Practical information

Get ready to travel

BURKINA FASO

Travel catalog

Informacje o kraju

Burkina Faso jest położone w Afryce Zachodniej. Granicę lądową dzieli z Mali, Nigrem, Beninem, Togo, Ghaną oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej, nie ma dostępu do morza. Burkina Faso należało w przeszłości do Francuskiej Afryki Zachodniej, dlatego językiem urzędowym w tym państwie jest francuski. Jednak ludność posługuje się także licznymi językami rdzennymi – głównie mossi i diula. Nazwa państwa – Burkina Faso – została nadana w 1984 roku, a oznacza ona w językach lokalnych Kraj Prawych Ludzi. Wcześniej nosiło nazwę Górna Wolta. Głównymi religiami są tu islam (ponad 60% ludności), chrześcijaństwo (30%) i animizm (ok.7%).

Klimat i pogoda

Burkina Faso leży w strefie klimatu tropikalnego. Występują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pada głównie od maja do października, w pozostałych miesiącach jest sucho oraz wieje pylny, gorący wiatr – harmattan.  Kraj ten jest często nawiedzany przez długotrwałe susze. Przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury: od listopada do lutego średnia temperatura to 25°C, od marca do maja 40– 45°C, od czerwca do września ok. 28°C.

Flora i fauna

Teren Burkina Faso pokrywają sawanny. Ich roślinność jest strefowa. Na południu przeważają sawanny lesiste, a im dalej na północ, tym bardziej stają się one suche oraz tym mniej rośnie na nich drzew. Występują tu baobaby, akacje czy kolczaste krzewy.

Z powodu działalności człowieka liczebność zwierząt jest niska, wciąż jednak można spotkać słonie, bawoły czy lwy. Żyją one głównie w obszarach chronionych: parkach i rezerwatach.

Kuchnia

Kuchnia w Burkina Faso jest podobna do kuchni innych państw Afryki Zachodniej. Opiera się ona na podstawowych produktach spożywczych: sorgo, ryżu, kukurydzy, orzeszkach ziemnych, ziemniakach, fasoli, batatach i okrze. Powszechne jest też mięso z grilla, zwłaszcza z baraniny, kozy, wołowiny i ryb. Najczęściej podaje się danie składające się z porcji ryżu, soczewicy lub makaronu z sosem i kawałkiem mięsa. Jako że Burkina Faso było wcześniej kolonią francuską, niemal do każdej potrawy można dostać bagietkę.

Bezpieczeństwo

Ludność miejscowa jest na ogół przyjaźnie nastawiona do turystów, należy jednak uważać na pospolite kradzieże kieszonkowe. Dokumenty i gotówkę należy przechowywać w wewnętrznych kieszeniach. Odradza się także podróżowania w nocy pomiędzy miastami.

W związku z sytuacją wewnętrzną oraz zagrożeniami w sąsiednim Mali odradza się podróże w północne obszary kraju oraz na tereny graniczące z Mali.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W stosunku do Polski następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i o 1 w czasie zimowym.

Pieniądze

Walutą Burkina Faso jest frank zachodnioafrykański CFA (XOF). Używany on jest w 14 krajach Afryki Centralnej oraz Zachodniej, będących dawnymi koloniami francuskimi.

Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i w dużych hotelach. Bankomaty można znaleźć we wszystkich większych miastach, jak również na lotnisku w Wagadugu. Karty kredytowe są rzadko akceptowane, ale można przy ich użyciu wypłacić gotówkę w niektórych bankach.

100 XOF = 0,67 PLN

1000 XOF = 1,8 USD

Ubrania i sprzęt

• Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

• Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

• Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

• Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę.

Należy zabrać również: mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 50), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Możliwość udzielenia pomocy medycznej w ciężkich przypadkach może być problematyczna, gdyż poziom usług medycznych w Burkina Faso jest bardzo niski. Z tego powodu odradza się odwiedzania kraju z małymi dziećmi, a także osobom, których stan zdrowia może ulec nagłemu pogorszeniu.

Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw cholerze. Ponieważ terytorium Burkina Faso mieści się w tzw. afrykańskim pasie częstego występowania zapalenia opon mózgowych, szczepienie przeciw tej chorobie jest szczególnie wskazane. Ze względu na częste przypadki żółtaczki typu A i B, chorób tzw. Di-Per-Te oraz duru brzusznego należy rozważyć odpowiednie szczepienia. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone oraz repelenty – np. Mugga.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Przepisy celne

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Wizy

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przejazd i pobyt. Wizy na pobyt krótki (do 90 dni) wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Burkina Faso (najbliższa w Berlinie), w wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać przy wjeździe.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline / WORLDline.

Transport

Na miejscu poruszamy się własnym transportem – wygodnym klimatyzowanym minibusem (przy większych grupach) lub minivanem (do 9 osób). Korzystamy najczęściej z  Toyoty Hiace lub Toyoty Coaster. Ostatni rząd siedzeń będzie złożony, aby można było położyć na nim bagaże.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.

Numer kierunkowy: +226

Elektryczność

Wtyczki i gniazdka w Burkina Faso są podobne do tych w Polsce. Najczęściej występuje typ C (standardowy europejski) oraz E (francuski). Napięcie wynosi 220 V.

Jednostki miary

W Burkina Faso używany jest system metryczny.