FESTIWAL TURKANA

Festiwal Turkana to jedna z największych w Kenii imprez mających na celu wpieranie i promowanie lokalnych kultur.
Kraje
Kenia
Ilość osób
6 osób
Termin (13 dni)
07.06.2019 - 19.06.2019
Cena
2900 USD +bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Co roku ten 3-dniowy karnawał przyciąga Kenijczyków ze wszystkich stron kraju a także spoza jego granic. To okazja by przyjrzeć się z bliska grupom etnicznym, których przedstawiciele zamieszkują odległe i wciąż nieznane masowej turystyce tereny północnej Kenii i Jeziora Turkana – największego pustynnego jeziora na świecie. El Molo, Rendille, Samburu, Turkana, Dassanatch, Gabra, Borana, Konso, Sakuye, Garee, Waata, Burji, Somali…. Podejrzymy jak mieszkają i czym charakteryzuje się ich kuchnia. Weźmiemy udział we wspólnych tradycyjnych tańcach, posłuchamy jak śpiewają. Mimo że mieszkają obok siebie, każde z kilkunastu plemion, biorących udział w Festiwalu posługuje się innym językiem, ma inne tradycje i stroje. Festiwal Turkana to jedyny moment w roku by móc zobaczyć je wszystkie w jednym miejscu - w Loiyangalani, gdzie zbierają się by tańczyć, śpiewać, rozmawiać lub po prostu posiedzieć razem w cieniu palm…

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO NAIROBI

Wylot z Warszawy do Nairobi z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO NAIROBI – PRZEJAZD DO REZERWATU SHABA

Po wylądowaniu i spotkaniu z kierowcą wyruszymy na północ, w kierunku Rezerwatu Shaba (czas transferu: ok. 6,5 godz.), gdzie zakwaterujemy się i zjemy lunch w lodge. Po południu czeka nas pierwsza afrykańska przygoda – safari samochodowe. Rezerwat Shaba oferuje prawdziwą mozaikę krajobrazów: od suchej sawanny po nadrzeczne lasy. To zróżnicowanie sprawia, że park ten jest domem dla niezliczonej ilości gatunków zwierząt. Przy jednym ze źródeł w rezerwacie znajduje się lodge Sarova Shaba. Skorzystamy tu nie tylko ze wspaniałej infrastruktury, basenu, wyśmienitej kuchni, lecz także z okazji do zasypiania przy odgłosach dzikiej przyrody i obserwacji rozgwieżdżonego nieba.

Wyżywienie
lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 3
REZERWAT SHABA– CAŁODNIOWE EMOCJONUJĄCE SAFARI – ELZA Z AFRYKAŃSKIEGO BUSZU

Po śniadaniu ruszymy na całodniowe safari w Rezerwacie Shaba. Spotkamy tu impale, zebry, guźce, oryksy, żyrafy, słonie i pawiany, które dają o sobie znać już z daleka donośnym hałasowaniem. W rezerwacie można zobaczyć zebrę Grevy’ego – największy i najbardziej zagrożony gatunek zebry. Lunch zjemy w formie pikniku na łonie natury. Rezerwat Shaba wpisał się również w historię kultury: to tu pracowała z lwami Joy Adams, autorka słynnej powieści „Elza z afrykańskiego buszu” o losach lwicy wychowanej przez ludzi. Wraz z mężem George’em, mieszkając w Afryce, zajmowała się przywracaniem środowisku zwierząt, które urodziły się w niewoli. Powrót do lodge na kolację.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 4
PRZEJAZD DO DESERT ROSE, NAJBARDZIEJ WYJĄTKOWEJ ECO LODGE W KRAJU

Po śniadaniu wyjedziemy do Desert Rose – lodge należącej do prezesa AFRICAline – Grzegorza Kępskiego. (czas transferu: ok. 7,5 godz.). Po dotarciu na miejsce zjemy późny lunch i odpoczniemy po trudach podróży. Desert Rose to miejsce wyjątkowe, stworzone z ogromną dbałością o detale, które są wykonane ręcznie z różnych materiałów – od kamienia po drewno. Wspaniałe widoki na otaczające góry zachwycają nawet najbardziej wymagających. Gośćmi lodge byli m.in. Angelina Jolie i Bruce Willis. Nie ma tu zasięgu telefonicznego ani internetu, można więc naprawdę uciec od cywilizacji. Desert Rose to także wspaniały punkt wypadowy do miejsc, w których turyści bywają niezwykle rzadko lub wcale, o czym przekonamy się sami w kolejnych dniach wyprawy. Wieczorem czeka nas wspólne podziwianie magicznego zachodu słońca z okolicznej skały i kolacja przy świecach.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
DESERT ROSE – TREKKING GÓRSKI – TAŃCE SAMBURU

Po śniadaniu ruszymy na odkrywanie gór sąsiadujących z Desert Rose. Poprowadzi nas lokalny wojownik z plemienia Samburu, który otaczające nas cedrowe lasy zna doskonale. Treking będzie lekki i przyjemny, a w jego trakcie zatrzymamy się na lunch nad jeziorem. Po południu ruszymy na wędrówkę przez tradycyjne wioski Samburu, gdzie będzie można przyjrzeć się życiu codziennemu plemienia. Po ponad dekadzie bliskiej współpracy ze społecznością Samburu Desert Rose stała się integralną częścią lokalnego życia. Poza zatrudnianiem 30 lokalnych mieszkańców, wspieramy mieszkańców na wiele innych sposobów, m.in. budując małą szkołę podstawową i klinikę medyczną. Goście lodge są zawsze zapraszani na lokalne uroczystości od obrzezania po kolorowe przyjęcia weselne, co daje gościom rzadką okazję do wglądu w życie codzienne i tradycję Samburu.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
DESERT ROSE – WIZYTA W WIOSCE SAMBURU

Po śniadaniu wybierzemy się z całodzienną wizytą do wioski Samburu. Plemię tworzą koczowniczy pasterze zajmujący się głównie hodowlą kóz, niekiedy również owiec, bydła i wielbłądów. Lud ten zamieszkuje niskie szałasy z gałęzi przykrytych skórami zwierząt. Domy w wioskach nie mają okien, a w ich wnętrzach unosi się dym, co zapobiega przyciąganiu much i innych owadów. Oczywiście współcześnie Samburu korzystają ze zdobyczy techniki, jednak nadal pozycję społeczną wyznacza tu wielkość posiadanego stada. Jeden z samburskich wojowników pokaże nam najważniejsze zasady tropienia zwierzyny. Tu nic nie jest wyreżyserowane! Powrot do lodge.
Lunch w wyjątkowym miejscu przy wodospadzie, a następnie siesta wśród szumu wody i palm.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 7
JEZIORO TURKANA – INAUGURACJA FESTIWALU

Tego dnia wybierzemy się nad jezioro Turkana (czas transferu: ok. 4 godz.). Największe słone jezioro Afryki zachwyca turkusowym odcieniem. Niezwykły ekosystem zbiornika powstałego w ogromnym rowie tektonicznym sprawił, że część obszaru została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Okolice są właściwie bezludne, a kamienista pustynia wydaje się nieprzyjazna.
Kolacja i zakwaterowanie w skromnym, ale schludnym hoteliku w Loiyangalani – miejscu, którego widok niemal każdemu przywodzi na myśl „Gwiezdne Wojny”. Po południu wybierzemy się na inaugurację Festiwalu Turkana. W tym kulturowym wydarzeniu bierze udział ok. 14 grup etnicznych: El Molo, Rendile, Gabra, Borana, Konso, Sakuye, Garee, Waata, Burjo oraz Somali. Jest to doskonała okazja aby podpatrzeć ich zwyczaje, tańce, przyjrzeć się strojom i rzemiosłu, a to wszystko przy dźwiękach fascynującej muzyki. Pierwsze 2 dni festiwalu są zawsze obchodzone najhuczniej, tak więc możliwa będzie lokalna zabawa do rana.
Wieczorem będziemy podziwiać zachód słońca z lampką wina i widokiem na taflę jeziora Turkana.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Palm Shade Hotel*

Dzień 8
DRUGI DZIEŃ FESTIWALU - WIOSKA EL MOLO – SEKRETNE ŹRÓDŁA

Dzień nad Jeziorem Turkana. Po śniadaniu ruszymy do wioski El Molo, ludu liczącego zaledwie kilkadziesiąt osób. Ich przybycie na te ziemie jest owiane tajemnicą, a legendy mówią, że potrafili chodzić po dnie jeziora i rozmawiać z krokodylami. El Molo są nazywani „Panami Jeziora”, a ich wioski nie zmieniły wyglądu od czasu odkrycia obszaru w XIX w. Następnie udamy się do sekretnych źródeł u podnóża wulkanu Kulal. Z każdego z trzech miejsc wypływa woda o zupełnie innych właściwościach. Po południu powrócimy do Loiyangalni by wziąć udział w obchodach drugiego dnia Festiwalu Turkana.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Palm Shade Hotel*

Dzień 9
TRZECI DZIEŃ FESTIWALU – REJS NA WYSPĘ POŁUDNIOWĄ

Tego dnia udamy się w rejs prostą drewnianą łodzią z silnikiem na Wyspę Południową – zupełnie nieodkryte dla turystyki miejsce! Stając na lądzie, poczujemy się jak prawdziwi odkrywcy. „Wyspa tajemnic” pokryta grubą warstwą wulkanicznego pyłu od wieków inspirowała miejscowe plemiona do tworzenia niesamowitych legend o rozmaitych duchach. To wspaniałe miejsce do obserwacji licznych gatunków ptaków, ale znane jest również jako jedno z największych skupisk krokodyli na świecie!
Wieczorem powrót do miasteczka na obchody trzeciego dnia Festiwalu Turkana.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Palm Shade Hotel*

Dzień 10
LOIYANGALANI – PARK NARODOWY MERU

Po śniadaniu pożegnamy się z Jeziorem Turkana i przejedziemy do Parku Narodowego Meru (czas transferu: ok. 8 godz.). Późny lunch i zakwaterowanie w campie. Po południu czeka nas pierwsze safari w parku narodowym. Położony w samym sercu Kenii jest jednym z najrzadziej odwiedzanych terenów chronionych w kraju. Również tutaj ochroną przyrody zajmowało się małżeństwo Adamsów. Poszukiwanie wielkiej piątki z Mount Kenią w tle z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Powrót do lodge, kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 11
PARK NARODOWY MERU – REZERWAT KORA

Po śniadaniu ruszymy na całodniowe safari. Czy uda się tym razem skompletować pełną wielką piątkę? Mała popularność parku sprawia, że przyroda jest tu jeszcze bardziej dzika niż gdziekolwiek indziej. Z powodu większej wilgotności powietrza oraz częstszego występowania opadów można tu znaleźć gatunki fauny i flory nie występujące w innych częściach kraju. Lunch zjemy podczas pikniku. Po przemierzeniu parku przejedziemy do Rezerwatu Kora nad rzeką Tana. Teren ten w latach 80. i 90. XX w. zmagał się z ogromną liczbą kłusowników. To tu walczył z nimi George Adamson, mąż autorki słynnej „Elzy z afrykańskiego buszu”. Powrót do campu, kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Ikweta Safari Camp, https://www.ikwetasafaricamp.com/*

Dzień 12
PARK NARODOWY MERU – NAIROBI – WYLOT DO POLSKI

Przejazd do Nairobi (czas transferu: ok. 6,5 godz.). Lunch zjemy podczas przerwy na trasie w niezwykłej restauracji….zawieszonej na drzewie! Po południu czas wolny na zakupy pamiątek. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 13
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę anglojęzycznego kierowcy-przewodnika AFRICAline
Zakwaterowanie wg programu w pokoju dwuosobowym
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Transport w kraju docelowym (7-osobowa Toyota Land Cruiser 4x4 z otwieranym dachem)
Wyżywienie wg programu
Uczestnictwo w Festiwalu Turkana w dniach 18-20 kwietnia 2019
Kontakt
Przelotu na trasie Warszawa–Nairobi–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 3000-4000 zł za osobę)
Śniadania w dniu 2. oraz lunchu I kolacji w dniu 12.
Własnych wydatków
Opłat wizowych (koszt dodatkowy: 50 USD od osoby)
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 50 USD od osoby)
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 800 USD od osoby)
Kontakt