NAMIBIA – PLANETA MARS

To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów.
Kraje
Namibia
Botswana
Zimbabwe
Ilość osób
6 - 9 osób
Termin (18 dni)
04.11.2019 - 21.11.2019
Cena
4725 EUR + bilet lotniczy (przy 8 osobach)
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów. Trudno odnaleźć w Afryce widoki piękniejsze od kaskad Wodospadów Wiktorii, „marsjańskich” skał Damaralandu, czerwonych wydm Sossusvlei czy rozległej sawanny Parku Narodowego Etoszy. Dla fascynatów odmiennych kultur ta podróż będzie niezwykle cenną lekcją. Plemię Himba żyje tu w zgodzie z naturą od setek lat. Skórę kobiet zdobi czerwona ochra, a po sposobie ułożenia fantazyjnej fryzury można określić ich „stan cywilny”. Zaś dla plemienia Herero czas zatrzymał się w epoce kolonialnej. Wiktoriańskie stroje kobiet oraz nakrycia głowy w kształcie rogów bawoła wyrażają unikatową mieszankę dwóch kultur – zachodnioeuropejskiej oraz afrykańskiej. Do świata obu plemion powoli wdziera się nowoczesność. Być może to Twoja ostatnia szansa, by na własne oczy zobaczyć ludzi, którzy trwają w swojej tradycji od tak dawna.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO ZIMBABWE

Wylot do Zimbabwe z przesiadką w jednym z europejskich, bliskowschodnich lub afrykańskich porów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO VICTORIA FALLS – SPACER PRZY WODOSPADACH

Po przylocie do miasta Victoria Falls udamy się do hotelu na krótki odpoczynek (czas transferu: ok. 30 min.), a jeszcze tego samego dnia wyruszymy na spacer po Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii. Staniemy przed kurtyną wodospadów liczącą ponad 1,7 km długości i ponad 100 m wysokości. To niepowtarzalna okazja, by podziwiać jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Widok wodospadu oraz bujnej roślinności nawadnianej przez mgiełkę powstałą przy spadku ogromnej masy wody zapiera dech w piersiach. Wieczorem czeka nas kolacja w niezwykłej atmosferze: przy dźwiękach afrykańskiej muzyki, barwnych pokazach tradycyjnych tańców i ze znakomitym jedzeniem. Piękny początek afrykańskiej przygody.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie

Hotel The Kingdom - http://www.thekingdomhotel.co.za/*

Dzień 3
PRZEJAZD DO BOTSWANY – SAFARI ŁODZIĄ W PARKU CHOBE

Po śniadaniu czas wolny można przeznaczyć na odpoczynek przy basenie, zakupy w miasteczku lub widokowy lot helikopterami nad Wodospadami Wiktorii, ukazujący wielkość wodospadów i przelewającej się przez niego ogromnej ilości wody (płatny dodatkowo). Następnie wyruszymy do miejscowości Kasane w Botswanie, będącej przedsionkiem Parku Narodowego Chobe (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Po zakwaterowaniu w lodge wypłyniemy na safari łodzią po rzece Chobe – to niepowtarzalna okazja, by z poziomu rzeki obserwować stada słoni i antylop. Dobrze widoczne są też zazwyczaj bawoły i przede wszystkim hipopotamy i krokodyle. Rejs zwieńczy spektakularny zachód słońca. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 4
SAFARI JEEPAMI W PARKU CHOBE – REJS PO RZECE OKAWANGO W POBLIŻU POPPA FALLS

Wcześnie rano wyjazd na safari jeepami w Parku Narodowym Chobe. Poranek to najlepszy moment, żeby obserwować budzące się do życia zwierzęta. Powrót do lodge na śniadanie a następnie przejazd do Namibii. Przekroczenie granicy. Przejazd przez wąski pas lądu Caprivi Strip w pobliże Rezerwatu Mahango położonego nad rzeką Okawango. Rejs łódką po rzece – obserwacja licznych tu hipopotamów i krokodyli, a obok… wesoło i beztrosko bawiących się dzieci, dorosłych łowiących ryby czy piorących swoje ubrania w rzece. Podziwianie zachodu słońca przy kaskadach. Nocleg w stylowej, nowoczesnej lodge z przestronnymi pokojami i widokiem na zarośla przy jednym z bocznych kanałów Okawango. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
PRZEJAZD DO PARKU NARODOWEGO ETOSZY - METEOR HOBA

Po śniadaniu wyjazd w stronę Parku Narodowego Etoszy obejmującego tereny leżące przy olbrzymim wyschniętym jeziorze (czas przejazdu: ok. 7 godz.). Ze względu na ogromną koncentrację zwierząt, uważany jest za jeden z najsłynniejszych parków całej Afryki. Po drodze przystanek na podziwianie największego ocalałego w całości meteorytu na świecie. Hoba, bo nim mowa, waży ponad 60 ton i jest jednocześnie największym kawałkiem żelaza rodzimego na powierzchni naszej planety. Uważa się, że ze względu na płaski kształt wielokrotnie odbijał się od atmosfery jak kaczka puszczana na wodzie. Późnym popołudniem dotarcie do lodge położonej u bram Parku Etosza. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
SAFARI W PARKU NARODOWYM ETOSZY

Wczesnym rankiem początek safari na terenie Parku. Występujące tu źródła wody przyciągają dzikie zwierzęta. Okazja do zobaczenia lwów, dużych stad słoni, żyraf, zebr, antylop, a nawet gepardów czy lamparta. Etosza słynie również z dużej populacji niezwykle rzadkich czarnych nosorożców. Przejazd do środkowej części parku na chwilę odpoczynku. Po południu jeszcze jedno safari w środkowej części parku. Wieczorem zakwaterowanie w lodge. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie

Okaukuejo Rest Camp lub Etosha Safari Camp https://www.etoshanationalpark.org/accommodation/okaukuejo;

Dzień 7
SAFARI W PARKU NARODOWYM ETOSZY - AFRYKANERSKA FARMA GEPARDÓW

Po wcześniejszym śniadaniu wykwaterowanie i dalszy ciąg safari przez środkową i zachodnią, bardziej odludną część Parku Etoszy. Następnie powrót do bramy i przejazd na prywatną farmę afrykanerską (czas transferu: ok. 3 godz.). Farmerzy zajmują się hodowlą wielu zwierząt, ale dodatkowo opiekują się rannymi i osieroconymi gepardami. Popołudnie i wieczór spędzone w towarzystwie dzikich kotów. Zachód słońca podziwiany z wieży widokowej. Wieczorem kolacja przy blasku lamp naftowych ugotowana przez uroczą gospodynię. Rozmowy o niełatwym życiu na farmie, wędrówce ich przodków. Nocleg w samym sercu buszu w domkach letniskowych. Tego dnia wyraźnie skromniejsze warunki zakwaterowania.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Otjitotongwe Guest Farm; https://www.cheetahparknamibia.com/home

Dzień 8
PRZEJAZD DO KAOKOLANDU – KRAINY PLEMION HIMBA I HERERO - WODOSPADY EPUPA

Kolejny dzień to początek wyprawy do najbardziej niezwykłego zakątka Namibii – Kaokolandu. Przejazd przez miasteczko Opuwo. Możliwość spotkania przedstawicieli ludów Herero i Himba spacerujących po ulicach Opuwo. Zaskakujący kontrast między tymi dwoma plemionami jest wręcz niewiarygodny. Himba są nad wyraz skąpo ubrane, a kobiety Herero noszą majestatyczne wiktoriańskie suknie do ziemi. Kontynuacja przejazdu. Dotarcie do wodospadów Epupa na rzece Kunene, wyznaczającej granicę z Angolą (czas przejazdu: ok. 5-6 godz.). Wielu uczestników naszych wypraw uznało to miejsce za najbardziej oszałamiające podczas całej wyprawy! Penetracja rejonu malowniczych wodospadów. Zakwaterowanie na campie w pobliżu wodospadów. Czas na odpoczynek, kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 9
WIZYTA W WIOSCE LUDU HIMBA - POWRÓT DO OPUWO - STOLICY KAOKLANDU

Po śniadaniu wizyta w wiosce tradycyjnego pasterskiego plemienia Himba. Wyjątkowe spotkanie z ludźmi z odległej epoki. Himba wyróżniają charakterystyczne zaplecione włosy pokryte ochrą i tłuszczem. Żywią się głównie mlekiem, a ich domy zbudowane są z gałęzi i liści palmy makalani umocnionymi odchodami bydła. Zapoznanie się z kulturą, stylem życia i obyczajami. Następnie przejazd do Opuwo. Zakwaterowanie w klimatycznej lodge na zboczu wzgórza, skąd rozciągają się malownicze widoki na dolinę poniżej. Lodge posiada też uroczy basen typu infinity pool. Czas na odpoczynek i podziwianie zachodu słońca. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 10
MARSJAŃSKIE KRAJOBRAZY DAMARALANDU - RYTY SKALNE W TWYFELFONTEIN

Przejazd do Damaralandu (ok. 5-6 godz.) - krainy rozciągających się po horyzont marsjańskich krajobrazów, dzikich zwierząt, w tym pustynnych słoni, rozległych przestrzeni i nielicznych wiosek ludności Damara. Po południu piesza wędrówka w poszukiwaniu rytów naskalnych Buszmenów San, których wiek datuje się na ponad 10 000 lat. Spacer na jedno ze wzgórz i podziwianie ciekawych formacji skalnych oraz wspaniałego zachodu słońca. Kolacja i nocleg w bardzo ładnie położonej, przylegającej do skał lodge.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Twyfelfontein Lodge http://www.twyfelfonteinlodge.com/ *

Dzień 11
PUSTYNNE SŁONIE DAMARALANDU - PRZEJAZD POD SPITZKOPPE

Po śniadaniu safari w poszukiwaniu pustynnych słoni. To nie oddzielny gatunek, ale grupa osobników, która przystosowała się do życia w skrajnie trudnych warunkach. Eksploracja pustynnych terenów położonych w dolinie rzeki Abu Huab samochodami terenowymi. Po południu przejazd w inną część Damaralandu – okolice majestatycznego Spitzkoppe. Zakwaterowanie w eleganckiej Spitzkoppen Lodge – tego dnia imponujące miejsce noclegowe – komfortowe i niezwykle malowniczo położone. Kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Dzień 12
WYBRZEŻE SZKIELETÓW - KOLONIA UCHATEK - SWAKOPMUND

Po śniadaniu przejazd w kierunku południowej części Wybrzeża Szkieletów przez bajkowe i surowe krajobrazy kontrastujących z potężnym oceanem pustyni. Mały objazd, po to by dotrzeć na Przylądek Krzyża (Cape Cross), gdzie można podziwiać olbrzymią kolonię kotików – ssaków z rodziny uchatkowatych tłoczących się tysiącami na wybrzeżu. Następnie przejazd do Swakopmund, urokliwego nadmorskiego kurortu o kolonialnej zabudowie i niemieckiej atmosferze. Kolacja w lokalnej restauracji na molo (ulubionej restauracji Angeliny Jolie, która jadała tu codziennie podczas swojego pobytu w Swakopmund), gdzie spróbować można doskonałych ryb i owoców morza. Nocleg w pensjonacie.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Swakopmund Guesthouse http://www.swakopmundguesthouse.com/ *

Dzień 13
REJS PO ZATOCE WALVIS BAY - JEPPY 4x4 DO SANDWICH HARBOUR

Po śniadaniu przejazd do portu w Walvis Bay i rejs po zatoce w towarzystwie uchatek, pelikanów, obserwując flamingi. Po południu przejazd na majestatyczne wydmy na południe od Swakopmund i Walvis Bay. Tutaj już nie ma żadnych dróg ani stałych tras. Wycieczka bezpośrednio przez dziką część wybrzeża. Sama wielkość wydm schodzących bezpośrednio do oceanu robi wielkie wrażenie. Popołudniu powrót do Swakopmund na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Swakopmund Guesthouse http://www.swakopmundguesthouse.com/ *

Dzień 14
PRZEJAZD DO SOSSUSVLEI - PO DRODZE KANION KUISEB I SOLITAIRE, KANION SESRIEM

Po śniadaniu przejazd w sam środek najstarszych piasków świata - Pustyni Namib Naukluft (czas transferu: ok. 4-5 godz.). Po drodze okazja do pamiątkowych zdjęć na Zwrotniku Koziorożca oraz przy niezwykle urozmaiconym krajobrazowo kanionie Kuiseb. Przystanek na pyszną szarlotkę w Solitaire, miejscu, które uzyskało tytuł „najmiejszego miasta Namibii”. Pamiątkowe zdjęcia przy wrakach samochodów zebranych tam przez właścicieli. Dojazd do Sossusvlei. Zakwaterowanie w lodge – "zameczku" pośrodku pustyni. Wizyta w malowniczym kanionie Sesriem. Spacer jego dnem i okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć w świetle zachodzącego słońca. Kolacja i nocleg w lodge na pustyni.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Le Mirage Resort&Spa https://www.mirage-lodge.com/en/

Dzień 15
SURREALISTYCZNA DEAD VLEI I OGROMNE WYDMY SOSSUSVLEI

Bardzo wcześnie rano wyjazd do Sossusvlei. Przejazd malowniczą doliną pomiędzy jednymi z najwyższych wydm świata. Można stąd wyjść na najwyższą z wydm w okolicy – Big Daddy, mierzącą ponad 300m od podstawy! Wyjście zajmuje około godziny, widoki z góry są zachwycające. Zejście z kolei zajmuje około… 3 minut – gdyż zbiega się po piasku prosto na dno doliny Deadvlei – znanej z pocztówek dzięki kikutom wyschniętych akacji malowniczo odznaczających się na tle niebieskiego nieba i czerwieni piasku. Spacer dnem doliny, czas na zdjęcia w tym niezwykłym, surrealistycznym miejscu. Do Deadvlei można też dotrzeć bezpośrednio z parkingu z pominięciem Big Daddy - wtedy zajmuje to około 15-20 min. spacerem. Około 11:00 powrót do lodge na odpoczynek. Po południu, kiedy temperatury znów staną się nieco przyjemniejsze powrót do Sossusvlei i wycieczka na Wydmę 45-tą (najbardziej popularną) lub jedną z innych, okolicznych wydm. Obserwowanie morza piasku w ciepłym, popołudniowym świetle. Powrót do kolacji na lodge i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Le Mirage Resort&Spa https://www.mirage-lodge.com/en/

Dzień 16
REHOBOTH - WINDHUK

O świcie dla chętnych przelot balonem nad wydmami (płatny dodatkowo). Sossusvlei to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na ziemi do lotów balonami. Po śniadaniu przejazd w kierunku stolicy Windhuku (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Po drodze przystanek w Rehoboth w Muzeum „Rehoboth Bastards”, dokumentującym w prosty acz ciekawy sposób losy osiadłych tu ludzi zmieszanych ras. Kontynuacja przejazdu do Windhuku. Zakwaterowanie w hotelu w mieście. Zakupy w Craft Center (lokalne wyroby rękodzieła). Spacer główną ulicą przy najbardziej znanych atrakcjach stolicy Namibii. Kolacja w stołecznej restauracji. Powrót do hotelu na nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Arrebush Square Apartments https://www.arebbusch.com/

Dzień 17
WYLOT DO WARSZAWY

Śniadanie. W zależności od godziny wylotu czas na ostatnie zakupy w stolicy. Transfer na lotnisko w Windhuku i wylot do Polski.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 18
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i kolacje)
Opłaty w parkach narodowych, atrakcjach i wszystkich zwiedzanych obiektach wymienionych w programie
Wodę podczas przejazdów
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w krajach docelowych (samochód typu Land Cruiser)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu na trasie Warszawa - Victoria Falls i Windhuk - Warszawa
Napojów do kolacji (Napój typu soft drink: 1-2 USD, piwo 0.5l 2-4 USD)
Lotu balonem w dniu 15. (opcjonalny koszt dodatkowy: ok. 500 USD za osobę)
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 100 USD za osobę)
Wizy (80 EUR wiza do Namibii; 30 USD wiza do Zimbabwe)
Przelotu helikopterem nad Wodospadami Wiktorii w dniu 3. (opcjonalny koszt dodatkowy: ok. 160 USD za osobę)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 795 EUR)
Kontakt