Practical information

Get ready to travel

GABON - Ekspedycja Ivindo

Travel catalog

 

Informacje o kraju

Gabon leży w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem (na wschodzie). Stolicą i największym miastem Gabonu jest Libreville. Urzędowym językiem jest tutaj francuski, ale w poszczególnych regionach kraju w użyciu są także języki Fang, Myene, Bateke, Bapounou/Eschira, Bandjabi. Znajomość angielskiego jest mało powszechna. Kraj ma 1,2 mln ludności, z czego ogromną większość stanowią plemiona Bantu. Powierzchniowo Gabon jest nieco mniejszy od Polski. Dominującą religią jest tutaj chrześcijaństwo.

               

Park Narodowy Ivindo położony jest we wschodnio-centralnej części kraju. Najbardziej znany jest ze spektakularnych wodospadów Kongou i Mingouli na rzece Ivindo, nazywanych „cudami Ivindo”, a także z trudno dostępnych, i przez to rzadko odwiedzanych, wodospadów Dji-Dji. Znajduje się tu Langoué Bai, jedna z pięciu największych afrykańskich polan do obserwacji zwierząt. Langoué Bai to miejsce pracy naukowców. W okolicznym lesie żyje nietknięta populacja dzikich leśnych słoni. W rekordowe dni widziano ich na polanie nawet 90. Poza nimi z baï korzystają takie ssaki jak zachodni goryl nizinny, afrykański bawół leśny, świnia rzeczna i sitatunga (gatunek antylopy). Zwierzęta, przyroda, dziewicza dżungla Parku Ivindo, to największe atuty i główne atrakcje turystyczne Gabonu.

 

Klimat i pogoda

Gabon leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, który charakteryzuje wysoka temperatura i duża wilgotność. Temperatura tutaj przez cały czas utrzymuje się w granicach 25–30°C, przy czym najgorętszym miesiącem jest styczeń, a najzimniejszym lipiec. Nawet podczas krótkiej pory suchej – od czerwca do sierpnia i od lutego do marca – w powietrzu odczuwa się wilgoć.

Podczas ekspedycji po dżungli równikowej należy spodziewać się, że wilgotność powietrza będzie tam szczególnie mocno odczuwalna.

 

Flora i fauna

Około 80% powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe i aż 20% tutejszych gatunków roślin nie występuje nigdzie indziej na ziemi. Puszcza równikowa daje schronienie gorylom, szympansom, słoniom leśnym i wielu innym zagrożonym gatunkom zwierząt. Dzięki niedawno utworzonym parkom Gabon znalazł się w pierwszym szeregu strażników afrykańskiej różnorodności biologicznej. Można tutaj spotkać takie gatunki drzew jak okoumé, mahoń czy iroko, a także mangowiec, bananowiec, palma kokosowa, heban, iboga, palma, spatodea, kakaowiec. Sawanny występują w dolinach rzek Nyanga i Ngoumé.

W Gabonie żyje wiele afrykańskich zwierząt. Poza wspomnianymi wyżej, występują tu także bawoły, hipopotamy, manaty, mandryle czy lamparty.

 

Kuchnia

W Gabonie można dobrze zjeść zarówno w drogich restauracjach w Libreville, jak i w bazarowych garkuchniach. Podstawą są tutaj mięso z buszu, maniok i ryż. W droższych lokalach w kartach dań pojawia się pyton czy krokodyl, na bazarze natomiast nie ma problemu z zakupem mięsa małpy lub odyńca. Łatwo dostępne są liczne owoce i warzywa. Rano zazwyczaj jada się francuskie śniadania: omlety i bagietki popijane kawą. W budkach stojących w większych miastach można kupić smaczne bagietki z awokado i dodatkami. Wyśmienite gabońskie piwo to Regab.

Podczas kilkudniowej przygody w lesie równikowym – ze względu na słaby dostęp do „bezpiecznej” żywności – będą Państwo spożywać własne posiłki, przywiezione z Polski. Radzimy zaopatrzyć się w żywność ekspedycyjną, między innymi liofilizaty (koszt około 500 zł za osobę).


Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Gabon należy do państw bezpiecznych i stabilnych politycznie od dłuższego czasu. Jednak w większych miastach odradzamy samotnych spacerów, szczególnie wieczorem czy nocą, gdyż zdarzają się pojedyncze przypadki przestępczości pospolitej, np. kradzieży.

Pewne ryzyko wiąże się z fotografowaniem obiektów strategicznych (mostów, budynków rządowych, anten telekomunikacyjnych itp.). W najlepszym razie grozi to skasowaniem wszystkich zdjęć z aparatu.

Uczestnikom wyprawy towarzyszyć będzie polski przewodnik i doświadczony podróżnik – Dominik Szmajda. Wyprawy ekstremalne, szczególnie po afrykańskich dżunglach, to jego żywioł. Dominik posiada szeroką wiedzę na temat tego jak poradzić sobie w lesie równikowym i jak reagować na ewentualne zagrożenia czy nieprzewidziane sytuacje. Ponadto, jego bliskie, przyjacielskie kontakty z władzami Parku Ivindo, pozwalają mu na dotarcie do miejsc niedostępnych dla przeciętnego turysty. Strażnicy parku oraz tragarze będą również towarzyszyć grupie podczas przeprawy przez dżunglę.

 

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym: pakiet AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Dodatkowo, jako że jest to wyprawa ekstremalna, ubezpieczenie uczestników będzie rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka.

 

Dżungla – warunki sanitarne

Podczas całego pobytu w PN Ivindo grupa nocuje w lesie w hamakach lub namiotach. Sprzęt biwakowy będzie transportowany częściowo na plecach uczestników, a częściowo przez tragarzy. Podczas spływów będzie można rozbijać się nad zalesionymi brzegami rzek Kongou i Dji-Dji, a na etapie trekkingu przez las – w samym środku dzikiej dżungli. Wieczorne posiłki będziemy spożywać przy ognisku, a jego rozpalanie będzie elementem szkolenia surwiwalowego. Podczas marszu przez las każdy z uczestników będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w roli maczetera torującego drogę pozostałym, a także jako nawigator – z urządzeniem GPS.

Woda w rzece Ivindo oraz leśnych strumieniach jest na tyle czysta, że można się w niej kąpać – będzie ona najlepszą formą odświeżenia się w warunkach, gdzie nie ma dostępu do prysznica i bieżącej wody. Wodę do picia będziemy uzdatniać filtrem ceramicznym – będzie na wyposażeniu wyprawy. Aby być bardziej niezależnym, polecamy zabranie ze sobą bidonu z filtrem. Oczywiście należy pamiętać o ochronie środowiska i korzystać jedynie z naturalnych kosmetyków bez dodatku substancji chemicznych. Toaleta w formie biwakowej, na łonie natury.

 

Strefa czasowa

Gabon leży w strefie czasowej GMT + 1, więc czas jest tutaj taki sam jak w Polsce, a latem przesunięty o godzinę do tyłu (w Afryce nie ma zmiany czasu na letni i zimowy).

 

Pieniądze

Oficjalną walutą Gabonu jest frank CFA, o symbolu międzynarodowym XAF oraz pełnej nazwie frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej. Frank CFA jest używany również w Czadzie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Gwinei Równikowej i Kongu. Frank dzieli się na sto centymów, ale najmniejszym nominałem jest moneta jednofrankowa.

Bieżące kursy (stan na luty 2019):

1 EUR = 656 XAF

1 USD = 583 XAF

Frank CFA związany jest sztywnym kursem z euro, więc właśnie tę walutę najlepiej zabrać ze sobą do Gabonu. Pieniądze wymienia się głównie w bankach, co czasami wiąże się z odstaniem paru chwil w kolejce. O zapas CFA warto zatroszczyć się przy okazji pobytu w stolicy, gdyż poza nią czasem trudno jest znaleźć bank lub inne miejsca wymiany.

Polskie złotówki są w Gabonie bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 150 franków to 1 złoty.

Bankomaty znajdują się w stolicy kraju oraz kilku większych miastach. Jest ich jednak mało. Najlepiej szukać ich w siedzibach banków. W Libreville oraz kilku innych większych miastach można dokonywać płatności przy pomocy kart kredytowych, głównie w hotelach należących do zagranicznych sieci. Akceptowane są karty Visa, Master Card i American Express.

Należy pamiętać, że Gabon to jedno z najdroższych państw afrykańskich, ceny bywają tu zachodnioeuropejskie. Koszt dziennego utrzymania waha się tu od 100 do 150 dolarów.

 

Ubrania i sprzęt

 • Koszula z długim rękawem z syntetycznego materiału (100%), szybkoschnąca, mocna – najlepiej z materiału typu ripstop.
 • Spodnie trekkingowe z długimi nogawkami z syntetycznego materiału (100%), szybkoschnące.
 • Rękawice ochronne – najlepiej ze skóry lub tzw. skóry ekologicznej  (nieocieplane!).
 • Nakrycie głowy podczas spływu – czapka z daszkiem lub kapelusz z rondem.
 • Buty – niskie trekkingowe/sportowe + stuptuty, ewentualnie kalosze. Trzeba liczyć się z tym, że często będą mokre. Będziemy chodzić po grząskim i podmokłym terenie – kalosze mogą być zbyt niskie. Warto dodatkowo zabrać kryte sandały typu keen (przydatne podczas spływu i obozowania).
 • Skarpetki – syntetyczne (szybkoschnące), np. z materiału coolmax.
 • Plecak o pojemności 50–70 l + wodoszczelny worek kajakowy (40–60 l), który będzie chronił przed zamoknięciem rzeczy w plecaku. Można dodatkowo zabrać małą, np. 1–2-litrową torebkę wodoszczelną, w której będziemy mieć sprzęt fotograficzny.
 • Namiot lub hamak.
 • Jeśli namiot, to możliwie lekki (maks. 2,5 kg). Karimata lub lekki materac dmuchany (do ok. 600 g.)
 • Jeśli hamak, to z moskitierą i tarpem (płachtą przeciwdeszczową). Karimata lub lekki materac dmuchany (do ok. 600 g).
 • W nocy temperatura spada do 20–24°C, można zabrać bardzo lekki śpiwór, a najlepiej koc z polaru (lżejszy).
 • Latarka czołowa.
 • Kubek stalowy (ok. 600 ml) + łyżka.
 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów.
 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru.
 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic.
 • Żywność ekspedycyjna (liofilizaty).
 • Tabletki uzdatniające wodę lub bidon z filtrem.
 • Należy zabrać również okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy.

 

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Niezbędna będzie wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w celu przepisania profilaktyki antymalarycznej. Najczęściej polecanym lekarstwem profilaktycznym jest Malarone. Jednak równie istotne jest stosowanie repelentów – szczególnie podczas pobytu w dżungli.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się także szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Służba zdrowia w Gabonie jest dość dobrze zorganizowana. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 25 EUR, dzień pobytu w szpitalu kosztuje ok. 100 EUR (bez dodatkowych świadczeń).

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

 

Przepisy celne

Przepisy celne w Gabonie są zbliżone do standardów europejskich.

 

Wizy

Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie, w Ambasadzie Francji w Warszawie, na stronie internetowej www.dgdi.ga lub za pośrednictwem aplikacji ETA (Electronic Travel Autorisation of Gabon).  Elektroniczne zezwolenie na wjazd (e-visa) dotyczy wyłącznie osób podróżujących drogą powietrzną, które przekroczą granicę na międzynarodowym lotnisku im. Leona Mba, w Libreville. E-visa nie może być wydana na czas dłuższy niż 6 miesięcy.

Przy wjeździe należy każdorazowo okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. W przypadku jego braku podróżny zostanie zobowiązany do przyjęcia szczepionki na granicy (na zasadach odpłatności). 

 

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 l.

Można wziąć mały plecak podręczny, ale bardziej polecamy torebkę wodoszczelną na ramię, która posłuży także w dżungli (informacja w opisie sprzętu).

W zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. Należy bezwzględnie stosować się do wymienionych limitów.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline / WORLDline.

 

Transport

Na terenie Gabonu poruszamy się własnym transportem – wygodnym samochodem terenowym.

W programie wyprawy jest także nocny przejazd pociągiem – uczestnicy będą podróżowali w wagonie z miejscami leżącymi oraz klimatyzacją. Może się zdarzyć że konieczne będą przejazdy taksówkami.

W czasie ekspedycji po Parku Ivindo grupa przemieszcza się pieszo przez dżunglę lub wiosłuje po rzece w lekkich pontonach.

 

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

 

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Gabonu to +241. W kraju jest czterech operatorów telefonii komórkowej: Airtel (dawniej Zain i Celtel), Libertis (Gabon Telecom), Moov, Azur.

Nie wszyscy polscy operatorzy umożliwiają połączenia roamingowe z Gabonu. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy Państwa operator ma podpisaną umowę z gabońskimi partnerami.

Połączenia roamingowe kosztują 10–15 zł za minutę i 1,00–1,50 zł za SMS. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z lokalnej karty SIM, połączenia z Polską będą wtedy sześć razy tańsze a SMS-y dwa razy tańsze.

Lokalne karty SIM można dostać za darmo (np. na lotnisku w Libreville). Połączenia głosowe z Polską, w zależności od wybranego operatora, kosztują 100–300 CFA, a wysłanie SMS-a do Polski 60–100 CFA.

Na dostęp do Internetu można liczyć we wszystkich większych miastach. Godzina połączenia kosztuje od 400 do 700 CFA. Kilku operatorów telefonii komórkowej oferuje Internet mobilny – siedmiodniowy abonament z limitem 100 MB kosztuje 2 500 CFA.

Należy być przygotowanym na brak dostępu do internetu w lesie równikowym. Nie będzie także możliwości kontaktu telefonicznego, ponieważ są to rejony bez zasięgu sieci komórkowych.

 

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych (poza pobytem w dżungli) jest dostęp do elektryczności.

Napięcie w Gabonie wynosi 220 V. Obowiązują tutaj europejskie gniazda elektryczne i wtyczki typu C oraz typu C-2.

Przeprawa przez las równikowy oczywiście wiąże się z brakiem dostępu do elektryczności. Noclegi zorganizowane będą w stylu biwakowym. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dobrej latarki – najlepiej czołówki.

 

Jednostki miary

Benin stosuje system metryczny.