WSZYSTKIE KOLORY KENTE

Kraje
Ghana
Burkina Faso
Ilość osób
8 osób
Termin (15 dni)
16.10.2021 - 30.10.2021
Cena
4 450 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Nie ma chyba bardziej charakterystycznego symbolu Ghany niż tkanina kente - pełna geometrycznych wzorów i jaskrawych kolorów, cudownie pstrokata, nasycona symboliką. Wyprawa do bogatej w kolory Ghany, jak również do sąsiedniego Burkina Faso jest podróżą w głąb barwnej kultury żyjących tu ludów, okazją do poznania ich zaskakujących tradycji, uczestnictwa w porywających festiwalach i ceremoniach, odwiedzenia malowniczych wiosek, w których czas się zatrzymał. A wszystko to na tle suchej sawanny, soczyście zielonych wzgórz, wilgotnego lasu równikowego i rajskich plaż złotego wybrzeża.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1. 16.10.2020
PRZELOT Z WARSZAWY DO AKRY – OSU CZYLI NOCNE ŻYCIE AKRY

Rano wylot do Akry z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Po wylądowaniu przejazd do hotelu, zakwaterowanie i wieczorny spacer po rozrywkowej dzielnicy OSU – to tutaj mieszkańcy Akry umawiają się na piwo i tańce do rana. Ci zamożniejsi wybierają eleganckie kluby i kasyna, ci z mniejszym budżetem bawią się w lokalnych barach, gdzie stoliki często ustawione są pod gołym niebem. Kolacja w lokalnej restauracji w okolicy Oxford Street – jednej z najbardziej znanych ulic miasta. Aby od samego początku poczuć atmosferę Akry warto zostać w Osu chociaż na jedno piwo lub drinka, a być może także dać się porwać pozytywnej energii bijącej z głośników i bawić się przy afrykańskich rytmach do wschodu słońca.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

La Villa Boutique, http://www.lavillaghana.com/ *

Dzień 2. 17.10.2020
RELAKS NAD KRATEROWYM JEZIOREM BOSUMTWI – MOŻLIWOŚĆ PODEJRZENIA TRADYCYJNEJ CEREMONII POGRZEBOWEJ

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do regionu Ashanti – do pokonania około 240 km (5 godzin jazdy). Celem jest znajdujące się niedaleko Kumasi (drugie co do wielkości miasto Ghany) kraterowe jezioro Bosumtwi - według wierzeń powstałe po uderzeniu meteorytu. Jako że będzie to sobota, jest duża szansa zobaczenia na trasie ceremonii tradycyjnego ghańskiego pogrzebu. Nie może zabraknąć na niej głośnej muzyki i tańców oraz jedzenia i alkoholu dla licznie przybyłych gości. Dojazd do położonego nad samym jeziorem lokalnego resortu nastąpi w godzinach popołudniowych (zależnie od czasu poświęconego na przystanki po drodze). Na miejscu, oprócz wypoczynku nad wodą, możliwy będzie spacer po okolicy (może nawet krótka wspinaczka po wzgórzach krateru, najwyższy punkt znajduje się na 460m.n.p.m.), tradycyjny połów ryb na łodziach, sporty wodne (SUP), jazda konna. (Przejażdżki konne, wypożyczenie sprzętu wodnego, połów ryb – dodatkowo płatne na miejscu.) Wieczorem kolacja i nocleg nad jeziorem.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Lake Bosumtwi Paradise Resort http://lakebosomtweparadiseresort.com/

Dzień 3. 18.10.2020
FESTIWAL AKWASIDAE W KUMASI – OBSERWACJA PROCESU PRODUKCJI TKANINY KENTE

Po śniadaniu przejazd (ok. 2 godz.) pod Manhyia Palace w Kumasi, gdzie odbędą się główne obchody Festiwalu Akwasidae. Zazwyczaj celebracja trwa mniej więcej od godziny 10:00 do 14:00. Po południu wizyta w dwóch wioskach rzemieślniczych znajdujących się niedaleko Kumasi: Adanwomase i Ntonso. W tej pierwszej wyrabia się tkaniny kente. Będzie można przyjrzeć się temu procesowi, nauczyć znaczenia poszczególnych kolorów i wzorów na tkaninie a także dokonać zakupu. W tej drugiej wiosce będzie okazja poznania symboli Adinkra i sposobu w jaki przyozdabia się nimi materiały. Nocleg w hotelu w Kumasi. Wieczór można spędzić w lokalnym barze niedaleko hotelu.

FESTIWAL AKWASIDAE

Odbywa się on co 6 tygodni, zawsze w niedzielę, a jego dokładne daty zależą od faz księżyca. Jest to zjazd wodzów ludu Aszanti, w którym uczestniczy także aktualny król Aszanti. Podczas tego wydarzenia król opuszcza swój pałac i niesiony na bogato udekorowanej lektyce przybywa na spotkanie i obrady z wodzami ludu. Towarzyszą temu owacje tłumów, tradycyjna muzyka, tańce. Wodzowie ubrani są w odświętne stroje, uszyte z tkaniny kente, a ich ręce i szyja przyozdobione są ogromną ilością złotej biżuterii, co ma podkreślać ich status.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Golden Bean Hotel Kumasi http://www.goldenbeanhotel.com/

Dzień 4. 19.10.2020
WIZYTA NA NAJWIĘKSZYM TARGU W AFRYCE ZACHODNIEJ - REZERWAT MAŁP – KĄPIEL W WODOSPADACH KINTAMPO – PRZEJAZD DO TAMALE

Wcześnie rano wykwaterowanie i wyjazd. Tego dnia do pokonania jest najdłuższy dystans wyprawy – około 400 km (7 godzin jazdy). Przejazd na północ, do Tamale. Przed opuszczeniem Kumasi krótka wizyta na największym targu pod gołym niebem w Afryce Zachodniej – Kejetia Market. Jak wszystkie afrykańskie targi ma on niepowtarzalną atmosferę – jest tam niezwykle kolorowo, głośno, tłoczno i chaotycznie. I można kupić wszystko. Zapaleni fotografowie na pewno będą mieli okazję do zrobienia ciekawych zdjęć. Aby urozmaicić długi przejazd na północ, po drodze do Tamale zatrzymamy się na nieco dłuższy postój w rezerwacie małp Boabeng Fiema. Będzie okazja do bliskiego kontaktu z tymi sprytnymi zwierzętami, szczególnie podczas karmienia ich bananami. Małpy w tym rezerwacie uważane są za święte – mają nawet swój własny cmentarz, którym opiekuje się lokalny ksiądz. Po lunchu kolejna dłuższa przerwa – tym razem nad wodospadami Kintampo (są to drugie największe wodospady w Ghanie). Chętni będą mogli zażyć orzeźwiającej kąpieli. Przemieszczając się na północ kraju zauważymy zmianę krajowbrazu i klimatu – na północy jest znacznie mniej zielono i dużo bardziej sucho. Wieczorem dojazd do hotelu w Tamale na nocleg.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie
Dzień 5. 20.10.2020
WIZYTA W WIOSCE TONGO - ŚWIĄTYNIA TENGZUG – PRZEJAZD DO BOLGATANGA

Po śniadaniu kontynuacja przejazdu na północ kraju. Po około 3 godzinach jazdy dotrzemy do wioski Tongo, położonej wśród niewielkich wzgórz oraz skał. Jest ona przykładem tradycyjnej architektury północnej Ghany z charakterystycznymi glinianymi okrągłymi domkami. Przewodnik oprowadzi nas po okolicy, zajdziemy także do domu wodza oraz do miejsc kultu, gdzie mieszkańcy przychodzą się modlić i składać ofiary. Wizyta ta będzie niezwykle ciekawym doświadczeniem kulturowym, podczas którego poznamy lokalne tradycje, rytuały, a przede wszystkim dowiemy się sporo o tutejszych wierzeniach animistycznych i kulcie przodków. Niektóre lokalne praktyki okażą się wręcz szokujące i trudne do zrozumienia. Pobyt na terenach Tongo pokaże nam jak bardzo nasz sposób myślenia i system wartości różni się od tutejszego. Zwieńczeniem tej podróży w głąb rdzennych religii afrykańskich będzie wejście na skaliste wzgórze, na którym znajduje się świątynia Tengzug. Jest to miejsce modlitw i składania ofiar, niezwykle święte – aby uzyskać pozwolenie na wejście należy zdjąć koszulkę – z szacunku do bóstw i duchów przodków. Lunch tego dnia zjemy w formie pikniku na skałce, z ładnym widokiem na okolicę. Po południu zakwaterowanie w komfortowym hotelu w Bolgatanga (15 km od Tongo). Reszta dnia i wieczór to czas wolny. Można odpocząć lub wybrać się do miasteczka.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Akayet Hotel Bolgatanga****, https://akayethotel.com/

Dzień 6. 21.10.2020
PRZEJAZD DO BURKINA FASO - MALOWANE CHATKI W TIEBELE - SPOTKANIE Z KROKODYLAMI

Po śniadaniu przekroczymy granicę i wjedziemy do sąsiedniego Burkina Faso. Nasz hotel znajduje się zaledwie 40 km od przejścia granicznego tak więc dojedziemy tam w niecałą godzinę. Naszym celem w Burkina Faso jest wioska Tiebele, do której dotrzemy po około godzinie jazdy od granicy z Ghaną. Wioskę zamieszkuje lud Kassena, należący do grupy etnicznej Gurunsi. Tiebele to miejsce wyjątkowe. Znane jest ono przede wszystkim ze swojej bardzo oryginalnej architektury. Domy, zwane sukhala, budowane są tutaj na planie koła lub kwadratu, a następnie malowane są w charakterystyczne geometryczne wzory - najczęściej biało – czarne lub biało- czarno – czerwone. Każdy jest inny. Robi to niesamowite wrażenie i bardzo malowniczo prezentuje się na zdjęciach. Tiebele ze względu na swoją tradycyjną architekturę jest wioską unikatową i zdecydowanie wartą przekroczenia granicy, nawet na kilkugodzinny pobyt w Burkina Faso. Po południu powrócimy do Ghany. Zatrzymamy się w miasteczku granicznym Paga. Zwiedzimy Pałac wodza – Pio’s Palace oraz udamy się na bliskie spotkanie z krokodylami! Zwierzęta te żyją tu w stawach uważanych za święte. Są to przypuszczalnie "najbardziej przyjacielskie" krokodyle w Ghanie, i mówi się, że zamieszkują w nich dusze rodziny królewskiej. Można nakarmić je kurą, a nawet podejść i dotknąć. Powrócimy na nocleg do hotelu w Bolgatanga.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Akayet Hotel Bolgatanga****, https://akayethotel.com/

Dzień 7. 22.10.2020
WIOSKI DAGOMBA – SAFARI SAMOCHODOWE W PARKU NARODOWYM MOLE

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w stronę Parku Narodowego Mole. Po drodze możliwe krótkie postoje w glinianych wioskach ludu Dagomba. Cel podróży powinniśmy osiągnąć w porze lunchu, po około 5 godzinach jazdy. Zakwaterowanie w przepięknym miejscu, położonym na wzgórzu, z widokiem na Park Mole. W komfortowo urządzonej lodge znajduje się też basen, z którego także można obserwować zwierzęta podchodzące do pobliskiego wodopoju. Najczęściej są to słonie, pawiany, małpy, guźce i antylopy. Zaina Lodge jest jedyną luksusową safari lodge w całej Afryce Zachodniej. Po południu pierwsze safari w samochodach terenowych. Mole Park jest domem dla 93 gatunków ssaków, w tym słoni, antylop, małp i guźców, a także około 300 gatunków ptaków. Wieczorem odpoczynek w lodge.

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 8. 23.10.2020
PIESZE SAFARI W PARKU NARODOWYM MOLE – ODPOCZYNEK W LODGE LUB WYCIECZKA DO WA

O świcie piesze safari w parku z uzbrojonym przewodnikiem. Jeśli szczęście dopisze będzie można podejść naprawdę blisko do słoni. Powrót do lodge na śniadanie. Reszta dnia i wieczór upłynie na błogim relaksie w lodge. Polecamy wypoczynek nad basenem, z którego można obserwować podchodzące do wodopoju zwierzęta. Za dopłatą (ok. 60 USD za osobę) można także wybrać się na kolejne popołudniowe safari samochodem po parku.
Alternatywnie, po śniadaniu proponujemy dla chętnych wycieczkę do Wa – miasta w północnym regionie Upper West . Miasto Wa jest oddalone o około 3 godziny drogi od Zaina Lodge (180 km). Warto w nim zobaczyć przykłady architektury sudańskiej z XIX wieku - pałac Wa Naa’s (czyli wodza) oraz meczet. Wa jest głównym miastem ludu Wala i jedynym dużym miastem w Ghanie gdzie większość mieszkańców to muzułmanie, tak więc pobyt w tym regionie pokaże nieco inne oblicze Ghany, z odmienną kulturą i zwyczajami. Jeśli wódz wyrazi zgodę, będzie można złożyć mu krótką wizytę ofiarowując tradycyjne orzeszki Kola (w odróżnieniu od alkoholu który ofiarowuje się wodzowi w pozostałych rejonach kraju). Za pozwoleniem wodza zwiedzimy pałac Wa Naa, a jeśli imam nie będzie miał nic przeciwko wejdziemy na minaret jednego z meczetów. Piątek jest świętym dniem w islamie więc trafimy do Wa akurat na główny dzień modlitw. Dotrzemy także do oddalonej o 5 km od miasta wioski Nakore, w której znajduje się imponujący meczet zrobiony z mułu i drewnianych pali, zbudowany w stylu sudańskim. Powrót do Zaina Lodge na kolację (cena wycieczki zależna jest od ilości chętnych osób – przy 6 uczestnikach jest to ok. 50 USD za osobę)

Wyżywienie
śniadanie, lunch, kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 9. 24.10.2020
MECZET LARABANGA – LOT NA WYBRZEŻE

Po śniadaniu wykwaterowanie z lodge i przejazd na lotnisko w Tamale (ok. 3 godz. jazdy). Zaraz po opuszczeniu Zaina Lodge zatrzymamy się na chwilę w wiosce Larabanga aby zobaczyć słynny meczet. Jest to najstarszy meczet w Ghanie i jeden z najstarszych w Afryce Zachodniej – szacuje się, że powstał około 1420 roku. Zbudowany z mułu wzmacnianego drewnianymi belkami i pobielony stanowi doskonały przykład sudańskiej architektury islamskiej (styl Gur- Voltaic), która rozwinęła się na terenach ghańskiej sawanny wraz z ekspansją królestw Sahelu. Styl sudański zarezerwowany był dla meczetów, pałaców i domów szlacheckich, podczas gdy w wiejskich kręgach nadal budowano typowe dla sawanny osady. Wczesnym popołudniem dojedziemy na lotnisko w Tamale. Przelot do znajdującego się na wybrzeżu Takoradi (z przesiadką w Akrze). Lądowanie o 16:40 – transfer do eko lodge zlokalizowanej przy pięknej plaży (1,5 godz. jazdy). Zakwaterowanie i odpoczynek.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Ankobra Beach Resort, Axim https://www.ankobrabeach.com/

Dzień 10. 25.10.2020
RELAKS NA WYBRZEŻU

Dzień przeznaczony na odpoczynek na wybrzeżu. Oprócz zażywania słonecznych kąpieli można także popływać łodzią lub kajakiem w lasach namorzynowych, lub też powiosłować na SUP (paddle board) czy posurfować na falach (atrakcje dodatkowo płatne na miejscu). Spacerując wzdłuż rajskiej plaży da się dojść do pobliskiego miasteczka Axim. Jako że będzie to niedziela warto wybrać się rano do lokalnego kościoła na mszę lub nabożeństwo. Atmosfera w tutejszych świątyniach jest inna niż ta w Europie – ludzie kołyszą się lub nawet tańczą do wygrywanych na bębnach rytmów, wesoło śpiewają, a w darach składają księdzu nawet tak oryginalne przedmioty jak papier toaletowy czy jajka. Obserwacja czy też uczestnictwo w modlitwach w ghańskich kościołach jest zawsze ciekawym, radosnym doświadczeniem.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Ankobra Beach Resort, Axim https://www.ankobrabeach.com/

Dzień 11. 26.10.2020
WIZYTA W WIOSCE NA PALACH NA JEZIORZE - PRZEJAZD DO ELMINY - MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU NA DRZEWIE W LESIE RÓWNIKOWYM

Po śniadaniu wykwaterowanie z lodge i przejazd wzdłuż wybrzeża na zachód (czas transferu: ok. 1,5 godz.). Po drodze możliwy krótki postój w osadzie rybackiej. Celem jest Nzulezo – wioska zbudowana na palach, na jeziorze. Dostać się tam można jedynie łodzią. Na miejscu spacer po drewnianych pomostach, a także spotkanie z tutejszą starszyzną. Po lunchu przejazd wzdłuż wybrzeża na wschód – do Elminy (ok. 4,5 godz. jazdy). Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek przy plaży bądź przy basenie.
*Dla chętnych istnieje możliwość spędzenia tej nocy w lesie równikowym, w domku na drzewie. Jest to dosyć ekstremalny nocleg, ale też niezapomniana przygoda! Będą to bardzo surowe, campingowe warunki – materace z moskitierami rozłożone na drewnianej platformie na drzewie. Warto jednak zdobyć się na odwagę i zasnąć słuchając nocnych odgłosów dżungli.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

Coconut Grove Beach Resort; http://coconutgrovehotelsghana.com/beachhotel/ *Lub dla chętnych: domek na drzewie w Parku Narodowym Kakum

Dzień 12. 27.10.2020
SPACER 40 METRÓW NAD ZIEMIĄ W PARKU NARODOWYM KAKUM - WIZYTA NA PLANTACJI PALMY OLEJOWEJ I KAKAO – ZWIEDZANIE ELMINY

Osoby, które odważą się na nocleg na drzewie rozpoczną ten dzień od wczesnej pobudki i pieszej wyprawy leśnymi ścieżkami parku. Ci, którzy woleli nocować w hotelu wyjadą wcześnie rano do Parku Narodowego Kakum (1,5 godz. jazdy). Cała grupa spotka się w parku, podczas spaceru w koronach drzew. Główną atrakcją Parku Kakum jest właśnie możliwość przejścia się po zawieszonych na linach drewnianych kładkach, przerzuconych między drzewami na wysokości około 30-40 metrów nad ziemią. Wracając z lasu zatrzymamy się przy plantacji palmy olejowej oraz kakao. Po lunchu zwiedzimy Elminę. Na początek wejdziemy na zamek – Elmina Castle. Został on zbudowany przez Portugalczyków w 1482 roku a wokół niego powstała pierwsza europejska osada w Afryce Zachodniej – Elmina. Początkowo Europejczycy przybywali na te ziemie głównie po złoto, jednakże później handel złotem został zamieniony na handel niewolnikami. Budowane na wybrzeżu europejskie zamki są świadkami tej historii. Zobaczymy również pełen kolorowych łodzi port rybacki, budynki z czasów kolonialnych oraz kilka posubanów (rodzaj lokalnej sztuki wizualnej - charakterystyczne pomniki tworzone przez wojownicze grupy Asafo, stawiane przed ich siedzibami; pomagały one wojownikom przygotować się mentalnie i duchowo do walki). Późnym popołudniem powrót do hotelu. Odpoczynek, kolacja i nocleg.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie
Dzień 13. 28.10.2020
ZWIEDZANIE ZAMKU W CAPE COAST – PRZEJAZD DO AKRY – ZAKUPY PAMIĄTEK

Po śniadaniu wykwaterowanie się z hotelu i półgodzinny przejazd do Cape Coast. Zwiedzimy najsłynniejszy w Ghanie zamek, odwiedzany także przez prezydenta Obamę - Cape Coast Castle. Zbudowany przez Duńczyków a później zajmowany przez Anglików, służył jako centrum logistyczne dla przechowywania i transportu niewolników. Wejście do lochów oraz przejście przez „ Door of no return” (Drzwi bez powrotu) ściska mocno za serce. Przy okazji pobytu w Cape Coast postaramy się również podejrzeć lokalnych rybaków przy pracy. Sposób łowienia ryb jest tutaj niezwykle ciekawy – stojący na plaży mężczyźni, w rzędzie, jeden za drugim wyciągają razem sieci. Przypomina to przeciąganie liny. Około południa ruszymy w stronę Akry. Jeśli czas pozwoli, po drodze przystanek przy jednym z nabrzeżnych fortów. Przyjazd do stolicy w godzinach popołudniowych. Zakupy pamiątek na największym w Ghanie targu rzemiosła – Arts Centre. Wieczorem przejazd do hotelu na ostatni nocleg w Ghanie. W niedalekiej odległości od hotelu znajduje się mnóstwo barów i restauracji, zatem będzie możliwość nocnej zabawy przy afrykańskich rytmach.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

La Villa Boutique, http://www.lavillaghana.com/

Dzień 14. 29.10.2020
ZWIEDZANIE AKRY - „FANTAZYJNE TRUMNY” – WYLOT DO EUROPY

Dzień rozpocznie się od wizyty w niezwykłym miejscu, gdzie powstają trumny w bardzo zaskakujących kształtach i kolorach, np. ryby, książki, samolotu, kolby kukurydzy, telefonu komórkowego czy sportowego buta. Robiący je stolarze to prawdziwi artyści a cała idea rzeźbienia „fantasy coffins” pochodzi od ludu Ga i ich wierzeń w życie po śmierci. Następnie, zwiedzanie jednego z ważniejszych miejsc dla historii kraju – mauzoleum pierwszego premiera oraz prezydenta Ghany – Kwame Nkrumaha. W zależności od czasu, możliwe także zobaczenie innych najciekawszych zabytków i miejsc w Akrze, np. Placu Niepodległości, Łuku Triumfalnego, budynku Teatru Narodowego czy Galerii Sztuki. Powinno starczyć czasu na szybki spacer po najstarszej dzielnicy miasta – rybackim Jamestown. Jeśli uda się wejść na latarnię morską – zobaczymy z góry życie codzienne mieszkańców okolicy. Wieczorem przejazd na lotnisko i odprawa na nocny lot do Europy.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

wykwaterowanie z hotelu do godz. 18:00

Dzień 15. 30.10.2020
PRZESIADKA W JEDNYM Z EUROPEJSKICH MIAST – LĄDOWANIE W WARSZAWIE

Rano przesiadka na lot do Polski i lądowanie w Warszawie około południa.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

opieka polskiego przewodnika AFRICA line
transport w kraju docelowym, klimatyzowany samochód Toyota Coaster
noclegi według programu
opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
ubezpieczenie
opieka lokalnego przewodnika i kierowcy
przelot wewnętrzny z Tamale do Takoradi
wyżywienie według programu: śniadania + obiady i kolacje w Zaina Lodge
atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Kontakt
Przelotów międzynarodowych na trasie Warszawa–Akra–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 3000 – 4000 PLN za osobę; bilet można rezerwować indywidualnie)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 80 EUR)
własnych wydatków
opłat wizowych: Ghana – wiza wielokrotnego wjazdu EUR 180; Burkina Faso – wiza tranzytowa EUR 18
wyżywienia innego niż wymienione w programie
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 900 USD)
atrakcji dodatkowych, z adnotacją „płatne dodatkowo”, np. wycieczki do Wa
Kontakt