W POSZUKIWANIU ZAGINIONEJ ARKI

Pełna wrażeń i niezapomnianych przeżyć wyprawa do Etiopii, zwanej Tybetem Czarnego Lądu. Właśnie na tych terenach miał się znajdować biblijny Eden, stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi.
Kraje
Etiopia
Ilość osób
6 osób
Termin (16 dni)
01.12.2021 - 16.12.2021
Cena
od 3050 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika AFRICAline
Termin (16 dni)
01.12.2020 - 16.12.2020
Cena
od 3500 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Pełna wrażeń i niezapomnianych przeżyć wyprawa do Etiopii, zwanej Tybetem Czarnego Lądu. Właśnie na tych terenach miał się znajdować biblijny Eden, stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi. Panorama gór Semien, majestatyczne wodospady Błękitnego Nilu, kościoły wykute w skałach, tradycyjne plemiona zamieszkujące dolinę Omo i rytuał parzenia etiopskiej kawy to tylko niektóre ze wspaniałych atrakcji czekających na szlaku. Odkrywanie kultury i dzikiej przyrody tego nigdy nieskolonizowanego kraju afrykańskiego to unikatowe doświadczenie, którego nie można porównać z podróżowaniem po innych częściach Afryki.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
PRZELOT Z WARSZAWY DO ADDIS ABEBY

Wylot do Etiopii z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
LALIBELA – KOŚCIOŁY SKALNE

Po wylądowaniu w Addis Abebie wyruszymy w dalszą podróż do Lalibeli – najsłynniejszego miejsca kultu w Etiopii (czas lotu: ok. 1 godz.). Zwiedzimy pierwszą grupę skalnych kościołów, znajdujących się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znanym z nich jest monolityczny Bet Giyorgis – kościół św. Jerzego – wykuty na planie krzyża. Niezwykła atmosfera jednego z najświętszych miejsc w Etiopii, które powstało na przełomie XII i XIII w., utrzymuje się tu do dziś, gdyż w skalnych kościołach nadal odbywają się nabożeństwa. W Lalibeli i jej najbliższych okolicach znajduje się ponad 1000 świątyń. Wieczorem udamy się do malowniczo położonego hotelu na kolację i nocleg (czas transferu: ok. 30 min.).

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Panoramic View Hotel, http://www.panoramicviewhotel.com/*

Dzień 3
KLASZTOR ASHETON MARYAM – CEREMONIA PARZENIA KAWY W LOKALNYM DOMU

Rankiem wyruszymy na wyprawę do klasztoru Asheton Maryam (ok. 5 godz.). Chętni będą mogli wybrać się tam na mułach. Emocjonująca trasa wiedzie wąską ścieżką przez górskie zbocze, skąd rozpościera się widok na okoliczne góry i Lalibelę. Powrócimy do hotelu na lunch, ale już po południu rozpoczniemy zwiedzanie drugiej grupy kościołów. Następnie złożymy wizytę lokalnej rodzinie w ich domu, gdzie weźmiemy udział w ceremonii parzenia kawy – w Etiopii od setek lat przebiega ona według wyznaczonego rytuału. Spotkanie to będzie okazją do rozmowy z gospodarzami. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Panoramic View Hotel, http://www.panoramicviewhotel.com/*

Dzień 4
AKSUM

O poranku czeka nas lot do Aksum – jednej z dawnych stolic Abisynii, miasta królowej Saby (czas lotu: ok. 30 min.). Po lunchu odwiedzimy kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Syjon, gdzie, jak wierzą Etiopczycy, przechowywana jest Arka Przymierza. Biblia podaje, że była to skrzynia z drewna akacjowego zawierająca laskę Aarona, dzban z manną i kamienne tablice z dekalogiem. Do dziś miejsce przechowywania Arki jest pilnie strzeżone przez arcykapłanów. Zwiedzimy również pałac i łaźnię królowej Saby. Następnie zobaczymy słynny obelisk z Aksum, który mierzy 23 m. W starożytności oznaczano w ten sposób miejsca pochówku. Obelisk jest datowany na IV w., około X w. został on obalony, podczas II wojny światowej wywieziony do Rzymu, by w 2008 r. wrócić na swoje miejsce, do Aksum. Wieczorem zakwaterujemy się w komfortowym hotelu w centrum miasta, gdzie zjemy kolację i zostaniemy na nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
PRZEJAZD W GÓRY SEMIEN

Po śniadaniu wyruszymy na przejazd przez przepiękne górzyste tereny północnej Etiopii (czas transferu: ok. 5,5 godz.). Późny lunch, a także kolację zjemy w lodge położonej w malowniczych górach Semien. To jeden z najpiękniejszych krajobrazowo regionów Etiopii. W tym właśnie łańcuchu górskim znajduje się najwyższy szczyt Etiopii – mierzący 4550 m n.p.m. Ras Daszan.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Semien Lodge, http://www.simiens.com/*

Dzień 6
TREKKING W GÓRACH SEMIEN – PRZEJAZD DO GONDERU

Po śniadaniu rozpoczniemy kilkugodzinną wyprawę w góry Semien na fotograficzne safari. Majestatyczne góry, zapierające dech w piersiach widoki, ukryte wodospady i tajemnicze doliny – oto jakie bogactwo skrywają góry Semien. Można tu spotkać wiele gatunków zwierząt, wśród których najsłynniejsze to dżelady, czyli tzw. pawiany z krwawiącym sercem. Po południu przejedziemy do Gonderu – dawnej stolicy Abisynii (czas przejazdu: ok. 4 godz.). Po drodze zobaczymy piękne krajobrazy i nieliczne wioski ludności Tanai Amhara. Wczesnym wieczorem dotrzemy do Gonderu. Zakwaterujemy się w hotelu położnym na obrzeżach miasta, z którego roztaczają się przepiękne widoki na okoliczne wzgórza.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Goha Hotel, http://gohahotel.com/*

Dzień 7
ZWIEDZANIE GONDERU - PRZEJAZD DO BAHYR DARU

Po śniadaniu zwiedzimy łaźnię króla Fasiladasa i pałac cesarzowej Mentewab. Wspaniała architektura, atmosfera starożytnego miasta i dumni Amharowie robią niezwykłe wrażenie. Po lunchu kontynuujemy odkrywanie śladów świetności miasta, zwiedzając zamki, klasztory i kościoły, w tym słynny kościół Światła Świętej Trójcy. Gonder jest pełne perełek starożytnej etiopskiej architektury. Po południu przejedziemy do Bahyr Dar, urokliwego miasteczka położonego nad największym jeziorem Etiopii – Tana (czas przejazdu: ok. 4 godz.). Po lunchu wybierzemy się na zwiedzanie miasta, m.in. na tradycyjny targ oraz do pałacu Bezait – jednej z rezydencji Hajle Sellasje, skąd będziemy podziwiać zachód słońca. Kolacja i nocleg w kameralnej lodge ukrytej pośród bujnych ogrodów.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Abay Minch Lodge, http://abayminchlodge.com*

Dzień 8
WODOSPADY TYS YSSAT – REJS PO JEZIORZE TANA – KLASZTORY NA WYSPACH

Po śniadaniu dotrzemy do majestatycznych wodospadów na Nilu Błękitnym o nazwie Tys Ysat. To jedna z największych atrakcji przyrodniczych Etiopii (czas transferu: ok. 1,5 godz.). „Imponujący to widok, jakiego po kres swych dni nie zapomnę. Majestat ten poraził mnie swym pięknem, nic z rzeczy, jakie dotąd widziałem, równać się z nim nie może.” – tak XVIII-wieczny szkocki podróżnik James Bruce opisywał swe wrażenia z tego miejsca. Po południu wyruszymy w rejs łodzią po jeziorze Tana, słynącym z 20 monastyrów ulokowanych na wyspach. Powstanie większości z nich datowane jest na XVI lub początki XVII w., choć są i takie, które wyrosły na przedchrześcijańskich miejscach kultu. Wizyta w klasztorach to jak skok w przeszłości o kilkaset lat! Wieczorem czas na wypoczynek w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Abay Minch Lodge, http://abayminchlodge.com*

Dzień 9
JEZIORO LANGANO

Po śniadaniu wyjedziemy na lotnisko, by samolotem dostać się do Addis Abeby (czas lotu: ok. 45 min.). Na miejscu przesiądziemy się do samochodu 4×4 i rozpoczniemy przygodę w południowej Etiopii. Pierwszym przystankiem będzie jezioro Langano położone w Dolinie Ryftowej (czas transferu: ok. 4 godz.). To idealne miejsce na trekking oraz obserwację ptaków – występuje ich tu aż 400 gatunków – oraz innych zwierząt. Będzie można również spróbować jazdy konnej i ochłodzić się podczas kąpieli w jeziorze. Nocleg zaplanowany jest w niezwykłym miejscu: w lodge nad brzegiem jeziora Langano.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Hara Langano Lodge, http://www.haralangano.com/*

Dzień 10
PRZEJAZD DO DOLINY OMO – STELLA TYJA – LUDY GURAGE, WOLAYA, DORZE – ARBA MYNCZ

Rankiem wyruszymy do doliny Omo, będącej jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spotkać tak dużą liczbę grup etnicznych prowadzących wciąż tradycyjny styl życia. Następnie wyjedziemy w kierunku Arba Myncz – największego miasta na południu kraju (czas transferu: ok. 6 godz.). W języku amharskim jego nazwa oznacza 40 źródeł. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym w miejscu o nazwie Stella Tyja, z tajemniczymi kamiennymi stelami, wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy także wioski Gurage, Wolayta i Dorze. Ta ostatnia słynie z domów budowanych na kształt głowy słonia. Wiek poszczególnych chat można ocenić na podstawie ich wysokości, gdyż z roku na rok podgryzane przez termity bambusowe fundamenty osiadają coraz głębiej. Gościnni Dorze pokażą nam, jak przędzie się bawełnę i gdzie rośnie „fałszywy bananowiec”. Przed odjazdem spróbujemy placków upieczonych z liści tej dziwnej rośliny umoczonych w lokalnym dzikim miodzie i wzniesiemy toast trunkiem z anyżu i czosnku. Wieczorem dotrzemy do Arba Myncz, gdzie zostaniemy na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 11
PRZEJAZD DO TURMI – ODWIEDZINY U LUDU KONSO I TSEMAY – ZAKUPY NA TARGU HAMERÓW

Dzień rozpoczniemy przejazdem do miejscowości Turmi (czas transferu: ok. 8 godz.). Po drodze odwiedzimy wioskę plemienia Konso, które jako pierwsze w Afryce stosowało uprawy tarasowe. Konso znani są również z ciekawych zwyczajów związanych z obrzędem pochówku, m.in. drewnianymi posągami nagrobnymi, przypominającymi totemy. Krajobraz kulturowy wioski jest objęty opieką UNESCO. Z kolei w dolinie rzeki Weyto spotkamy się z plemieniem Tsemay. Kobiety z tej grupy etnicznej często ubierają się w skóry, natomiast mężczyzn można spotkać… ze stołeczkami noszonymi na wypadek gdyby potrzebowali przysiąść. Będziemy mogli wziąć udział w cotygodniowym bazarze plemion Hamer, Tsemay i Karo w wiosce Alduba lub w bajecznie kolorowym targu Hamerów w Turmi. Właśnie w tej miejscowości zatrzymamy się na nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 12
LUD DASSANECH I HAMEROWIE – CEREMONIA SKAKANIA PRZEZ BYKA

W pierwszej części dnia odwiedzimy wioskę ludu Dassanech (Gelab), który słynie z pięknych fryzur, zdobnych skaryfikacji oraz niezwykłej kultury. Powrócimy do Turmi na lunch, a po południu udamy się do wioski Hamerów. Jednym z najciekawszych rytuałów plemienia jest skok przez byka. Podczas tej ceremonii chłopiec poprzez czterokrotny skok po grzbietach byków stojących w rzędzie staje się mężczyzną. Od tego, jak poradzi sobie z tym zadaniem, będzie zależała jego przyszłość w wiosce. Jeśli ceremonia będzie odbywała się w czasie naszego pobytu, chętni będą mogli wziąć w niej udział. Po dniu pełnym wrażeń powrócimy do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 13
LUDY KARO I MURLE – PRZEJAZD DO MIASTECZKA DŻINKA

Po śniadaniu czeka nas dalsza eksploracja doliny Omo – odwiedzimy wioski Karo i Murle (czas transferu: ok. 3 godz.). Przedstawiciele plemienia Karo zdobią swoje ciała wzorami malowanymi kredą, przy czym bardziej zdobne są ciała mężczyzn. To również jedno z najmniejszych liczebnie plemion Etiopii. Z kolei mężczyźni z plemienia Murle muszą płacić za swoje żony tuzinem krów. Po drodze będziemy mogli podziwiać piękny widok na dolinę Omo z wioski Kortcho. Po południu dotrzemy do Dżinka. To baza wypadowa dla wszystkich kierujących się do Parku Narodowego Mago, aby spotkać się z fascynującym ludem Mursi. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Eco Omo Lodge, http://www.eco-omo.com/*

Dzień 14
PARK NARODOWY MAGO – SŁYNNY LUD MURSI

Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Mago (czas transferu: ok. 2 godz.). Czeka nas tam nie tylko piękno natury, ale przede wszystkim spotkanie z niezwykłym ludem Mursi. Krążki, jakie kobiety Mursi wkładają sobie w wargi, przez lata były uważane za narzędzie celowego oszpecania w celu ochrony przed handlarzami niewolników. Dziś antropolodzy nie mają wątpliwości, że to zabieg upiększający. Po południu odwiedzimy ciekawe muzeum antropologiczne poświęcone ludom południa Etiopii. Kolacja i nocleg w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

Eco Omo Lodge, http://www.eco-omo.com/*

Dzień 15
PRZEJAZD DO ARBA MYNCZ – LUDY DERASE, ARIIBENNA – REJS PO JEZIORZE CHAMO

Po śniadaniu wyjedziemy kierunku Arba Myncz. Po drodze będziemy mieć okazję do zapoznania się z lokalnymi kulturami: Derasa, Ari, Benna – to tylko niektóre z ludów zamieszkujących te tereny. Po południu wypłyniemy w rejs po jeziorze Chamo, by obserwować krokodyle nilowe, hipopotamy, pelikany oraz zachód słońca z pokładu łodzi. Kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 16
PRZEJAZD DO ADDIS ABEBY–WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Addis Abeby (czas transferu: ok. 8 godz.). Opcjonalnie można wybrać przelot wewnętrzny (koszt dodatkowy: USD). Będąc na miejscu, odwiedzimy tradycyjny targ Merkato – największy bazar w tej części Afryki. Zwiedzając stolicę Etiopii, zauważymy, jak olbrzymie piętno wywarł na nią ostatni cesarz, Hajle Sellasje. Jego ciało spoczywa w grobie w katedrze Trójcy Świętej – tę budowlę również odwiedzimy. Wieczorem zjemy kolację w tradycyjnej restauracji, gdzie będzie można spróbować indżery – typowego dania Etiopczyków, oraz tedżu – tradycyjnego napoju miodowego. Wieczornym transferem na lotnisko rozpoczniemy powrót do Polski.

Wyżywienie
śniadanie / lunch / kolacja
Zakwaterowanie

-

Dzień 17
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot wewnętrzny na trasie Addis Abeba - Lalibela, Lalibela- Aksum, Bahyr Dar- Addis Abeba
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym
Atrakcje wymienione w programie (bez adnotacji "płatne dodatkowo")
Opiekę anglojęzycznego kierowcy - przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
Ubezpieczenie
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa - Addis Abeba - Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 3300-3500 PLN; bilet można rezerwować indywidualnie)
Dopłaty do przelotów wewnętrznych w przypadku przelotu międzynarodowego liniami innymi niż Ethiopian Airlines (koszt dodatkowy: 370 USD)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 60 USD od osoby)
Dopłaty do pokoju dziennego w dniu 16., przed wylotem do Polski (koszt dodatkowy: 100 USD)
Przelotu wewnętrznego na trasie Arba Myncz- Addis Abeba (koszt dodatkowy: 100 USD)
Opłat wizowych (koszt dodatkowy: 50 USD)
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 400 USD)
Kontakt