KONGO BRAZAVILLE – NA SZLAKU PIERWOTNYCH LASÓW RÓWNIKOWYCH

Niezwykła podróż do serca środkowoafrykańskiej dżungli, przywodząca na myśl „Jądro ciemności” Josepha Conrada.
Kraje
Kongo - Brazzaville
Ilość osób
6
Termin (13 dni)
27.09.2019 - 09.10.2019
Cena
od 4330 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Termin (17 dni)
27.09.2019 - 13.10.2019
Cena
zależna od ilości chętnych osób
Wariant rozszerzony o Demokratyczną Republikę Konga (Kinszasa)
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Niezwykła podróż do serca środkowoafrykańskiej dżungli, przywodząca na myśl „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Wyprawa pozwalająca na obserwację goryli nizinnych, szympansów, mandryli, panter, hipopotamów i wielu rzadkich gatunków zwierząt z tradycyjnej drewnianej pirogi płynącej w zupełnej ciszy w głąb pierwotnego lasu równikowego. Kongo zachwyci poszukiwaczy przygód, urodzonych odkrywców i miłośników nietypowych kierunków wypraw.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
Wylot z Polski

Wieczorem wylot z Warszawy do Brazzaville, z jedną lub dwoma przesiadkami.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
Brazzaville

Po wylądowaniu w stolicy Konga – Brazzaville – udamy się na odprawę paszportową i celną. Na miejscowym lotnisku Maya Maya oczekiwać nas będą przedstawiciele lokalnego biura podróży, następnie wynajętym minibusem pojedziemy do hotelu. Po zakwaterowaniu czas wolny i pierwsze zwiedzanie miasta. Obejrzymy targ miejski, muzeum pamięci Pierre’a Savorgnana, Bazylikę św. Anny zbudowaną w 1892 roku i wiele innych. Wieczorem kolacja w poleconej przez naszego lokalnego partnera restauracji – Restaurant les Paradis.
Nocleg i odpoczynek.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 3
Brazzaville – Rezerwat Lesio-Louna (safari 4×4)

Rano po śniadaniu początek przygody. Nasze safari 4×4 rozpoczniemy, kierując się na północ Konga do rezerwatu goryli Lesio-Louna. Rezerwat słynie z występujących tam goryli nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują licznie również inne zwierzęta, jednak spotkanie ich nie jest pewne. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w ośrodku należącym do fundacji, której celem jest ochrona naczelnych, w szczególności goryli nizinnych, rozpoczniemy naszą wizytę w rezerwacie. Tego dnia odwiedzimy tzw. goryle przedszkole, gdzie spotkamy młode goryle uratowane z rąk grasujących kłusowników, z którymi władze Konga od lat prowadzą bezwzględną wojnę. Dorosłe goryle wypuszczane są na wolność. Po południu odwiedzimy przepiękne, osadzone w tropikalnej scenerii jezioro Blue Lake. Dla chętnych kąpiel w wodach jeziora.
Wieczorem kolacja przygotowana przez kucharza zaproszonego przez kongijskiego organizatora wyprawy.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Camp – ośrodek fundacji w Iboubikro

Dzień 4
Rezerwat Lesio-Louna – Brazzaville (safari 4×4)

Po wczesnym śniadaniu rozpoczynamy dalsze zwiedzanie rezerwatu. Wyruszymy na spotkanie goryli żyjących w warunkach półwolności – na odgrodzonym terenie. Większość naturalnej granicy terytorium, które zamieszkują goryle, stanowi otaczająca rzeka – goryle nie lubią pływać. Zbliżymy się do nich na odległość kilkunastu metrów, obserwując je z łodzi, w momencie gdy pracownicy parku będą częstować zwierzęta przysmakami. Czas obcowania z gorylami jest nielimitowany. Jedynym ograniczeniem jest harmonogram wyprawy. Tego dnia na pewno zrobimy dużo zdjęć. Następnie naszą motorową łodzią będziemy płynąć wzdłuż rzek Louna i Lefini, które rozdzielają oba rezerwaty (Lesio-Louna i Lefini), do miejsc zwanych Abio i Ipope. Odkryjemy niezwykłe krajobrazy: sawannę, leśne bagna, wiele małych leśnych sawann, gdzie można wypatrywać hipopotamów. Tropikalny las wzdłuż rzeki i wyrastające wprost z gąszczu zieleni klifowe, pionowe formacje skalne nasuwają skojarzenia z widokami z filmu „Jurassic Park” – brakuje tylko dinozaurów. Wczesnym popołudniem wsiądziemy do naszych samochodów 4×4 i ruszymy w drogę powrotną do Brazzaville. Wieczorem kolacja w restauracji Mongali.
Wieczorem kolacja, nocleg.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
Brazzaville – Dolisie (bus Toyota Hiace AC)

Po wczesnym śniadaniu i zmianie środka lokomocji na klimatyzowany busik wyruszymy w drogę do miasta Dolisie, będącego trzecim co do wielkości miastem Konga. Odległość dzieląca nas od Dolosie, znajdującego się na obrzeżach rezerwatu Tsoulou, wynosi 359 km. Asfaltowa droga, którą będziemy jechali, przebiega w pobliżu wzgórz, wśród sawann i lasów. Obfituje w niepowtarzalne krajobrazy, które uwiecznimy na zdjęciach. Tuż przed dotarciem do Dolisie zobaczymy ciekawe w swojej formie obłe/pagórkowate wzniesienia pokryte soczysto zieloną trawą. Rezerwat Tsoulou słynie właśnie z nich. Warto zabrać ze sobą lornetkę. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Royal Business Dolisie ***

Dzień 6
Dolisie – Rezerwat biosfery Dimonika (UNESCO)

Rano wybierzemy się na krótkie zwiedzanie miasta, w tym targu ze sprzedawaną tu zwierzyną leśną (węże boa, pancerniki, antylopy i inne). Następnie wyruszymy do rezerwatu biosfery Dimonika, położonego w środkowych górach Majombe. Rezerwat od 1988 roku jest obecny na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego teren w większości pokrywają lasy tropikalne i roślinność sawanny. Dzika przyroda w tym rezerwacie jest różnorodna i bogata. Rezerwat położony jest pośród wzgórz, niektóre wzniesienia sięgają ponad 800 m n.p.m. Choć od Oceanu Atlantyckiego dzieli go zaledwie 50 km, w niczym nie przypomina terenu nadmorskiego. Górskie potoki w scenerii tropikalnego lasu, gdzieniegdzie urozmaiconego górującymi nad dżunglą palmami. Będziemy nocować w środku rezerwatu Dimonika. Po zakwaterowaniu w godzinach popołudniowych odwiedzimy miejscowość znajdującą się u podnóży oberży, w której będziemy nocowali. Powrót do hotelu i wolny wieczór pośród tropikalnego lasu, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Auberge Vigoureuse ***

Dzień 7
Rezerwat biosfery Dimonika – Pointe Noire

Po śniadaniu i krótkim wykładzie – historycznym wprowadzeniu w nieodległe czasy kolonialne – rozpoczniemy zwiedzanie rezerwatu Dimonika i tych obiektów, które pozostały po kolonach. Staniemy twarzą w twarz z pasmem górskim Mayombe. Spektakularna sceneria i widok na otaczający góry pierwotny las zachwyci każdego. Będziemy mogli zobaczyć proces wydobywania złota, a nawet porozmawiać osobiście z poszukiwaczami tego kruszcu. Ich działalność niestety powoduje degradację naturalnego środowiska. Wczesnym popołudniem powrócimy do współczesności. Czeka nas dalsza droga na zachód Konga. Pod koniec dnia dojedziemy do Pointe Noire. Jeżeli zdążymy, odwiedzimy targ pamiątek i rękodzieła.
Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Best Huis ***

Dzień 8
Pointe Noire – P.N. Conkouati-Douli (UNESCO) – (Safari 4×4)

Rankiem wyruszymy w drogę do Parku Narodowego Conkouati-Douli. Rozpoczniemy kolejne safari 4x4. Park Narodowy Conkouati-Douli jest uznanym przez UNESCO parkiem przybrzeżnym. Park jest najbardziej zróżnicowanym biologicznie rezerwatem w Republice Konga i obejmuje jedyny chroniony obszar morski w kraju.Po dojechaniu do rezerwatu nastąpi zakwaterowanie w bungalowach i spotkanie z zespołem parku. Późnym popołudniem przewidziane jest pierwsze safari. W typowym tu krajobrazie gęstego pierwotnego lasu i rozległych sawann będziemy mieć spore szanse spotkania leśnych słoni (stad liczących do 25 osobników, w tym młodych) wychodzących z lasu gdy robi się chłodniej o zachodzie słońca, a także dziko żyjących goryli nizinnych i bawołów leśnych. Wieczorem czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego)

Dzień 9
P.N. Conkouati-Douli

Po śniadaniu wybierzemy się łodzią motorową w rejs, by dotrzeć do lasów namorzynowych rosnących wzdłuż wybrzeża oceanu i odwiedzić 3 wyspy w słynnym trójkącie Douli. Wyspy zamieszkałe są przez kolonie i rodziny szympansów, żyjące na tzw. półwolności, odgrodzone rozlewiskami wody. Będziemy świadkami ich karmienia, tak jak w przypadku wcześniej odwiedzanych goryli w rezerwacie Lesio-Louna, obserwując je z odległości około 15–20 metrów. Zwierzęta objęte są międzynarodowymi działaniami ochronnymi. W środku rozległego parku narodowego przyroda jest wolna od działań kłusowniczych czy innej niepożądanej ludzkiej ingerencji. Pod wieczór kolejne safari 4×4 w poszukiwaniu słoni, goryli, bawołów i innych zwierząt. Wieczorem czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Camp Conkouati-Douli (ośrodek należący do zarządu Parku Narodowego)

Dzień 10
P.N. Conkouati-Douli – Pointe Noire

Jeśli poprzedni dzień nie dostarczy dość wrażeń, o świcie powtórzymy safari 4×4 (do decyzji
uczestników). Następnie czeka nas droga powrotna do Pointe Noire, gdzie dojedziemy po
południu. Ponownie odwiedzimy targowisko pamiątek i rękodzieła (jeżeli w dniu 6. wyprawy nie
zdążymy przed zamknięciem lub w przypadku chęci dokupienia kilku pamiątek). Pod wieczór
zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Best Huis ***

Dzień 11
Pointe Noire

Po śniadaniu czas wolny. Regeneracja po przebytej wyprawie i przed czekającym powrotem do
Polski. Odpoczynek na plaży znajdującej się niedaleko hotelu lub przy hotelowym basenie.
Ewentualnie inne formy wypoczynku. Wieczorem kolacja w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Best Huis ***

Dzień 12
Pointe Noire – Warszawa

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot z przesiadką w jednym lub dwóch tranzytowych
portach lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 13
Warszawa

Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie grupy. Powrót do domu.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

*OPCJONALNIE - Dzień 12
Pointe Noire – Brazzaville – CheckPoint Kinszasa (D.R. Kongo)

Po śniadaniu transfer na lotnisko i lot do Brazzaville. Następnie przekroczymy granicę Kongo-
Brazzaville na północnym brzegu rzeki Kongo. Dalszą drogę w kierunku Kinszasy (Beach
Ngobila) pokonamy łodzią motorową. Na brzegu południowym czeka nas odprawa
paszportowo-celna i wjazd do D.R. Kongo. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Czas wolny.
Kolacja w restauracji Shaba (dawniej Katanga)

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel INVEST ***

*OPCJONALNIE - Dzień 13
Kinszasa

Rano wyruszymy na zwiedzanie tego olbrzymiego miasta, które wg oficjalnych danych liczy
12–15 milionów mieszkańców a według nieoficjalnych obliczeń biorących pod uwagę ilość
ludności napływowej, stanowi około 20-milionową aglomerację. Odwiedzimy Katedrę Świętej
Anny, muzeum prezydenta Laurenta Kabili, galerię/targ sztuki ludowej, pierwszą katedrę w
Kongo. Później udamy się do sławnego sanktuarium Lola ya Bonobo (zwycięzcę z 2014 roku
plebiscytu Tripadvisor na najdoskonalsze miejsce na świecie), gdzie żyją liczne bonobo – nasi
najbliżsi, pozbawieni agresji genetyczni kuzyni. Sanktuarium rozciąga się na powierzchni ponad
39 hektarów i jest unikalnym miejscem. Będziemy mogli z bliska spotkać się z szympansami, a
nawet wziąć małe na ręce. Po wizycie czas na chwilę odpoczynku nad brzegiem jeziora Ma
Vallee i przy małych wodospadach Lukaya przylegających do sanktuarium. W restauracji
będziemy mogli się posilić lub po prostu odpocząć przy szklance zimnego napoju. Wieczorem
powrót do hotelu. Czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Invest ***

*OPCJONALNIE - Dzień 14
Kinszasa – Wodospady ZONGO

Po śniadaniu wyjedziemy minibusem do sławnych w tej części Afryki wodospadów Zongo. Po
drodze zatrzymamy się na kilka godzin w największym ogrodzie botanicznym R.D. Konga w
Kisantu. Ogród ten został założony w 1892 roku przez katolickiego księdza Justine’a Gilleta. W
ogrodzie zobaczymy rośliny występujące we wszystkich regionach Konga i oraz w wielu innych
krajach tropikalnych. W tym wyjątkowym ogrodzie zgromadzono ponad 4000 gatunków roślin,
w tym kolekcję 92 różnych odmian palm. Na powierzchni 225 ha znajdują się tereny
podmokłe, lasy, liczne strumienie. W laboratorium badań biochemicznych prowadzone są
badania nad uzyskaniem specyficznych alkaloidów służących do leczenia nadciśnienia
tętniczego.
Po wizycie ruszymy w dalszą drogę, by około 17.00 dotrzeć do celu. Zakwaterowanie, czas
wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Les bungalows de Zongo ***

*OPCJONALNIE - Dzień 15
Wodospady Zongo – Kinszasa

Po wczesnym śniadaniu przy szumie pobliskiego wodospadu wybierzemy się na sesje zdjęciową
wodospadów Zongo.
Wodospady Zongo powstały na rzece Inkisi w prowincji Dolnego Konga. Wysokość 65 m i
przepływ 650 m3/sek. zapewnia im miejsce wśród największych wodospadów świata. Tak duży
przepływ wodospadu pozwolił na stworzenie zapory wodnej, która częściowo zasila w wodę
aglomerację miasta Kinszasa. Spektakularne widoki wodospadów z otaczającą je bogatą
tropikalną roślinnością wodną i lasem pierwotnym pozostaną w pamięci na długo. Zrzuty wody
spadającej na skały tworzą naturalny prysznic.
Po nacieszeniu się wspaniałymi widokami wodospadów Zongo wyruszymy w dalszą drogę.
Podróż przez Prowincje Dolnego Konga jest bardzo malownicza. Będziemy mijali liczne wioski,
a krajobrazy nie pozostawią wątpliwości, że naprawdę znajdujemy się w równikowym Kongo.
Powrót do stolicy Konga i zakwaterowanie przewidziane jest pomiędzy godziną 14.00 a 15.00.
W późniejszej części dnia odwiedzimy targowisko rzeźb i rękodzieł. Jeżeli czas pozwoli –
również katedrę Notre Dame i Akademię Sztuki. Wieczorem czas wolny, kolacja w restauracji
Kapela specjalizującej się grilowanej kozie oraz licznych potrawach z wieprzowiny.

Wyżywienie
śniadanie, kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Invest ***

*OPCJONALNIE - Dzień 16
Kinszasa – Warszawa

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot z przesiadką w jednym lub dwóch tranzytowych
portach lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

*OPCJONALNIE - Dzień 17
Warszawa

Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie grupy. Powrót do domu.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

opiekę polskojęzycznego pilota
przejazdy minibusem na odcinku Brazzaville–Pointe Noire
przejazd samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami/przewodnikami na trasie Pointe Noire-P.N. Conkouati Douli (i w obrębie P.N.) i P.N. Conkouati Douli–Pointe Noire
wycieczkę łodzią motorową do wysp trójkąta Douli – wysp szympansów w P.N. Conkouati Douli
prawa wstępu do parków narodowych i rezerwatów wg programu
transfery z lotniska w Brazzaville i na lotnisko w Pointe Noire
ubezpieczenie AXA
zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych wg programu
przejazd samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami/przewodnikami na trasie Brazzaville-P.N. Lesio-Louna i P.N. Lefini (i w obrębie P.N.)
wycieczkę łodzią motorową rzekami Louna i Lefini w obrębie P.N. Lesion Louna i P.N. Lefini oraz wyprawę rzekami w P.N. Conkouati Douli
bilety wstępu do muzeów i innych płatnych miejsc, wraz z wymaganym przewodnikiem
prawa do fotografowania i filmowania bez ograniczeń czasowych, w tym goryli
śniadania i kolacje
Kontakt
biletów na przeloty międzynarodowe, na trasie Warszawa–Brazzaville, Pointe Noire–Warszawa, w opcji D.R. Kongo na trasie Warszawa–Brazzaville, Kinszasa–Warszawa
zwyczajowych napiwków (70 USD Kongo Brazzaville, 100 USD opcja Kinszasa)
obiadów i napojów do posiłków
ew. dopłaty do pokoju jednoosobowego: 400 USD – Kongo Brazzaville, opcja D.R. Kongo-Kinszasa dodatkowo pokój jednoosobowy+ 210 USD
kosztów uzyskania wiz do Konga Brazzaville ok. 250 EUR
kosztów uzyskania wizy do R.D. Konga Kinszasa (OPCJA D.R. KONGO) wraz wymaganym zaproszeniem zatwierdzonym na miejscu przez biuro notarialne i potwierdzone przez kongijski MSZ, załatwianym w Brazzaville (wysyłka do Kinszasy skanów dokumentów, najpóźniej na 14 dni przed wylotem) 450 USD
wycieczek fakultatywnych
Kontakt