KILIMANJARO MACHAME ROUTE

Choć celem wędrówki jest zdobycie szczytu, to prawdziwym powodem, by wyruszyć na tę wyjątkową wyprawę na Czarny Ląd, jest pokonanie drogi do niego. Trekking na Kilimanjaro widokową trasą Machame Route pozwoli podziwiać jedyny w swoim rodzaju krajobraz ośnieżonych szczytów i równiny afrykańskiej.
Kraje
Tanzania
Ilość osób
6 osób
Termin (8 dni)
29.07.2021 - 05.08.2021
Cena
od 2650 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Dodatkowym atutem tego programu jest doświadczony, przewodnik górski, który z sukcesem od wielu lat wprowadza naszych gości na dach Afryki! Elżbieta Wiejaczka, poza Kilimanjaro, zdobywała inne góry Afryki (Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę). Ukończyła kilka kierunków studiów, w tym etnologię i antropologię kulturową. Kilka lat temu podczas podróży poślubnej przejechała na rowerze 7560 km po drogach i bezdrożach Czarnego Lądu, od Namibii do Kenii, o czym można przeczytać również w książce „Pięć kilometrów do bomby”. Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii. Uwielbia poznawanie nowego, życie w podróży i pisanie. Wyznaje zasadę, że otwartość i szczery uśmiech są najlepszą ochroną podczas dalekich podróży. Jeśli chcecie przeżyć niesamowitą przygodę pod okiem doświadczonego przewodnika – ta wyprawa jest właśnie dla Was! Zapraszamy Was na afrykańskie szczyty!

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO TANZANII

Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przelot do Tanzanii z przesiadką w jednym z bliskowschodnich lub europejskich portów lotniczych. Przylot do regionu Kilimanjaro w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Przejazd do hotelu lub lodge położonej w Moshi (czas transferu: ok. 2 godz.) lub Aruszy (czas transferu: ok. 1 godz.) Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu lub lodge.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

w zależności od dostępności: Ameg Lodge, https://www.ameglodge.com/, Hotel Sal Salinero https://www.salsalinerohotel.com/kilimanjaro.html lub Ilboru Lodge, https://www.ilborusafarilodge.com/ *

Dzień 2
POCZĄTEK TREKKINGU – PARK NARODOWY KILIMANJARO – MACHAME CAMP – TREKKING PRZEZ LAS DESZCZOWY

Po śniadaniu udamy się pod bramy Parku Narodowego Kilimanjaro (czas transferu: ok. 20 min.), gdzie omówimy szczegóły trasy najpiękniejszej drogi prowadzącej na szczyt – Machame Route. Rozpoczynamy trekking na najwyższą górę Afryki (5895 m. n.p.m.). Po przejściu bramy lasów deszczowych w ciągu 4–5 godzin dojdziemy na wysokość około 3000 m, gdzie zaczyna się królestwo senecji, lobelii i niespotykanych rozmiarów dziurawca. Kolejne piętra wegetacyjne to oszałamiające bogactwo flory i zapierające dech w piersiach widoki, które będą towarzyszyć nam przez całą wędrówkę. Po całodniowym marszu dotrzemy do Machame Campsite (3100 m). Nocleg w obozie, kolacja przygotowana przez kucharzy.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Machame Campsite (3100 m)

Dzień 3
KILIMANJARO – SHIRA CAMPSITE – WRZOSOWA DOLINA

Po śniadaniu opuścimy piętro lasów deszczowych, by kontynuować trekking pnącą się ścieżką, która przecina małą dolinę i biegnie wzdłuż pokrytej wrzosami stromej, skalistej grani. Na tych wysokościach dominują wrzosowiska, czyli bezleśne formacje zimozielonych (nie gubiących na zimę liści) krzewinek, rosnących na glebach piaszczystych lub kwaśnych. Po dotarciu na koniec grani skręcimy na zachód. Droga prowadzi nas wzdłuż doliny rzeki na wysokości 3658 m (5–7 godz. marszu). Nocleg w Shira Campsite na wysokości 3800 m.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Shira Campsite (3800 m)

Dzień 4
KILIMANJARO – BARRANCO CAMPSITE – ZĄB REKINA

Na tym etapie trekking odbywa się po terenach półpustyni o skąpej roślinności przystosowanej do wymagających warunków klimatycznych. Na płaskowyżu Shira obieramy kierunek na wschód, w ku szczytowi Kibo, a następnie zbaczamy na południowy wschód na drogę do wulkanicznej wieży skalnej nazywanej Zębem Rekina. Po minięciu tej formacji skalnej napotkamy skrzyżowanie i wybieramy drogę prowadzącą na jeden z największych lodowców Afryki – Arrow. Czas marszu to 5–7 godzin. Nocleg w Barranco Campsite na wysokości 3950 m.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Barranco Campsite (3950 m)

Dzień 5
KILIMANJARO – BARAFU CAMPSITE – ŚCIANA SKALNA BARRANCO

Po opuszczeniu obozu kontynuujemy marsz stromą granią przechodzącą obok ściany skalnej Barranco i przecinającą dolinę Karanga. W tych ekstremalnych warunkach rosną tylko trzy gatunki trawy tussock. To strefa alpejskiej pustyni, gdzie w warunkach suszy (suma opadów jest mniejsza niż 200 mm rocznie) rośliny potrafią znosić zarówno nadmierne zimno i intensywne słońce (tego samego dnia). Podczas wspinaczki można także znaleźć kwiaty z rodziny astrowatych. Te jasne, żółte, podobne do stokrotki rośliny to najweselszy akcent kolorystyczny na tych wysokościach.
Po dotarciu do skrzyżowania łączącego szlak z Mweka Route, wybierzemy ścieżkę prowadzącą do Barafu Campsite położonego na wysokości 4600 m – naszego miejsca noclegowego. Tego dnia zaliczymy około 8–9 godzin marszu. Z obozu widać dwa inne wielkie szczyty Afryki – Górę Meru i Mawenzi.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Barafu Campsite (4600 m)

Dzień 6
KILIMANJARO – ZDOBYCIE SZCZYTU – MWEKA CAMPSITE

Wyruszamy nocą (ok. północy) i przez ok. 2 godziny maszerujemy drogą na szczyt między lodowcami Rebmann i Ratzel. Trekking do grani krateru Stella Point (5745 m). Ta część wspinaczki zabiera 6–7 godzin. Na Stella Point można zatrzymać się na krótki odpoczynek i podziwiać wspaniały wschód słońca (przy sprzyjającej pogodzie). Po przejściu grani, śniegów i lodów nadchodzi najważniejszy etap wspinaczki: ok. 1,5-godzinny marsz po dość płaskim terenie do najwyższego punktu Afryki – Uhuru Peak – Szczytu Wolności. Dookoła połacie śniegu i niezapomniana panorama.
Schodzimy ze szczytu prosto do kempingu Mweka Campsite z przerwą w Barafu na lunch. Na tym etapie mogą przydać się kijki, gdyż droga pokryta jest luźnym żwirem. Marsz w dół do obozu zajmuje 5–7 godzin. Camp Mweka położony jest w górnej części lasu deszczowego, gdzie późnym popołudniem można spodziewać się mgieł lub deszczu. Wieczorem ostatnia kolacja w górach i zasłużony sen.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Mweka Campsite (3090 m)

Dzień 7
OSTATNI DZIEŃ TREKKINGU – TRANSFER NA LOTNISKO - DLA CHĘTNYCH MOŻLIWOŚĆ ROZSZERZENIA PROGRAMU

Ostatni dzień trekkingu z Campu Mweka do bram Parku Narodowego. U podnóża chwila relaksu, zasłużony lunch, zakupy pamiątkowych upominków, koszulek, wręczenie certyfikatów zdobycia Dachu Afryki i oczywiście butelka zimnego piwa Kilimanjaro. Następnie pożegnanie z przewodnikiem i przejazd na lotnisko. Przed wylotem będzie jeszcze możliwość odświeżenia się w lodge, położonej przy lotnisku Kilimanjaro. Dla chętnych możliwość rozszerzenia programu na zamówienie o dowolne safari bądź wypoczynek na Zanzibarze (cena do ustalenia z biurem AFRICAline).

Wyżywienie
śniadanie / lunch
Zakwaterowanie

wylot do Europy

Dzień 8
PRZYLOT DO WARSZAWY

Lądowanie w Warszawie w godzinach porannych lub wczesnopopołudniowych.

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline podczas trekkingu (w opcji "z polskojęzycznym przewodnikiem")
Trekking na Kilimanjaro (w tym usługi lokalnego przewodnika, kucharza i tragarzy)
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Opiekę anglojęzycznego kierowcy-przewodnika
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (7-osobowa Toyota Landcruiser 4x4 z otwieranym dachem)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji "płatne dodatkowo"
Ubezpieczenie Flying Doctors
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa– Kilimanjaro–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 2500-4000 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Wyżywienia nie wymienionego w sekcji „Cena zawiera”
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 200 USD od osoby za trekking)
Dopłaty do namiotu i pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 250 USD)
Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
Wizy (koszt dodatkowy: 50 USD od osoby)
Napojów alkoholowych (w części safari także bezalkoholowych)
Własnych wydatków
Ewentualnego rozszerzenia pobytu o pakiet safari lub pobyt na Zanzibarze (cena do ustalenia z biurem AFRICAline)
Kontakt