Practical information

Get ready to travel

BENIN

Travel catalog

Informacje o kraju

Benin położony jest nad Zatoką Gwinejską, granicę lądową dzieli z Burkina Faso, Nigrem, Nigerią oraz Togo. Jest to mały kraj, jego powierzchnia jest ok. 3 razy mniejsza od terytorium Polski. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, które wyznaje ok. 53% obywateli. Jedna czwarta ludności to muzułmanie, a jedna piąta wyznaje tradycyjne religie plemienne. Językiem urzędowym jest francuski. Mieszkańcy Beninu porozumiewają się między sobą także w kilkudziesięciu różnych językach lokalnych (najczęstsze to Fon, Hausa i Joruba). Mało kto potrafi komunikować się w języku angielskim, nawet w miejscach turystycznych.

Klimat i pogoda

W Beninie można wyróżnić dwie strefy klimatyczne: równikową wilgotną na wybrzeżu oraz podrównikową w centralnej części kraju i na północy. Najbardziej wysunięte na północ obszary Beninu znajdują się w strefie klimatu charakterystycznego dla Sahelu (klimat podrównikowy suchy) – jest tam dużo bardziej sucho niż na wybrzeżu. Temperatury przez cały rok są wysokie: 25–30°C. Najlepszą porą na podróż do Beninu jest okres od listopada do lutego, czyli w czasie pory suchej.

Flora i fauna

Pierwotnie większość południowego terytorium Beninu pokrywał las deszczowy, jednak został on w dużej mierze zniszczony wraz ze wzrastającą ingerencją człowieka w środowisko naturalne. Na jego miejscu uprawia się głównie palmy olejowe oraz inne rośliny. W centralnej części Beninu występują sawanny drzewiaste, a w północnej sawanny suche – rosną tam baobaby i inne drzewa butelkowe.

W Beninie można spotkać takie zwierzęta jak słonie, bawoły, lamparty, hieny, antylopy, małpy (szympansy i pawiany), krokodyle, hipopotamy,  a czasem także lwy.

Benin posiada kilka parków narodowych i dużą liczbę rezerwatów rozsianych po całym kraju. Najbardziej znanym parkiem narodowym w Beninie jest Pendjari.

Kuchnia

Kuchnia Beninu, tak jak większość tradycji kulinarnych Zachodniej Afryki, opiera się na ryżu lub lokalnych wyrobach mącznych (np. fufu – robione z mąki maniokowej) podawanych z sosem (zupą) i wkładką w postaci  ryby lub mięsa. Jako, że Benin był kolonią francuską, na ulicach miast spotkać można sprzedawców francuskich bagietek z dodatkami.

Bezpieczeństwo

Benin, w porównaniu z innymi państwami regionu, jest stosunkowo bezpieczny dla turystów. Istnieje jednak zagrożenie pospolitą przestępczością (np. kradzieże), zwłaszcza w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż. Należy zatem zachować wzmożoną uwagę i ostrożność.

 

Ubezpieczenie

 

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

 

Strefa czasowa

 

W stosunku do Polski następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i o 1 w czasie zimowym.

 

Pieniądze

 

Walutą Beninu jest frank zachodnioafrykański CFA (XOF). Używany on jest w 14 krajach Afryki Centralnej oraz Zachodniej, będących dawnymi koloniami francuskimi.

 

Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.

 

100 XOF = 0,67 PLN

1000 XOF = 1,8 USD

 

Ubrania i sprzęt

 

• Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

• Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

• Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

• Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę.

 

Należy zabrać również: mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 50), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

 

Zdrowie i szczepienia

 

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

 

Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone, a repelentem – np. Mugga.

 

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza granicami Beninu. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

 

Przy wjeździe do Beninu każdy z uczestników musi posiadać tzw. żółtą książeczkę będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

 

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

 

Przepisy celne

 

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

 

Wizy

 

Obywatele polscy udający się do Beninu muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Beninu w Berlinie. Wizy na granicach lądowych Beninu i na lotnisku oficjalnie nie są wydawane.

 

Bagaże

 

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

 

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

 

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 

w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

 

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline / WORLDline.

 

Transport

 

Na miejscu poruszamy się własnym transportem – wygodnym klimatyzowanym minibusem (przy większych grupach) lub minivanem (do 9 osób). Korzystamy najczęściej z  Toyoty Hiace lub Toyoty Coaster. Ostatni rząd siedzeń będzie złożony, aby można było położyć na nim bagaże.

 

Napiwki

 

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

 

Telefon i Internet

 

Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.

 

Numer kierunkowy: +229

 

Elektryczność

 

Benin korzysta z francuskich gniazdek i wtyczek (TYP E), tak więc bez problemu można podłączyć urządzenia z europejskimi wtyczkami. Napięcie wynosi 220 V.

 

Jednostki miary

 

Benin stosuje system metryczny.