TAJEMNICE PUSTYNI

Podróż do kraju, gdzie w grobowcach piramid wciąż rządzą faraonowie, mieszkańcy żyją na gorących piaskach bezkresnej pustyni, a gigantyczne krokodyle nilowe leniwie wygrzewają się na brzegu najdłuższej rzeki Afryki.
Kraje
Sudan
Ilość osób
6 osób
Termin (12 dni)
16.10.2021 - 27.10.2021
Cena
od 3150 EURO za osobę + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Termin (12 dni)
23.04.2021 - 04.05.2021
Cena
od 3600 EUR + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Podróż do kraju, gdzie w grobowcach piramid wciąż rządzą faraonowie, mieszkańcy żyją na gorących piaskach bezkresnej pustyni, a gigantyczne krokodyle nilowe leniwie wygrzewają się na brzegu najdłuższej rzeki Afryki.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO SUDANU

Wylot z Warszawy do Chartumu z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych. Po przylocie transfer do komfortowego hotelu w centrum miasta. Czas na wypoczynek. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 2
CHARTUM – BIAŁY I NIEBIESKI NIL – OMDURMAN – KOLOROWY TARG „SOUK”

Po śniadaniu odwiedzimy Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdują się dwie świątynie przeniesione z regionu jeziora Nassera i uratowane przed powodzią przez UNESCO. Atrakcją będzie przekroczenie zbiegu Niebieskiego i Białego Nilu w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Przed południem wyruszymy do Omdurmanu, dawnej stolicy Sudanu, gdzie z zewnątrz będzie można zobaczyć grób Mahdiego, przywódcy najsłynniejszego w historii państwa powstania przeciwko siłom brytyjsko-egipskim. Lunch zjemy w lokalnej restauracji nad Nilem. Późnym popołudniem przejdziemy przez kolorowy souk – najbardziej znany rynek w Omdurmanie, gdzie można kupić lokalne rękodzieło, m.in. złotą i srebrną biżuterię. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 3
STARA DONGOLA – KARIMA – WIZYTA W TRADYCYJNYM NUBIJSKIM DOMU – PUSTYNIA ZACHODNIA

Po śniadaniu wyruszymy na wyprawę do północnego Sudanu, daleko w głąb pustyni. Przed nami kilkusetkilometrowy przejazd przez płaską jak stół Pustynię Zachodnią. Po około 6 godzinach podróży zatrzymamy się na piknik w wiosce Gaddar. Tereny te są centralną częścią regionu nubijskiego, usiane wioseczkami położonymi wśród żółtych wydm i palm. Ich mieszkańcy są otwarci i chętnie rozmawiają z przybyszami, kobiety nie zakrywają twarzy chustami. Nubijskie domy udekorowane są kwiatowymi wzorami, niektóre są całkowicie białe. Po południu przejedziemy do Starej Dongoli – ruin koptyjskiej świątyni z pięknie zachowanymi marmurowymi kolumnami. Wieczorem dotrzemy do hotelu zbudowanego w stylu nubijskim u podnóża Jebel Barkal, świętej góry nubijskich i egipskich faraonów. Czas na upragniony odpoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 4
TRZECIA KATARAKTA – SEBU – RYTY NASKALNE – NOCLEG POD NAMIOTAMI NA PUSTYNI

Jedziemy na zachód, przez Pustynię Nubijską. Po dotarciu do trzeciej katarakty wyruszamy na niedługi trekking na wzgórze z ruinami dawnego fortu osmańskiego. Możemy zachwycać się widokiem Nilu i katarakty – trzeciej przeszkody, którą napotykali starożytni Egipcjanie, próbując żeglować po Nilu. W Sebu, tuż nad brzegiem rzeki, będziemy mieć możliwość podziwiania jednych z najpiękniejszych w Sudanie rytów naskalnych przedstawiających sceny z życia od czasów prehistorycznych po egipskie. Kontynuujemy podróż wśród ogromnych skał trzeciej katarakty aż do wioski Tombos. W starożytności znajdowały się tu granitowe kamieniołomy z pozostałościami posągu króla Taharqa sprzed 2800 lat. Wieczorem przejedziemy do obozu namiotowego pośród głazów i piasków pustyni. Kolację przygotuje prywatny kucharz.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Obóz namiotowy (namioty typu iglo z łóżkami polowymi i pościelą)

Dzień 5
TOMBOS – ŚWIĄTYNIA SOLEB – WYSPA SAI - NOCLEG POD NAMIOTAMI NA PUSTYNI

Po śniadaniu wyruszymy na północ. Rejs promem przez Nil pozwoli nam dotrzeć do świątyni Soleb – wybudowanej z piaskowca przez Amenhotepa III, najbardziej na południe wysuniętej świątyni tego faraona. Lunch zjemy w lokalnym nubijskim domu. Po południu kontynuujemy podróż w kierunku północnym, ku wyspie Sai, na którą dotrzemy łodzią rybacką. Wyspa słynie ze śladów starożytnych cywilizacji: egipskiej, chrześcijańskiej i królestwa Kerma. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy wielkie krokodyle nilowe wylegujące się leniwie na brzegu rzeki. Po południu wrócimy do Tombos na kolację i nocleg pod rozgwieżdżonym niebem w sercu pustyni.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Obóz namiotowy (namioty typu iglo z łóżkami polowymi i pościelą)

Dzień 6
TOMBOS – STAROŻYTNE MIASTO NUBIJSKIE KERMA – KARIMA

Po śniadaniu krótki przejazd do Kermy, pozostałości po starożytnym mieście nubijskim. Była to stolica i siedziba władców królestwa Kerma, a także ważny punkt na szlaku handlowym z północy na południe. Na miejscu podziwiać można majestatyczny posąg Defuffa pełniący rolę świątyni – to bardzo charakterystyczna dla cywilizacji Kermy konstrukcja, zbudowana z glinianych cegieł. Ciekawą atrakcją jest również muzeum z posągami czarnych faraonów. Po południu powrócimy do Karimy na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 7
JEBEL BARKAL – NEKROPOLIA W EL KURRU – SKAMIENIAŁY LAS

Wyprawę tego dnia rozpoczniemy od wizyty w okolicach Jebel Barkal, „klejnotu” nubijskiej pustyni z czerwonego piaskowca, który widoczny jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów. U podnóża skały znajduje się ogromna świątynia, zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, poświęcona faraonom Nowego Królestwa i ich patronowi, Amonowi. Dawna „Czysta Góra” Amona, Nubijski Olimp, był sercem nubijskiej religii przez ponad 1000 lat. Obok ruin dostrzec można również wykute w granicie barany, które w przeszłości stały wzdłuż traktu prowadzącego najprawdopodobniej do molo na Nilu. Po południu dotrzemy do wioski El Kurru, nekropolii starożytnej stolicy – Napata. Zobaczymy grób wykuty w skale pod piramidami, ozdobiony wielobarwnymi hieroglifami oraz podobiznami faraonów i bóstw. Następnie przejedziemy do skamieniałego lasu. To niezwykłe, wręcz mistyczne miejsce, w którym znajdują się setki skamielin pni drzew powalonych w odległej przeszłości. Późnym popołudniem powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 8
REJS PO NILU – PIRAMIDY W NURI

Po śniadaniu przejdziemy się na lokalny targ w mieście Karima. Poznamy z bliska lokalny, sudański koloryt. Następnie czeka nas niespodzianka: rejs łodzią po wodach Nilu. Lunch zjemy nad sztucznym jeziorem przy tamie Merowe. Po południu pójdziemy na spacer wśród piramid w Nuri i zobaczymy najsłynniejszą z nich: piramidę króla Taharqa. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 9
PUSTYNIA BAYUDA – PIRAMIDY MEROE

Rankiem wyruszymy na pustynię Bayuda, której obszar równy jest ¼ terytorium Polski. Po drodze piękne widoki z charakterystycznymi wulkanicznymi górami z czarnego bazaltu w stożkowatym kształcie, z poszarpanymi wierzchołkami. Przy odrobinie szczęścia uda się dostrzec pełne wdzięku gazele pustynne, kryjące się przed upałem w cieniu drzew, lub karawanę nomadów Bisharin, wędrujących ze stadami wielbłądów i osłów. Po pikniku na pustyni kontynuujemy podróż, przeprawiając się przez Nil pontonami. Współpasażerami na rzece oprócz Sudańczyków mogą być osły, wielbłądy czy kozy. Na sam koniec dnia zostawiamy niezwykłą atrakcję – piramidy Meroe, czyli ponad 40 budowli wzniesionych na szczycie wzgórza. Zakwaterowanie w komfortowym campie namiotowym (namioty z łóżkami, bieżącą wodą i elektrycznością) z przepięknym widokiem na piramidy. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 10
PIRAMIDY MEROE – KRÓLEWSKIE MIASTO

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację piramid – królewskiej nekropolii wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Każda z nich ma kaplicę pogrzebową, której ściany pokryte są płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia króla i składanie ofiar bogom. Powrót na lunch do campu. Po południu wyruszymy na wyprawę do ruin Królewskiego Miasta. Wykopaliska potwierdzają, że kiedyś zajmowało ono duży obszar, było otoczone przez przedmieścia i mur graniczny. Tereny te, dziś pokryte kawałkami czerwonej gliny, wciąż stanowią teren badań naukowych i kryją w sobie wiele archeologicznych tajemnic. Po południu powrót do campu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Dzień 11
NAGA – ŚWIĄTYNIA BOGA LWA – RUINY MUSSAWWARAT – CEREMONIA WIRUJĄCYCH DERWISZY - POWRÓT DO CHARTUMU

Po śniadaniu przebędziemy pustynną drogę wśród rozłożystych akacji do dwóch ważnych historycznie miejsc. Pierwsze z nich – Naga – to jedno z największych stanowisk archeologicznych w Afryce. Są to toczone piaskami Sahary pozostałości nubijskiego miasta z okresu meroickiego z czterema świetnie zachowanymi świątyniami. Najbardziej rozpoznawalna z nich, świątynia boga-lwa Apedemaka wzniesiona na przełomie II i I wieku przed naszą erą, słynie z doskonale zachowanych dekoracji reliefowych. Następnie zwiedzimy ruiny Mussawwarat – kuszyckiego miasta z imponującym zespołem sakralnym, malowniczo położonego w dolinie, pośród wzgórz. Lunch w cieniu świątyni boga Apedemaka, odrestaurowanej przez niemiecką misję archeologiczną. Późnym południem dotrzemy do Chartumu, by przeżyć niesamowite doświadczenie o zachodzie słońca: jest nim wizyta na grobie sufickiego przywódcy duchowego, Ahmeda al Nila, i możliwość zobaczenia niecodziennego rytuału – ceremonii wirujących derwiszy, którzy modlą się w transowym tańcu (ceremonia odbywa się jedynie w piątki). Wieczorem wrócimy do hotelu. Czas na odświeżenie się. Po kolacji przejazd na lotnisko i wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 12
WYLOT DO POLSKI - PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline (w opcji "z polskjęzycznym przewodnikiem")
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (4-osobowa Toyota Landcruiser z klimatyzacją)
Opłatę za rejestrację paszportu (ok. 290 USD za osobę)
Wodę butelkowaną podczas całego wyjazdu
Opiekę anglojęzycznego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji "płatne dodatkowo"
Opłaty w zwiedzanych obiektach i stanowiskach archeologicznych
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa - Chartum - Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 2300 - 3300 USD za osobę; bilet można rezerwować indywidualnie)
Opłaty za pozwolenie na robienie zdjęć (koszt dodatkowy: 20 USD za osobę)
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 50 USD od osoby)
Wizy (koszt dodatkowy: 45 EURO)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 450 EURO)
Kontakt