pojęcia czasu (nie prowadzą kalendarza), nie uprawiają roślin i nie hodują zwierząt. Posługują się tzw. językiem mlaskowym i doskonale orientują się w buszu. Polowanie w towarzystwie Hadza to fantastyczna przygoda! Podczas wyprawy do Tanzanii warto także poznać tradycje i obyczaje dumnych Masajów. Odważni wojownicy są wychowywani w przekonaniu, że całe bydło świata należy do nich. Choć przez wieki prowadzili koczowniczy tryb życia, wdzierające się do Afryki nowoczesność i globalizacja coraz częściej wymuszają na Masajach zmianę starych zwyczajów. Niezmienna pozostaje jednak masajska gościnność, której doświadczysz w północnej Tanzanii.

Dla zdobywców wysokich szczytów

Na terenie Tanzanii znajduje się najlepszy - bo najwyżej położony - punkt widokowy Afryki. Zdobywanie słynnego Kilimandżaro to duże wyzwanie i walka z własnymi słabościami, którą całkowicie wynagradza ekscytacja po wejściu na Uhuru - szczytu na wysokości 5895 m n.p.m. Nazwa Uhuru oznacza wolność - uczucie nierozerwalnie związane z Afryką i wszechobecne w różnorodnej i pełnej cudownej przyrody Tanzanii.

Tanzania - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Położona na południe od równika Tanzania cieszy się klimatem tropikalnym na prawie całym obszarze - wyjątkiem są wyższe partie gór w północnej część kraju ze szczytami Kilimandżaro i Meru, gdzie temperatura może spadać nawet poniżej zera (a w najbliższych okolicach szczytów nawet do -15°C). Temperatury w Arushy - bazy wypadowej dla miłośników trekkingu - wahają się między 12°C a 29°C.

Wyjątkowo ciepły i wilgotny klimat panuje na wybrzeżu - temperatury w pobliżu Dar Es Salaam w zasadzie nie spadają poniżej 20°C przez cały rok (w nocy), często przekraczając 30°C (za dnia). Wilgotność jest nieco łagodzona przez bryzę znad Oceanu Indyjskiego.

Najbardziej przewidywalna pogoda panuje w zachodniej części Tanzanii, w okolicach jeziora Tanganika. Temperatury wahają się między 18°C a 27°C przez cały rok, a opady są nieco niższe niż w pozostałych częściach kraju.

W Tanzanii, podobnie jak w Kenii, występują dwie pory deszczowe: krótka (masika), która trwa od listopada do połowy stycznia oraz długa (mvuli) - rozpoczynająca się w kwietniu i kończąca w czerwcu. Dwie pory suche - krótka i długa - trwają od czerwca do października oraz od stycznia do marca.

Ubrania i sprzęt

1. Podróże z trekkingiem na Kilimandżaro:

 • ciepła odzież: czapka, rękawiczki, kurtka polarowa - niewskazane są kurtki puchowe; polecamy odzież i bieliznę z materiałów oddychających (polar, Gore-Tex), “wyrzucających” pot i parę wodną na zewnątrz wygodne obuwie trekkingowe z cholewką usztywniającą kostkę (najlepiej sprawdzone na kilku wycieczkach) z podeszwami wykonanymi z wibramu (specjalnej gumy o bardzo dobrej przyczepności na różnych podłożach). Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, niezbyt luźne, ale zapewniające komfort i dobre ukrwienie stóp. Warto zadbać także o dobre skarpety, w tym bardzo ciepłe na atak szczytowy. Należy zabrać ze sobą również ochraniacze przeciwśniegowe na buty - tzw. stuptuty.
 • ciepły śpiwór
 • karimata
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • koc termiczny - NRC
 • kije teleskopowe
 • termos - najlepiej stalowy
 • metalowe butelki na wodę (zalecamy zabranie minimum 2 butelek)
 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • WAŻNE: waga bagażu przeznaczonego dla tragarza nie możę przekraczać 15kg

2. Pozostałe podróże:

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (wymagane przy kolacji na wybrzeżu), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież:kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Afryce dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę tanzańską otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku - wydawana jest za opłatą w wysokości 50 dolarów.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Tanzanii jest szyling tanzański (1 USD = 1 600 TZS).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w kantorach oraz bankach w Arushy, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W Tanzaniii przyjmowane są płatności kartami VISA i MasterCard - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym - w przypadku podróży z trekkingiem na Kilimandżaro w programie jest to jedyny dopuszczalny bagaż!

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicz
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Tanzanii poruszamy się wygodnymi terenowymi samochodami z napędem na cztery koła typu Toyota Land Cruiser z dzielonymi, lotniczymi fotelami i otwieranym dachem, umożliwiającym bezpieczne wykonanie zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językami urzędowymi w Tanzanii są angielski i suahili.

W rozmowach w języku angielskim należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Podobnie jak w Kenii bardzo popularnym daniem jest nyama choma - pieczone mięso, podawane z sosem, ryżem, frytkami lub ugali (owsianką z mąki kukurydzianej). W menu wybrzeża Tanzaniii dominują wpływy indyjskie. Na campach safari serwowane są dania kuchni międzynarodowej.

Warto spróbować lokalnych piw Serengeti, Safari i Kilimanjaro.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy jednak wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

W Tanzanii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest w Arushy, w hotelach nad Oceanem Indyjskiem oraz w niektórych lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Tanzania znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Park Narodowy Tarangire

nazwa parku pochodzi od rzeki, która przepływa przez jego teren; założony w 1970 r., jest domem dla m. in.: słoni, lampartów, bawołów afrykańskich, zebr, impali i gazeli; słynie z tego, że żyjące w Tarangire lwy chodzą po drzewach.

podziwianie Wielkiej Piątki w rejonie krateru Ngorongoro

krajobraz, który ukształtował się w dolinie krateru, wielu podróżników nazywa Ogrodami Edenu; na powierzchni blisko 300 km kwadratowych żyją tak liczne gatunki zwierząt wystepujące w Afryce Wschodniej, że spokojnie można powiedzieć, iż biblijne porównania nie są przesadzone!

kraina buszmenów nad Jeziorem Eyasi

miejsce niedostępne dla większości grup turystycznych, zamieszkiwane przez jadną z najstarszych grup eniticznych w Afryce - Hadzabe.

polowanie z plemieniem Hadzabe

plemię myśliwych, którzy za pozwoleniem rządu tanzańskiego wciąż polują w tradycyjny sposób: przy pomocy włóczni oraz łuków.

kowale z ludu Datoga

lud daleko spokrewniony z wojowniczymi Masajami; z biegiem czasu Datoga, dawni wojownicy, zajęli się uprawą ziemi.

Masajowie - Rycerze Sawanny

plemię dumnych wojowników prowadzących półkoczowniczy tryb życia; Masajowie zamieszkują pogranicze Kenii i Tanzanii, są plemieniem wyjątkowo przywiązanym do własnej tradycji opartej na bardzo silnym poczuciu wspólnoty.

trekking na Kilimandżaro

najwyższy masyw górski, znajdujący się na pograniczu Kenii i Tanzanii - wysokość najwyższego z trzech szczytów to 5895 m n.p.m.

Uhuru - najwyższy szczyt Afryki

szczyt na wulkanie Kibo, należącym do masywu Kilianjaro, położony na wysokości 5895 m n.p.m; nie da się już być wyżej w Afryce!

Arusha - miasto z widokiem na najwyższe szczyty Afryki

miasto w północnej Tanzanii, zachwycające nie tylko bogatym życiem nocnym, ale także swoim położeniem wśród pięknych krajobrazów.

Park Narodowy Jeziora Manyara - las deszczowy i sawanna

park słynący z dużej ilości flamingów; można oglądać tutaj niemal 400 gatunków ptaków.

Wielka Migracja - Park Narodowy Serengeti

równina, przez którą w poszukiwaniu pożywienia wędrują milionowe stada zebr i antylop gnu; wspaniały spektakl natury, który warto zobaczyć "na żywo".

Park Narodowy Serengeti

jeden z największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; na powierzchni prawie 15 tys. km kwadratowych występują m. in. słonie, zebry, likaony, gepardy, hieny, lwy, nosorożce oraz lamparty.

Park Narodowy Mikumi

niewielki park, znany z dużej populacji słoni; Ryszard Kapuściński pisał, że właśnie w Mikumi zobaczył "Ducha Afryki", który objawił mu się w postaci wyłaniającego się z buszu słonia.

Park Narodowy Ruaha

największy park narodowy Tanzanii; na powierzchni 22 000 kilometrów kwadratowych żyje ok. 10 000 słoni, rzadkie gatunki afrykańskich dzikich psów (likaonów) i antylop szablorogich oraz prawie 500 gatunków ptaków.

spacer po miasteczku Iringa

miasto w południowej Tanzanii, stolica regionu o tej samej nazwie; w jego pobliżu znajduje się Park Narodowy Ruaha - drugi co do wielkości w kraju.

rezerwat Selous

największy rezerwat w Afryce - ponad 50 tys. kilometrów kwadratowych (5% powierzchnii Tanzanii); wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Selous zamieszkuje ok. 200 000 bawołów, 30 000 słoni, 80 000 antylop gnu oraz wiele innych gatunków, m. in.: lwów, gepardów, lampartów i likaonów; rezerwat zawdzięcza swoją nazwę Fryderykowi Selouse - brytyjskiemu podróżnikowi, którego przygody stały się dla pisarza Riderda Higgarda inspiracją do napisania słynnej książki "Kopalnie króla Salomona".

góry Uluguru

masyw górski we wschodniej Tanzanii; najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 2630 m n.p.m.

rejs łodziami po rzece Rufidżi

rzeka w Tanzanii o długości 600 km; powstaje z połączenia dwóch innych rzek: Kilombero i Luwegu.

Ocean Indyjski

jest trzecim największym zbiornikiem wodnym na świecie i najmłodszym spośród oceanów. Jego temperatura w okolicy Zanzibaru praktycznie nie spada poniżej 25°C. Co ciekawe, w Oceanie In­dyj­skim ruch prądów mor­skich na północ od równika ulega od­wró­ce­niu wraz ze zmianą kie­run­ku mon­su­nów, czyli dwa razy w roku.

Dar Es Salaam

to administracyjna stolica Tanzanii, której nazwę można przetłumaczyć z języka arabskiego jako “Domostwo Pokoju”. Mało kto wie, że formalna nazwa miasta to Mzizima. Dar Es Salaam jest największym i najbogatszym miastem Tanzanii, co niewątpliwie wiąże się z jego położeniem nad samym Oceanem Indyjskim. Pod względem liczby zwiększającej się populacji jest trzecim miastem w Afryce (po Bamako i Lagos) nic więc dziwnego, że to tutaj jest biznesowe i biurokratyczne centrum kraju. W mieście tym krzyżowały się drogi żeglarzy z całego świata dlatego szczególnie unikatowa jest jego lokalna kuchnia z takimi daniami jak: Nyama Choma z ugali oraz Mishkaki.

Rufidżi

to największa rzeka Tanzanii o długości około 600km. Uchodzi ona deltą do Oceanu Indyjskiego w okolicach kanału morskiego Mafia. Ujście rzeki porasta wspaniały las namorzynowy, który jest największym tego typu lasem we wschodniej Afryce. Jedną z największych atrakcji rzeki są liczne hipopotamy i krokodyle. Jednakże rzeka ta jest domem także dla wielu innych gatunków będąc jednym z terenów o największej koncentracji zwierząt w Afryce.

© 2016 Africaline.