Uganda

Tam, gdzie wschodnioafrykańska sawanna spotyka dżunglę Afryki zachodniej, odnajdziesz prawdziwą perłę kontynentu. Uganda oczarowała młodego Winstona Churchilla, który określał ją jako „bajkę” i „wspaniały nowy świat”, wyróżniający się nawet na tle innych cudów Czarnego Lądu. Co wywołało tak wielki zachwyt brytyjskiego męża stanu?

Góry, jeziora, dżungla

Wyobraź sobie kraj, w którym w ciągu jednej doby możesz zobaczyć zarówno otulone gęstą mgłą górskie szczyty, jak i skąpaną w słońcu sawannę pełną dzikich zwierząt. W jednej chwili odkrywasz niedostępne dla turystów okolice rozległych jezior, by zaraz wyruszyć na spotkanie z władcami dżungli – gorylami górskimi.

Ogród pełen przygód

Uganda to kraj, który pomimo tak wielkiej różnorodności, od pierwszego aż do ostatniego dnia podróży pozostaje olbrzymim ogrodem, który mieni się zielenią. Dziki i pozornie niedostępny, a przy tym niezmiennie piękny, pełen przyjaznych i otwartych na inne kultury mieszkańców.

Jeśli od podróży oczekujesz emocji, w Ugandzie możesz przeżyć przygodę życia. Tutaj bowiem rozpoczyna swój bieg Nil Biały – raj dla amatorów raftingu. Niesamowita dawka adrenaliny, której dostarcza spływ wodami najdłuższej rzeki świata, pomoże Ci ujarzmić strach przed rwącym nurtem i zamienić się w żądnego przygód zdobywcę.

Perła Afryki

Ugandą, oprócz wspomnianego Churchilla, zachwycali się członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej oraz Ernest Hemingway, a odkrywca Henry Morton Stanley jako pierwszy nazwał ją Perłą Afryki. Nazwa ta w pełni oddaje charakter tego wyjątkowego kraju. Prawdziwych pereł w Afryce nie brakuje - może to właśnie Uganda będzie tą, która swoim blaskiem najpiękniej ozdobi Twoją kolekcję podróżniczych przeżyć?

Uganda - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Uganda to jeden z bardziej obfitujących w wodę krajów regionu ze względu na występowanie wielu jezior oraz na płynący przez sporą część kraju Nil. Przecinający Ugandę równik sprawia, że słońce świeci tu z wyjątkową intensywnością, co skutkuje wysokimi temperaturami i sporą wilgotnością powietrza.

Temperatury utrzymują się na podobnym poziomie przez cały rok. W ciągu dnia oscyluja w okolicach 25°C, a wnocy raczej nie spadają poniżej 15°C. Najgoręcej jest w okresie od grudnia do lutego, kiedy temperatury sięgają nawet 30°C, a wilgotność jest stosunkowo najwyższa. Pomimo okołorównikowego położenia możemy wyróżnić cztery pory roku, nieodpowiadające jednak europejskim.

Pory deszczowe w tym rejonie nie są intensywne - pada około dwie godziny dziennie. Tzw. „krótka” pora deszczowa trwa od listopada do połowy grudnia, zaś „długa” przypada na okres od marca do końca maja. Obie są praktycznie nieodczuwalne dla turysty i nie stanowią przeszkody dla wyjazdu.

Chłodna pora sucha (przypadająca na okres od czerwca do września) charakteryzuje się niższymi temperaturami - ok. 22°C w ciągu dnia i około 15°C w nocy oraz dużymi amplitudami temperatur. W gorącej porze suchej (grudzień–luty) temperatury są nieco wyższe w stosunku do pory chłodnej (nawet 30°C w dzień i do 20°C w nocy).

Czerwiec i styczeń to pierwsze miesiące pór suchych, przypadające tuż po zakończeniu opadów, co powoduje eksplozję zieleni. Afryka ukazuje się w pełnej krasie, a przyroda wprost tętni odrodzonym życiem dzięki świeżemu zastrzykowi ożywczego deszczu. Pozostałe suche miesiące oferują z kolei widoki znane z filmów przyrodniczych – spaloną słońcem sawannę, czerwona ziemię i powoli wysychające wodopoje dla zwierząt.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki, w przypadku programów z raftingiem - buty, które bez żalu będzie można później wyrzucić
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • w przypadku programu “W cieniu Rwenzori”: termos (najlepiej stalowy), kije teleskopowe, ciepły śpiwór, czekan, raki, czapka, rękawiczki, ciepły polar, kórtka przeciwdeszczowa, wodery (istnieje możliwość wypożyczenia)
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Ugandzie istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe w Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).


Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

W trekkingu w poszukiwaniu goryli mogą brać tylko osoby, które ukończyły 15 rok życia.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Opłaty za wizy wnoszone są na granicy ugandyjskiej (50 USD) i kongijskiej (50 USD). Prosimy o zabranie 3 zdjęć.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Ugandzie jest szyling ugandyjski (1 USD = ok. 2572 UGX).

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty wyemitowane po 2006 roku. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Ugandy poruszamy się własnym transportem – wygodnymi terenowymi busami z otwieranym dachem i dzielonymi, lotniczymi fotelami.

W zależności od potrzeb na terenach Parków Narodowych do dyspozycji są samochody terenowe (land rovery, toyoty land cruiser) z otwieranym dachem, umożliwiającym bezpieczne zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom – nawet z niewielkiej odległości!

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnymi językami w Ugandzie są: angielski oraz suahili. Angielskiego uczone są już małe dzieci w szkołach, więc porozumiewanie się w tym języku nie jest problemem; trzeba jednak przyzwyczaić się do specyficznego ugandyjskiego akcentu.

Kuchnia

Uganda to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Jadłospis opiera się na jajkach, ryżu, ziemniakach (również słodkich batatach), smażonych bananach, kurczaku i rybach. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasisflory i wiele innych).

Lokalnym przysmakiem, którego warto spróbować matoke - pieczone banany, które w smaku nieco przypominają ziemniaki.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Ugandzie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Ugandzie, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Uganda leży w przesuniętej strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Park Narodowy Królowej Elżbiety

rezerwat biosfery o powierzchni 2000 km2 zlokalizowany między Jeziorem Edwarda a Jeziorem Jerzego; 600 gatunków ptaków i 100 gatunków ssaków i piękne krajobrazy to niewątpliwie największe atuty parku.

Kanał Kazinga

główna atrakcja Parku Narodowego Królowej Elżbiety; występuje tu jedno z największych skupisk hipopotamów na świecie oraz spora populacja krokodyli.

Jezioro Edwarda

najmniejsze z Wielkich Jezior Afrykańskich, nazwane ku pamięci angielskiego króla Edwarda VIII; jezioro odkrył w 1875 r. podróżnik Henry Morton Stanley, który początkowo sądził, że jest to fragment Jeziora Alberta; w latach 1973-1979 jezioro nazwano imieniem Idiego Amina, jednak po upadku krwawego dyktatora powrócono do starej nazwy.

zachód słońca na półwyspie Mweya - jeden z najpiękniejszych w Afryce

malowniczy półwysep jest miejscem odpoczynku dla podróżników zwiedzających Park Narodowy Królowej Elżbiety - to właśnie tu zlokalizowane są lodge położone wewnątrz parku.

Kasese

miasteczko w zachodniej Ugandzie - brama do rozległego masywu górskiego Rwenzori.

zdobywanie Gór Księżycowych - Rwenzori

góry pochodzenia wulkanicznego, które ukształtowały się 3 mln lat temu; w 1994 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO; "Górami Księżycowymi" nazwał je w II w. n.e. Ptolemeusz, który sporządził mapę Afryki i oznaczył na niej pasmo górskie, od którego miał zaczynać swój bieg Nil.

Mt. Margherita - najwyższy wierzchołek Góry Stanleya

trzecia co do wielkości góra Afryki i najwyższy szczyt masywu Rwenzori; składa się z dziewięciu wierzchołków - najwyższym jest Mt. Margherita; swoją nazwę zawdzięcza włoskiej królowej Małgorzacie Sabaudzkiej, uwielbianej przez poddanych (na cześć królowej nazwano także w 1889 r. pizzę – Margheritę).

Kisoro - miasto otoczone przez góry

miasteczko na końcu świata położone pomiędzy górami Virunga a nieprzeniknionym lasem Bwindi; baza wypadowa dla podrózników poszukujących górskich goryli oraz miłośników górskiego trekkingu.

Jinja

drugie pod względem wielkości miasto w Ugandzie; ze względu na bliskość Nilu Białego często odwiedzane przez miłośników raftingu.

całodzienny spływ progami Nilu Białego

rzeka o długości 3700 km, stanowiąca jedno z dwóch głównych ramion Nilu; szczególnie docenią ją amatorzy raftingu - wrażenia z wodnej przygody będą niezapomniane.

Kampala - zwiedzanie stolicy Ugandy

miasto pełne kafejek, sklepów z pamiątkami oraz licznych gniazd Marabutów - jednych z największych ptaków; w momencie uzyskania przez Ugandę niepodległości (1962) Kampala była niewielkim miasteczkiem – dziś stolica kraju liczy blisko 2 mln mieszkańców.

safari w Parku Narodowym Wodospadu Murchisona

największy park narodowy w Ugandzie - powierzchnia 3840 km2; bogata fauna została odbudowana po całkowitym niemal wytrzebieniu populacji zwierząt w latach 70. (za rządów dyktatora Idiego Amina); dziś w parku można spotkać cztery spośród gatunków Wielkiej Piątki Afryki: bawoła, słonia, lwa i lamparta, a od kilku lat trwa proces odbudowy populacji nosorożców.

rejs łodzią po Nilu

najdłuższa rzeka świata (6650 km); jej zasobami dzieli się aż dziesięć krajów Afryki.

Fort Portal

miasto w zachodniej Ugandzie, zlokalizowane w pobliżu najważniejszych parków narodowych i masywów górskich kraju.

Jezioro Alberta

jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, położone w samym sercu kontynentu, na granicy Ugandy z Demokratyczną Republiką Konga; nazwane na cześć księcia Alberta, męża brytyjskiej królowej Wiktorii; urokliwa okolica jeziora jest tylko sporadycznie odwiedzana przez turystów, co czyni ją tym bardziej atrakcyjną dla wytrawnych podróżników.

wizyta na plantacji herbaty, kawy i wanilii

Uganda jest jednym z największych producentów kawy na świecie - na kontynencie afrykańskim zajmuje 3. miejsce, ustępując tylko Etiopii; plasuje się także wysoko pod względem produkcji wanilii (9. miejsce na świecie) oraz herbaty (jest jednym z 30 krajów, które uprawiają herbatę na skalę przemysłową).

trekking - spotkanie z szympansami

najbliżsi kuzyni człowieka zamieszkują równikowe lasy środkowej Afryki.

wizyta w wiosce Pigmejów

plemię zbieracko-łowieckie, którego przedstawiciele charakteryzują się niskim wzrostem - ok. 140-150 cm; pigmeje słyną także z wytrzymałości i umiejętności przetrwania w trudnych warunkach.

relaks nad jeziorem Bunyonyi

jedno z najgłębszych jezior Afryki zlokalizowane w południowo-zachodniej Ugandzie; jego nazwę tłumaczy się jako "miejsce wielu małych ptaków". Na Bunyonyi znajdują się liczne wyspeki; jedna z nich (Akampene - Karna Wyspa) była miejscem, do którego zsyłano kiedyś niezamężne, ciężarne kobiety - w kuturze ludu Bakiga zajście w ciążę przed ślubem było największym grzechem.

rejs łodzią po jeziorze Mburo

jezioro stanowiące jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Lake Mburo; występuje tutaj wiele rzadkich gatunków ptaków.

piesze safari w Parku Narodowym Lake Mburo

najmniejszy z parków narodowych Ugandy; mimo to wyróżnia się bogatą fauną - występuje tu ponad 300 gatunków ptaków oraz liczne ssaki, m. in. bawoły, zebry i impale.

spotkanie z gorylami

najpotężniejsze z naczelnych zamieszkują lasy łączące wschodnią część Demokratycznej Republiki Konga z Ugandą; prowadzą stadny tryb życia - czas spędzają w grupach rodzinnych liczących od 2-30 osobników, którym przewodzi dorosły samiec; pomimo olbrzymich rozmiarów (170-220 kg wagi) goryle są wyjątkowo spokojne i przyjaźnie odnoszą się do człowieka.

© 2016 Africaline.