Practical information

Get ready to travel

MOZAMBIK

Travel catalog

Informacje o kraju

Mozambik położony jest w południowo-wschodniej Afryce. Granicę lądową dzieli z RPA, Suazi, Zimbabwe, Zambią, Malawi i Tanzanią. Całą prawostronną granicę państwa oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Stolicą kraju jest Maputo położone w południowej części kraju. Mozambik ma powierzchnię 801 tys. km2 i jest 35. co do wielkości krajem na świecie, porównywalnym w tej kwestii do Turcji. W przeszłości był kolonią portugalską, niepodległość uzyskał dopiero w 1975 roku. Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski, którym posługują się na ogół bardziej wykształceni mieszkańcy. Obok portugalskiego na terenie kraju używa się aż kilkudziesięciu dialektów języków z grupy bantu – w zależności od regionu i przynależności do określonej grupy etnicznej. W większości hoteli i restauracji można porozumiewać się w języku angielskim. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, jednak dość liczną grupą są także wyznawcy islamu – stanowią ok. 18% społeczeństwa.

Klimat i pogoda

Klimat Mozambiku można scharakteryzować jako tropikalny, który wraz ze wzrostem wysokości w zachodniej części kraju staje się łagodniejszy.

Najlepszym okresem na podróż do Mozambiku jest pora sucha (zima), która trwa od kwietnia do listopada. W położonej na południu stolicy, Maputo, średnia temperatura waha się wówczas między 18°C a 24°C i wzrasta na wybrzeżu w środkowej części kraju. Najchłodniejszymi miesiącami są czerwiec i lipiec – temperatura za dnia dochodzi do 25°C, a w nocy spada poniżej 15°C.

Pora deszczowa rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. Jest to jednocześnie najgorętszy okres: temperatury dzienne przekraczają 30°C, a w nocy nie spadają poniżej 20°C.

Mozambicką pogodę docenią miłośnicy kąpieli w ciepłych wodach oceanu, ponieważ średnia temperatura wody znacząco przekracza 20°C przez cały rok! Tropikalny klimat i setki kilometrów pięknych plaż czynią z kraju wspaniałe miejsce do wypoczynku.

Fauna i flora

20% powierzchni Mozambiku pokrywają lasy tropikalne, porastają one głównie północną część kraju, jednakże ze względu na klimat, który tam panuje, w porze suchej są one bezlistne. Zdecydowaną większość terytorium Mozambiku pokrywają trawiaste sawanny. Świat zwierząt jest bardzo bogaty, występują tam miedzy innymi: słonie, bawoły, nosorożce, lwy, krokodyle i hipopotamy.

Kuchnia

Kuchnię mozambicką docenią miłośnicy owoców morza. Lokalną specjalnością są małże i krewetki w ostrym sosie piri-piri.

Popularne są także dania mięsne (kurczak piri-piri), ryż z matapa (orzechami ziemnymi i maniokiem) oraz wuza (owsianka kukurydziana).

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 l (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Zalecamy profilaktykę antymalaryczną (spraye, odzież z długimi rękawami i nogawkami). Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Choć formalnie nie są wymagane, zalecamy szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wizę do Mozambiku otrzymuje się na lotnisku po wniesieniu opłaty w wysokości 50 USD.

Wymaganym dokumentem jest paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Mozambiku z dwoma wolnymi przylegającymi stronami.

Pieniądze

Jednostką monetarną Mozambiku jest metical (1 USD = ok. 30 MZN).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejszy kurs polecamy wysokie nominały – 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa / MasterCard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach – należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Transport

Na terenie Mozambiku podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty jednak należy wręczać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Mozambik posiada dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny jedynie w dużych miastach oraz niektórych lodgach i hotelach.

Strefa czasowa

Mozambik leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego.

Jednostki miary

Mozambik stosuje system metryczny.