TURKANA – GŁĘBIA OSTROŚCI

Jezioro Turkana, olbrzymi alkaiczny akwen, o poranku turkusowy, za dnia barwy malachitu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie.
Kraje
Kenia
Ilość osób
6 osób
Termin (19 dni)
11.11.2019 - 29.11.2019
Cena
od 4495 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Jezioro Turkana, olbrzymi alkaiczny akwen, o poranku turkusowy, za dnia barwy malachitu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie. To prawdziwy „początek świata”. Dokładnie pod wodami Turkana nachodzą na siebie kontynentalne płyty tektoniczne. Tu narodziła się Europa, Ameryka i reszta kontynentów. W miejscu zwanym Koobi Fora, dokąd nawet dzisiaj nie prowadzi żadna asfaltowa droga, ponad dwa i pół miliona lat temu pierwszy praczłowiek stworzył swój dom na ziemi.
Choć Kenia jest najpopularniejszym safari na świecie, nie zobaczysz obrazków z widokówek. Nasza wyprawa wiedzie drogami, którymi wędrują tylko karawany nomadów.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY DO KENII

Wylot z Warszawy do Kenii z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO NAIROBI – JEZIORO BARINGO – PRZEKROCZENIE RÓWNIKA

Po porannym przylocie do Nairobi przejedziemy dnem Wielkiej Doliny Ryftowej w kierunku jeziora Bogoria. Po drodze zatrzymamy się na pamiątkowe zdjęcie na równiku oraz na lunch w klimatycznej lodge z widokiem na jezioro Elementaita (czas transferu z Nairobi: ok. 3,5 godz.). Po południu udamy się nad jezioro Baringo, drugie najbardziej na północ położone jezioro Wielkich Rowów Afrykańskich, znajdujące się na wysokości prawie 1000 m n.p.m. (czas przejazdu: ok. 3 godz.). Pomarańczowobrązowe wody jeziora i skaliste okolice tworzą jeden z najpiękniejszych krajobrazów Kenii. Popołudniu zakwaterujemy się w położonym nad jeziorem ośrodku Robert’s Camp, gdzie odpoczniemy po przylocie. Wieczorem kolacja i nocleg.

Wyżywienie
lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Robert’s Camp http://robertscamp.com/ *

Dzień 3
REJS PO JEZIORZE BARINGO – SPOTKANIE Z RYBAKAMI NJEMPS

Dzień przeznaczymy na eksplorację jeziora Baringo, którego otoczenie słynie z rekordowej ilości gatunków ptaków – jest ich tam ok. 450. Nad jeziorem można dostrzec m.in. bielika afrykańskiego, pelikana, czaplę, kormorany czy czarne orły – to prawdziwa gratka dla pasjonatów ornitologii. Płynąc łodzią po błękitnych wodach jeziora, dotrzemy na tajemniczą Wyspę Diabła. Odważni w trakcie rejsu będą mieli okazję wskoczyć do wody, by wykąpać się w towarzystwie drzemiących przy brzegu hipopotamów oraz krokodyli! Nad jezioem spotkamy się z rybakami ludu Njemps, łowiącymi ryby z „pokładu” maleńkich łódek zrobionych z balsy. Lunch w łodzi. Po południu udamy się na spacer do lokalnej wioski, by obserwować leniwie płynące życie mieszkańców. Kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Robert’s Camp http://www.robertscamp.com/*

Dzień 4
PRZEJAZD DO MARALAL

Wyruszymy na północ, do Maralal – stolicy krainy plemienia Samburu. Jest to ostatnia większa miejscowość przed pustynnymi krainami jeziora Turkana. Trasa wiedzie przez zachwycającą sawannę (czas przejazdu: ok. 5 godz.) Po drodze wielokrotnie zatrzymamy się na fotografowanie krajobrazu. Kolacja i nocleg w malowniczej lodge położonej pomiędzy miastem Maralal i górami Kirisia, na terenach zamieszkałych przez wojowniczy lud kenijski.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Ngari Hill http://www.ngarihill.com/ (pokój typu standard) *

Dzień 5
MARALAL – WĘDRÓWKA PO GÓRACH KIRISIA – SPOTKANIE Z LUDEM SAMBURU

Wcześnie rano, po śniadaniu, wyruszymy na pieszą wędrówkę w góry Kirisia. Będzie to pierwsza okazja na spotkanie zamieszkującego te ziemie ludu Samburu. W wiosce wspólnie napijemy się herbaty, zapalimy tradycyjny tytoń. Miejsce urzeka widokami. Przy zachowaniu ciszy i spokoju można podejść bardzo blisko żyjących tu zebr czy antylop. Lunch w formie pikniku w punkcie widokowym. Po południu powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 6
DESERT ROSE LODGE – PRZEJAZD 4×4 WYSCHNIĘTYM KORYTEM RZEKI

Po wczesnym śniadaniu czeka nas przejazd samochodami 4×4 spektakularną trasą w rejony jeziora Turkana. Stromą drogą, która miejscami biegnie wyschniętym korytem rzeki, dotrzemy do Desert Rose, wspaniałej lodge położonej wysoko w górach (czas przejazdu: ok. 6 godz.). To prawdziwa róża pośrodku pustyni. Lodge utrzymana jest w wyjątkowo oryginalnej stylistyce, a każdy element wystroju jest wykonany ręcznie. Otwarte łazienki, wanny żłobione w kamieniu, drewniane umywalki to tylko kilka przykładów zaskakującej architektury posiadłości. Gościli w niej między innymi Angelina Jolie i Bruce Willis. Po południu wypoczynek na łonie natury. Wieczorem kolacja przy świecach i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 7
DESERT ROSE – WĘDRÓWKA PO GÓRACH – HERBATA W TRADYCYJNEJ WIOSCE SAMBURU

Dzień przeznaczymy na eksplorację okolicy. Czeka nas wędrówka przez góry i cedrowe lasy w towarzystwie wojownika z plemienia Samburu. Naturalny park wodny zapewni nietypową atrakcję – zjazdy korytem górskiego strumienia. Specjalnie przygotowane dania na lunch, który zjemy nad jeziorem, „pośrodku niczego”, mogą być zaskakujące, ale wyborne. Celem naszego popołudniowego trekkingu będą tradycyjne wioski, do których zwykłe turystyczne grupy nie docierają. Dla mieszkańców biali ludzie ciągle stanowią atrakcję. Wspólny czas przeznaczymy na łamanie cywilizacyjnych barier, wymianę prezentami, zdjęcia i rozmowy. Kolacja przy kominku z dużą dawką afrykańskich opowieści.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 8
DESERT ROSE – LOIYANGALANI – JEZIORO TURKANA

Docieramy do głównego punktu naszej wyprawy – nad jezioro Turkana. Z kamienistej, spalonej słońcem pustyni wynurza się nagle doskonale turkusowa tafla. Niemal bezludna, surowa przestrzeń jednego z najstarszych geologicznie miejsc na Ziemi wywołuje wrażenie, że czas po prostu zatrzymał się tu tysiące lat temu. Po lunchu w wyjątkowo malowniczej okolicy udamy się do Loiyangalani – miejsca, którego widok niemal każdemu przywodzi na myśl „Gwiezdne Wojny”(czas przejazdu z Desert Rose: ok. 4,5 godz.). Kolacja i noc w skromnym, ale schludnym hoteliku: w domkach „w stylu Turkana”. Warunki skromne, ale atmosfera niepowtarzalna. Wieczorem wyjazd na wspaniały zachód słońca z lampką wina i widokiem na taflę Jeziora Turkana.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Palm Shade Hotel *

Dzień 9
LOIYANGALANI – WIZYTA W WIOSCE EL MOLO

Dzień pełen spotkań z jeziorem Turkana. Rejon ten oczarowuje niezwykłym pejzażem. Wobec krajobrazu pustyni lawowej z jeziorem w kolorze turkusu nikt nie pozostaje obojętny. Dzięki spacerowi pod skały, na których widnieją prastare rysunki ryte przez nomadów kilka tysięcy lat p.n.e., przeżyjemy prawdziwą podróż w czasie. Wizyta w chatach El Molo, kąpiel w jeziorze, rejs w poszukiwaniu występujących tu licznie krokodyli nilowych pozwoli odkryć piękno i bogactwo naturalne tego rejonu. Wieczorem czeka nas wyjątkowa atrakcja – zabawa przy tańcach i śpiewach lokalnych grup etnicznych. Noc w miasteczku Loiyangalani. Wieczór i kolacja z piwem pod rozgwieżdżonym niebem pustyni.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Palm Shade Hotel *

Dzień 10
STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE KOOBI FORA

Wcześnie rano wyjazd w stronę Koobi Fora, stanowiska archeologicznego, gdzie profesor Richard Leakey znalazł jedną z najstarszych ludzkich skamieniałości, burząc dotychczasowe przekonanie o historii człowieka (czas przejazdu: ok. 7 godz.). Trasa wiedzie przez imponujące tereny Parku Narodowego Sibiloi, pełnych wspaniałych widoków do sfotografowania. Park zamieszkują rzadkie gatunki antylop, zebr i innych zwierząt o cechach nie występujących poza pustynią. Lunch na terenie parku. Kolacja przy ognisku, noc w domkach archeologów nad jeziorem.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Domki archeologów

Dzień 11
EKSPLORACJA TERENÓW KOOBI FORA – OGLĄDANIE PREHISTORYCZNYCH SKAMIELIN

Dzień przeznaczymy na archeologiczną eksplorację rejonów Koobi Fora. Będziemy poszukiwać skamielin, kamieni szlachetnych, oglądać prehistoryczne okazy skamieniałych zwierząt świetnie zachowanych w zastygłej lawie: kilkumetrowej średnicy żółw, słoń czy ogromny krokodyl liczące ponad 2 miliony lat. Kolacja i noc przy ognisku nad jeziorem Turkana.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Domki archeologów (warunki bardzo proste, domki z pryczami i moskitierami; wspólne prysznice i toalety)

Dzień 12
JEZIORO TURKANA – NORTH HORR – PUSTYNIA CHALBI – NOC Z LUDEM GABRA

Tego dnia wyruszymy na piaszczystą pustynię Chalbi. Tam gdzie czerń wulkanicznych kamieni styka się ze złotym blaskiem piasku, uda się zrobić wiele pięknych zdjęć. Nadarzy się też okazja do odkrycia mistycznych miejsc ludzi pustyni. Po dotarciu do North Horr – „stolicy” ludu Gabra żyjącego na pustyni z setkami wielbłądów, posłuchamy tradycyjnych śpiewów kobiet (czas przejazdu z Koobi Fory do North Horr: ok. 7 godz.). Kolacja i nocleg w domu lokalnej, zaprzyjaźnionej rodziny.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Dom lokalnej rodziny (warunki proste, pokoje wielosonowe, wspólna łazienka i toaleta)

Dzień 13
NORTH HORR – SAFARI W PARKU NARODOWYM MARSABIT

Rano udamy się do Marsabit – swoistej oazy na pustyni (czas przejazdu: ok. 5,5 godz.). W żyłach mieszkańców płynie krew ludów Rendile, Borana, Gabra i Oromo, a także plemienia Somali. W Parku Narodowym Marsabit będziemy mieć okazję podziwiać majestatyczne słonie i bawoły, mnóstwo gatunków ptaków i inne zwierzęta przy wodopoju nieopodal jednego z trzech kraterów wypełnionych jeziorami powulkanicznymi. Kolacja i noc w uroczo położonej na dnie krateru lodge.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 14
PRZEJAZD DO REZERWATU SAMBURU

Po śniadaniu przejazd do Rezerwatu Samburu (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Górzysta sawanna pełna słoni, antylop, żyraf, zebr, bawołów, lwów, lampartów, gepardów i wielu innych gatunków przez wiele lat była ulubionym miejscem wypraw Księcia Eustachego Sapiehy. Wyśmienita kolacja i nocleg w eleganckim campie urządzonym w najlepszym stylu, weranda z widokiem na Uaso Nyiro – Brązową Rzekę. Wypoczynek w tym luksusowym obozie namiotowym przy rześkich porywach wiatru znad rzeki i lasu to przyjemność sama w sobie. Obóz położony jest na tarasach z widokiem na brązowe wody, gdzie zobaczyć można słonie lub krokodyle powolnie wychodzące na brzeg rzeki.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 15
SAFARI W REZERWACIE SAMBURU – ZEBRY PRĘGOWANE, GERENUKI I ŻYRAFY SIATKOWANE

Dzień pełen wrażeń w jednym z najpiękniejszych parków Kenii – Samburu, którego teren zamieszkiwany jest przez charakterystyczne gatunki zwierząt takie jak zebry pręgowane, gerenuki czy żyrafy siatkowane. Nie brakuje tu także lwów, gepardów czy lampartów. Poranek spędzimy wśród dzikich zwierząt. Po południu kontynuacja safari podczas tzw. Simba Time czyli godziny lwa, kiedy światło do fotografowania zwierząt i krajobrazów jest najlepsze. Wieczorem powrót do lodge.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 16
PARK NARODOWY ABERDARE

Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Aberdare – pierwszego parku narodowego w Kenii, który został całkowicie ogrodzony, aby chronić żyjącą w nim populację nosorożca (czas przejazdu: ok. 4,5 godz.). Zakwaterowanie i lunch w lodge położonej w sercu parku, z której okien obserwować można stada słoni i bawołów podchodzących do znajdującego się nieopodal wodopoju. Po południu czas na odpoczynek po podróży. Wieczorem kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 17
PARK NARODOWY ABERDARE – ANTYLOPY BONGO, CZARNE NOSOROŻCE I LIKAONY

Całodzienne safari w Parku Aberdare. Ten niezwykły parku położony jest w łańcuchu górskim Aberdare. Zachwyca pięknymi widokami i jest domem zwierząt, które rzadko występują w innych parkach – niezwykle ostrożnej antylopy bongo, rzadkiego czarnego nosorożca i zagrożonego wyginięciem likaona. Z pewnością nadarzy się również okazja do oglądania zebr, żyraf, czy słoni, a być może także lamparta. Posiłek w formie lunchboxów na terenie parku. Po południu powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

The Ark Lodge https://thearkkenya.com/*

Dzień 18
PRZEJAZD DO NAIROBI – DEGUSTACJA WYSZUKANYCH MIĘS – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu wyruszymy do Nairobi jedną z najbardziej widowiskowych tras z widokiem na szczyt Mount Kenya (czas przejazdu: ok. 4 godz.). Po południu czas na ostatnie zakupy, a wieczorem niespodzianka: uroczysta kolacja kończąca ekspedycję w szczególnym miejscu. Późnym wieczorem wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie
Wyżywienie: śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 19
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Wyżywienie zgodnie z programem (w Desert Rose all inclusive)
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach,
Wodę butelkowaną
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (7-osobowa Toyota Landcruiser 4x4 z otwieranym dachem)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji "płatne dodatkowo"
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynardoowego na trasie Warszawa–Nairobi–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 2800-3800 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD za osobę)
Wizy (koszt dodatkowy: 50 USD od osoby)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednosobowego (koszt dodatkowy: 900 USD)
Kontakt