KOMORY – WYPRAWA NA KSIĘŻYCOWY ARCHIPELAG

Podróż przez zagubiony na oceanie, niezwykły archipelag.
Kraje
Komory
Ilość osób
4 osoby
Termin (17 dni)
20.10.2019 - 05.11.2019
Cena
od 1670 EUR + 8000 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Termin (17 dni)
01.02.2019 - 17.02.2019
Cena
od 1670 EUR + 8000 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Senna atmosfera zagubionego księżycowego archipelagu rozrzuconego na Oceanie Indyjskim zachęca do odkrycia tego nietypowego kierunku podróży. Podczas wyprawy czeka nas także emocjonująca wspinaczka stokami porośniętymi wilgotnym lasem równikowym, by podziwiać jeden z najbardziej magicznych wschodów słońca w życiu. Kontrast wysokich gór i malowniczych wybrzeży to jeden z największych atutów komorskich krajobrazów. Nie zabraknie pięknych miasteczek, lokalnego folkloru i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, m.in. wielkich zielonych żółwi składających jaja na plaży przy świetle księżyca czy nietoperza Livingstone’a, który jest zagrożony wyginięciem.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY NA KOMORY

Wylot z Polski do Związku Komorów, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO MORONI

Po wylądowaniu w Moroni, na lotnisku Hahaya czeka nas odprawa i formalności wizowe. Resztę dnia spędzimy w hotelu, gdzie zjemy kolacje i odpoczniemy po podróży.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie

Zakwaterowanie: Hotel Jardin de la Paix ***, http://comores-jardindelapaix.com/

Dzień 3
MORONI – ZWIEDZANIE MIASTA

Wyprawę rozpoczniemy od zwiedzania Moroni. Uliczkami medyny Mtsangani będziemy odkrywać stolicę Wielkiego Komora. Medyna to najstarsza część miasta, wzniesiona z ciemnego, wulkanicznego kamienia, której niskie domy stłoczone są wzdłuż wąskich, krętych ulic. W tych miniaturowych arteriach wciąż jeszcze znaleźć można maleńkie sklepiki i warsztaty. Choć zewsząd otaczać nas będą czarnoskórzy mieszkańcy wyspy, różnobarwność kolorów, stłoczone ulice, zapach przypraw, dochodzący gwar rozmów w różnych językach, z których najbardziej słyszalny jest arabski, sprawia, że możemy poczuć się jak na targu południowych krańców Magrebu. Wiele napotykanych tutaj kobiet pokrywa twarze sproszkowanym drewnem sandałowym – nazywanym przez nie maską piękności, która chroni ich twarze przed promieniami słońca. Obejrzymy stary, zbudowany w XV wieku meczet piątkowy Badjanani, a także odwiedzimy kościół misji katolickiej w Moroni, gdzie poznamy księdza Jana – Polaka, jedynego katolickiego kapłana w całym Związku Komorów. Jego praca jest bardzo trudna, gdyż zgodnie z konstytucją islam jest jedyną religią państwową tego kraju i każda działalność skierowana na szerzenie chrześcijaństwa traktowana jest jako przestępstwo przeciwko państwu. Wczesnym popołudniem powrócimy do hotelu. Czas na wypoczynek na plaży Insandria, która urzeka kontrastem między turkusowymi wodami oceanu, jasnym piaskiem i ciemnymi wulkanicznymi skałami.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Jardin de la Paix ***, http://comores-jardindelapaix.com/

Dzień 4
ZWIEDZANIE PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI WIELKIEGO KOMORA – WYSPA ŻÓŁWI – SKAŁY SMOKA

Po śniadaniu czeka nas całodzienne zwiedzanie północnej części wyspy. Ruszymy na płaskowyż Diboini, by zobaczyć znajdujące się tam stożki wulkaniczne. Odwiedzimy miejscowości Mnoungou i Mbeni, gdzie będziemy mogli obserwować, jak w prostych warunkach uzyskuje się destylat z kwiatów ylang ylang, który jako naturalny olejek służy do produkcji najdroższych perfum świata. Będziemy podziwiać ruiny pałacu Sułtana Zwycięzcy i sławną konstrukcję Ngoulou z końca XIX wieku, perełkę architektury stalowej. W ciągu dnia przewidziany jest odpoczynek, lunch w lokalnej restauracji i pobyt na plaży Wyspy Żółwi. Wyruszymy również do Skały Smoka, ciekawej formacji skalnej do złudzenia przypominającej ogon smoka albo dinozaura. Znajduje się tu również najstarszy baobab na wyspie, który za czasów sułtanatu służył za więzienie. Droga, którą będziemy podążali, wiedzie blisko pięknej, pokrytej białym piaskiem plaży. Częstym widokiem są niepokryte roślinnością świeże rozlewiska lawy. W pobliżu znajdują się liczne meczety, nierzadko wokół palm lub baobabów na murowanych ławkach siedzą mężczyźni. Kobiety są odziane w czarne długie stroje i białe chusty na głowach. Pod koniec dnia dotrzemy do cmentarza, gdzie leżą szczątki pierwszych Europejczyków, którzy rozbili się na Komorach w 1495 roku. Po południu powrócimy do hotelu na odpoczynek, chwilę wolnego i kolację.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Jardin de la Paix ***, http://comores-jardindelapaix.com/

Dzień 5
ZWIEDZANIE POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI KOMORA WIELKIEGO – WIZYTA W MANUFAKTURZE SNYCERKIEJ – DEGUSTACJA HOMARÓW – RELAKS NAD OCEANEM

Tego dnia udamy się na zwiedzanie południowej części wyspy. W miejscowości Singani będziemy mogli obejrzeć skutki ostatniej erupcji wulkanu. Większość miasteczka pochłonięta została przez rozlewiska lawowe. W Mitsoudjé obejrzymy manufaktury snycerskie specjalizujące się w zdobnictwie i rzeźbie, wykorzystujące szlachetne odmiany drzew, w tym hebanu sprowadzanego z Madagaskaru, palisandru czy drzewa różanego. Jeżeli połowy tego dnia pozwolą, będziemy uczestniczyli w degustacji świeżo złowionych homarów. Po dotarciu do Chindini, stolicy lokalnego rybołówstwa, odpoczniemy na pięknej, pokrytej białym piaskiem plaży. Chętni będą mogli wykąpać się w turkusowych wodach oceanu. Po zażyciu kąpieli, zarówno wodnej, jak i słonecznej, udamy się w drogę powrotną do hotelu, Gdzie zjemy kolację i zbierzemy siły przed czekającą nas następnego dnia wspinaczką na wulkan Karthala.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Jardin de la Paix ***, http://comores-jardindelapaix.com/

Dzień 6
WSPINACZKA NA WULKAN KARTHALA (OPCJA)– NOC NA KRAWĘDZI KRATERU

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na dwudniową wyprawę na jeden z największych czynnych wulkanów świata – Karthala. Piesza wędrówka rozpocznie się w położonej na zboczu wulkanu wiosce Boboni, do której dojedziemy minibusem. Naszą trasę podzielimy na dwa etapy, a noc spędzimy na krawędzi krateru. Droga do obozowiska zajmie nam cały dzień, stopniowo mijać będziemy zmieniające się krajobrazy. Całkowite przewyższenie do pokonania tego dnia to 1100 m. Nocleg i kolacja pod namiotami na wysokości 1600 m n.p.m. w stworzonym przez nas polskim campie Karthala będzie unikatowym przeżyciem.

Osoby nieuczestniczące w trekkingu mogą relaksować się w hotelu i korzystać z jego infrastruktury (płatne dodatkowo)

Wyżywienie
śniadanie/ lunch / kolacja
Zakwaterowanie

camp Karthala (namioty typu iglo, karimaty, śpiwory; brak bieżącej wody)

Dzień 7
WSPINACZKA NA WULKAN KARTHALA (OPCJA) – ZDOBYCIE SZCZYTU – ZEJŚCIE DO NVOUNI

Śniadanie o świcie. Jeśli dopisze nam bezchmurne niebo, będziemy mogli podziwiać wschód słońca wyłaniającego się zza szczytu wulkanu. Karthala to wulkan tarczowy, a zarazem najwyższy szczyt Komorów (2361 m n.p.m). Zbudowany z bazaltów i tufów posiada krater o wymiarach 3×4 km i głębokości ponad 260 m. Od wysokości 1800 m n.p.m. wiecznie zielone lasy ustąpią miejsca rozległym wrzosowiskom. Na zboczach wulkanu żyje wiele endemitów, w tym cztery gatunki ptaków: muchołówka, szlarnik kraterowy, dziwogon brązowoskrzydły i syczek stokowy. Przed dotarciem na szczyt znajdziemy się w strefie jałowej ziemi. Po odpoczynku zaczniemy zejście z wulkanu w kierunku miejscowości Nvouni, z której popołudniu przejedziemy do naszego hotelu. Suma podejść i zejść tego dnia to 2500 m (700 m w górę i 1800 m w dół). Czas wolny, plażowanie. Kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Jardin de la Paix ***, http://comores-jardindelapaix.com/

Dzień 8
REJS NA WYSPĘ SKARBÓW – NOCNE PODGLĄDANIE SKŁADAJĄCYCH JAJA ŻÓŁWI

Po śniadaniu wyruszymy do portu w Chindini. Wypłyniemy w dwugodzinny rejs na najmniejszą wyspę archipelagu – Moheli, zwanej Wyspą Skarbów. Po dotarciu na wyspę zakwaterujemy się w hotelu złożonym z klimatycznych bungalowów. Do kolacji czas wolny, a wieczorem, po 22.00, udamy się z lokalnym przewodnikiem na plażę, by przy świetle latarki obserwować wielkie żółwice składające tu każdej nocy jaja. Co ciekawe, to jedyne miejsce na ziemi, gdzie żółwice składają jaja całorocznie, a nie okresowo jak w innych regionach świata.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les bungalows d Itsamia **

Dzień 9
WYSPA MOHELI (WYSPA SKARBÓW)

Wyspa Moheli to najmniejsza, najdziksza i najsłabiej zagospodarowana wyspa Archipelagu Komorów. Leży między Wielkim Komorem i Anjouanem. Zdaniem wielu to najpiękniejsza wyspa całego archipelagu. Przyroda stworzyła tu wiele niesamowitych zakątków – liczne skaliste półwyspy, baobaby rosnące w pobliżu morskiego brzegu, małe plaże otoczone pochylonymi palmami i gęstymi zaroślami. Wnętrze Moheli to góry, których zbocza porasta gęsta, splątana dżungla. Wieczorem, jeżeli doświadczymy przerwy w dostawie prądu, co w tej części świata dość często się zdarza, będziemy mogli rozpalić ognisko i poczuć się trochę jak Robinsonowie Crusoe w tym prawie bezludnym miejscu. Program naszego pobytu na wyspie jest elastyczny i zgodny z naszymi zainteresowaniami. Będziemy mogli wybrać się na bezludne wysepki otaczające Moheli lub udać się do dżungli na poszukiwanie jednego z największych i endemicznych gatunków Komorów: nietoperza Livingstone’a czyli rudawki komorskiej. Nietoperz ten zamieszkuje gęste lasy porastające górskie doliny. Żywi się kwiatami i owocami drzew figowych. Jest gatunkiem prawie wymarłym, jego populacja liczy niewiele ponad tysiąc osobników.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les bungalows d Itsamia **

Dzień 10
WYSPA MOHELI (WYSPA SKARBÓW) – REJS DŁUBANKĄ - PIKNIK NA WYSPIE TRĘDOWATYCH

Chętni będą mogli udać się na spotkanie lemura Mongos, obecnego na wyspach Moheli i Anjouan. Po drodze na pewno spotkamy licznie występujące tu kameleony, z których niektóre są endemitami występującymi tylko na Komorach. Możemy wybrać się na rafę koralową, do Morskiego Parku Moheli, na spotkanie różnorodnej fauny morskiej, kolorowych ryb o egzotycznych kształtach, licznie tu zamieszkujących delfinów, żółwi, w tym gatunku żółwia zielonego. Wieczorem na połów wyruszają leniwie poruszające się dłubanki z bocznym pływakiem, na których dziobie dla oświetlenia używa się lamp naftowych.

Jeżeli passaty pozwolą i morze będzie spokojne, przewidziana jest wspólna wyprawa dłubanką-katamaranem i piknik na Wyspie Trędowatych.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les bungalows d Itsamia **

Dzień 11
PRZELOT NA WYSPĘ ANJOUAN – ZWIEDZANIE PORTOWEGO MIASTECZKA MUTSAMUNDU – PRZEJAZD DO MOYO

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy na lokalne małe lotnisko Bandri Salam, skąd awionetką polecimy na wyspę Anjouan, zwanej tu Perłą Oceanu Indyjskiego. Po przybyciu na wyspę udamy się na zwiedzanie stolicy – portowego miasteczka Mutsamudu. Nad zabudową górują mury cytadeli. Dawniej warownia była ostoją sułtańskiej władzy. Na murach, które powoli zarastają tropikalną roślinnością, do dziś zachowały się wycelowane w kierunku portu armaty. Mutsamudu to najciekawsze i najbardziej malownicze miasto na Komorach. Wśród gęstej i bezładnej zabudowy medyny, bardzo przypominającej tę na Zanzibarze, wyróżnia się mocna bryła meczetu z oryginalnym minaretem. Schodząc w dół, zagłębimy się w labiryncie wąskich, wielokolorowych, pełnych handlowych kramików uliczek. Centralnym punktem miasta jest rozległy, zacieniony plac. Jeden z jego zakątków zajmuje targ rybny. Sprzedawane tu ryby bywają na tyle okazałe, że dowozi się je taczkami. Niedaleko, przy miejscowym bazarze, zobaczymy halę pod kolumnadą pomalowaną na kolor błękitnego nieba, a nad kramami wysuniętymi na świeże powietrze powiewać będą różowe płachty tkanin chroniące sprzedawców i towar przed żarem słońca. Po opuszczeniu miasta ruszymy wzdłuż kamienistych plaż na zachód, wspinając się na urwiska, małe przełęcze i przecinając fragmenty dziewiczego, tropikalnego lasu. W wioskach po drodze zobaczymy niespiesznie toczące się życie. Po dotarciu do Moya zakwaterujemy się w bungalowach na plaży. Czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Bungalows de la Plage de Moya **

Dzień 12
WYSPA ANJOUAN – ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK

W czasie dwudniowego pobytu na wyspie Anjouan czas podzielimy na dalsze zwiedzanie wyspy, zapoznanie się z zamieszkującą tu ludnością, odwiedziny u rybaków, degustację owoców morza i wycieczki w góry. Nie zabraknie oczywiście wypoczynku na plaży, kąpieli, opalania się i podziwiania bogatej fauny i flory oceanu. Wieczory spędzać będziemy na tarasie w hotelu. Tak jak na wyspie Moheli, będziemy mogli rozpalić ognisko, a zamiast kiełbasek piec smakowite owoce morza.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Bungalows de la Plage de Moya **

Dzień 13
WYSPA ANJOUAN – ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK – CYRK BAMBAO – WODOSPADY CHUTES DE TATRINGA

W samej wiosce Moya, niedaleko naszych bungalowów, szosa zaczyna się wspinać ostro do góry. Z poziomu morza dotrzemy na wysokość ponad tysiąca metrów. Każdy zakręt odsłaniać nam będzie nowy wspaniały widok na ocean i wybrzeże. Dostaniemy prawdziwego zawrotu głowy, gdy dotrzemy pod przełęcz, skąd otworzy się widok na wielki błękit bezkresnego oceanu. Szosą dotrzemy do Cyrku Bambao – dużego, naturalnego skalnego kotła ze stromymi zboczami porośniętymi dżunglą. Przystaniemy przy wodospadach Chutes de Tatringa. W Bambao zobaczymy stary meczet i cztery złocone kopuły stosunkowo nowego grobowca, w którym spoczywa pierwszy prezydent niepodległych Komorów, Ahmed Abdallah.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Bungalows de la Plage de Moya **

Dzień 14
REJS DO MORONI – DZIEŃ PEŁEN TRADYCYJNEGO TAŃCA I ŚPIEWU

Wcześnie rano pojedziemy do portu w Mutsamudu, skąd popłyniemy do Moroni, stolicy Wielkiego Komora, a zarazem stolicy państwa Związku Komorów. Rejs będzie trwał ponad trzy godziny. Będziemy uczestniczyli w tradycyjnych tańcach komorskich oraz zapoznamy się z tradycją wielkiego ślubu Komorczyków. Dzień wypełniony będzie śpiewem, tańcami i wrażeniami. Po zakwaterowaniu i kolacji czas wolny.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Retaj International ****, http://www.retajmoroniresort.com/

Dzień 15
MORONI – WYPOCZYNEK

Przed czekającym nas powrotem do Polski cieszymy się ostatnimi chwilami na wyspie, które można wykorzystać na plażowanie, rejs pirogą w poszukiwaniu delfinów lub ostatnie zakupy.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Retaj International ****, http://www.retajmoroniresort.com/

Dzień 16
WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 17
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot międzynarodowy na trasie Warszawa–Moroni–Warszawa
Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Ubezpieczenie
Przelot z wyspy Moheli na wyspę Anjouan
Wyżywienie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym
Trekking na wulkan Karthala w dniach 6-7 (w tym cenę przewodnika, tragarzy, wyżywienia, namiotów i całej logistyki)
Kontakt
Wizy (koszt dodatkowy:30 EUR od osoby)
Sportów wodnych, nurkowania
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 200 EUR)
Przewodników i opłat w parku morskim na Moheli i miejscach wymagających opłat za zwiedzanie oraz prawo wstępu (koszt dodatkowy: ok. 80 EUR od osoby)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 50 EUR od osoby)
Kontakt