WYPRAWA SZLAKIEM PARKÓW NARODOWYCH I LAGUN ZATOKI GWINEJSKIEJ

Oto podróż przez niezwykłe parki narodowe i laguny Wybrzeża Kości Słoniowej.
Kraje
Wybrzeże Kości Słoniowej
Ilość osób
4 osoby
Termin (15 dni)
25.04.2020 - 09.05.2020
Cena
od 1800 EUR + 6200 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Termin (15 dni)
16.08.2019 - 30.08.2019
Cena
od 1800 EUR + 6200 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Termin (15 dni)
27.09.2019 - 11.10.2019
Cena
od 1800 EUR + 6200 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Termin (15 dni)
30.11.2019 - 14.12.2019
Cena
od 1800 EUR + 6200 PLN
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Wyprawa szlakiem parków narodowych Wybrzeża Kości Słoniowej z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom dzikiej przyrody. Dotrzemy do nadmorskich lagun porośniętych lasami namorzynowymi i serca pierwotnego lasu deszczowego. Nie zabraknie możliwości przyjrzenia się lokalnej kulturze czy podziwiania wyrobu miejscowego rękodzieła, czym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, inaczej niż w większości krajów afrykańskich, zajmują się kobiety. Będziemy zgłębiać tajemnice przeszłości dawnych królestw na stanowisku archeologicznym i jednocześnie poznawać współczesne realia życia w miastach, zwiedzając m.in. największą bazylikę na świecie. Wybrzeże Kości Słoniowej niejednokrotnie nas zaskoczy, dlatego wyprawę zakończymy zasłużonym wypoczynkiem na wybrzeżu, ciesząc się smakiem świeżo przyrządzanych owoców morza w lokalnych restauracjach.

Program podróży
Program podróży
Dzień 1
WYLOT Z WARSZAWY NA WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Wylot na Wybrzeże Kości Słoniowej do Abidżanu, z przesiadkami w jednym z europejskich i afrykańskich portów lotniczych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Dzień 2
PRZYLOT DO ABIDŻANU

Po wylądowaniu w Abidżanie i odprawie paszportowo-celnej przejedziemy do hotelu (ok. 45 min.), by zakwaterować się i odpocząć po podróży. Kolację zjemy w lokalnej, małej restauracji zwanej maqui.

Wyżywienie
kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Ngaliena Resort Club ***

Dzień 3
ABIDŻAN – ZWIEDZANIE MIASTA – PARK NARODOWY BANCO – PIERWOTNY LAS RÓWNIKOWY - WIECZÓR W MAQUI

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Abidżanu, największego miasta kraju, głównego ośrodka gospodarczego, naukowo-kulturalnego i turystycznego, który do 1983 roku był stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej. Abidżan leży nad laguną Ebrié, która jest połączona z oceanem kanałem Vridi. Przejedziemy przez dzielnice Plateau, Palmeraie, Cocody, Yopougon, handlowe Adjamé i podupadające Abobo. Niektóre dzielnice zamieszkuje ponad milion osób! W ciągu dnia zrobimy przerwę na lunch w mieście, a po nim wybierzemy się na zwiedzanie futurystycznej katedry św. Pawła, symbolu Abidżanu, konsekrowanej przez Jana Pawła II w 1985 roku podczas jego pielgrzymki do tego państwa. Pod koniec dnia spędzimy ponad godzinę w położonym w środku miasta Narodowym Parku Banco o powierzchni ok. 30 km², słynącym z rosnącego tam gęstego lasu równikowego zaliczanego do lasów pierwotnych. Żyją w nim m.in. liczne szympansy, krokodyle karłowate i antylopy. Wieczorem powrócimy do hotelu na chwilę odpoczynku i kolację. Na chętnych czeka wyprawa do Yopougon, dzielnicy słynącej z otwartych nocą licznych restauracyjek – maquis – słynących z głośnej muzyki i typowo afrykańskiej atmosfery.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Ngaliena Resort Club ***

Dzień 4
ABIDŻAN – REJS PO LAGUNIE – WYSPA SZYMPANSÓW – GRAND LAHOU

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy wzdłuż wybrzeża na zachód kraju, drogą przebiegającą w sąsiedztwie ciągnącej się na ponad 100 kilometrów słynnej laguny Ebrié. Będziemy przejeżdżali przez liczne wioski, podpatrując ich mieszkańców. Około południa dojedziemy do miejscowości Nzida-Grand Lahou i dotrzemy do hotelu znajdującego się w okolicy Parku Narodowego Azagny (czas przejazdu z Abidżanu do Nzida – około 3,5 godz.) Po zakwaterowaniu i lunchu wybierzemy się na kilkugodzinny rejs po lagunie, wśród niezwykłych lasów namorzynowych. Dotrzemy również na Wyspę Szympansów, gdzie będziemy mogli obserwować te naczelne żyjące w naturalnych dla siebie warunkach. Rzeką wyznaczającą zachodnie granice Parku Narodowego Azagny dotrzemy na plaże Grand Lahou. Późnym popołudniem powrócimy do hotelu na odpoczynek i kolację.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5
TREKKING W PARKU NARODOWYM AZAGNY – TROPIENIE SŁONI LEŚNYCH I DZIKICH ŚWIŃ RZECZNYCH - PRZEJAZD DO SASSANDRY

Wczesnym rankiem, po konsultacji ze strażnikami rezerwatu, wybierzemy się na trekking do Parku Narodowego Azagny. W zależności od warunków udamy się łodzią motorową lub samochodami 4×4 w głąb prawdziwego lasu równikowego. Park ma powierzchnię blisko 200 km², a jego obszary obejmują wilgotny las pierwotny oraz lasy namorzynowe na wybrzeżu. Park Azagny jest domem dla charakterystycznych gatunków afrykańskiej fauny, w tym słonia leśnego, krokodyla karłowatego, dzikich świń rzecznych i bawołów. W rezerwacie spotkać można także cztery gatunki żółwi. Około południa, po wizycie w parku, wrócimy do hotelu na krótki odpoczynek i lunch. Wczesnym popołudniem ruszymy w dalszą drogę, do miasta Sassandra położonego 150 km na zachód (ok. 3,5 godz. jazdy). Sassandra, leżąca u ujścia rzeki o tej samej nazwie, to blisko stutysięczne miasto założone już w XVI wieku przez Portugalczyków. Wzniesione na wzgórzach otaczających zatokę jest niezwykle malownicze i słynie z pięknych, znajdujących się w pobliżu plaż. Miasto sąsiaduje z Narodowym Parkiem Gaoulou. Po dotarciu na miejsce zakwaterujemy się w hotelu, a czas wolny można przeznaczyć na zwiedzanie miasteczka. Wieczorem wspólna kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Le Pollet ***

Dzień 6
SASSANDRA – REJS DŁUBANKĄ PRZEZ DŻUNGLĘ – WYPOCZYNEK NA BEZLUDNEJ PLAŻY – ODWIEDZINY NA PLANTACJI KAWY I KAKAO - PRZEJAZD DO SAN PEDRO

Ponownie dzień rozpoczniemy o wczesnej porze, by tym razem wybrać się pirogami na poszukiwanie hipopotamów żyjących u ujścia rzeki Sassandra, na granicy Parku Narodowego Gaoulou. Będziemy płynęli dłubankami napędzanymi siłą ludzkich mięśni, żeby nie płoszyć zwierząt hałasem. Możemy spotkać krokodyle oraz liczne gatunki małp. Około południa przewidziany jest postój i wypoczynek na bezludnej plaży otoczonej dżunglą porastającą wzgórza. Wczesnym popołudniem, po powrocie do miasta i zwiedzeniu pałacu gubernatora pamiętającego czasy kolonialne oraz portu, czeka nas chwila wytchnienia przy lunchu i dalsza droga na zachód, do San Pedro – największego miasta zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej (czas przejazdu ok. 3 godz.). Po drodze, jeżeli czas pozwoli, zwiedzimy plantacje kawy i kakao. Wieczorem dotrzemy do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Enotel Beach ***, http://groupenotel.com/

Dzień 7
ZWIEDZANIE SASSANDRY – LAS ŚWIĘTYCH MAŁP – TARG RĘKODZIEŁA W DOLOA – PRZEJAZD DO MAN – POKAZ ŚPIEWU I TAŃCA LUDU YAKUBA

Po wczesnym śniadaniu i zwiedzaniu miasta, w tym po krótkiej wizycie w porcie, wyruszymy w drogę na północ kraju, do miasta Man. Pierwszy postój przewidziany jest przy wodospadach Nawa, niedaleko miasta Soubré. Po drodze będziemy mijać małe wioski i miasteczka. Lunch zjemy w tradycyjnej restauracji. W okolicy miasta Daloa odwiedzimy las świętych małp – Gbetitapea – które według lokalnych wierzeń są przemienionymi w małpy przodkami tutejszych mieszkańców. W samym Daloa odwiedzimy targ rękodzieła słynący z rzeźb i sprzedawanych tu tkanin. Do hotelu w Man przyjedziemy późnym popołudniem (całkowity czas przejazdu tego dnia: 7,5 godz.). Po zakwaterowaniu wybierzemy się na kolację w lokalnej restauracji. Tego wieczoru czeka nas pokaz śpiewu i tańca ludu Yakuba .

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Amoitrin **

Dzień 8
WODOSPADY ZADEPLEU – MOST Z LIAN – PRZEJAZD DO BIANKOUMA – KORHOGO

Wczesnym rankiem ruszymy w dalszą drogę. Odwiedzimy wodospady Zadepleu i wiszący most zbudowany z lian, stanowiący ciekawą atrakcję turystyczną. Miasto Man jest położone na terenie górzystym wśród bujnej, zielonej, tropikalnej roślinności. Nad miastem góruje tzw. Ząb Man – granitowa formacja skalna przypominająca uszczerbiony ząb o wysokości 881 m n.p.m. Zatrzymamy się po drodze w miejscowości Biankouma, słynącej z zachowanej tu tradycji i sposobu życia jej mieszkańców. Miasto, a właściwie jego dzielnica, zabudowane jest tradycyjnymi chatami, według wierzeń uważanymi za święte. Wiele osób trudni się tu garncarstwem. Następnie przejedziemy na północ kraju, a krajobraz zacznie się zmieniać. Roślinność z tropikalnej, zielonej, z licznie występującymi bananowcami będzie na naszych oczach przeradzać się powoli w suche, charakterystyczne dla sawann zbiorowiska roślinne. Zmieni się również lokalna architektura, która zacznie przypominać bardziej tę subsaharyjską. Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu – po zakwaterowaniu czas wolny i kolacja (całkowity czas przejazdu tego dnia: ok. 8 godz.).

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel La Rose de Korhogo ***

Dzień 9
ZWIEDZANIE KORHOGO – PARK NARODOWY DE LA COMOÉ

Dzień zaczniemy od zwiedzania miasta pełnego zakładów rzemieślniczych i manufaktur tkanin słynących z subsaharyjskich malunków miejscowych grup etnicznych. Korhogo zostało założone w XIII wieku i w przeszłości było stolicą Królestwa Ludu Senoufou. Udamy się także na miejscowy targ, gdzie w zgiełku handlarze zachwalają donośnie swoje towary. Następnie ruszymy w dalszą drogę na wschód, w kierunku Parku Narodowego de la Comoé, utworzonego w 1968 roku i zajmującego powierzchnię 11 672 km², co czyni go największym parkiem narodowym w Afryce Zachodniej. Park został w 1983 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Występują w nim licznie takie gatunki jak antylopa, bawolec krowi, kob żółty i śniady, grym, antylopa końska i wiele innych. Można tu spotkać również słonie, bawoły, hipopotamy, krokodyle, guźce, lamparty, hieny i lwy. Teren parku jest w przeważającej części równinny z niewielkim obszarem pagórkowatym, na którego tle wybija się góra Boutourou (625 m n.p.m.). Typowy krajobraz okolicy to sawanna ze wspaniałymi, rozłożystymi drzewami akacji. Równiny zalewowe nad rzeką Comoé przepływającą przez rezerwat mają charakter sezonowo odsłanianych terenów trawiastych i stanowią żerowiska oraz wodopój dla wielu gatunków zwierząt. Wczesnym popołudniem (po ok. 3,5 godz. jazdy) dojedziemy do hotelu położonego na zachodnich obrzeżach parku. Zakwaterowanie, czas wolny, kąpiel w basenie, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Kafolo Safari Lodge ***

Dzień 10
SAFARI W PARKU NARODOWYM DE LA COMOÉ – REJS PIROGĄ W POSZUKIWANIU HIPOPOTAMÓW I KROKODYLI

Po śniadaniu czeka nas całodzienne safari samochodami 4×4 w Parku Narodowym de la Comoé. W czasie wyprawy przesiądziemy się w pirogę, by wypłynąć na poszukiwania hipopotamów i krokodyli, a jeżeli będziemy mieli szczęście, zobaczymy słonie podczas kąpieli. Park znany jest również z licznie występujących tu gatunków migrującego ptactwa i dużej ilości małp. Po południu czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek przy basenie. Wieczorem wspólna kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Kafolo Safari Lodge ***

Dzień 11
MECZET W KONG – WIZYTA W BOUAKE – PRZEJAZD DO JAMUSUKRO - NAJWIĘKSZY KOŚCIÓŁ NA ŚWIECIE

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy do stolicy państwa – Jamusukro. Po drodze zatrzymamy się w Kong, byłej stolicy królestwa o tej samej nazwie. Zwiedzimy stary, datowany na czasy nieistniejącego już królestwa meczet. Zbliżając się do drugiego co do wielkości miasta Wybrzeża Kości Słoniowej – Bouake, zrobimy postój w Katiola, mieście słynącym z ręcznego wyrobu garnków, wazonów, mis i wielu innych glinianych przedmiotów. Co ciekawe rękodziełem zajmują się kobiety ludu Mangoro – jest to niezwykle rzadkie dla kultur afrykańskich, ponieważ rzemiosłem i sztuką zwykli zajmować się mężczyźni. Po wizycie w Bouake i przejechaniu kolejnych 100 km dotrzemy do Jamusukro, konstytucyjnej stolicy kraju (całkowity czas przejazdu tego dnia: ok. 8 godz.). Miasto założone w 1909 roku słynie z wzorowanej na bazylice św. Piotra w Rzymie bazyliki Matki Boskiej Królowej Pokoju, będącej największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Została konsekrowana przez Jana Pawła II 10 września 1990 roku. Świątynia mierzy 158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m². Kościół może pomieścić do 18 tys. osób! Po dotarciu do hotelu i zakwaterowaniu czas wolny. Kolację zjemy w hotelu lub w jednej z lokalnych knajpek przy afrykańskiej muzyce.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel Residence Berah ***

Dzień 12
ZWIEDZANIE JAMUSUKRO – STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE AHOUAKRO – WYPOCZYNEK W GRAND BASSAM

Rankiem odwiedzimy bazylikę Matki Boskiej Królowej Pokoju. Po zwiedzaniu miasta przejedziemy w kierunku Abidżanu. Po drodze zatrzymamy się w Ahouakro, stanowisku archeologicznym wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce jest pozostałością po żyjących tu dawniej kulturach i ich wierzeniach. Odkryte artefakty datowane są na okres od 9000 do 3500 r. p.n.e. Po wizycie wyruszymy w dalszą podróż w kierunku Abidżanu. Późnym popołudniem dotrzemy do Grand Bassam – miejsca, w którym ostatnie dni wyprawy upłyną nam pod znakiem wypoczynku i plażowania (całkowity czas przejazdu tego dnia: ok. 4,5 godz.). Sama miejscowość Grand Bassam słynie z postkolonialnych budowli. Warto wybrać się do jednej z restauracji oferujących świeże owoce morza. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel La Nouvelle Paillote ***, http://www.lapaillotegrandbassam.com/

Dzień 13
WYPOCZYNEK NAD OCEANEM W GRAND BASSAM

Rano śniadanie w hotelu. Dzień przeznaczony na wypoczynek i atrakcje fakultatywne. Wspólna kolacja w hotelu lub lokalnej restauracji.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel La Nouvelle Paillote ***, http://www.lapaillotegrandbassam.com/

Dzień 14
WYPOCZYNEK NAD OCEANEM W GRAND BASSAM

Rano śniadanie w hotelu. Dzień przeznaczony na wypoczynek i atrakcje fakultatywne. Wspólna kolacja w hotelu lub lokalnej restauracji.

Wyżywienie
śniadanie / kolacja
Zakwaterowanie

Hotel La Nouvelle Paillote ***, http://www.lapaillotegrandbassam.com/

Dzień 15
GRAND BASSAM – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Abidżanie (ok. 45 min.). Wylot do Polski z przesiadkami w jednym z europejskich i afrykańskich portów lotniczych.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

-

Dzień 16
PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Przelot międzynarodowy na trasie Warszawa–Abidżan–Warszawa
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (klimatyzowany bus, samochody 4×4 podczas safari, rejsy pirogami)
Ubezpieczenie
Opiekę polskojęzycznego przewodnika
Wyżywienie zgodnie z programem
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Kontakt
Wizy (koszt dodatkowy: 73 EUR)
Napojów bezalkoholowych i alkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: 70 EUR od osoby)
Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach (koszt dodatkowy: ok. 110 EUR od osoby)
Własnych wydatków
Kontakt