Practical information

Get ready to travel

MALAWI

Travel catalog

Informacje o kraju

Malawi jest położone w południowo-wschodniej Afryce, jego stolicą jest Lilongwe, graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią. Kraj ten nie ma dostępu o morza,  jednak na jego terenie znajduje się trzecie co do wielkości jezioro afrykańskie – Niasa. Malawi posiada dwa języki urzędowe – angielski i cziczewa. Oba są powszechnie używane, jednak to ten pierwszy jest nauczany w szkołach, oraz wydawane są w nim oficjalne państwowe dokumenty. W rozmowach należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia. Religią dominującą jest chrześcijaństwo.

Klimat i pogoda

Malawi położone jest na wyżynie, gdzie średnia wysokość wynosi około 1700 m n.p.m. Dzięki temu temperatury są bardzo przyjazne, a klimat  łagodny.

Pory roku nie przypominają tych znanych w Europie – wyróżnia się ich tylko dwie. Pora deszczowa, przypada mniej więcej na okres od początku listopada do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło, a wilgotność umiarkowana.

Pora sucha z kolei trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do września (w nocy temperatury mogą spaść poniżej 10°C), a najchłodniejszym miesiącem jest lipiec. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (do 30°C), a wilgotność rośnie, choć nie jest uciążliwa.

Wody jeziora Malawi są ciepłe przez cały rok, jednakże w porze deszczowej zdarzają się niewielkie i niegroźne sztormy. Zazwyczaj wieje delikatna bryza, a przejrzystość wody jest niesamowita – sięga nawet 50 metrów!

Fauna i flora

Zdecydowana większość kraju jest zdominowana przez sawanny, które porastają akacje i baobaby. Brzegi rzek porastają lasy galeriowe, które czerpią wodę tylko z płytko położonych wód gruntowych. Na północy kraju znaleźć można lasy tropikalne, które dzielą się na wiecznie zielone oraz te, które zrzucają liście w porze zielonej. Fauna Malawi jest bardzo bogata i zróżnicowana, żyje tam prawie 200 gatunków ssaków i ponad 600 gatunków ptaków. Można tam znaleźć takie zwierzęta jak słonie, żyrafy, lamparty, lwy, krokodyle, hipopotamy, flamingi czy pelikany.

Kuchnia

Lokalnymi specjałami są chambo (Tilapia z jeziora Malawi), chleb bananowy czy ciastka mbatata. Bardzo popularnym daniem jest kukurydza podawana z mięsem lub rybą i warzywami.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaja, passiflory i wiele innych).

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 l (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone. Należy także stosować repelenty, a o poranku i przed zmierzchem założyć ubrania z długimi nogawkami i rękawami.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Choć formalnie nie są wymagane, zalecamy szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline/WORLDline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik, który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Wizę otrzymuje się na lotnisku – koszt to 75 USD. Można także ją uzyskać z wyprzedzeniem w ambasadzie Malawi w Berlinie. Koszt dokumentu uprawniającego do jednokrotnego wjazdu do kraju wynosi 125 EUR od osoby. Na życzenie klientów pośredniczymy w formalnościach związanych z wyjazdem – ww. dokumenty oraz opłaty należy dostarczyć do warszawskiego biura AFRICAline nie później niż 30 dni przed wyjazdem.

Pieniądze

Jednostką monetarną Malawi jest kwacha (1 USD = około 390 MWK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w niektórych lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały – 50 i 100 USD. Korzystanie z kart płatniczych Visa/MasterCard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach, należy więc zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Transport

Na terenie Malawi podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Malawi posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny w niektórych hotelach oraz lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Malawi znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego (G), z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Jednostki miary

Malawi używa systemu metrycznego.