KONGO BRAZAVILLE – NA SZLAKU PIERWOTNYCH LASÓW RÓWNIKOWYCH

Niezwykła podróż do serca środkowoafrykańskiej dżungli, przywodząca na myśl „Jądro ciemności” Josepha Conrada.
Kraje
Kongo - Brazzaville
Ilość osób
4 osoby
Termin (16 dni)
02.12.2019 - 17.12.2019
Cena
4225 USD + 7500 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Niezwykła podróż do serca środkowoafrykańskiej dżungli, przywodząca na myśl „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Wyprawa pozwalająca na obserwację goryli nizinnych, szympansów, mandryli, panter, hipopotamów i wielu rzadkich gatunków zwierząt z tradycyjnej drewnianej pirogi płynącej w zupełnej ciszy w głąb pierwotnego lasu równikowego. Kongo zachwyci poszukiwaczy przygód, urodzonych odkrywców i miłośników nietypowych kierunków wypraw.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO KONGA

Wylot z Warszawy do Konga z przesiadką w jednym z europejskich lub afrykańskich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO BRAZZAVILLE – ZWIEDZANIE MIASTA

Po wylądowaniu w stolicy Konga – Brazzaville – czeka nas odprawa paszportowa i celna. Następnie przejedziemy minibusem do hotelu. Po zakwaterowaniu czas wolny można przeznaczyć na zwiedzanie miasta. Wieczorem wybierzemy się na kolację do lokalnej restauracji.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 3
REZERWAT LESIO-LOUNA — PRZEDSZKOLE GORYLI NIZINNYCH – KĄPIEL W BLUE LAKE

Rano, po śniadaniu początek przygody z dziką przyrodą Konga. Nasze safari 4×4 rozpoczniemy, kierując się na północ kraju, do rezerwatu goryli Lesio-Louna (czas przejazdu: ok. 3 godz.). Rezerwat słynie z występujących tam olbrzymich goryli nizinnych. Poza nimi na tych terenach żyją liczne małpy i antylopy. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu rozpoczniemy naszą wizytę w rezerwacie. Tego dnia odwiedzimy tzw. goryle przedszkole, gdzie spotkamy młode uratowane z rąk kłusowników, którym władze Konga wiele lat temu wypowiedziały wciąż trwającą bezwzględną wojnę. Podrośnięte goryle wypuszczane są na wolność. Po południu odwiedzimy przepiękne, osadzone w tropikalnej scenerii jezioro Blue Lake. Chętni będą mogli popływać w tych wspaniałych okolicznościach przyrody. Powrót do hotelu na kolację.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Bungalows De Iboubikro***

Dzień 4
REZERWAT LESIO-LOUNA — REZERWAT LEFINI — REJS DŁUBANKĄ I OBSERWACJA ZWIERZĄT

Po wczesnym śniadaniu czeka nas dalsze zwiedzanie rezerwatu. Wyruszymy na spotkanie z wolno żyjącymi gorylami, do których będziemy mogli zbliżyć się na bezpieczną odległość. Spotkamy wiele gatunków ptaków, w tym licznie występujące tu malutkie kolibry, często niewiele większe od owadów. Następnie pirogami (dłubankami) popłyniemy rzekami Louna i Lefini – rozdzielającymi rezerwaty Lesio-Louna i Lefini do miejsc zwanych Abio i Ipope. W tym dniu będziemy mieli okazję odkryć niezwykłe krajobrazy sawann i leśnych bagien, dających szansę na spotkanie hipopotamów, krokodyli, goryli i wielu innych gatunków zwierząt. Następnie spróbujemy wspiąć się na pobliskie wzgórze, aby podziwiać wyjątkowy widok na rezerwat. Pod koniec dnia wrócimy do Lesio-Louna. Być może zdążymy na krótką kąpiel w wodach jeziora Blue Lake. Wieczorem odpoczynek, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Bungalows De Iboubikro***

Dzień 5
REZERWAT LESIO-LOUNA – ZWIEDZANIE BRAZZAVILLE

Wczesnym rankiem opuścimy rezerwat Lesio-Louna i udamy się w drogę powrotną do Brazzaville, przybywając tam jeszcze przed południem. Po zakwaterowaniu w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Zobaczymy największy miejscowy targ, plac De Gaulle'a, Francuski Instytut Kultury, pierwszy założony przez Europejczyków targ handlowy, pomnik Pierre’a Savorgnana de Brazza – badacza i odkrywcy Afryki Centralnej, na którego cześć nazwano miasto Brazzaville. Lunch zjemy w słynnej restauracji La Pirogue, położonej nad północnym brzegiem rzeki Kongo z widokiem na leżącą po drugiej stronie stolicę Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasę. Powrócimy do hotelu ma odpoczynek i kolację.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
REZERWAT TSOULOU – OBSERWACJA PTAKÓW NAD BŁĘKITNYM JEZIOREM

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Rezerwatu Tsoulou (czas transferu: ok. 6 godz.). Przed dotarciem do rezerwatu przewidziany jest krótki postój w miejscowości Dolosie, w której zjemy późny lunch. Asfaltowa droga poprowadzi nas między wzgórzami, wśród sawann i lasów. Będziemy podziwiać spektakularne krajobrazy i zachwycać się nimi podczas krótkich postojów na wykonanie zdjęć. Po dotarciu do rezerwatu słynącego z niesamowitych pagórkowatych form pokrytych zieloną trawą i licznie żyjących tu różnych gatunków ptaków odwiedzimy pobliskie jezioro, zwane błękitnym. Warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w lornetkę, która będzie przydatna w obserwacji ptaków. Pod wieczór powrócimy do Dolosie, gdzie zostaniemy na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Le Chaillu***

Dzień 7
REZERWAT BIOSFERY DIMONIKA

Dzień przeznaczymy na odkrywanie Rezerwatu Biosfery Dimonika, położonego w Górach Majombe (czas transferu: ok. 45 min.). Obecny na Liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1988 roku zachwyca przyrodą, która jest tu niezwykle różnorodna i bogata. Rezerwat położony jest na obszarze pełnym wzniesień sięgających często ponad 800 m n.p.m.; oddalony zaledwie o około 50 km od Oceanu Atlantyckiego, w niczym nie przypomina terenów nadmorskich. Górskie potoki, rwące rzeki, a to wszystko w scenerii tropikalnego lasu, gdzieniegdzie urozmaiconego górującymi nad dżunglą palmami. Będziemy nocować w samym środku rezerwatu. Niesamowite odgłosy zwierząt, krzyki ptaków i małp będą towarzyszyć nam nawet w miejscu zakwaterowania. Zapoznamy się również ze wspaniałą przeszłością kopalń Dimoniki, gdzie już w starożytnych czasach wydobywano złoto. Zwiedzimy podziemne jaskinie i obejrzymy maszyny używane do transportu złota. Po powrocie do hotelu zjemy kolację i będziemy cieszyć się wolnym wieczorem w otaczającym nas lesie tropikalnym.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Auberge Vigoureuse **

Dzień 8
REZERWAT BIOSFERY DIMONIKA – WIECZÓR ŚPIEWU I TAŃCA LUDÓW BANTU, KONGO I TEKE

Po śniadaniu czeka nas dalsze odkrywanie tajemnic Rezerwatu Dimonika. Odwiedzimy pasmo górskie Mayombe ze spektakularną scenerią i widokami na pokryty pierwotnym lasem rezerwat. Będziemy mieć możliwość obserwacji zwierząt na wolności. Wśród nich licznie występują tu goryle, szympansy i kilka gatunków koczkodanów. Powrócimy do hotelu w godzinach popołudniowych na chwilę wolnego czasu i kolację. Po niej czeka niespodzianka – pełen folkloru wieczór tańca i śpiewu ludów Bantu, Kongo i Teke zamieszkujących południowe rejony Konga.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Auberge Vigoureuse **

Dzień 9
RYBACKIE WIOSKI – MADINGO-KAYES

Rankiem wyruszymy w dalszą drogę. Naszym celem będzie miejscowość Madingo-Kayes położona u wrót największego Parku Narodowego Konga – Conkouati-Douli, stanowiącego główny punktu naszej wyprawy (czas przejazdu: ok. 3,5 godz.). Po drodze odwiedzimy targ rybny, porozmawiamy z miejscowymi rybakami i zapoznamy się z ich społecznością, w tym z jej najważniejszymi przedstawicielami. W międzyczasie zatrzymamy się także na lunch. Wczesnym popołudniem dojedziemy na miejsce i zakwaterujemy się w hotelu nad jeziorem z prywatną plażą. Czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Zakwaterowanie: Hotel Maya Resort Club *****

Dzień 10
SAFARI W PARKU NARODOWYM CONKOUATI-DOULI

Po śniadaniu rozpoczniemy safari 4×4. Park Narodowy Conkouati-Douli jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie parkiem w Demokratycznej Republice Konga i obejmuje jedyny chroniony obszar morski w tym kraju. W rezerwacie żyje około 8000 szympansów i 2000 zachodnich goryli nizinnych. Park zamieszkuje również około 1000 słoni leśnych i jest miejscem szczególnie chronionym ze względu na jego znaczenie dla ptaków wędrownych i bagiennych. Plaże rezerwatu są jednymi z najważniejszych na świecie miejsc gniazdowania żółwi skórzastych i 5 gatunków żółwi morskich. W parku morskim żyje także grupa około 50 delfinów humbaków. Po dotarciu do rezerwatu zakwaterujemy się w bungalowach i spotkamy się z zespołem parku. Wczesnym popołudniem, po lunchu przewidziane jest pierwsze safari. W typowym tu krajobrazie gęstego pierwotnego lasu, licznych bagien i wodnych rozlewisk będziemy mieć szansę spotkania leśnych słoni, licznych małp, w tym naczelnych, jak i wielu innych żyjących tu ssaków. Pod wieczór spotkamy się z osobami zajmującymi się ochroną szympansów i innych naczelnych oraz dbających o integralność i bezpieczeństwo parku. Wystarczy również czasu na odpoczynek i kąpiele w rzece.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les bungalows Conkouati-Douli***

Dzień 11
PARK NARODOWY CONKOUATI-DOULI – OBSERWACJA SZYMPANSÓW W SERCU DŻUNGLI

Tego dnia wybierzemy się zmotoryzowaną łodzią do lasów namorzynowych rosnących wzdłuż wybrzeża oceanu i odwiedzimy kilka wysp w słynnym trójkącie Douli. Wyspy zamieszkałe są między innymi przez liczne kolonie i rodziny szympansów. Zwierzęta objęte są międzynarodowymi działaniami ochronnymi. Mieszkańcy rozległego parku narodowego, pierwotnego lasu, są chronieni przed działaniami kłusowniczymi czy inną niepożądaną ludzką ingerencją. Wieczorem czas wolny, możliwość przejazdu na plażę lub kąpieli w rzece przylegającej do hotelu i kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les bungalows Conkouati-Douli***

Dzień 12
PARK NARODOWY CONKOUATI-DOULI – NIEZWYKŁY REJS DŁUBANKĄ – NOCNE TROPIENIE ŻÓŁWI

Po śniadaniu wybierzemy się w podróż po rozlewiskach rezerwatu tradycyjną pirogą, czyli dłubanką, aby uniknąć hałasu ryczącego silnika motorówki. Będziemy cieszyć się widokiem tropikalnych lasów, tworzących scenerię jak z utraconego raju. W tej ciszy będziemy starali się wypatrzeć żyjące tu słonie, lamparty, bawoły i wiele innych. To doskonała szansa, aby poczuć się odosobnionym w samym sercu leśnego królestwa. Około godziny 15:00 opuścimy pirogi, aby spędzić czas na pięknej plaży nad oceanem, położonej malowniczo pomiędzy zalesionymi górami a błękitnymi falami. Pod wieczór powrócimy do hotelu na kolację. Czas wolny można będzie przeznaczyć na kąpieli w pobliskiej rzece.
Uwaga: na bardzo późny wieczór zaplanowana jest wycieczka na plażę w poszukiwaniu żółwi i innych zwierząt nocnych.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les bungalows Conkouati-Douli***

Dzień 13
ZWIEDZANIE POINTE NOIRE

Rankiem wyruszymy samochodami 4×4 do Pointe Noire, największego portu Konga i drugiego co do wielkości miasta w kraju (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Po drodze zatrzymamy się na lunch. Pobyt w mieście rozpoczniemy krótkim zwiedzaniem, następnie zakwaterujemy się w hotelu. Czas wolny na odpoczynek na plaży lub przy basenie. Wieczorem kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Eden***

Dzień 14
POINTE NOIRE – BRAZZAVILLE

Tego dnia zmienimy środek transportu na minibus. Czeka nas nieco dłuższy przejazd w powrotną stronę do Brazzaville (czas transferu: ok. 8 godz.). Po drodze przerwa na lunch, przewidziane są też krótkie postoje na odpoczynek czy zdjęcia. Pod wieczór dotrzemy do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 15
WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu czas wolny na ostatnie zakupy pamiątek (w zależności od godziny wylotu z Konga). Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub afrykańskich portów lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 16
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot międzynarodowy na trasie Warszawa–Brazzaville–Warszawa
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (minibus, samochody 4×4, łódź zmotoryzowana, rejs pirogą)
Wodę butelkowaną podczas safari
Ubezpieczenie
Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Wyżywienie zgodnie z programem
Wstępy do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo"
Kontakt
Wizy (koszt dodatkowy: 180 USD)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 370 EUR)
Opłat lotniskowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 EUR od osoby)
Kontakt