USA

USA - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Języki Kuchnia Napiwki Telefon i internet Strefy czasowe Elektryczność

Klimat i pogoda

Stany Zjednoczone są olbrzymim krajem o bardzo zróżnicowanym klimacie. W tym samym czasie gdy mieszkańcy Florydy cieszą się upalną, słoneczną pogodą, mieszkańcy niektórych stanów północnych mogą odśnieżać zasypane podwórka.

Nasze programy dopasowujemy optymalnie, tak aby można było cieszyć się najlepszą możliwą pogodą na danym obszarze i wygodnie eksplorować amerykańskie atrakcje.

Klimat południowego zachodu USA ma cechy klimatu półpustynnego lub pustynnego a obszary wyżej położone dodatkowo klimatu górskiego. Oznacza to duże dobowe wahania temperatury, często dużą ekspozycję na słońce i wiatr. Klimat północnego wschodu USA bardziej przypomina cechy klimatu w Polsce, z występowaniem czterech pór roku.

Ubrania i sprzęt

Proponujemy strój wygodny do podróżowania, wygodne buty sportowe, lekkie ubrania na pierwszą warstwę, cieplejszą część wierzchnią: bluzę lub polar, sugerujemy również zabrać kurtkę wiatrówkę czy przeciwdeszczową.

Warto zabrać:

Czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy

Krem z wysokim filtrem (min. 30)

Środki przeciwko komarom

Okulary przeciwsłoneczne

Lornetkę

Klapki i strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podróżowania po Stanach Zjednoczonych.

Opieka medyczna w USA jest powszechnie dostępna i na wysokim poziomie. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Podróżowanie po terenach pustynnych i górskich wiąże się z dużą ekspozycją na słońce i wiatr. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu się czy zabezpieczeniu przed promieniowaniem słonecznym UV.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu– najczęściej jest to autor programu wyprawy. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych jest stosunkowo bezpieczne, należy zachować podstawowe środki ostrożności. Za najmniej bezpieczne uważa się biedne dzielnice wielkich miast. Wszelkie dodatkowe informacje przekaże Państwu przewodnik.

 

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele polscy muszą posiadać wizę wydaną przez Konsula Stanów Zjednoczonych, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Koszt wizy to ok. 160 USD/ 1os. Przedstawicielstwa dyplomatyczne USA w Polsce znajdują się w Warszawie i Krakowie. Konsulat w Krakowie obsługuje mieszkańców województw południowych: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Mieszkańców wszystkich pozostałych województw obsługuje Sekcja Konsularna Ambasady USA w Warszawie.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych jest Dolar Amerykański, USD. 1 USD = ok. 4,0 PLN. W odwiedzanych miejscach karty kredytowe są w powszechnym użyciu. Działają karty zarówno Visa jak i Master Card.

Języki

Językiem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych jest język angielski. W wielu stanach przydatna może okazać się znajomość języka hiszpańskiego.

Kuchnia

Kuchnia amerykańska łączy w sobie wiele smaków. Na przestrzeni dziesięcioleci z tradycji przynoszonych wraz z napływem imigrantów z różnych stron świata wykształciła się kuchnia stanowiąca zlepek ich kulinarnych doświadczeń. Z pewnością w Stanach warto spróbować doskonałych steków i burgerów, ryb, pizzy w stylu nowojorskim, dań z grilla. Dodatkowo każdy region USA posiada swoje własne kulinarne tradycje. Amerykanie uważają, że najlepszego homara można dostać w Maine, na steka najlepiej wybrać się do któregoś ze stanów Środkowego Zachodu, a łososia koniecznie spróbować w Oregonie lub Waszyngtonie.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący około 10 - 15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 2 USD/bagaż.

Telefon i internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne w kiosku. W zależności od regionu mogą pojawiać się problemy z zasięgiem. Dotyczy to zwłaszcza obszarów górskich, pustynnych i z dala od skupisk ludności. Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.

Strefy czasowe

Stany Zjednoczone ze względu na duży rozmiar znajdują się w kilku strefach czasowych. Pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem jest 3 godziny różnicy. W USA jest od 6 do 9 godzin wcześniej niż w Polsce.

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, zabierając ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jej kupno może być o wiele trudniejsze już na terenie Stanów Zjednoczonych, dlatego warto zaopatrzyć się w nią jeszcze w Polsce.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

© 2016 Africaline.