ZIELONE KONGO

Kraje
Kongo - Brazzaville
Ilość osób
6 osób
Termin (13 dni)
17.08.2021 - 29.08.2021
Cena
5 350 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem AFRICAline
Chcę jechać

Formularz zgłoszeniowy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Africa Line sp. z o.o. sp.k. z siedzibą Warszawie w celu przygotowania i wysłania oferty

Niezapomniana wyprawa dla tych, którym marzy się poznanie równikowej Afryki – tej zupełnie nieturystycznej. Jest to podróż poprzez dzikie bezdroża – wśród tysiąca odcieni zieleni, przestrzeni nietkniętych cywilizacją, niesamowitych pagórkowatych i górzystych krajobrazów, a także poprzez pierwotne, gęste lasy równikowe i maleńkie wioski. Na naszej trasie zobaczymy goryle, szympansy oraz słonie leśne – występujące tylko w tej części Afryki. Pojedziemy nad ocean, w miejsce, w którym styka się on z równikową dżunglą. Niezapomnianych wrażeń dostarczy również spotkanie z miejscową ludnością zajmującą się na co dzień wykopywaniem złota. Przez sporą część wyprawy będzie nam towarzyszył kucharz – gdyż udamy się do miejsc gdzie masowa turystyka jeszcze nie dotarła…

Program podróży
Program podróży
Dzień 1. 17.08.2020
WYLOT Z WARSZAWY

Wieczorny wylot do Brazzaville z przesiadkami w jednym z europejskich i afrykańskich portów lotniczych.

Wyżywienie
brak
Zakwaterowanie

w samolocie

Dzień 2. 18.08.2020
LĄDOWANIE W BRAZZAVILLE – LOKALNY POKAZ MODY LE SAPEURS

Przed południem lądowanie w stolicy Republiki Konga – Brazzaville. Po załatwieniu formalności wjazdowych szybki transfer do hotelu (około 15 minut). Hotel znajduje się w centrum miasta, w pobliżu rzeki Kongo – oddzielającej stolice dwóch państw – Brazzaville oraz Kinszasę. Po odświeżeniu się i krótkim odpoczynku – późno -popołudniowy lunch w restauracji nad rzeką – z widokiem na znajdującą się po drugiej stronie Demokratyczną Republikę Konga. Następnie przejazd do typowo afrykańskiej dzielnicy miasta na unikatowy pokaz mody Les Sapeurs. Siądziemy w lokalnym barze pod gołym niebem aby przy kongijskim piwie podziwiać niezwykle barwnych przedstawicieli subkultury La SAPE.
SAPE – tłumaczy się dosłownie jako: Stowarzyszenie Osób Eleganckich i Wprowadzających Dobry Nastrój. Subkultura ta narodziła się w Brazzaville i Kinszasie w czasach kolonialnych. Jej zwolennicy rozpoznawalni są nie tylko po wyrafinowanych, eleganckich strojach, ale także po stylu poruszania się, mówienia, gestykulacji czy też ogólnie ekstrawaganckim zachowaniu. Pokazy mody jakie sapeurs dosyć często organizują dla siebie są jednocześnie konkursami. Każdy elegant oceniany jest w kilku kategoriach, m.in. za dobór kolorów w stroju, za fryzurę, za buty, za sposób chodzenia. Les Sapeurs na wyszukane stroje wydają często cały swój majątek lub też biorą kredyty, gdyż bycie częścią tej społeczności jest dla nich stylem życia.
Powrót do hotelu na nocleg.
*Jeśli czas pozwoli, przed posiłkiem spacer Mostem Niepodległości – jeśli nie – spacer odbędzie się dnia 4.

Wyżywienie
obiadokolacja (późny lunch)
Zakwaterowanie
Dzień 3. 19.08.2020
PRZEJAZD DO REZERWATU LESIO LOUNA – KĄPIEL W NIEBIESKIM JEZIORZE

Po śniadaniu w hotelu, wsiądziemy do samochodów 4x4 aby udać się na kongijskie bezdroża, do Rezerwatu Lesio Louna. Główną atrakcją tego rezerwatu, poza przepięknymi, zielonymi krajobrazami, jest możliwość bliskiego spotkania z gorylami nizinnymi. Dojazd na miejsce zajmie około 3 -4 godziny, zależnie od stanu dróg. Lunch piknikowy – lunch boxy. Wczesnym popołudniem zakwaterujemy się w drewnianych domkach na campie należącym do fundacji zajmującej się ochroną zwierząt, w szczególności goryli nizinnych, zagrożonych całkowitym wyginięciem. Pracownicy campu zaprowadzą nas nad pobliską rzekę, skąd będziemy mogli obserwować malutkie gorylątka – sieroty, które wychowywane są przez fundację. Małe goryle trafiają do takiego sierocińca, pod tym jak uda się je uratować z rąk kłusowników czy handlarzy bądź też znaleźć je samotne i zagubione. Następnie udamy się nad jezioro o nazwie Lac Bleu – czyli dosłownie Niebieskie Jezioro. Chętni będą mogli w nim zażyć orzeźwiającej kąpieli. Powrót na camp na kolację i nocleg wśród dźwięków dżungli.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Camp Iboubikro (warunki bardzo proste, łazienki wspólne na zewnątrz, brak klimatyzacji, prąd tylko w określonych godzinach)

Dzień 4. 20.08.2020
SAFARI ŁODZIĄ PO RZECE LEFINI – SPOTKANIE Z GORYLAMI

Po śniadaniu powrót do samochodów i przejazd nad rzekę Lefini, gdzie wsiądziemy do łodzi motorowej i udamy się na spotkanie z dorosłymi gorylami nizinnymi żyjącymi półwolno. Goryle te przybyły do rezerwatu z londyńskich zoo – w ramach projektu przywracania tego gatunku do ich naturalnego środowiska i nauki życia na wolności. Będziemy uczestniczyć w karmieniu tych zwierząt. Możliwość obserwacji ich z bardzo małej odległości pozwoli na zrobienie niesamowitych zdjęć. Będziemy także szukać mieszkającej niedaleko rodziny hipopotamów. W pamięci zostaną na pewno przepiękne krajobrazy roztaczające się wzdłuż rzeki – mieszające się ze sobą odcienie zieleni, liczne termitiery, w oddali skałki, pagórki i sawanny. Lunch piknikowy w formie lunch boxów. Po południu powrót do stolicy. Kolacja w restauracji oraz nocleg w hotelu.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 5. 21.08.2020
ZWIEDZANIE BRAZZAVILLE – PRZEJAZD DO DOLISIE

Po śniadaniu zwiedzanie najważniejszych zabytków niewielkiej stolicy Republiki Konga. Zobaczymy Bazylikę Św. Anny, której wnętrze przypomina łódź rybacką. Zatrzymamy się też przy Katedrze – najstarszej w Afryce Centralnej. Wejdziemy do Mauzoleum Pierra Savorgnan de Brazza - uznanego za założyciela miasta. Będzie również czas na pierwsze zakupy pamiątek i spacer alejkami, wzdłuż których postawiono w rzędach popiersia znanych i zasłużonych, wybitych osób. W okolicach południa przejazd do trzeciego co do wielkości miasta Konga – Dolisie. Transfer zajmie około 5 – 6 godzin. Jadąc nową, pustą autostradą, będzie można podziwiać niekończące się otwarte przestrzenie przechodzące stopniowo w pagórki i niewysokie wzgórza porośnięte lasem. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu i kolacja w restauracji w Dolisie.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Mpori Hotel**

Dzień 6. 22.08.2020
LOKALNY TARG - REZERWAT BIOSFERY DIMONIKA – UKRYTE KOPALNIE ZŁOTA

Rano, po śniadaniu, zajdziemy na typowy kongijski targ, gdzie przy stoiskach z „artykułami spożywczymi” znaleźć można również dzikie zwierzęta, dopiero co złapane w pobliskim lesie lub buszu. Prawdopodobnie będą wśród nich także gatunki chronione. Wizyta ta będzie doświadczeniem otwierającym oczy na tutejsze realia, sposób i warunki życia oraz wyznawany system wartości. Następnie wjedziemy do wpisanego na listę UNESCO Rezerwatu Dimonika. Znajduje się on w łańcuchu górskim Mayombe – porośniętym równikowym lasem deszczowym – drugim co do wielkości na świecie zaraz po Amazonii. Znajdziemy się w miejscu gdzie w latach 30. Belg – Armand Vigoureux – założył sprawnie działającą, dużą kopalnię złota oraz wybudował przy niej spore miasteczko z murowanymi domami, szkołą, obiektami sportowymi, takimi jak korty tenisowe czy basen. Zbudował nawet wodociągi dostarczające wodę do miasta z pobliskich wodospadów. Po odzyskaniu niepodległości przez Kongo w 1960 roku Belg opuścił to miejsce oraz swój dom i większość miasteczka wraz z kopalnią zarosła wilgotnym lasem. Zostaniemy na noc w domu Armanda Vigoureux, który kilka lat temu został odświeżony i przerobiony na muzeum oraz Guest House. Będzie to nocleg w bardzo prostych warunkach, ale za to w niepowtarzalnym klimacie, który pozwoli niemal na podróż w czasie do lat kolonialnych. Po południu udamy się na spacer po okolicy – zobaczyć wioskę Dimonikę, poznać jej obecnych mieszkańców, którzy nadal zajmują się wykopywaniem złota. Przyjrzymy się temu jak wygląda ich styl życia oraz miejsce pracy – poznamy cały proces wydobywania tego cennego kruszcu i szukania jego złóż w lasach równikowych Konga. Zobaczymy również pozostałości dawnego miasteczka. Niezapomniany wieczór i nocleg w sercu tropikalnej puszczy, w domu z czasów kolonialnych.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Auberge Vigoureuse (warunki bardzo proste, łazienki wspólne, brak bieżącej wody – dostarczana jest w wiadrach, brak klimatyzacji, prąd tylko w określonych godzinach)

Dzień 7. 23.08.2020
TREKKING PRZEZ LAS RÓWNIKOWY – PRZEJAZD DO POINTE NOIRE

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy pieszo, przez las, do pobliskich wodospadów. Będziemy maszerować wąskimi ścieżkami, wśród tropikalnej roślinności równikowej, wsłuchując się w dźwięki dżungli. Po około 1,5 godziny dojdziemy do niewielkich wodospadów, w których chętni będą mogli zażyć orzeźwiającej kąpieli. Po powrocie z trekkingu chwila czasu wolnego, lunch a następnie wyjazd w stronę znajdującego się na wybrzeżu Pointe Noire – portu i najbardziej rozwiniętego ekonomicznie miasta w Kongo. W zależności od godziny dojazdu – zakupy pamiątek na targu rękodzieła. Zakwaterowanie w hotelu z basenem i widokiem na ocean. Odpoczynek.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Palm Beach Hotel***/* – Pointe Noire

Dzień 8. 24.08.2020
PARK NARODOWY CONKOUATI- DOULI

Rano zapakujemy się do samochodów 4x4 i znowu ruszymy na kongijskie bezdroża – tym razem wzdłuż wybrzeża - na północ, w stronę granicy z Gabonem. Naszym celem jest wpisany na listę UNESCO Park Narodowy Conkouati – Douli. Po drodze miniemy liczne małe wioseczki z drewnianymi domkami. Dojazd na miejsce zajmie około 4 godzin. Na trasie czeka nas także przeprawa przez rzekę małym lokalnym promem. Po dotarciu do miejsca noclegowego – zakwaterowanie i chwila odpoczynku. Noclegi odbędą się w bardzo prostych pokojach, w bungalowach należących do zarządu parku. Dosyć niski standard zakwaterowania wynagrodzi z pewnością roztaczający się widok na zielone sawanny i jezioro. Po południu udamy się na pierwsze safari, w poszukiwaniu mieszkających tu zwierząt. W porównaniu do Afryki Wschodniej czy Południowej jest ich tutaj niewiele, jednakże można zobaczyć gatunki, które są nieobecne w innych częściach Afryki. Należą do nich: słonie leśne, bawoły leśne, goryle nizinne, szympansy czy mandryle. Będąc w parku podczas owocowania dzikich papai i dzikiego mango – jest spora szansa na obserwację rodzin goryli czy słoni leśnych, które wieczorami oraz o świcie wychodzą z lasów na sawanny aby nacieszyć się swoimi ulubionymi przysmakami. O zachodzie słońca, po powrocie z safari, kucharz będzie na nas czekał z kolacją.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Pokoje należące do zarządu PN Conkouati – Douli (warunki bardzo proste, łazienki mogą być wspólne, w zależności od stanu pompy możliwy brak bieżącej wody – dostarczana jest w wiadrach, brak klimatyzacji, prąd tylko w określonych godzinach)

Dzień 9. 25.08.2020
PARK NARODOWY CONKOUATI-DOULI

Cały dzień spędzimy w parku. Zaczniemy od porannego safari o wschodzie słońca – wtedy jest największa szansa na zobaczenie zwierząt wychodzących z gęstej puszczy. Powrót na śniadanie. Zaraz po nim udamy się łodzią do lasów namorzynowych rosnących dookoła jeziora. Towarzyszyć nam będą pracownicy organizacji HELP, którzy każdego poranka karmią mieszkające w tych lasach szympansy. Zwierzęta te żyją tutaj na półwolności, a trafiły w to miejsce w ramach projektu reintrodukcji szympansów do ich naturalnego środowiska. Zostały przechwycone z rąk kłusowników czy też nielegalnych sprzedawców. Obecnie organizacja HELP stara się przywrócić te zwierzęta do życia na wolności. Obserwacja szympansów i ich interakcji z opiekunami podczas posiłku dostarczy sporo wrażeń – są to niezwykle inteligentne, sprytne i zabawne zwierzęta. Po tej atrakcji wrócimy do naszych bungalowów na chwilę odpoczynku oraz lunch. Następnie popłyniemy na wodne safari. Będziemy tropić zwierzęta płynąc rzeką wśród równikowej, gęstej roślinności, przedzierając się niekiedy pomiędzy opadającymi gałęziami drzew. Będziemy wypatrywać skaczących w koronach drzew dzikich szympansów oraz wygrzewających się na brzegu krokodyli. Może pomiędzy gęstą roślinnością ukaże się też trąba słonia czy grzbiet goryla. Zaraz po wodnym safari przesiadka do samochodu, by przed zachodem słońca poszukać spacerujących po sawannach zwierząt. Park Narodowy Conkouati obejmuje również wybrzeże. Jest on jednym z niewielu miejsc na ziemi, gdzie można zobaczyć równikową puszczę łączącą się z oceanem. Jeśli dopisze nam szczęście być może uda się zaobserwować spacerujące po plaży słonie. Wieczorem wrócimy na kolację do miejsca noclegowego.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/kolacja
Zakwaterowanie

Pokoje należące do zarządu PN Conkouati – Douli (warunki bardzo proste, łazienki mogą być wspólne, w zależności od stanu pompy możliwy brak bieżącej wody – dostarczana jest w wiadrach, brak klimatyzacji, prąd tylko w określonych godzinach)

Dzień 10. 26.08.2020
PRZEJAZD Z PARKU DO LODGE NA WYBRZEŻU

O świcie ostatnie safari samochodem po parku. Powrót na śniadanie a następnie pakowanie i wyjazd powrotny w stronę Pointe Noire. Możliwość zatrzymania się w mieście na zakupy pamiątek oraz lunch. Po południu dojedziemy do Malonda Lodge, znajdującej się około 20 km na południe od Pointe Noire. Zakwaterujemy się w malowniczo położonych domkach na wybrzeżu Atlantyku. Czas wolny, odpoczynek, kolacja.

Wyżywienie
śniadanie/kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 11. 27.08.2020
WYPOCZYNEK NA WYBRZEŻU

Cały dzień przeznaczony jest na wypoczynek i aktywności we własnym zakresie. Zakwaterowani będziemy w uroczym miejscu, z basenem, niedaleko plaży. Po wielu intensywnych dniach czeka wszystkich błogi relaks wśród szumu fal oceanu.

Wyżywienie
śniadanie/lunch/ kolacja
Zakwaterowanie
Dzień 12. 28.08.2020
WYLOT Z POINTE NOIRE

Po śniadaniu przejazd na lotnisko w pobliskim Pointe Noire i wylot do Europy.

Wyżywienie
śniadanie
Zakwaterowanie

w samolocie

Dzień 13. 29.08.2020
PRZYLOT DO POLSKI

Lądowanie w Warszawie lub innym mieście w godzinach porannych.

Wyżywienie
-
Zakwaterowanie

-

Opiekę polskiego przewodnika AFRICAline
Zakwaterowanie zgodnie z programem
Transport w kraju docelowym (samochody 4x4 lub mini bus – maksymalnie 2 osoby w rzędzie, miejsca przy oknach)
Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
Ubezpieczenie
Opiekę lokalnej ekipy (przewodników, kierowców, kucharza)
Wyżywienie zgodnie z programem
Wstępy do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Nielimitowaną wodę butelkowaną
Kontakt
Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Brazzaville, Pointe Noire–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 4000 – 4500 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
Posiłków innych niż wymienione w programie oraz napojów do posiłków
Własnych wydatków
Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 700 USD)
Wizy (koszt dodatkowy: ok. 120 EUR + koszty pośrednictwa wizowego)
Napojów alkoholowych i bezalkoholowych
Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 100 USD od osoby)
Kontakt