SZLAKIEM SŁONI, LWÓW, GORYLI I MANDRYLI

Prawdziwa gratka dla poszukiwaczy przygód i unikatowych wypraw...
Kraje
Kamerun
Ilość osób
6 osób
Termin (18 dni)
02.11.2019 - 19.11.2019
Cena
od 2500 EUR + 6500 PLN
Z polskojęzycznym przewodnikiem
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Kamerun, choć nieznany masowej turystyce, oferuje różnorodność atrakcji, która może przyprawić o zawrót głowy. Podczas jednej wyprawy staniemy u stóp czynnego wulkanu, będziemy podziwiać spektakularne wodospady w sercu równikowej dżungli, a emocjonujące safari pozwoli zapoznać się z niesamowitą różnorodnością fauny kameruńskich parków narodowych. Nie zabraknie spotkań z miejscową ludnością – Bamileke, Bamoun czy Pigmejami. Pełną wrażeń wyprawę zakończymy relaksem nad Atlantykiem, gdzie wody rzeki Lobe spadają kaskadami wprost do oceanu.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO KAMERUNU

Przelot z Warszawy do Douali, najwiekszego ośrodka miejskiego Kamerunu. Po odprawie celno-paszportowej i okazaniu międzynarodowej książeczki szczepień, zostaniemy powitani przez lokalnego przewodnika. Przejazd do hotelu (czas transferu ok. 30 min.). Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie

Le Foyer du Marin ***

Dzień 2
DOUALA – LIMBE – NIEMIECKIE ŚLADY U STÓP WULKANU KAMERUN

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Limbe, małej nadmorskiej miejscowości położonej u stóp jednego z największych czynnych afrykańskich wulkanów - Kamerun liczący prawie 4100 metrów wysokości. Po drodze staniemy w Buea, pierwszej stolicy Kamerunu, założonej w czasie niemieckiej kolonizacji tego kraju (czas transferu : ok. 1 godz.). Odwiedzimy kilka miejsc stanowiących ślady życia Niemców na tym obszarze m.in. podupadający cmentarz, fontannę Bismarka czy pałac niemieckiego gubernatora. W Buea zjemy lunch i po obejrzeniu miasta z okien samochodu ruszymy w droge do Limbe, mijając liczne plantacje herbaty (czas przejazdu : ok. 30 min.). Po południu odwiedzimy park botaniczny założony w czasach niemieckich w roku 1892. Ogród gromadzi wiele tropikalnych roślin, w tym ponad 150 endemitów. Położony pomiędzy pobliskim wulkanem a oceanem znajduje sie w rejonie, gdzie jak na dłoni widać liczne fragmenty zakrzepłej lawy pozostałej po ostatniej erupcji wulkanu w 1999 roku. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem oceanu, kolacja, czas wolny.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Seme Beach Hotel ***, https://www.semebeach.com/index.php/en/

Dzień 3
WODOSPADY EKOM W SERCU LASU TROPIKALNEGO - MELONG

Po śniadaniu wyruszymy na północ do miasta Melong położonego u stóp wulkanu Mont Manengouba. Po drodze odwiedzimy spektakularne wodospady Ekom, o wysokości ponad 80 metrów, położone w samym środku tropikalnego lasu i nieskażonej cywilizacją przyrody (czas transferu : ok. 3 godz.). Otaczające nas plenery były wykorzystywane w filmie ″Tarzan″ z Christopherem Lambertem z 1984 roku. Po opuszczeniu wodospadów dojedziemy do Njombe - urokliwej typowo afrykańskiej miejscowości z targiem pełnym kramików. Obiad zjemy u Marie Poulet. Pod koniec dnia dojedziemy do Melong (czas przejazdu : ok. 1 godz.). Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Villa Kleber ***

Dzień 4
TRADYCJE LUDÓW BAMILEKE I BAMOUN - FOUMBAN

Po śniadaniu, wybierzemy się do Foumban (czas przejazdu : ok. 2,5 godz.). Będziemy odwiedzać wioski, zapoznawać się z tradycją zamieszkałych tu ludów. Niegdyś na tych terenach znajdowało się północno-zachodnie królewstwo Tikar, które w XIX wieku przeszło pod protektorat sułtana Njoya i pod jego rządami odegrało ważną rolę w historii regionu. Poznamy tradycje ludów Bamileke i Bamoun. Odwiedzimy kilka miejsc związanych z dziedzictwem plemiennym wspomnianych ludów. Lunch po drodze. Zakwaterowanie w miejscowości Koutaba oddalonej o kilka kilometrów od miasta Foumban. Czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Paradise Palace ***

Dzień 5
HISTORIE KSIĘSTW I KRÓLESTW KAMERUNU - BANGOULAP

Po śniadaniu ruszymy dalej, by odwiedzić muzea małych królestw oraz księstw Dschang, Foumban i Bapa, które istniały tu jeszcze przed powstaniem wielkiego królestwa Tikar. Każde z nich posiadało swoją odmienną kulturę, zwyczaje i tradycje. Od października do grudnia organizowane są tu liczne ludowe festiwale, parady i tańce. Będziemy mogli w nich uczestniczyć. Muzea przybliżą nam lokalną sztukę i rekodzieło. Będzie to też okazja do spotkania z lokalną arystokracją, czyli przedstawicielami najpotężniejszych rodzin, zwykle dziedziczących pozycję z dziada-pradziada. Choć w Kamerunie obowiązują przepisy prawa, to często są tu kultywowane tradycje, które częściowo stoją ponad obowiązującym prawem cywilnym. Na przykład mężczyźni mogą posiadać, zgodnie ze swoją wolą i siłami witalnymi, tyle żon ile zechcą. Często ci z najbardziej znaczących rodzin, przyjmowani są przez prezydenta kraju z takimi sami honorami jak głowy innych państw.Przejazd do Bangoulap (czas przejazdu : ok 2,5 godz.). Wieczorem zakwaterowanie, kolacja, czas wolny.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Villa Bountaga ***

Dzień 6
PRZEJAZD DO STOLICY KAMERUNU - JAUNDE

Tego dnia, po śniadaniu pojedziemy do stolicy kraju Jaunde (czas transferu: ok. 3,5 godz.). Typowymi elementami mijanego krajobrazu będą bananowce rosnące wzdłuż drogi, małe pola uprawne, sterczące nad strzechami chat drzewka papai i palmy, a czasem odcinki gęstej soczyście zielonej dżungli. Przed dotarciem do stolicy zatrzymamy się na lunch. Wczesnym popołudniem dotrzemy do celu. Jaunde założona została przez niemieckich kolonizatorów, pierwotnie jako składowisko pozyskiwanych przez polowania ciosów słoni. W późniejszym okresie nastąpił napływ ludności, rozrósł się handel, a dziś Jaunde jest drugim co do wielkości miastem Kamerunu i sercem administracyjnym państwa. Odwiedzimy centrum handlowe i rządowe miasta. Jeżeli czas pozwoli dotrzemy też na targ miejski. Po południu zakwaterowanie w hotelu i czas wolny.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 7
REZERWAT GORYLI I SZYMPANSÓW DE LA MEFOU - INTERCITY TRANSCAM

Po śniadaniu wyruszymy na odkrywanie okolic Jaunde. Odwiedzimy rezerwat de la Mefou na terenie którego znajduje się sanktuarium goryli i innych naczelnych, w szczególnosci szympansów. Park rozciągający sie na powierzchni ponad 1050 hektarów gromadzi licznych przedstawicieli wspomnianych gatunków. Część zamieszkujących tu naczelnych pozyskano w wyniku akcji przeciw kontrabandzie i nielegalnym odłowom zwierząt. Na terenie sanktuarium znajduje się również tzw. przedszkole dla młodych osobników, których rodzice zostali zabici przez kłusowników. Zgodnie z polityką władz Kamerunu część zwierząt wraca na łono natury by móc resztę swojego życia spędzić na wolności. Dwugodzinny marsz przez dziewiczy tropikalny las w asyście przewodnika stanowić będzie głowną atrakcję tego dnia. Po opuszczeniu rezerwatu udamy się nad rzekę Nyong. Płynąc pirogą dotrzemy do najwiekszego drzewa w Kamerunie - kolosa o obwodzie ponad 20m i wysokości 80m! Po lunchu nad brzegiem rzeki wyruszymy w drogę powrotną do Jaunde i udamy się na stację kolejową, do czekającego na nas ekspresu Intercity, w którym spędzimy około 12 godzin śpiąc w klimatyzowanym wagonie sypialnym. Kierując sie na północ kraju, stając na rozlicznych stacjach pośrednich, wśród zgiełku sprzedających swoje towary kupców poczujemy klimat Afryki. Przedział restauracyjny, w którym zjemy kolację spełnia europejskie normy. Następnego dnia o 9.00 dotrzemy do celu. Na dworcu czekać na nas będą samochody 4x4, którymi udamy się na pięciodniowe safari.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

klimatyzowane dwuosobowe przedziały sypialne w pociągu Intercity Transcam

Dzień 8
NGAOUNDERE- JEZIORO WULKANICZNE TISON- MOUNT NGAOUNDERE- ODWIEDZINY U WŁADZ WIOSKI

Po śniadaniu (które część z nas zje zapewne w pociągu, a część być może już po przyjeździe do Ngaoundere) rozpoczniemy zwiedzanie okolic. Wyruszymy najpierw do krateru z jeziorem wulkanicznym o nazwie Tison (czas przejazdu : ok. 1 godz.). Zobaczymy z bliska Mount Ngaoundere, szczyt o wysokości nieco ponad 2000 m n.p.m., gdzie napotkamy ciekawe formy skalne w tym liczne ostańce twardszych skał pochodzenia wulkanicznego, które oparły się niszczącej działalności erozji. Odwiedzimy władze (Lamidat) wioski, poznamy mieszkańców i tradycje. Odwiedzimy targ w Ngaoundere. W ciągu dnia lunch, a po południu zakwaterowanie w bardzo wygodnym hotelu, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Transcam ***

Dzień 9
PARK NARODOWY DE LA BENOUE – SAFARI

Po śniadaniu ruszymy w drogę do Parku Narodowego de la Benoue zwanego również Parc du Buffle Noir (Parku Czarnego Bawoła). Po przejechaniu około 200 kilometrów dotrzemy na miejsce (czas przejazdu : ok 2,5 godz.). Zakwaterowanie w hotelu, lunch i poczatek safari. Park Narodowy de la Benoue założony w 1968 roku został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO w 1981 roku. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez jego obszar rzeki Benoue, przecinającej pas sawann. Nad wodami Benoue żyje wiele zagrożonych gatunków zwierząt w tym słonie, hipopotamy, krokodyle, lwy, lamparty, bawoły, antylopy, zebry, żyrafy oraz liczne gatunki małp, w tymz grupy naczelnych. Wieczorem powrót do hotelu, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Campement du Buffle Noir **

Dzień 10
PARK NARODOWY DE LA BENOUE – PARK NARODOWY DE BOUBA NDJIDA

Po wczesnym śniadaniu wyjazd i dalsze safarii 4x4 w kierunku Narodowego Parku Bouba Ndjida, największego obszaru chronionego Kamerunu (czas transferu : ok. 3 godz.). Opuszczając o poranku park de la Benoue napewno spotkamy wylegujące się na drodze zwierzęta, które korzystają z ciepła nagrzanego asfaltu. Następnie dojedziemy i zjemy lunch w miejscowości Chollire. Dalej warunki drogowe ulegną pogorszeniu, na znacznej części trasy pojawią się liczne wyrwy po istniejącym tu kiedyś asfalcie zniszczonym przez kolejne pory deszczowe. Po południu dojedziemy do hotelu położonego w środku parku. Po zakwaterowaniu spotkanie ze strażnikami parku ze względu na wymagane formalności. Czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Campement de Boubandjida ***

Dzień 11
PARK NARODOWY DE BOUBA NDJIDA – SAFARI – POSZUKIWANIE ŚLADÓW DINOZAURÓW

Po wczesnym śniadaniu safari 4x4. Położony w północno-wschodnim regionie kraju park przecinają liczne okresowe strumienie i jedna stała rzeka - Mayo Sénaroua. Park Narodowy Bouba Ndjida jest najbogatszym jeśli chodzi o różnorodność żyjących w nim gatunków zwierząt. Przez wiele lat ze względu na utrudniony dojazd był mniej popularny turystycznie od Parku Narodowego Waza, ustępującego Bouba Ndjida jeśli chodzi o bogactwo fauny. Dziś Park Narodowy Bouba Ndjida przeżywa swój rozkwit. Spotkamy tu lwy, słonie, żyrafy, jedenaście gatunków antylop w tym Oreasa - największą antylopę Afryki. Licznie żyją tu pantery, hieny, guźce, stada bawołów, hipopotamy, krokodyle i wiele innych. Szczęśliwcy mogą się pochwalić spotkaniem z nosorożcem, ale jest coraz rzadziej widywany w Kamerunie. W parku żyje ponad 300 gatunków ptaków. Obecnie trwają intensywne starania mające na celu rozwój parku i oferowanych przez niego usług. W pobliżu znajduje się prehistoryczne miejsce Managna, gdzie można obserwować setki ścieżek dinozaurów. Miejsce jest spektakularne i naprawdę mało znane. Późnym popołudniem po emocjonującym dniu powrót do hotelu. Drink, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Campement de Boubandjida ***

Dzień 12
NOCNY PRZEJAZD INTERCITY TRANSCAM - JAUNDE

Wczesne śniadanie. Przejazd do Ngaoundéré na nocny intercity do Jaunde. Lunch po drodze. Kolacja w pociągu. Wieczór pełen folkloru i możliwosci poznawania Kameruńczyków. Około 10 rano pociąg dojedzie na dworzec główny stolicy kraju.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

klimatyzowane dwuosobowe przedziały sypialne w pociągu Intercity Transcam

Dzień 13
JAUNDE – ODPOCZYNEK PO DŁUGIEJ PODRÓŻY

Po śniadaniu w pociągu lub po przyjeździe udamy się do hotelu. Odpoczynek po długiej podróży lub relaks w hotelowym basenie. Chętni bedą mogli pojechać do miasta na główny targ w celu zakupu pamiątek. Lunch we własnym zakresie. Wieczorem kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 14
KRIBI I WYBRZEŻE OCEANU ATLANTYCKIEGO

Po śniadaniu wyruszymy w drogę na zachód w kierunku Oceanu Atlantyckiego (czas przejazdu : ok. 4 godz.). Miejscowość i okolice Kribi nazywane są w Wybrzeżem Lazurowym Kamerunu. Tego dnia przejedziemy nieco ponad 200 km. Lunch po drodze. Zakwaterowanie w hotelu położonym nad brzegiem oceanu. Czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Gites de Kribi ***

Dzień 15
REJS PIROGĄ PO RZECE LOBE – OBOZOWISKO PIGMEJÓW

Po śniadaniu wybierzemy sie na rejs pirogą po rzece Lobe (czas resju: ok. 2 godz.). Odwiedzimy obozowisko Pigmejów i poznamy miejsce, w którym mieszkają. Tradycje i obyczaje tych ludzi przybliży nam nasz lokalny przewodnik. Po wizycie w wiosce odwiedzimy niezwykłe wodospady Lobe, które swoje wody uwalniają wprost do oceanu. Teren wokół wodospadów porośnięty jest bujną tropikalną roślinnością, co stwarza okazję do wykonania unikalnych zdjęć. Około południa lunch, zgodnie z indywidualnymi preferencjami będziemy mogli nacieszyć sie świeżymi krewetkami, langustami, różnorodnością ryb podawanych w restauracyjkach lub też zjeść popularne tu szaszłyki z kozy albo barana. Powrót do hotelu, czas wolny, plaża, basen i inne formy wypoczynku. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Gites de Kribi ***

Dzień 16
WIOSKA RYBACKA I LOKALNY TARG

Po śniadaniu zwiedzimy miejscowość Kribi i jej okolice. Zobaczymy lokalny port rybny i odwiedzimy miejscowy targ. Dla chętnych postój i lunch w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, czas wolny. Wieczorem kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Les Gites de Kribi ***

Dzień 17
WYLOT DO EUROPY

Po późnym śniadaniu opuścimy nadmorską miejscowość Kribi i skierujemy się do Douala, miasta w którym rozpoczęlismy nasza przygodę w Kamerunie i miasta z którego odlecimy do Polski (czas przejazdu : ok. 2,5 godz.). Wczesnym popołudniem dotrzemy na miejsce. Lunch po drodze. Ostatnie chwile na zwiedzenie miasta, przejazd nadmorskim bulwarem i zrobienie zakupów na pamiątkowym bazarze Bonapriso. Lot do Europy przewidziany jest na późne godziny nocne i na lotnisko wyjedziemy około godz. 20.00. Czas przed odlotem spędzimy w znanym już nam hotelu Le Foyer du Marin, gdzie chętni będą mogli zamówić kolację a personnel hotelu udostępni nam miejsce w celu odświeżenia się przed czekającą nas podróżą. Transfer na lotnisko. Pożegnanie z lokalnymi przewodnikami. Wylot do Warszawy.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 18
PRZYLOT DO WARSZAWY

Przylot do Warszawy w godzinach porannych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot międzynarodowy na trasie Warszawa-Douala-Warszawa
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Przejazd koleją intercity w wagonach kuszetkach (2 lub 4 osobowe-w zależności od dostepności) tam i z powrotem na trasie Jaunde-Ngaoundere-Jaunde,
Rejs pirogą (dłubanką) w dniu 15.
Ubezpieczenie
Opiekę polskojęzycznego przewodnika
Transport w krajach docelowych (minibus na odcinku Douala-Jaunde-Kribi-Douala, samochody terenowe 4×4 z kierowcami-przewodnikami na trasie Ngaoundere-PN de la Benoue-PN de Bouba Ndjida-Ngaoundere (i w obrębie P.N.))
Opłaty w zwiedzanych obiektach
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo"
Kontakt
Wizy (koszt dodatkowy: ok. 120 EUR)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy ok. 80 EUR)
opłat za parki narodowe (koszt dodatkowy: 350 euro)
Opłat lotniskowych (koszt dodatkowy: ok. 20 EUR)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 400 EUR)
Kontakt